Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Witold Jarmolowicz
Wto Sty 01, 2013 11:06
Paliwo dla serca? - pytanie
Autor Wiadomość
luki404

Dołączył: 14 Mar 2007
Posty: 11
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Mar 17, 2007 17:56   Paliwo dla serca? - pytanie

Lutz w swojej ksiazce "Zycie bez pieczywa" pisze, ze najlepszym paliwem dla serca jest wlasnie tluszcz, tu macie cytaty:

"Jednym z najgłębiej strzeżonych sekretów naszego ciała jest to, że serce do produkcji energii potrzebuje prawie wyłącznie kwasów tłuszczowych, w tym - nasyconych."

"Faktem jest natomiast, że twoje serce potrzebuje do funkcjonowania kwasów tłuszczowych pobieranych z pożywieniem. Niskotłuszczowe diety, zwykle bogate w węglowodany, są prawdopodobnie najgorszą rzeczą dla serca. A jednak właśnie one są lansowane przez liczne, często źle poinformowane organizacje i osoby."

i teraz chcialbym sie zapytac czy ktos z was ma jakis linki do badan potwierdzajacych ta teorie, bo jak wiadomo dieta niskoweglowodanowa korzystnie wplywa na serce, ale czy paliwem dla serca jest wlasnie przedewszystkim tluszcz? imo to ma logiczny sens ale chcialbym poznac jakies naukowe badania na ten temat. Jesli ktos ma jakies informacjie to prosze o podanie.
z gory dzieki

pozdro
_________________
O radę pytaj tego, kto sobie sam radzi.
 
 
zbynek

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Mar 2005
Posty: 467
Wysłany: Sob Mar 17, 2007 21:35   Paliwo dla serca?

O tłuszczach nasyconych:

Na podst Muscle&Fitness z kwietnia 2006 (wydanie USA)
Tabatha Elliott - na podst badania Jeff Volek, RD, PhD, from the University of Connecticut

- tłuszcz nasycony ma złą reputacje - niesłusznie, badania nie wskazują na jego negatywny wpływ na zdrowie. Co więcej - spożywanie tłuszczów nasyconych przez kulturystów ma wiele zalet - np. pozwala utrzymywać wyższe stężenie poziomu testosteronu (zwłaszcza w fazie potreningowej). Czemu wysoki poziom testosteronu jest dobry - tłumaczyć nie trzeba.

Badania Jeff Volek'a z Uniwersytetu w Connecticut (specjalizuje się on w badaniu wpływu tłuszczów nasyconych w dietach niskoweglowodanowych) wskazują, że
- dominujący w wołowinie, wieprzowinie czy drobiu rodzaj nasyconych kwasów tłuszczowych nie powoduje "zapychania" się tętnic i podnoszenia "złego" poziomu cholesterolu (LDL)
- podanie większych ilości tłuszczów nasyconych kobietom będącym na relatywnie niskotłuszczowej diecie spowodowało zmniejszenie postępu miażdżycy tętnic (arteriosklerozy.
- zastąpienie węglowodanów dowolnym typem tłuszczy powodowało obniżenie się poziomu trojglicerydów i zwiększenie poziomu "dobrego" cholesterolu (HDL). tłuszcze nasycone powodowały większa poprawę niż tłuszcze nienasycone.
- ograniczanie spożycia tłuszczów nasyconych może prowadzić do zwiększenia spożycia węglowodanów - ze wszystkimi tego negatywnymi skutkami - podniesieniem się poziomu trojglicerydow i zmniejszeniem poziomu HDL

na podst. badania:
Volek, J.S., Forsythe, S.E. The case for not restricting saturated fat on a low carbohydrate diet, Nutrition & Metabolism 2:21, 2005.

calość badania tutaj:
http://www.nutritionandme.../content/2/1/21

przetłumaczył - WiRAHA
 
 
luki404

Dołączył: 14 Mar 2007
Posty: 11
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Mar 17, 2007 22:15   

Ten tekst juz znalem i z niego wynika, ze dieta low carbo jest korzystna dla ukladu krazenia, a mnie interesuje bardziej sprawa czy miesien serca korzysta(jak pisze Lutz) przedewszystkim z tluszczu do pozyskiwania energi?? Interesuje mnie tylko miesien serca, a nie caly uklad krazenia, ale i tak dzieki.

pozdro
_________________
O radę pytaj tego, kto sobie sam radzi.
 
 
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Mar 18, 2007 00:38   

"The Cholesterol Myths" - tutaj można sporo na ten temat znaleźć
http://www.ravnskov.nu/cholesterol.htm
I jeszcze na stronie Barry'ego Grovesa - http://www.second-opinions.co.uk/
 
 
Drzony

Dołączył: 13 Gru 2006
Posty: 74
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie Mar 18, 2007 07:59   

A czy to nie jest przypadkiem oczywiste, że mięsień serca zarówno jak wszystkie inne mięśnie wykorzystuje energię z tłuszczy? A z czego innego miałoby korzystać?
 
 
zenon 
Tygrys

Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 5633
Skąd: z nienacka
Wysłany: Nie Mar 18, 2007 11:49   

No to nie jest takie oczywiste..
_________________

(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
 
luki404

Dołączył: 14 Mar 2007
Posty: 11
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Mar 18, 2007 15:48   

Moze i jest to oczywiste ale nie dla wszystkich, a zawsze lepiej miec pod reka badania potwierdzajace ta teorie :D
Hannibal dzieki za linki, tylko szkoda ze moja znajomosc angielskiego nie jest na wyzszym poziomie ale jakos dam rade.

pozdro
_________________
O radę pytaj tego, kto sobie sam radzi.
 
 
lalek

Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 32
Skąd: Rymanów
Wysłany: Sob Mar 29, 2008 10:52   

na temat paliw dla serca ciekawie pisze J. Kwaśniewski

" U zwierząt i człowieka serce pracuje na tym paliwie, jakie otrzymuje. Organizm dostarcza takie źródła energii dla serca, jakimi dysponuje. U zwierząt trawożernych serca są duże, mało wydajne, ponieważ organizm zwierzęcia trawożernego dostarcza dla serca tylko to, co może w pożywieniu otrzymać. A otrzymuje składniki budulcowe niskiej wartości i niskiej wartości źródła energii. U zwierząt trawożernych węglowodany dostarczają część energii dla serca, ale nie nadają się one przy bardziej intensywnej pracy serca podczas większego wysiłku. Zwierzęta trawożerne przy większym wysiłku uruchamiają dal potrzeb serca wolne kwasy tłuszczowe. Rezerwy kwasów tłuszczowych są niewielkie i nie wystarczają na długo. Dlatego zawały serca (bez miażdżycy) są często spotykane u trawożernych. Co drugi zając złapany w sieć ma stan przedzawałowy, co siódmy ginie z powodu zawału. Co druga sarna schwytana ginie z powodu zawału.

W warunkach naturalnych wśród drapieżników zawały nie zdarzają się, podobnie nie ma zawałów i innych chorób serca u Eskimosów, Masajów, Hunzów, długowiecznych mieszkańców Jakucji, Gruzji, Azerbejdżanu, czy pasterzy w Bułgarii.

Wielkość serca u zwierząt i człowieka zależy od składu diety. Sportowcy o największych osiągnięciach 9przed erą dopingu) mięli znacznie mniejsze serca niż przeciętnie, a sportowcy u których spotykano serca „sportowca” nigdy nie osiągali większych wyników i szybko przestawali być sportowcami.

W doświadczeniu wykonanym na szczurach stwierdziłem, że szczury karmione w sposób optymalny miały serca o średniej wadze 2 g/kg masy ciała, szczury na diecie hodowlanej 3,2 g, na diecie „dobrze odżywionych” ludzi 3,7 g.

Jedno jest pewne. Ani glukoza, ani miód, ani inne węglowodany nie nadają się jako źródło energii dla serca człowieka. Serce człowieka spalając tylko węglowodany, przy zużyciu całego tlenu dostarczanego dla serca na cele energetyczne, może uzyskać poniżej 20% energii zużywanej na pracę. A gdzie reszta ?.

Serce zmuszone składem diety do spalania węglowodanów w cyklu heksozowym znacznie przerasta, a właściciel takiego serca choruje na miokardiopatię przerostową.

Serce zmuszone do korzystania w szerszym zakresie z wolnych kwasów tłuszczowych jest kwalifikowane u młodych jako zespół hiperkinetycznego serca, u starszych jako choroba wieńcowa.

Gdy serce jest zmuszone do uzyskiwania części energii z beztlenowej przemiany kwasu pirogronowego na mlekowy, to właściciel takiego serca jest chory na chorobę wieńcową.

Serce „sportowca” u młodszych i niewydolność krążenia u starszych są skutkiem uruchomienia cyklu pentozowego w sercu, a miażdżyca naczyń wieńcowych jest skutkiem przetwarzania glukozy w cyklu pentozowym w komórkach tętnic wieńcowych.

Nie ma takich paliw w pożywieniu, które nadają się dla serca człowieka. Wolne kwasy tłuszczowe, nasycone, o długich łańcuchach, będące teoretycznie najlepszym paliwem otrzymywanym w pożywieniu, dla człowieka, który chce mieć zdrowe i sprawne serce, również nie nadają się jako podstawowe źródło energii dla serca.

Do sprawnej czynności serca zależy życie wszystkich tkanek w organizmie. Dlatego szereg tkanek pracuje na rzecz serca dostarczając dla jego potrzeb gotowe związki energetyczne, których serce nie musi spalać, a pobiera zawartą w nich energię. Pełny wyciąg lipidowy osocza krwi jest znacznie lepszym źródłem energii dla serca, niż teoretycznie najlepsze wolne kwasy tłuszczowe. Ale głównym źródłem energii dla serca (i mózgu człowieka optymalnie żywionego) jest ATP dostarczane przez krwinki czerwone. Po pobraniu energii krwinki są odsyłane do powtórnego „naładowania” w ATP do wątroby, ćwiczonych odpoczywających mięśni, czy zmuszonej do pracy skóry (natryski, masaże, nacierania), czy wreszcie innych tkanek, które dysponują rezerwami energii.

Serce nie pracuje na lekach. Leki czasem mogą poprawić ukrwienie mięśnia sercowego, zablokować spalanie mniej wydajnych paliw w sercu, wpłynąć na przemianę materii w sercu, pobudzić wytwarzanie tlenu (z glukozy) w mięśniu sercowym, ale odbywa się to zawsze kosztem reszty organizmu. Leki działają jak urzędnik, który jednemu weźmie, drugiemu da, ale nie robi tego darmo. Organizm, jako całość, zawsze na tym traci. "

źródło: http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&news=70
 
 
grizzly
[Usunięty]

Wysłany: Wto Kwi 01, 2008 22:07   

lalek napisał/a:
...Ale głównym źródłem energii dla serca (i mózgu człowieka optymalnie żywionego) jest ATP dostarczane przez krwinki czerwone...


To jest najciekawsze i godne rozwiniecia!! 8)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved