Herman Taller (Amerykanin pochodzenia rumuńskiego) jest autorem książki, wydanej w 1961 r., której tytuł w języku polskim brzmi: Kalorie się nie liczą. Autora, otyłego od dziecka, zainteresowała dieta Bantinga, a zwłaszcza próby naukowego wyjaśnienia jej niewątpliwej skuteczności. Szczególnie przypadła mu do gustu teoria dra Penningtona (1951 r.), który twierdził, że dieta niskokaloryczna nie zapewnia utraty masy ciała, mogą to jednak sprawić pewne tłuszcze, spożywane w dużej ilości. Dzieje się tak dlatego, że, jego zdaniem (teraz tak nie uważamy), organizm może spalić nieograniczoną ilość tłuszczu, ograniczoną zaś - węglowodanów. To założenie tłumaczyło i rozszerzało pogląd Bantinga, że nie jest ważne, ile się je, lecz co się je.
Taller bardzo zafascynował się tą teorią, a po śmierci Penningtona (w wypadku), kontynuował jego dzieło, dopracowując się diety niskowęglowodanowej i wysokotłuszczowej, którą opisał w swej książce.
Chcąc by dieta zyskała uzasadnienie naukowe, Taller bardzo wnikliwie przestudiował ówczesną fizjologię i biochemię.
W książce "Kalorie się nie liczą" można znaleźć wiele rozważań nad żywieniem się człowieka w przeszłości, przed nastaniem rolnictwa, oraz o niekorzystnym wpływie diet niskokalorycznych i niskotłuszczowych na psychikę.
Książka Tallera odniosła w Stanach ogromny sukces. W 1961 roku znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się tam książek.
Taller także nie uniknął nieprzyjemności związanych z głoszonymi przez siebie poglądami żywieniowymi. W 1967 roku został oskarżony o nieprawidłowości przy sprzedaży zalecanego przez niego oleju linolowego który był przesyłany do klientów pocztą. Nie są mi znane dalsze jego losy.
Twierdzi się że w społeczeństwach, które obecnie mają najwięcej zawałów, wzrosło znacznie spożycie tłuszczu. Nie zauważa się jednak, że równolegle w tym samym okresie wzrosło spożycie węglowodanów, w tym - cukru i słodyczy. Ludy, które jedzą dużo białka i tłuszczu, a mało węglowodanów, nie cierpią na choroby cywilizacji.
Pokarm zwierzęcy jest znacznie łatwiej przyswajalny i bogatszy w składniki odżywcze niż pokarm roślinny. To właśnie dlatego zwierzęta nie tylko mięsożerne, ale także roślinożerne karmią swoje potomstwo mlekiem, a nie sokiem owocowo-warzywnym lub trawą.