Global Navigation

Main Navigation

Left Navigation

Content

 
Twoja nowa dieta

Jak powinna wyglądać teraz Twoja dieta? Jesteś już zapewne ekspertem jeśli chodzi o zawartość węglowodanów w produktach, wiesz także jaka ich ilość na dzień najlepiej odpowiada potrzebom Twojego organizmu. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Podsumuję to co już wiesz o diecie:

- Nadmierne spożycie węglowodanów powoduje problemy z osiągnięciem i utrzymaniem prawidłowej wagi, efektem tego może być wiele dolegliwości i chorób, których medycyna w żaden sposób nie łączy z nieprawidłowym odżywianiem i dużą ilością węglowodanów w diecie. Aby osiągnąć wymierne korzyści trzeba usunąć z jadłospisu produkty zawierające duże ilości węglowodanów, a przy tym pozbawione innych wartości odżywczych, są to: biała mąka i produkty z jej zawartością: białe pieczywo, ciasta, ciastka, cukier, słodkie napoje i soki, słodycze. Inne węglowodany mogą pozostać w diecie, ale w rozsądnej ilości, tę ilość musisz określić sam, tak by twój organizm czuł się dobrze, ale nie powinna ona przekaraczać 150 g na dobę – w końcu to dieta niskowęglowodanowa.

- To czego twojemu organizmowi potrzeba to wartościowe białko i zdrowe tłuszcze. Zaopatrz więc lodówkę w smaczne mięsa, podroby, nabiał i jaja. A margarynę, olej i inne substytuty tłuszczu, zastąp masłem, słoniną i oliwą z oliwek lub olejami, ale tłoczonymi na zimno. Zwróć uwagę by białko i tłuszcze nie pochodziły z najtańszych produktów w supermarkecie. Produkowane masowo, rzadko kiedy są wolne od konserwantów, substancji poprawiających smak, często zawartość np. sera w serze też pozostawia wiele do życzenia. Lepiej kupić produkt odrobinę droższy, ale spełniający oczekiwania naszego organizmu pod względem potrzebych składników odżywczych.

Skoro przestrzegasz określonej ilości spożytych węglowodanów, zastanawiasz się pewnie czy w jakiś sposób powinieneś przeliczać w diecie białko i tłuszcze, i na jakiem poziomie ustalić ich spożycie.

Precyzyjne określenie ile powinieneś spożywać białka na dzień będzie trudne, wszystko zależy od twojego trybu życia, warunków w jakich przebywasz.

Ilość białka w diecie przyjęło się określać w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Masa ciała jest określana jako waga należna, a nie ta którą posiadamy w danym momencie. Są różne sposoby jej obliczania, najpopularniejsze to BMI (Body Mass Indeks) obliczany przez podzielenie wagi w kilogramach przez wzrost w metrach (kg/m2). Otrzymaną liczbę porównujemy z przedziałami określonymi przez Światową Organizację Zdrowia WHO.



Klasyfikacja otyłości (WHO)BMI (kg/m2)
prawidłowa masa ciała 18,5 - 24,9
nadwaga powyżej i równy 25
nadwaga bez otyłości 25 - 29,9
stopień I otyłości 30 - 34,9
stopień II otyłości 35 - 39,9
stopień III otyłości (ekstremalna) powyżej i równy 40


Na potrzeby ustalenia ilości białka w diecie łatwiej posłużyć się wyliczeniem: wzrost w centymetrach - 100 +/- 10%. Dla wzrostu 160 cm otrzymamy wówczas przedział 54 do 66 kg.

Gdy już określimy naszą wagę należną możemy przejść dalej. I tak na każdy kilogram wagi należy spożywać od 0,8 do nawet ponad 2,0 g białka (osoby aktywne fizycznie lub uprawiające sporty). Jest to dość duży przedział. Dla osoby ważącej 60 kg ilość białka w diecie może się wahać pomiędzy 48 a 120 g. Aby ustalić ile białka powinniśmy spożywać trzeba poświęcić trochę czasu i uwagi swojemu organizmowi, podobnie jak przy określeniu ilości węglowodanów w diecie. W różnych okresach czasu ta ilość będzie się także zmieniać.

Będzie to zależeć od naszej aktywności, narażenia na stres, urazów czy nawet od pory roku.

Jeśli będziesz się trzymał właściwej ilości węglowodanów w diecie, twoje zapotrzebowanie na białko, jaki i na tłuszcz organizm ustali sam. Po prostu jedz, nie przejadaj się i odchodź od stołu z uczuciem sytości, a nie przepełnienia.

Jedząc dobre białko, z produktów zwierzęcych i przygotowując posiłki z użyciem zdrowych tłuszczy, nie ma potrzeby byś zwarcał nadmierną uwagę na zawartość tłuszczu w diecie. Wystarczającą ilość dostarczysz go z produktami białkowymi, w postaci ukrytej.

Czy jest coś na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę w diecie?

Wiedza z zakresu dietetyki jest bardzo szeroka i przekazując ci ją w całości, od razu, zapewne zniechęciłbym cię do zastosowania jakiejkolwiek diety. Znasz podstawy potrzebne do uporania się z swoimi dolegliwościami i ustabilizowania wagi. W miarę czasu i zainteresowania tematyką dietetyczną możesz poszerzać swoją wiedzę o takie zagadnienia, jak: witaminy i pierwiastki w diecie, suplementacja diety, przeciwutleniacze czyli teoria wolnych rodników, zakwaszenie organizmu – równowaga kwaso-zasadowa, typy metabolizmu.

Sidebar

Footer