Global Navigation

Main Navigation

Left Navigation

Content

 
Tłuszcze - dobre czy złe?

Zapewne i ty nie czujesz szczególnej sympatii do tłuszczu. Źle ci się kojarzy - to pewne. Od lat walczysz z nim zaciekle. Gdy patrzysz w lustro i widzisz swoją sylwetkę to nie masz wątpliwości, że tu i tam masz go za dużo. Już dawno ograniczyłeś go w swojej diecie, szczególnie ten zwierzęcy (smalec, słonina, masło). Starasz odżywiać się zdrowo i racjonalnie, a jednak mimo tych starań nadal masz nadwagę lub tyjesz. Wiem, że jest to sprzeczne z wszystkim, co dotychczas słyszałeś, ale twój domniemany wróg wcale nim nie jest. Twój problem tkwi gdzie indziej - o czym przeczytasz w dziale "Węglowodany". Tu chciałbym ci przekazać kilka obiektywnych informacji na temat tłuszczu. Skorzystaj z tej okazji i poznaj go lepiej.

Tłuszcze są najbardziej skoncentrowanym źródłem energii - o czym zapewne dobrze wiesz. Tłuszcz to wiele kalorii które dotychczas starałeś się spalić. Ze wszystkich paliw jest on najlżejszy i najbogatszy w energię (9 kcal/g, podczas gdy węglowodany i białka - tylko po 4 kcal/g), i nie wiąże wody, w odróżnieniu od białka i węglowodanów. Ze względu na obfitość wodoru, podczas spalania tłuszcz wytwarza całkiem pokaźną ilość wody, co wykorzystuje wiele zwierząt (garb wielbłąda). Spełnia więc wszystkie kryteria idealnego paliwa: jest lekki, wytwarza najwięcej energii, a "odpadem" z jego spalania jest czysta woda.

Tłuszcz "doceniła" przyroda. Czy organizm odkładałby go przez tyle milionów lat, gdyby był szkodliwy? Mógłby przecież odkładać białka czy węglowodany, albo jeszcze jakieś inne wymyślne paliwo, gdyby dawało większe szanse przeżycia. Ewolucja "wybrała" jednak rozwiązanie "tłuszczowe". Musiało być nie najgorsze, skoro przetrwaliśmy do dziś.

Tłuszcze to dość duża grupa związków organicznych, na ogół nierozpuszczalnych w wodzie. Pełnią one przeróżne funkcje w organizmie.

Najważniejsze z energetycznego punktu widzenia są tzw. tłuscze właściwe, czyli triglicerydy. Kwasy wchodzące w ich skład mogą być nasycone lub nienasycone;

Kwasy tłuszczowe nasycone (tłuszcze nasycone) to te, które występuje przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza w mięsie, maśle, serze, jajach i śmietanie, oraz w olejach roślinnych takich jak palmowy i kokosowy.

Kwasy tłuszczowe nienasycone (tłuszcze nienasycone) to te, które znajdziesz w olejach roślinnych, takich jak olej słonecznikowy, sojowy czy kukurydziany.

Cecha ta, obok długości łańcuchów i ich rozgałęzień ma wpływ na konsystencję tłuszczu. Tłusze nasycone (zwierzęce) są na ogół twarde - łatwo je po tym poznać. Tłuszcze nienasycone (roślinne) są zwykle bardziej płynne przy tej samej temperaturze.

Najwyższą wartość "opałową" mają nasycone kwasy tłuszczowe (zwierzęce). Wykorzystuje się to przy dietach niskowęglowodanowych, w których głównym paliwem dla organizmu nie są węglowodany (cukry), a te właśnie tłuszcze.
Oprócz dużej ilości "czystej" energii dostarczają one do organizmu witamin. Są one bogatym źródłem witaminy A, D, E oraz NNKT - wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, których pewna niewielka ilość jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

powrót

Sidebar

Footer