Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
siemie lniane - jak spożywać?
Autor Wiadomość
magic

Dołączył: 14 Lis 2013
Posty: 6
Wysłany: Czw Kwi 03, 2014 14:47   siemie lniane - jak spożywać?

Jak należy spożywać siemie lniane?

Wystarczy je zmielić, a następnie zjeść, czy może zmielić, a potem zalać ciepłą wodą i wypić?
Czytałem na opakowaniu, że można po prostu zalać ciepłą wodą i wypić, ale nie wiem, czy te nasionka też połknąć?
 
     
yarosh1980 

Pomógł: 8 razy
Wiek: 43
Dołączył: 03 Sty 2012
Posty: 742
Ostrzeżeń:
 7/2/3
Wysłany: Czw Kwi 03, 2014 19:40   

Wszystko na ten temat masz w temacie "Siemię lniane - najlepszy sposób spożywania" na stronie:
http://www.forumveg.pl/viewtopic.php?t=7436
 
     
EAnna 

Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 03 Sty 2009
Posty: 1298
Wysłany: Czw Kwi 03, 2014 20:12   

yarosh1980 napisał/a:
Wszystko na ten temat masz w temacie "Siemię lniane - najlepszy sposób spożywania" na stronie:
http://www.forumveg.pl/viewtopic.php?t=7436

Jest wszystko ale IMO nic nie zostało rozstrzygnięte.
Też mnie ten temat interesuje.
Sprawdzałam u Różańskiego ale tam również nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi.
_________________
Pozdrawiam
EAnna
 
     
vvv
^^^


Pomógł: 12 razy
Wiek: 52
Dołączył: 04 Sty 2013
Posty: 3494
Wysłany: Czw Kwi 03, 2014 20:48   

Chodzi mi po głowie na zasadzie podobieństwa taki sposób:

W szybkoobrotowym elektrycznym młynku do kawy mielić na raty siemię lniane aż uzyskamy pół szklanki zmielonego.

Do rondla z wodą o temperaturze ok 45 stopni wstawić miseczkę porcelanową, wrzucić do niej 100g smalcu, gdy smalec się upłynni dodać zmielone siemię ciągle mieszając, można potem miseczkę wstawić do zimnej wody i mieszać aż do zestalenia by uzyskać jednolitą masę, miseczkę przechowywać w lodówce, jadać wedle objawów żołądkowo-jelitowych po łyżeczce naczczo lub po kolacji, zmielone siemię zatopione w tłuszczu jest w ten sposób zabezpieczone przed reakcją z powietrzem i wygodne do dawkowania.

Na zasadzie podobieństwa bo użyłem kiedyś tego sposobu do przygotowania jąder nasion moreli.
8)
 
     
yarosh1980 

Pomógł: 8 razy
Wiek: 43
Dołączył: 03 Sty 2012
Posty: 742
Ostrzeżeń:
 7/2/3
Wysłany: Pią Kwi 04, 2014 09:05   

EAnna napisał/a:
Jest wszystko ale IMO nic nie zostało rozstrzygnięte.
Też mnie ten temat interesuje.
Sprawdzałam u Różańskiego ale tam również nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi.

Tutaj nikt nie udzieli odpowiedzi, bo tutaj tęgie głowy znają się tylko na mięsie i wszystkim co w związku z nim. W sprawie roślinek nic nam nie pomogą.

magic napisał/a:
Jak należy spożywać siemie lniane?

To zależy w jakim celu. Jeśli dla wykorzystania kwasów omega-3, to można je zmielić na sucho i wsypać do soku z owoców albo jogurtu żeby dobrze się przyswajało, a siarczki żeby neutralizowały trujące związki.

Ja mielę len zawsze na mokro, tzn razem z jogurtem, uprzednio mocząc len w wodzie aż napęcznieje.
 
     
Grzegorz Rec 

Dołączył: 18 Lis 2013
Posty: 1852
Ostrzeżeń:
 3/2/3
Wysłany: Pią Kwi 04, 2014 10:18   

yarosh1980 napisał/a:
EAnna napisał/a:
Jest wszystko ale IMO nic nie zostało rozstrzygnięte.
Też mnie ten temat interesuje.
Sprawdzałam u Różańskiego ale tam również nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi.

Tutaj nikt nie udzieli odpowiedzi, bo tutaj tęgie głowy znają się tylko na mięsie i wszystkim co w związku z nim. W sprawie roślinek nic nam nie pomogą.

magic napisał/a:
Jak należy spożywać siemie lniane?

To zależy w jakim celu. Jeśli dla wykorzystania kwasów omega-3, to można je zmielić na sucho i wsypać do soku z owoców albo jogurtu żeby dobrze się przyswajało, a siarczki żeby neutralizowały trujące związki.

Ja mielę len zawsze na mokro, tzn razem z jogurtem, uprzednio mocząc len w wodzie aż napęcznieje.


Bo dróg jest wiele. Ktoś woli omega 3 z ryb a ktoś z nasionek.
Siemie lniane było początków stosowane do działań osłonowych na przewód pokarmowy. Piło się tylko tą galaretkę która pozostawała po namoczeniu w gorącej wodzie. Ma ona także właściwości przyspieszające i ułatwiające gojenie.

Takie same właściwości ma surowe żółtko jaj. Działa osłonowo i ułatwia gojenie oraz je przyspiesza.
I jedno i drugie używane było do leczenia wrzodów przewodu pokarmowego i innych jego schorzeń.

Dopiero potem wymyślono sobie że że jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych chociaż w innych zarenkach tego samego rodzaju kwasów tłuszczowych nie brakuje. W niektórych produktach zwierzęcych także są. Chociaż jest ich mniej to są lepiej przyswajalne i wykazują większą aktywność biologiczną więc na jedno wychodzi.

Dróg jest wiele ;)
_________________
Incurably Himself
 
     
yarosh1980 

Pomógł: 8 razy
Wiek: 43
Dołączył: 03 Sty 2012
Posty: 742
Ostrzeżeń:
 7/2/3
Wysłany: Pią Kwi 04, 2014 11:17   

Grzegorz Rec napisał/a:
W niektórych produktach zwierzęcych także są.

No ale może niektórzy są wegetarianami;) Albo chcą jeść oszczędnie, bo nie stać ich na ryby i muszą zadowolić się taniutkim siemieniem. Ja kupuję len złoty BIO za 9,08zł/400g.
Ostatnio zmieniony przez yarosh1980 Pią Kwi 04, 2014 11:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Grzegorz Rec 

Dołączył: 18 Lis 2013
Posty: 1852
Ostrzeżeń:
 3/2/3
Wysłany: Pią Kwi 04, 2014 11:42   

yarosh1980 napisał/a:
Grzegorz Rec napisał/a:
W niektórych produktach zwierzęcych także są.

No ale może niektórzy są wegetarianami;) Albo chcą jeść oszczędnie, bo nie stać ich na ryby i muszą zadowolić się taniutkim siemieniem. Ja kupuję len złoty BIO za 9,08zł/400g.


Nie jestem przeciwnikiem stosowania nasion lnu. Wręcz przeciwnie. W wielu przypadkach pomagają. Często tam gdzie nic innego nie pomaga. Nauka nie zbadała jeszcze wszystkiego i nie wiem czy musi wszystko zbadać. Nasiona lnu mają zbawcze działanie nie tylko na układ pokarmowy ale także na oddechowy, sercowo-naczyniowy i pewnie w konsekwencji na cały organizm.
Podałem tylko przykłady tego że zaskakująco różne substancje mają podobne działanie.
Nie jestem tylko zwolennikiem ścisłego wegetarianizmu który nie dopuszcza spożycia żadnych produktów odzwierzęcych. To się często kończy kłopotami.
Semi-wegetarianinem sam czasem bywam przez jeden-dwa dni raz na jakiś czas ;)
_________________
Incurably Himself
 
     
vvv
^^^


Pomógł: 12 razy
Wiek: 52
Dołączył: 04 Sty 2013
Posty: 3494
Wysłany: Pią Kwi 04, 2014 11:52   

zawierają w 100g:

olej lniany: 53'000mg Omega-3
tran: 20'000mg Omega-3
brzuszki z łososia: 11'000mg Omega-3
orzechy włoskie: 9'000mg Omega-3

smalec: 1'000mg Omega-3
masło: 315mg Omega-3
żółtka: 228mg Omega-3

Do dalszych badań i rozmyślań.
8)
 
     
Grzegorz Rec 

Dołączył: 18 Lis 2013
Posty: 1852
Ostrzeżeń:
 3/2/3
Wysłany: Pią Kwi 04, 2014 12:09   

vvv napisał/a:
zawierają w 100g:

olej lniany: 53'000mg Omega-3
tran: 20'000mg Omega-3
brzuszki z łososia: 11'000mg Omega-3
orzechy włoskie: 9'000mg Omega-3

smalec: 1'000mg Omega-3
masło: 315mg Omega-3
żółtka: 228mg Omega-3

Do dalszych badań i rozmyślań.
8)


Błony komórkowe były mocniejsze u ludzi którzy spożywali omega 3 pochodzenia zwierzęcego. Jakaś różnica więc musi być.
Przykład 2) lecytyna sojowa wykazywała śmiesznie niskie działanie na pamięć, koncentrację w porównaniu z wielokrotnie mniejszymi dawkami lecytyny z żółtka jaja.
Nie ilość ale jakość.
_________________
Incurably Himself
 
     
adamo56 

Wiek: 44
Dołączył: 15 Kwi 2014
Posty: 24
Ostrzeżeń:
 3/2/3
Wysłany: Wto Kwi 22, 2014 20:13   

Ja zjadam 1 łyżkę siemienia lnianego w ziarenkach wsypując je do jogurtu, około 3 razy w tygodniu, częściej niestety nie mogę bo niestety nekają mnie wzdęcia po nim:) Z tego co ja się orientuję to forma w jakiej przyjmujesz siemie nie ma większego znaczenia na jego działanie. Sprostujcie mnie jeśli się mylę.
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8789
Wysłany: Pią Kwi 25, 2014 07:39   

Wsypywanie do jogurtu czegokolwiek innego niż owoce powoduje później różne sensacje pokarmowe. Po co w ogóle ten jogurt?
Poza tym wzdyma błonnik z nasion, szczególnie w połączeniu z laktozą.
JW
 
     
yarosh1980 

Pomógł: 8 razy
Wiek: 43
Dołączył: 03 Sty 2012
Posty: 742
Ostrzeżeń:
 7/2/3
Wysłany: Śro Cze 04, 2014 11:32   

Witold Jarmolowicz napisał/a:
Po co w ogóle ten jogurt?

To ma same zalety. Zmiksowanie tłuszczu lnianego z jogurtem ma na celu utworzenie emulsji. Powoduje to związanie kwasów tłuszczowych oleju z grupami siarczkowymi aminokwasów, z których składa się białko nabiału. Umożliwia to bardzo szybkie wchłanianie kwasów tłuszczowych w układzie pokarmowym i transportowanie do komórek ciała, a następnie prawidłowe ich metabolizowanie.

Poza tym gdy zmielimy len na proszek, to omega-3 zaczynają się utleniać. Jeśli zmieszamy to z jogurtem, to odetniemy dostęp powietrza i nie dopuścimy do szybkiego utleniania się tych wiązań.
Ponadto jogurt też odżywia, a posiłek ma przecież sycić. Bez jogurtu moje śniadanie zawierające siemię lniane nie posilałoby mnie tak - byłbym głodny. No i jogurt... ułatwia mielenie w blenderze;)

Witold Jarmolowicz napisał/a:
Wsypywanie do jogurtu czegokolwiek innego niż owoce powoduje później różne sensacje pokarmowe

jeśli są to zboża (skrobie), to tak. Ale nasiona oleiste to nie zboża, a te już dobrze się komponują z jogurtem (pod warunkiem że całość zmielimy na jednorodną masę).
Ostatnio zmieniony przez yarosh1980 Śro Cze 04, 2014 11:35, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
alhe 

Dołączyła: 11 Wrz 2014
Posty: 61
Wysłany: Wto Paź 21, 2014 07:14   

Ja mam na ladzie w kuchni przygotowany mlynek do kawy i jak robie jakas salatke,
to zmiele troche siemienia i ta salatke nim posypie.
 
     
merlon

Dołączył: 14 Maj 2012
Posty: 2
Skąd: Polska
Wysłany: Pon Lis 17, 2014 17:45   

ja nie stosuję siemienia lnianego, tylko olej lniany. Na zimno, do chleba, sałatek. Czasami wypiję sam. Kupuję w kapsułkach z Gala, nie utlenia się jak w butelce i wiem że jest wysokiej jakości. Ma mnóstwo kwasów omega i czuję różnicę w samopoczuciu.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved