Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Witold Jarmolowicz
Wto Sty 01, 2013 11:08
Dieta rabinów - prawda czy wymysł Dr. Kwaśniewskiego?
Autor Wiadomość
Zielony Karzeł 

Pomógł: 5 razy
Wiek: 38
Dołączył: 04 Cze 2010
Posty: 282
Skąd: Gniezno
Wysłany: Czw Paź 07, 2010 21:42   Dieta rabinów - prawda czy wymysł Dr. Kwaśniewskiego?

Ostatnio znowu zastanawia mnie czy są jakieś dane potwierdzające opisywany przez Dr. Kwaśniewskiego sposób odżywiania rabinów.

Czy tak jedli w przeszłości, czy tak jedzą też dzisiaj. Zna ktoś może jakieś statystyki dotyczące długości życia tej grupy zawodowo-etnicznej?
_________________
Mój nick - Zielony Karzeł Reakcji. Cały niestety się nie mieści.

Blog o permakulturze, produktywnych leśnych ogrodach, hodowli zwierząt i ekologii.
 
 
     
zenon 
Tygrys

Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 5633
Skąd: z nienacka
Wysłany: Czw Paź 07, 2010 22:26   

Abraham zyl 175 lat.
Mojzesz - 120, Aaron 123.

zrodlo: wikipedia.
_________________

(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
     
brajan30

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Lis 2005
Posty: 1020
Wysłany: Czw Paź 07, 2010 22:46   

Tylko trzeba zadać sobie pytanie czy inni ludzie w tym samym czasie żyli tak samo długo?
Jak wtedy naliczano te lata tak jak dziś? czy inaczej?
Jeśli nawet naliczano lata jak dzisiaj, to czy przypadkiem długość życia tych proroków nie zależała od samego Boga.
 
     
Kangur

Pomógł: 34 razy
Wiek: 82
Dołączył: 27 Sty 2005
Posty: 3119
Skąd: Australia
Wysłany: Czw Paź 07, 2010 23:41   

zenon napisał/a:
Abraham zyl 175 lat.
Mojzesz - 120, Aaron 123.

zrodlo: wikipedia.

Aarona ukatrupiono a Mojzesz na rozkaz Boga poszedl na gore i stamtad nie wrocil. Nikt jego trupa nie widzial. Moze Bog go zabral ze soba do dalszych eksperymentow?
_________________
Odkwaszać czy zakwaszać?
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1159
14 W czasie posiłku powiedział do niej Booz: «Podejdź tu i jedz chleb, maczając swój kawałek w kwaśnej polewce».
Ostatnio zmieniony przez Kangur Czw Paź 07, 2010 23:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Zielony Karzeł 

Pomógł: 5 razy
Wiek: 38
Dołączył: 04 Cze 2010
Posty: 282
Skąd: Gniezno
Wysłany: Pią Paź 08, 2010 00:12   

Miałem na myśli bardziej wiarygodne dane. Może bardziej współczesne.

No i czy rzeczywiście ich dieta była tłusta jak Kwaśniewski pisze?
_________________
Mój nick - Zielony Karzeł Reakcji. Cały niestety się nie mieści.

Blog o permakulturze, produktywnych leśnych ogrodach, hodowli zwierząt i ekologii.
 
 
     
Kangur

Pomógł: 34 razy
Wiek: 82
Dołączył: 27 Sty 2005
Posty: 3119
Skąd: Australia
Wysłany: Pią Paź 08, 2010 00:20   

Zielony Karzeł napisał/a:
Miałem na myśli bardziej wiarygodne dane. Może bardziej współczesne.

No i czy rzeczywiście ich dieta była tłusta jak Kwaśniewski pisze?


Odpowiedz masz w mojej stopce.
_________________
Odkwaszać czy zakwaszać?
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1159
14 W czasie posiłku powiedział do niej Booz: «Podejdź tu i jedz chleb, maczając swój kawałek w kwaśnej polewce».
 
     
rakash 
We called it war!


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 2799
Wysłany: Pią Paź 08, 2010 14:43   

Nie Bóg tylko UFO.

Widziałem na TVN w Strefa11. Taki mądry pan tam wszystko tłumaczył. A potem to się potwierdziło na Nationalu Geografiku.


Zielony Karzeł napisał/a:
Ostatnio znowu zastanawia mnie czy są jakieś dane potwierdzające opisywany przez Dr. Kwaśniewskiego sposób odżywiania rabinów.

Czy tak jedli w przeszłości, czy tak jedzą też dzisiaj. Zna ktoś może jakieś statystyki dotyczące długości życia tej grupy zawodowo-etnicznej?


Trzeba się zapytać Rabinów. Co problem, ja nie widzę żaden problem.
Niedawno jeden (http://en.wikipedia.org/wiki/Yitzchak_Kaduri) umarł mając ok. 110 lat. Pewnie gdyby znał Biochemię to dożyłby 220. No ale że nie przeczytał ani razu, to niestety nie mógł sobie wydłużać życia.
_________________

Ostatnio zmieniony przez rakash Pią Paź 08, 2010 14:50, w całości zmieniany 6 razy  
 
     
brajan30

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Lis 2005
Posty: 1020
Wysłany: Pią Paź 08, 2010 19:03   

rakash napisał/a:
Pewnie gdyby znał Biochemię to dożyłby 220. No ale że nie przeczytał ani razu, to niestety nie mógł sobie wydłużać życia.

:hihi: :hah: :hah: :hah:
 
     
Kevo


Pomógł: 5 razy
Wiek: 50
Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 390
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Paź 08, 2010 20:33   

Zielony Karzeł napisał/a:
Ostatnio znowu zastanawia mnie czy są jakieś dane potwierdzające opisywany przez Dr. Kwaśniewskiego sposób odżywiania rabinów.

tego to i sam Kwasniewski nie moze wiedziec. W Biblii jest tylko napisane, ze jedzenie tluszczu zwierzecego bylo karane smiercia. Caly tluszcz mial byc spalony przez kaplanow na ofiare dla Boga, jako najwartosciowsza czesc zwierzecia. Mialo to symbolizowac, ze Bogu nalezy sie to co najlepsze z naszego zycia (w koncu jest naszym Stworca).
Oczywiscie kaplani mieli tez zakaz spozywania tluszczu zwierzecego. Ale co tam - az sie prosi o potwierdzenie teorii o klasie panujacej, ktora to podjada tluszcz po kryjomu.
Natomiast spozywanie tluszczu roslinnego np. z oliwek bylo jak najbardziej praktykowane wsrod starozytnych izraelitow.
_________________
diabeł tkwi w szczegółach.
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8789
Wysłany: Sob Paź 09, 2010 13:09   

Kevo napisał/a:

Natomiast spozywanie tluszczu roslinnego np. z oliwek bylo jak najbardziej praktykowane wsrod starozytnych izraelitow.

Ale tylko wśród prowadzących osiadły tryb życia. Drzewo oliwne zaczyna dawać oliwki dopiero po kilkunastu latach od zasadzenia. Prowadzeni przez Mojżesza musieliby nieustannie wędrować wokoło gaju oliwnego. Co nie jest wykluczone, bo przez 40 lat pokonując codziennie 20 km lud wybrany okrążyłby Ziemię na równiku siedem razy. :-)
JW
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8789
Wysłany: Sob Paź 09, 2010 13:15   

Tak w ogóle, najprościej byłoby spytać jakiegoś rabina, co jada. Zważywszy na ogromne przywiązanie do tradycji, zapewne żywi się podobnie do kapłanów starotestamentowych.
JW
 
     
Angelspit 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Paź 2010
Posty: 57
Wysłany: Sob Paź 09, 2010 14:04   

Cytat:
Halacha rozróżnia pokarmy dozwolone (kaszer) i zakazane (teref, trefne, "nieczyste"). Dopuszczone do spożywania jest mięso zwierząt posiadających "rozszczepione kopyto" i przeżuwających, stworzeń wodnych posiadających płetwy i łuski, niektórych gatunków szarańczy, niektórych gatunków ptaków. Nie dotyczy to jednak krwi oraz niektórych części (np. nerw kulszowy), które są zakazane. Szczegółowo określone są zasady uboju zwierząt (szechita): zwierzęta muszą być zabijane w rytualny sposób przez wykwalifikowanego rzezaka; nie są dozwolone do spożywania zwierzęta padłe lub ze skazą. Dozwolone jest mleko i jaja pochodzące od zwierząt, których mięso jest koszerne, miód i inne produkty. Owoce powinny pochodzić z drzew mających co najmniej trzy lata.


Cytat:
Zasady koszerności wywodzą się z Tory (Pięcioksięgu Mojżeszowego), zostały uściślone w Torze ustnej (Miszna i Talmud). Są one ściśle przestrzegane przez ortodoksyjnych żydów. Żydzi wyznający judaizm reformowany, konserwatywny i rekonstrukcjonistyczny odrzucają lub znacznie liberalizują przepisy halachy, w tym także dotyczące pokarmu. Nadzór nad przestrzeganiem koszerności w produkcji żywności jest zadaniem rabinów, którzy jednak często różnią się w interpretacjach, albo wydają rozbieżne orzeczenia dotyczące koszerności konkretnych produktów.


źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Koszerno%C5%9B%C4%87

Od siebie dodam, że wielkie zmiany kulturowe dokonują się często na przestrzeni dekad, a co dopiero, gdy mowa jest o kilku tysiącach lat.
Ostatnio zmieniony przez Angelspit Sob Paź 09, 2010 14:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Kevo


Pomógł: 5 razy
Wiek: 50
Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 390
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Paź 09, 2010 17:25   

Witold Jarmolowicz napisał/a:
Prowadzeni przez Mojżesza musieliby nieustannie wędrować wokoło gaju oliwnego. Co nie jest wykluczone, bo przez 40 lat pokonując codziennie 20 km lud wybrany okrążyłby Ziemię na równiku siedem razy.

ale p. Witoldzie, 40 lat na plw. Synaj to tylko mały wycinek z życia izraelitów. Mojżesz, a właściwie Jozue po 40-letniej tułaczce wprowadził żydów do ziemi Kanaan w XV w p.n.e. I tam żydzi zamieszkiwali aż do roku 70 n.e., kiedy to Rzymianie zburzyli Jerozolimę i rozgonili żydów po cztery krańce świata. Tak więc ponad 1500 lat to wystarczający czas na obrośnięcie w gaje oliwne :-)


Angelspit napisał/a:
Od siebie dodam, że wielkie zmiany kulturowe dokonują się często na przestrzeni dekad, a co dopiero, gdy mowa jest o kilku tysiącach lat.

święte słowa, ale o ile wiem to ortodoksyjni żydzi do dzisiaj przestrzegają podstawowych praw pięcioksięgu oraz Talmudu, który to powstał później. A te jednoznacznie dzielą zwierzęta na czyste i nieczyste (stąd m.inn. zakaz wieprzowiny), muszą być wykrwawione i zakaz spożywania tłuszczu zwierzęcego. Co nie wyklucza tłustszych kawałków np. baraniny.
_________________
diabeł tkwi w szczegółach.
Ostatnio zmieniony przez Kevo Sob Paź 09, 2010 17:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Angelspit 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Paź 2010
Posty: 57
Wysłany: Sob Paź 09, 2010 18:05   

Fakt, z nakazami religijnymi jest inaczej, nie poddają się tak łatwo wpływom czasu.
W czasach, gdy nie istniała medycyna, koszerność mogła chronić przed chorobami pokarmowymi, np. mięso wolniej się psuło, gdy nie łączono go z nabiałem - śmietana czy jogurt to właściwie bakteryjny koktajl. Tak więc rzeczy korzystne z punktu widzenia fizjologii, jak np. mieszanie się wyłącznie osobników niespokrewnionych, koszerność w prymitywnych warunkach, mogły zostać podniesione do rangi religijnej, by łatwiej dotrzeć do ludzi poprzez religię.

Długie żywoty Noego, czy Hioba (moim zdaniem postaci fikcyjnych) wynikały ze szczególnego traktowania ich przez Boga na tle innych ludzi. Hiob żył długo w nagrodę za ogrom cierpień, wynikający z zakładu Boga z Szatanem, a Noe wypełnił powierzoną mu przez Boga misję. Tak czy siak, na tezę, wg której ci konkretni Żydzi żyli nienaturalnie długo z powodu diety, dowodów nie ma. W przeciwnym razie nowożytni, ortodoksyjni Żydzi otoczeni byliby sławą długowieczności, bo przecież odżywiali i odżywiają się tak samo jak ich praprzodkowie.
 
     
rakash 
We called it war!


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 2799
Wysłany: Sob Paź 09, 2010 18:21   

Nie prawda. Żydzi nie odżywiają się tak samo jak ich przodkowie.
_________________

 
     
Kevo


Pomógł: 5 razy
Wiek: 50
Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 390
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Paź 09, 2010 18:47   

Angelspit napisał/a:
Długie żywoty Noego, czy Hioba (moim zdaniem postaci fikcyjnych) wynikały ze szczególnego traktowania ich przez Boga na tle innych ludzi.

drobna nieścisłość: Noe i Hiob nie byli żydami, a już na pewno kapłanami/rabinami :-)
Bo kogo nazywamy żydami (izraelitami) ? Mówiąc najogólniej są to wszyscy potomkowie Jakuba (imie z czasem Bóg zmienił na Izrael) syna Izaaka syna Abrahama. Hioba łączyło pokrewieństwo z Abrahamem, tak jak on należącym do potomków Sema. Ale nie był izraelitą. Natomiast Noe zmarł na 2 lata przed urodzeniem się Abrahama.
Jeśli chodzi o długowieczność to mam swoją hipotezę na ten temat - jeśli chodzi o długość życia podaną w Biblii osób naprawdę długowiecznych (700-900 lat), ale to inny temat. Na pewno nie ma to nic wspónego z odzywianiem.
_________________
diabeł tkwi w szczegółach.
Ostatnio zmieniony przez Kevo Nie Paź 10, 2010 11:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Angelspit 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Paź 2010
Posty: 57
Wysłany: Sob Paź 09, 2010 21:38   

Fakt, moja wiedza historyczna na temat dyskutowanego okresu jest co najwyżej przeciętna.
Pisząc "Żyd", miałem na myśli jednego spośród tzw. "narodu wybranego".
I może ortodoksyjni żywią się inaczej, niż kiedyś, ale to znaczyłoby, że zmieniły się nakazy religijne lub przestano ich surowo przestrzegać (bardziej prawdopodobne). Nie wiem też, czy rabini żywili się inaczej niż zwykły wyznawca. Raczej różnili się tylko gorliwością w przestrzeganiu nakazów wiary.
 
     
brajan30

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Lis 2005
Posty: 1020
Wysłany: Sob Paź 09, 2010 22:10   

Kevo napisał/a:
Jeśli chodzi o długowieczność to mam swoją hipotezę na ten temat - jeśli chodzi o długość życia podaną w Biblii osób naprawdę długowiecznych (700-900 lat), ale to inny temat. Na pewno nie ma to nic wspónego z odzywianiem.

Zgadzam się w 100%.
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8789
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 00:36   

Jak długość życia może nie mieć nic wspólnego z odżywianiem?
Przecież beri-beri, szkorbut, kwashiorkor, marazm są ewidentnie powodowane przez niewłaściwe odżywianie i ewidentnie wpływają na długość życia.
JW
 
     
brajan30

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Lis 2005
Posty: 1020
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 01:05   

Panie Witoldzie,
Skoro Abraham żyl 175 lat, Mojzesz - 120, Aaron 123, a inni jeszcze dłużej, to jakby się oni nie odżywiali, bez woli Bożej tyle lat by nie dożyli.
Dla takich proroków, nie było aż tak ważne zapewne co jedzą, dla nich najważniejsza była misja którą powieżył im Bóg, żyli tak długo, gdyż musięli wypełnić Bożą misję.
Mówiąc krótko, mi jako osobie wierzącej jest to łatwiej zrozumieć.
Ostatnio zmieniony przez brajan30 Nie Paź 10, 2010 01:11, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Kangur

Pomógł: 34 razy
Wiek: 82
Dołączył: 27 Sty 2005
Posty: 3119
Skąd: Australia
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 04:34   

brajan30 napisał/a:
Panie Witoldzie,
Skoro Abraham żyl 175 lat, Mojzesz - 120, Aaron 123, a inni jeszcze dłużej, to jakby się oni nie odżywiali, bez woli Bożej tyle lat by nie dożyli.
Dla takich proroków, nie było aż tak ważne zapewne co jedzą, dla nich najważniejsza była misja którą powieżył im Bóg, żyli tak długo, gdyż musięli wypełnić Bożą misję.
Mówiąc krótko, mi jako osobie wierzącej jest to łatwiej zrozumieć.

I sie odzywiali jak im Bog przykazal, aby byli w stanie wypelnic te misje.
_________________
Odkwaszać czy zakwaszać?
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1159
14 W czasie posiłku powiedział do niej Booz: «Podejdź tu i jedz chleb, maczając swój kawałek w kwaśnej polewce».
 
     
Maad


Pomógł: 18 razy
Dołączył: 17 Kwi 2009
Posty: 1172
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 07:26   

brajan30 napisał/a:
najważniejsza była misja którą powieżył im Bóg,
psyche rules!
_________________
Wszystko co dobre jest niemoralne, nielegalne, powoduje tycie albo ... jest po angielsku.
 
     
Kevo


Pomógł: 5 razy
Wiek: 50
Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 390
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 09:36   

Witold Jarmolowicz napisał/a:
Jak długość życia może nie mieć nic wspólnego z odżywianiem?
Przecież beri-beri, szkorbut, kwashiorkor, marazm są ewidentnie powodowane przez niewłaściwe odżywianie i ewidentnie wpływają na długość życia.

przy przeciętnie długowiecznych (100-140 lat), odżywianie ma z pewnością ogromny wpływ na ich długość życia, ale miałem na myśli osoby opisane w Bibli, które żyły po 700-900 lat. Oczywiście dla większości to bajki i mity. Ale gdyby przyjąć, że jest to prawda (w co wierzę) to samo odżywianie nie mogłoby tego spowodować.
Moja hipoteza na temat długości ich życia jest związana z potopem opisanym w ks. Rodzaju. Zakładamy, że Bóg stworzył Adama i Ewę jako osoby doskonałe, które miały zyć wiecznie, cieszyć się doskonałym zdrowiem (być może byli wegetarianami - ale to inny temat). Po utracie doskonałości przez pierwszą parę ludzką, minęło niecałe 1700 lat i nastał ogólnoświatowy potop. Przed potopem ludzie dożywali prawie 1000 lat., po potopie długość życia dratycznie spadła aby osiągnąć klasyczne 80 lat (średnio).
Wniosek: potop wywrócił wszystko do góry nogami, być może nie tylko klimat, ale też pewnie inne siły np. elektromagnetyczne czy jeszcze inne o których nie mamy pojęcia. Po potopie Bóg zezwolił na zjadanie zwierząt (Rodzaju 9:3,4) co widocznie wcześniej nie było praktykowane. Być może dlatego, że warunki w jakich ludzie zaczęli żyć po potopie stały się tak skrajne niekorzystne ( wporównaniu z poprzednimi), że był potrzebny pokarm już wyższej jakości czyli zwierzęcy, a nie roślinny.
Dzięki temu możemy dociągnąć z trudem 100 niektórzy szczęściarze trochę więcej, ale co to jest w porównaniu z 969 Matuzalema :-)
_________________
diabeł tkwi w szczegółach.
 
     
soook

Pomógł: 10 razy
Dołączył: 04 Sie 2010
Posty: 389
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 09:45   

9 I rzekł Bóg: "Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem. 30 A dla wszelkiego zwierzęcia polnego i dla wszelkiego ptactwa w powietrzu, i dla wszystkiego, co się porusza po ziemi i ma w sobie pierwiastek życia, będzie pokarmem wszelka trawa zielona". I stało się tak. 31 A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre.

Podkreślam zwrot - było bardzo dobre .


.
 
     
RAW0+ 

Pomógł: 41 razy
Dołączył: 11 Wrz 2009
Posty: 1943
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 11:23   

soook napisał/a:
Oto wam daję .... i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem

RAW0+ napisał/a:
Well, co do fig to się z nim nie zgodzę bo mi akurat nie służą :razz: . Grejfruty jak najbardziej :viva: . Ogólna konkluzja wg mnie to to, żeby na dzisiejsze czasy pilnować ilość węgli spożywanych z owoców a po drugie istotniejsze wybierać i jeść owoce z pestkami gdzie jest witamina B17, która ogranicza destrukcję węgli w ciele. Hunza ją spożywają z pestek moreli i dobrze na tym wychodzą :viva:

:-D
You see. Jestem zjednoczony z moim Panem Duchem i rozumem :viva: :medit:
 
     
Kevo


Pomógł: 5 razy
Wiek: 50
Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 390
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 11:44   

soook napisał/a:
Podkreślam zwrot - było bardzo dobre

tak, ale było to bardzo dobre dla ówczesnych doskonałych ludzi żyjących w zupełnie innych warunkach klimatycznych niż my obecnie dzisiaj.
I możemy tylko sobie zadawać pytania, np. czy Adam i Ewa jedli wyłącznie roślinność, czy też posiłkowali się pokarmami pochodzenia zwierzęcego (jajka, sery, masło, śmietana).
Ponieważ patologie w stylu drapieżnik-ofiara były w tamtym doskonałym świecie sprzed 6000 lat wykluczone.
_________________
diabeł tkwi w szczegółach.
 
     
brajan30

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Lis 2005
Posty: 1020
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 12:05   

Maad napisał/a:
brajan30 napisał/a:
najważniejsza była misja którą powieżył im Bóg,
psyche rules!

A może Mojżesz nie miał misji do wypełnienia? mało wiesz
 
     
Paweł-poprostu 


Pomógł: 5 razy
Wiek: 29
Dołączył: 08 Cze 2010
Posty: 697
Skąd: Polkowice
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 12:45   

soook napisał/a:
Podkreślam zwrot - było bardzo dobre .

http://www.youtube.com/wa...feature=related
Jeśli spotkamy się po drugiej stronie to miej baczenie na moje czyny.
Wiedz, że gdy moje oczy ujrzą boga, to bóg ujrzy środkowy palec mojej ręki, a prawa pięść wyląduje na jego krzywej gębie. I zrobię mu taką jesień średniowiecza, że to on będzie leżał pod pałacem prezydenckim, ale nie szukając krzyża tylko własnych zębów.
Nie będę sobie języka strzępił na nadawanie mu ludzkich cech.
Wkrótce nastaną czasy miecza i topora czasy pogardy, gdzie wartością człowieka będzie jego męstwo, a sprawiedliwości nie będzie końca.
Za prawdę powiadam Ci, że ziarno nie wykiełkuje, ale wybuchnie płomieniem. A świat odrodzi się z nowej krwi stymulowanego świata wyobraźni, genetyki i biochemii którego istnienia nie będzie końca, amen :evil: .
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=-rdnYY5eODQ
 
     
Maad


Pomógł: 18 razy
Dołączył: 17 Kwi 2009
Posty: 1172
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 16:14   

brajan30 napisał/a:
A może Mojżesz nie miał misji do wypełnienia?

pewnie, nie miał, tak tylko sobie łaził po górach i pustyniach, włóczył się bez celu i piękne widoki podziwiał .... :hah:
_________________
Wszystko co dobre jest niemoralne, nielegalne, powoduje tycie albo ... jest po angielsku.
 
     
brajan30

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Lis 2005
Posty: 1020
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 16:24   

Maad napisał/a:
brajan30 napisał/a:
A może Mojżesz nie miał misji do wypełnienia?

pewnie, nie miał, tak tylko sobie łaził po górach i pustyniach, włóczył się bez celu i piękne widoki podziwiał .... :hah:

Nie myliłem się, mało wiesz :viva:
 
     
brajan30

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Lis 2005
Posty: 1020
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 16:26   

Maad napisał/a:
brajan30 napisał/a:
A może Mojżesz nie miał misji do wypełnienia?

pewnie, nie miał, tak tylko sobie łaził po górach i pustyniach, włóczył się bez celu i piękne widoki podziwiał .... :hah:

Nie myliłem się, mało wiesz :viva: psyche rules!
Ostatnio zmieniony przez brajan30 Nie Paź 10, 2010 16:27, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
soook

Pomógł: 10 razy
Dołączył: 04 Sie 2010
Posty: 389
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 17:13   

A co robią rogi , na głowie Mojżesza ?

.
 
     
Kevo


Pomógł: 5 razy
Wiek: 50
Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 390
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 17:48   

rogi Mojżeszowi przyprawił Hieronim w V w.n.e. :-)
_________________
diabeł tkwi w szczegółach.
 
     
soook

Pomógł: 10 razy
Dołączył: 04 Sie 2010
Posty: 389
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 17:59   

Aaaa....Michał Anioł był ignorantem . Taaaa.
Nie , Michał Anioł wiedział .
.
 
     
RAW0+ 

Pomógł: 41 razy
Dołączył: 11 Wrz 2009
Posty: 1943
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 18:14   

Cytat:
A co robią rogi , na głowie Mojżesza ?

Uściślając nie są to rogi tylko płomienie na kształt rogów :papa:
 
     
soook

Pomógł: 10 razy
Dołączył: 04 Sie 2010
Posty: 389
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 18:28   

No no , no :-) Znaczy się , były ( posiadał) rogi .
Niezła biblistyka na DD się ujawnia .
Nauka nie idzie w las , tylko w nas .
Specjalisty byblysty bajdurzą bajki biedakom bosym .

.
 
     
Kevo


Pomógł: 5 razy
Wiek: 50
Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 390
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 19:03   

W czym masz problem ? Przecież wszyscy wiedzą, że jest to błedne tłumaczenie z hebrajskiego na łacinę dokonane przez Hieronima.
Z nim lepiej pogadaj jak ci coś nie pasi.
_________________
diabeł tkwi w szczegółach.
 
     
dario_ronin
[Usunięty]

Wysłany: Nie Paź 10, 2010 19:16   

Kevo napisał/a:
Przecież wszyscy wiedzą


może nie wszyscy , ale soook WIE , bo On zna Źródło Wiedzy ;-)
 
     
soook

Pomógł: 10 razy
Dołączył: 04 Sie 2010
Posty: 389
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 21:35   

Moja errata . Nie precyzyjnie napisałem - byblysty .
To NIE odnosi się do piszących tutaj .
Anonimowy podglądacz rozumie .

.
 
     
soook

Pomógł: 10 razy
Dołączył: 04 Sie 2010
Posty: 389
Wysłany: Nie Paź 10, 2010 22:15   

Dario_ronin .Pytanie moje do Ciebie . Skąd wiedzą to , o czym tyle lat piszą .
Członkowie Ciała Kierowniczego JHVH ?
.
 
     
soook

Pomógł: 10 razy
Dołączył: 04 Sie 2010
Posty: 389
Wysłany: Nie Paź 24, 2010 11:49   

Alooo !!! Dario_ronin . Jak tam zapodaje ściemę Brooklin?
Co u JHVH ? Doi te parę milionów ŚJ , z energii życiodajnej ?

:-D
 
     
ali
[Usunięty]

Wysłany: Nie Paź 24, 2010 17:15   

soook napisał/a:
Alooo !!! Dario_ronin . Jak tam zapodaje ściemę Brooklin?
Co u JHVH ? Doi te parę milionów ŚJ , z energii życiodajnej ?

:-D

ty się zainteresuj babtystami
niedługo ruskami zawładną
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved