Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Wartości odżywcze serów
Autor Wiadomość
limetka


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Wrz 2010
Posty: 49
Wysłany: Czw Wrz 30, 2010 09:38   Wartości odżywcze serów

Czy znacie jakiś patent, jak je w przybliżeniu określić? Chodzi mi głównie o sery białe - mam swoje źródła twarogu koziego i krowiego na wsi, są pycha... Ale nie mam bladego pojęcia jakie są ich wartości - bo domyślam się, że twarogi sklepowe ujęte w tabelach nijak się mają do tych prawdziwych...
 
     
Cordoba_2004 
technolog żywności

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 660
Skąd: Wiocha po Wielkim Lasem
Wysłany: Czw Wrz 30, 2010 09:44   

http://www.tabele-kalorii...81%C4%85ka.html

Te sklepowe wartość mają się całkiem dobrze wbrew pozorom podlegają ścisłej kontroli i są badane
_________________
gg 14 987 97
 
 
     
limetka


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Wrz 2010
Posty: 49
Wysłany: Czw Wrz 30, 2010 09:49   

Ale ja nie o tym ;) Jakość jedzenia wytwarzanego przemysłowo to temat rzeka, mi chodzilo o to, że nie sądzę, żeby ser od kobitki z wioski miał 22g białka, 3g węglowodanów i 0g tłuszczu... Wiem, że na oko nie określę tego dokładnie, ale chciałabym znać chociaż przybliżone wartości. Np jak ser jest twardy i zbity, to jest mniej tłusty od tego miękkiego i rozpadającego się? W jakich widełkach w przypadku takich serów mogą się zawierać wartości BTW?
 
     
Cordoba_2004 
technolog żywności

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 660
Skąd: Wiocha po Wielkim Lasem
Wysłany: Czw Wrz 30, 2010 09:52   

a to musisz dać do przebadania serek
_________________
gg 14 987 97
 
 
     
EAnna 

Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 03 Sty 2009
Posty: 1298
Wysłany: Czw Wrz 30, 2010 17:45   

limetka napisał/a:
Np jak ser jest twardy i zbity, to jest mniej tłusty od tego miękkiego i rozpadającego się?

Twardość skrzepu twarogowago zależy wyłącznie od pozostałej w nim serwatki. Jeżeli mleko podgrzeje się do wyższej temperatury to skrzep staje sie bardziej kurczliwy a otrzymany twaróg suchszy.
Tłustość zarówno twarogu jak i sera podpuszczkowego (buncu) zależy od tłustości mleka z którego jest wyrabiny.
Jeżeli mleko wiejskie nie jest odwirowywane, to nawet po zebraniu śmietany (mniej lub bardziej dokładnie robią to wszystkie gospodynie) można z niego zrobić tłusty twaróg w standardach sklepowych. Twarogi półtłuste robi się z mleka częściowo odwirowanego, chude - z chudego, czyli o zawatrości tłuszczu ok. 0,5%.
_________________
Pozdrawiam
EAnna
 
     
limetka


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Wrz 2010
Posty: 49
Wysłany: Czw Wrz 30, 2010 18:23   

hmm czyli jak sklepowy tłusty twaróg ma 8%, to te ze wsi tez maja mniej więcej tyle, przy czym kozi trochę więcej? Bo jak ostatnio się najadłam w południe ze 150g sera to najedzona do wieczora chodziłam, wiec myślałam ze jest bardziej pożywny...
Ostatnio zmieniony przez limetka Czw Wrz 30, 2010 18:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
EAnna 

Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 03 Sty 2009
Posty: 1298
Wysłany: Czw Wrz 30, 2010 19:00   

limetka napisał/a:
hmm czyli jak sklepowy tłusty twaróg ma 8%, to te ze wsi tez maja mniej więcej tyle,

Moim zdaniem o wiele więcej.
Zróbmy obliczenie.
Mleko krowie zawiera od 2,7 do 4,5% tłuszczu. Średnio 3,5%.
Wydajność twarogu ze 100l mleka to 9-12kg. Przyjmijmy dla prostego rachunku 10kg.
W mleku, podstojowym, po zebraniu śmietany pozostaje 2% tłuszczu co daje 2kg tłuszczu w 100l.
Dostajemy z tego 10kg twarogu zawierajacego 2kg tłuszczu mlecznego.
Trochę tłuszczu traci się w serwatce, więc powyższą liczbę korygujemy o 20dkg.
W efekcie otrzymamy twaróg o tłustości 18%.
Jeżeli gospodyni zostawi na mleku trochę żółtych pacek śmietany twaróg będzie tłustszy. Jak starannie ją zbierze, troche chudszy. Ale i tak na głowę bije ten sklepowy.
To jest wyjaśnienie faktu, dlaczego mój wnuk jada zrobiony przeze mnie twaróg a nie chce najlepszego sklepowego.
Co do twarogu sklepowego - już o tym pisałam - niekoniecznie uzyskiwany jest metodą fermentacji bakteriami kwasu mlekowego a coraz częściej wytrącany jest kwasami. To jest smutne.

Pozdrawiam
EAnna
_________________
Pozdrawiam
EAnna
 
     
Mariusz_ 
[Usunięty]

Pomógł: 12 razy
Wiek: 24
Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 2808
Wysłany: Czw Wrz 30, 2010 19:04   

Jedny twaróg jaki ma 18% to twaróg z Czarnkowa :) reszta max 8%
 
     
limetka


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Wrz 2010
Posty: 49
Wysłany: Czw Wrz 30, 2010 19:39   

O to mi chodziło, dzięki stukrotne! :pada: Czyli analogicznie, ten robiony z mleka pełnego ma ok 30%, a ten z koziego podchodzi pod 40?
 
     
Zielony Karzeł 

Pomógł: 5 razy
Wiek: 38
Dołączył: 04 Cze 2010
Posty: 282
Skąd: Gniezno
Wysłany: Czw Wrz 30, 2010 21:55   

Nie dotyczy to twarogów, ale pamiętam, że kiedyś jadłem ser typu feta (polski) taki w niebieskim opakowaniu był tłusty - miał 40% tłuszczu. Taki w żołtym był lajt - miał chyba 30%. Jakie było moje zdziwienie gdy kupiłem go po kilkunastu miesiącach przerwy i okazało się, że wersja tłusta ma 18% a wersja lajt chyba 16 czy 14 %
_________________
Mój nick - Zielony Karzeł Reakcji. Cały niestety się nie mieści.

Blog o permakulturze, produktywnych leśnych ogrodach, hodowli zwierząt i ekologii.
 
 
     
limetka


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Wrz 2010
Posty: 49
Wysłany: Czw Wrz 30, 2010 22:29   

A tu nie chodzilo przypadkiem o % tł w s.m.? NP Fellada z Łowicza 45% (napis na wierzchu opakowania) ma tak naprawdę 18% tłuszczu (tabelka z boku) (http://www.tabele-kalorii.pl/kalorie,Ser-feta-Fellada-light-30-OSM-%C5%81owicz.html).
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved