Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Piątek na niskowęglowodanówkach
Autor Wiadomość
paranoise 

Wiek: 37
Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 17
Wysłany: Pią Wrz 10, 2010 18:02   Piątek na niskowęglowodanówkach

No właśnie. Mniemam, że na tym forum zdarzają się katolicy, więc jak wygląda u was jadłospis w piątek (nie wspominając o wigilii), bez tłuszczów zwierzęcych i mięsa. Dla mnie od momentu przejścia na DO jest to najgorszy dzień w tygodniu.
 
 
     
rakash 
We called it war!


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 2799
Wysłany: Pią Wrz 10, 2010 18:14   

Najgorszy, dlaczego?

Tłuszcze zwierzęce były właśnie stosowane od dawna, post na maśle na przykład.
_________________

Ostatnio zmieniony przez rakash Pią Wrz 10, 2010 18:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
EAnna 

Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 03 Sty 2009
Posty: 1298
Wysłany: Pią Wrz 10, 2010 18:31   

paranoise napisał/a:
jak wygląda u was jadłospis w piątek

Można jeść rybę, twarogi i sery. Tłuszcz mleczny i oliwę.
_________________
Pozdrawiam
EAnna
 
     
Zielony Karzeł 

Pomógł: 5 razy
Wiek: 38
Dołączył: 04 Cze 2010
Posty: 282
Skąd: Gniezno
Wysłany: Pią Wrz 10, 2010 19:17   

M i T napisał/a:
Ale ryba to wciąż mięso. Ani bardziej, ani mniej mięsne od ssaczego. Czy KK w ogóle precyzuje, czyjego mięsa w piątki jeść nie wolno?
Każdy katolik, z jakim miałem styczność ma luki w biologii i twierdzi, że wieloryb to ryba. Zatem, czy zjedzenie kawałka walenia lub delfina w piątek spowoduje boskiego wkuurwa?

Tomek


To chyba kwestia tradycji. W średniowieczu mnisi jadali w piątki bobrze ogony, bo bóbr to zwierzę wodne a ogon ma pokryty łuską :D Ciekawe też co by się stało jakby systematyka się mocno zmieniła ;)

@paranoise
Kiedyś nawet założyłem o tym wątek:
http://www.dobradieta.pl/...ja%F1skie+posty
_________________
Mój nick - Zielony Karzeł Reakcji. Cały niestety się nie mieści.

Blog o permakulturze, produktywnych leśnych ogrodach, hodowli zwierząt i ekologii.
 
 
     
paranoise 

Wiek: 37
Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 17
Wysłany: Pią Wrz 10, 2010 20:17   

M i T napisał/a:
Zapewne chodzi o tradycję, ale co w takim razie z ptakami? Czemu ryby a nie ptaki na piątek? A gdyby panował zakaz na ryby, a można było zajadać ptaki, to co z latającymi rybami?


fink napisał/a:
Tomek, kilka minut w innym wątku podałem taki odsyłacz: http://krzyz.katolicy.net/ . Zarejestruj się tam, załóż wątek, zadaj pytanie. Mówię Ci, jak się tam zacznie taka dyskusja, to ubawu będzie aż po czubek głowy. Oczywiście dla mnie, dla Ciebie. Oni to traktują ze 100 % powagą.


W sumie jakby ktoś nie zrozumiał tematu, to zapytałem osób które post praktykują, a zarazem są na DO albo innej diecie niskowęglowodanowej jak układają sobie jadłospis na piątek. Wątku samego sensu tradycji, oraz tego dlaczego takie a nie inne są jej wskazania nie zaczynałem nawet, więc proszę nie zasyfiać tematu. Fink sam jesteś zabawny/ zabawna. Znając życie to większość etatowych ateistów to socjaliści, demokraci albo jeszcze innej maści palanty. :papa:
 
 
     
zenon 
Tygrys

Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 5633
Skąd: z nienacka
Wysłany: Pią Wrz 10, 2010 20:24   

M i T napisał/a:
Czemu ryby a nie ptaki na piatek?

Tomek


Bo w sredniowieczu uwazano, ze ryby sa jednoplciowe.
Ten caly obyczaj jarskiego piatku z dyspensa na ryby pochodzi od gnostyckich katarow, ktorzy byli pierwszymi w europie wegetarianami.

Nie jedli miesa z powodow idewych.

Otoz w gnostycyzmie istniala idea dobrego Boga ojca i zlego boga Demiurga, ktory zamknal boskie tchnienie, dusze w nieczystym ciele materialnym.
Cala idea w ogole jest starsza niz chrzescijanstwo. Byc moze cos mi sie pomlotkowalo, ale zdaje sie, ze czesc wyznawcow Zaratustry chowalo swoich bliskich w ten sosob, ze umieszczali ich na drewnianych rusztowaniach, zwloki zjadaly ptaki, i dopiero kosci byly chowane w ziemi.

A wszystko po to by dusza nie zetknela sie z zadnym z zywiolow, utozsamianych ze Zlym Demiurgiem (ktory byc moze u nich inaczej sie nazywal).


Katarzy w kazdym razie nie jedli nic co ich zdaniem bylo plciowe, bo utozsamiali to ze zlym bogiem.
W ogole byli chyba antyseksualni, przynajmniej tak oficjalnie, no bo jakos musieli sie rozmnazac, in vitro wtedy jeszcze nie bylo.
_________________

(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Ostatnio zmieniony przez zenon Pią Wrz 10, 2010 20:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
rakash 
We called it war!


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 2799
Wysłany: Pią Wrz 10, 2010 20:42   

zenon napisał/a:
Ten caly obyczaj jarskiego piatku z dyspensa na ryby pochodzi od gnostyckich katarow, ktorzy byli pierwszymi w europie wegetarianami.


Uważaj bo Tomek wpadnie w taki dysonans jak się okaże że katarzy zostali zniszczeni przez Katoland za te właśnie 'bezpłciowości'... że będziesz mieć go na sumieniu :hah: albo dostanie kataru :D
_________________

Ostatnio zmieniony przez rakash Pią Wrz 10, 2010 20:44, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
M i T 


Pomógł: 66 razy
Dołączył: 09 Lis 2007
Posty: 7106
Wysłany: Pią Wrz 10, 2010 21:58   

paranoise napisał/a:
więc proszę nie zasyfiać tematu.:


Racja, do cholery. Szczerze Cię przepraszam.

Tomek
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Wrz 11, 2010 06:43   Re: Piątek na niskowęglowodanówkach

paranoise napisał/a:
Dla mnie od momentu przejścia na DO jest to najgorszy dzień w tygodniu.

Możesz po prostu wstrzymać się tego dnia w ogóle od jedzenia, a na zdrowie na pewno Ci to wyjdzie. :)
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
Ostatnio zmieniony przez Hannibal Sob Wrz 11, 2010 07:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
RAW0+ 

Pomógł: 41 razy
Dołączył: 11 Wrz 2009
Posty: 1943
Wysłany: Sob Wrz 11, 2010 09:37   

Hannibal napisał/a:
Możesz po prostu wstrzymać się tego dnia w ogóle od jedzenia, a na zdrowie na pewno Ci to wyjdzie

O, to to to właśnie. Ja zatwardziały katolik tak robię :viva:
 
     
Tymianek 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Wrz 2009
Posty: 55
Skąd: Podlasie
Wysłany: Sob Wrz 11, 2010 09:51   

RAW0+ napisał/a:
Hannibal napisał/a:
Możesz po prostu wstrzymać się tego dnia w ogóle od jedzenia, a na zdrowie na pewno Ci to wyjdzie

O, to to to właśnie. Ja zatwardziały katolik tak robię :viva:


To bardzo dobry pomysł, ale często dla początkujących może być trudne. Zmaganie się ze zmianą diety i do tego głodówka nie są łatwe. Podane były różne postne propozycje. Ja bazuję na jajkach, można też jeść ryby. Jeśli z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, to odmów sobie czegoś innego, lub zjedz mniej, aby tylko zaspokoić głód. Przecież to kwestie zdrowotne, a liczy się bardzo twoja dobra wola. Powoli w miarę przystosowania się do diety, coraz większe wyrzeczenia w jadłospisie, a nawet post będzie łatwiejszy :-)
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Wrz 11, 2010 10:17   

Drugą całkiem dobrą opcją jest po prostu jedzenie w tym dniu samych prod. roślinnych, czyli owoców i warzyw.
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Tymianek 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Wrz 2009
Posty: 55
Skąd: Podlasie
Wysłany: Sob Wrz 11, 2010 10:44   

Jeśli ktoś nie ma problemu z węglami, to jak najbardziej.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved