Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Nie pieprz bo...-o pieprzu i innych przyprawach
Autor Wiadomość
sylwiazłodzi 
AutismLowCarbDiet

Pomogła: 13 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 20 Mar 2007
Posty: 1774
Wysłany: Czw Sie 19, 2010 23:06   Nie pieprz bo...-o pieprzu i innych przyprawach

b]Pieprz czarny mielony [/b]

PRO-TEST: Nr 9 (25) wrzesień 2003
Test pieprzu
Nie pieprz bez sensu

Okazuje się, że połowa badanych marek pieprzu z rynku polskiego nie spełnia normy, bo zawiera zbyt dużo wody. Czy właśnie takiego pieprzu używacie? Sprawdziliśmy go w teście międzynarodowym. Jak wypada na tle przypraw dostępnych w Unii Europejskiej?

Szczypta pieprzu nada potrawie prawdziwie wyrazistego charakteru. Ale pieprz nie może być zanieczyszczony, zawierać pestycydów ani innych szkodliwych substancji. Przyprawy są narażone na rozwój bakterii i pleśni. Upodobały sobie je również pewne szkodniki. A mikrobiologicznie zanieczyszczone przyprawy mogą przecież zepsuć inne artykuły spożywcze, do których się je dodaje, jak na przykład mięso czy sałatki, a także - co za tym idzie - mogą być zagrożeniem dla naszego zdrowia, jeśli dojdzie do rozwoju bakterii i pleśni.

Najpieprzniejszy w smaku

W ramach testu zostały przebadane cztery popularne na rynku polskim marki pieprzu czarnego mielonego: Prymat, Ducros, Kamis i Kotanyi. Poza tym zbadano 16 marek pieprzu dostępnych na rynku niemieckim, a także sześć marek papryki słodkiej mielonej również z rynku niemieckiego. Sprawdzono, czy produkty te spełniają wymagania jakości, jeśli chodzi o parametry fizykochemiczne, mikrobiologiczne i sensoryczne ...

http://www.pro-test.pl/te...+bez+sensu.html


w tym artykule dostępnym kiedyś w całości było podobnie jak przy produkcji rodzynek czy jak się dowiedziałam dziś kokosowych wiórków jak to przyprawy sa produkowane w procesie technologicznym by nie zawierały tego czego nie mogą zawierać albo by długo były zdatne do spożycia. Bo przecież na niektórych jest nawet 2 lata przydatności !

Poniżej więc wklejam coś z innego źródła bo ciekawe ,że istnieje coś takiego jak przyprawy organiczne czyli po mojemu " kupuję gotowe i samemu kręcę" ( choć być może np. w ziarenkach całego pieprzu może się okazać, że też są dodatkowo obrabiane skoro mają przetrwać drogę od "producenta do konsumenta ". :) i jaka różnorodność ( kwestia po trochę dobrego marketingu pewnie)



http://www.decare.com.pl/...57/menu/product


Przyprawy organiczne

Powstają wyłącznie ze składników organicznych, czystych ekologicznie, poddanych skrupulatnym kontrolom i gwarantują zawsze pełnię smaku i walorów odżywczych. Trudno opisywać ich niesamowite walory smakowe, jeśli nie mamy porównania. Pieprz nie jest tylko zwyczajnym czarnym proszkiem czy przyprawą z postaci grubych ziarenek, lecz aromatyczną przyprawą.

Wysoka jakość i moc przypraw w opakowaniach z młynkiem marki Drogeria Alimentari to pewność zachowania świeżości przyprawy oraz idealnych proporcji w smaku każdej potrawy. Przyprawy z młynkiem ofiarowane jako drobny upominek ucieszą niejedną panią domu, która czasem zapragnie przygotować coś wspaniałego i na specjalną okazję. Smak oryginalnych przypraw może uświetnić przyjęcie i stanowić zachętę do ponownego spotkania z przyjaciółmi czy znajomymi w celu kolejnych wspólnych improwizacji kulinarnych.


Sól

Najpopularniejszą znaną nam przyprawą jest niewątpliwie sól kamienna (kuchenna), czyli chlorek sodu (NaCl). Dawniej często nazywano ją "białym złotem". Ma bardzo szerokie zastosowania. Stanowi ważny dodatek smakowy do potraw. Ponad to chroni wiele produktów spożywczych przed zepsuciem (przede wszystkim mięso). Jest również niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu (pewne ilości soli wchodzą w skład prawie każdej żywej komórki), jednak jej nadmiar jest szkodliwy dla zdrowia. Dawniej sól kamienna pełniła również rolę symboliczną. Jak wiadomo ma chronić przed zepsuciem.

Sól jako minerał powszechnie występujący w morzu oraz w górach wpływa korzystnie na zdrowie. Wdychanie oparów słonej wody może poprawić stan zdrowotny poprzez uzupełnienie niedoborów jodu oraz wzmocnienie odporność organizmu. Obecnie tzw. lampy i groty solne zyskały popularność i mają szerokie zastosowanie w rehabilitacji, profilaktyce i leczeniu chorób, zwłaszcza chorób układu oddechowego, tarczycy, schorzeń stawów oraz alergii i nerwic. Takie kuracje mają dostarczyć cennych minerałów zawartych w soli - takich, jak jod, potas, wapń, magnez i selen.


Sól jest równie istotna w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu, jak i woda. Reguluje m.in. równowagę kwasowo-zasadową, pomaga w trawieniu i umożliwia prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego i mięśni. Bez soli nie będziemy w stanie myśleć, ani działać.

Sól zarówno morska, jak i kopalniana pomoże nam odzyskać równowagę energetyczną ciała, równowagę kwasowo-zasadową, usunąć przyczyny chorób reumatycznych, nerek i pęcherzyka żółciowego kamieni, reguluje ciśnienie krwi, oczyszcza jelita, leczy choroby skóry i schorzenia dróg oddechowych.

Kryształy soli stanowią również uniwersalne lekarstwo. Mogą być używane do płukania zatok i inhalacji, aby zapobiec katarowi i kaszlowi, w leczeniu zaburzeń oddychania (m.in. zapalenia oskrzeli) oraz stosowane jako kąpiel oczu w celu przywrócenia wilgoci, na suche oczy. Poprawiają także wygląd skóry i wspomagają leczenie (usuwanie) cellulitu oraz regenerację naskórka. Można ja stosować zamiast pellingu na skórę ciała.

Sól morska

Uniwersalny dodatek do potraw i przyprawa codzienna. Wygodna w zastosowaniu i poręczna, opakowanie z młynkiem pozwala na precyzyjne dozowanie i zapobiega przesoleniu potraw. Polecamy wszystkim, którzy lubia słono zjeść.

Czarna sól z Cypru w płatkach

Doprawia mięso, ryby, twarożek, ciasto na słone potrawy, sałatki, pierogi... Nieskończenie wiele możliwości jej użycia. Czarna sól pełni dodatkowo rolę ozdobną, wspaniale wyróznia się na tle jaśniejszych dodatków.Wzbogacona aktywowanym węglem sprzyja szybszej przemianie materii oraz działa ochronnie na układ pokarmowy. Oczywiście nie należy jej stosować w nadmiarze.

Różowa sól himalajska

To jeden z podstawowych dodatków do mięsa, ryb, twarogów, sałatek, pierogów, właściwie do większości dań na słono! Sól różowa krystaliczna himalajska jest kopaliną i pochodzi z Himalajów. Sól jest całkowicie czysta, bez zanieczyszczeń i obfituje w wiele cennych dla organizmu minerałów i mikroelementów. Dokładnie zawiera b84 pierwiastki w formie koloidalnej, czyli łatwo przyswajalnej dla organizmu ludzkiego.

Oryginalna różowa sól himalajska nie jest taka sama jak zwykła sól kuchenna. Jest pełna mineralnych cząstek kryształów soli organicznych w formie koloidalnej, co oznacza, że są tak małe, iż organizm łatwo je metabolizuje do bio-chemicznych związków pozwalających na sprawne funkcjonowania komórek ludzkich. Sól himalajska jest jedną z najbardziej skutecznych przypraw naturalnych.

Płatki soli cypryjskiej

Śnieżnobiała sól w płatkach pochodzi z rejonu Cypru i stanowi znakomitą uniwersalna przyprawę.

Zielona sól morska z Bretanii

Zwyczajna przyprawa o niecodziennym wyglądzie. Piękna barwa przywodzi na mysl głebiny morskie i składnia nas do stosowania jej w każdym momencie, gdy tylko jest potrzebna. Stanowi bowiem odzwierciedlenie oceanu i jest zasobna we wszystkie mikroelementy, które można tam znaleźć.

Pieprz

Czarny pieprz zaostrza smak potraw i nadaje im charakterystyczny i mocny aromat. Pobudza apetyt i przyśpiesza trawienie.

Czyste czarne ziarenka pieprzu bez domieszek gwarantują naturalny aromat i świeży, mocny smak nadając potrawom wyrazisty charakter. Opakowanie z młynkiem umożliwi precyzyjne dawkowanie pieprzu.

Dawniej pieprz jako jedna z najbardziej popularnych przypraw, był na wagę złota. Obecnie jest niezwykle cenną i uniwersalną przyprawą. Ziarna pieprzu czarnego to niedojrzałe owoce typu pestkowca z Indii. Ostry smak pieprzu czarnego pochodzi od zawartej głównie w zewnętrznej warstwie owocu piperyny. Czarny pieprz zawiera: białko, tłuszcz, błonnik, wapń, żelazo, magnez. Uniwersalna przyprawa - idealna w doprawianiu pieczeni, marynat i sosów. Szczypta pieprzu ożywia smak tłustych rosołów i czyni je lżej strawnymi.


Pieprz powstaje z rośliny zwanej pieprzem czarnym Piper nigrum L. Poprzez odpowiednią obróbkę ziaren uzyskuje się różne odmiany pieprzu jako przyprawy. Wyróżniamy pieprz czarny, biały, zielony oraz czerwony.

Czarny pieprz

Klasyczny czarny pieprz pochodzi z Indii, ale już starożytni Grecy i Rzymianie sprowadzali go drogą lądową do Europy. Na dobre rozpowszechnił się dzięki podróżom portugalskiego żeglarza Vasco da Gamma. Indyjska Księga Medyczna z V wieku naszej ery wymienia pieprz czarny jako lek na wiele schorzeń i dolegliwości. Stosowano go na choroby serca, zębów, płuc, wątroby, biegunka, a nawet oczu (zalecano bezpośrednie aplikowanie pieprzu do oka!).

Suszone ziarenka pieprzu zachowują aromat, ale po zmieleniu szybko go tracą, dlatego najlepiej przyprawiać potrawy pieprzem świeżo zmielonym.

Pieprz jest, obok soli, najpopularniejszą przyprawą na świecie. Szacuje się, że spożywamy go około 120 mln kg rocznie. Obecnie największym producentem i eksporterem pieprzu jest Wietnam.


Uprawa i proces produkcyjny

* Roślina pochodzi z Indii, gdzie ulewne deszcze i okresy suszy stwarzają odpowiedni mikroklimat dla jej rozwoju.
* Pieprz kwitnie drobnymi żółtymi kwiatami w kiściach, które potem przeobrażają się w grona owoców.
* Owoce zmieniają kolor z zielonego na czerwony. Wraz z dojrzewaniem stają się coraz pikantniejsze.

Odmiany pieprzu:

W zależności od czasu zbioru oraz późniejszym procesom "produkcji" wyróżniamy:



* pieprz zielony - powstaje z niedojrzałych ziarenek, które są marynowane (w kwasie octowym lub mlekowym albo konserwowane solanką)
* pieprz biały - z dojrzałych owoców po zdjęciu skórki i wysuszeniu
* pieprz czerwony - z dojrzałych owoców, konserwowanych w occie
* pieprz czarny - ziarenka zrywa się jeszcze zanim całkiem dojrzeją, lekko gotuje (co przyspiesza brązowienie), suszy się je na słońcu do ściemnienia skórki i poddaje fermentacji.

* Owoc pieprzu zawiera: żywicę o ostrym smaku, olejek lotny, amid kwasowy - piperynę (to ona odpowiada za pikantny smak), białka (11%), tłuszcz (7%), błonnik (21%), wapń (460mg/100g), żelazo (12,4mg/100g), magnez (171mg/100g). 100 gram suszonej przyprawy to 300 kalorii.
* Badania wykazały, że piperyna zwiększa wchłanianie do organizmu selenu, witaminy B i beta-karotenu.
* Ma działanie przeciwzapalne.
* Dzięki wysokiej zawartości błonnika, może wspomóc obniżenie cholesterolu.
* Olejki eteryczne są pomocne w leczeniu przeziębienia, kaszlu i bólów mięśniowych.
* Pobudza pracę żołądka oraz wydzielanie soków trawiennych.
* Pieprz sprzyja trawieniu i poprawia apetyt, ale należy stosować go ostrożnie w przypadku problemów gastrycznych (chorób jelit, wątroby i nerek.
* Działa lekko moczopędnie i łagodzi objawy wzdęć.


Oto nasze "pieprzne" przyprawy

Organiczna mieszanka czterech pieprzów

Znakomita kompozycja czterech gatunków organicznych pieprzów najwyższej jakości. Kolorowe ziarenka zachowują swoją niezwykłą moc - wspaniały smak i aromat. Dzięki młynkowi świeżo zmielona mieszanka pieprzów zabarwi każde danie świeżym, konkretnym i niepowtarzalnym smakiem oraz znakomitym aromatem. Pieprz jako jedna z najbardziej wszechstronnych przypraw posiada ostry smak dzięki piperynie - zawartej głównie w zewnętrznej wartstwie owocu. Szczypta pieprzu ożywia smak tłustych potraw i czyni je lżej strawnymi. Znakomity dodatek do sosów, zup, marynat, sałatek i pieczeni.

Biały pieprz

Biały pieprz jako łagodniejszy w smaku podnosi smak jaj, szczególnie faszerowanych, jest doskonały do zup i galaretek rybnych oraz do mięs (wieprzowina, wołowina, baranina czy jagnięcina). Idealnie pasuje do ryb. Każda zupa z odrobiną pieprzu nabierze wspaniałego aromatu i smaku. Dodatek pieprzu sprzyja trawieniu, działa też lekko moczopędnie, jest jednak niewskazany przy wszelkich dietach i dla osób z podrażnionym układem pokarmowym.

Zielony pieprz

Zielony pieprz uzyskuje się z niedojrzałych owoców pieprzu czarnego. Aby zachował zielony kolor, ziarenka poddawane są specjalnym zabiegom. Suszony zielony pieprz uzyskuje się stosując metodę liofilizacji. Dzięki niej ziarna zachowują barwę, są wyraziste w smaku i intensywnie pachną. Można go zmielić lub stosować całe ziarna.

Czarny pieprz

Szczypta tej przyprawy ożywia smak tłustych rosołów i czyni je lżej strawnymi. Wiele sałatek i jarzyn dopiero dzięki odrobinie pieprzu zyskuje pełnie smaku. Jest niezbędnym dodatkiem do wszystkich dań typu risotto, do potraw z białego i żółtego sera. W okresie Średniowiecza to właśnie pieprz był najważniejszym powodem, dla którego hiszpańscy i portugalscy odkrywcy organizowali wyprawy morskie. W tamtych czasach pieprz znajdował się często wśród kosztownych produktów i gościł tylko na stołach najdostojniejszych władców.


Nasze rady stosowania:

Ziarnisty pieprz należy dodawać na początku gotowania potrawy. Zmielony można dodać w każdym momencie, także na surowo.

* Pieprz świetnie komponuje się z innymi przyprawami, wydobywa smak potrawy. Można dodawać go do zup, sosów, mięs, ryb i sałatek

Czy wiecie, że...

* Ponoć wywar z pierzu stosuje się na gorączkę?

2 łyżki pieprzu i 2 łyżki cukru należy gotować w 1/2 l wody, aż pozostanie około 200ml wywaru. Kilka łyżek dziennie pomoże zbić gorączkę.

* Z pieprzu robi się alkohol? Tak zwana pieprzówka - po zalaniu spirytusem i ewentualnym dodaniu cukru stanowi dość mocny, aromatyczny trunek.
* Pieprz stosuje się jako panaceum na bóle stawów i mięśni? Według przepisu babuni do 500ml spirytusu wsypujemy20 łyżeczek czarnego pieprzu i pozostawiamy pod przykryciem na całą dobę. Miksturę należy wmasować w miejsce uprzednio nasmarowane oliwką i pozostawić w cieple przez jakiś czas.




_____

a poniżej opis jednej z takich kontroli przypraw , z której można dowiedzieć sie np. o popiole

!
Kontrola jakości handlowej przypraw

http://www.spozywka.pl/n,...j_przypraw.html

"Wyniki kontroli

Ocena organoleptyczna

Nieprawidłowości w zakresie cech organoleptycznych; obcy słony smak, stwierdzono w przypadku 1 partii pieprzu białego mielonego (0,7% skontrolowanych partii), o masie 0,2 ton (4,1% skontrolowanej masy).

Parametry fizykochemiczne

Nieprawidłowości w zakresie parametrów fizykochemicznych stwierdzono w przypadku 6 partii (4,2% skontrolowanych partii), w tym:

- zawyżoną zawartość popiołu posiadały 2 partie przypraw: papryki ostrej i słodkiej mielonej, których próbki zostały pobrane z 2 partii, każda o masie 0,5 tony.

- zaniżoną zawartość olejków eterycznych posiadała 1 partia majeranku (kraj pochodzenia Egipt), którego próbki zostały pobrane z partii o masie 0,5 tony.

Pozostałe nieprawidłowości w zakresie parametrów fizykochemicznych dotyczyły 3 partii przypraw o niewielkim udziale w łącznej skontrolowanej masie partii, tj.:

- 1 partii ziela angielskiego o masie 2 kg (kraj pochodzenia Meksyk);

- 1 partii bazylii o masie 5 kg; deklarowana zawartość domieszek, zanieczyszczeń organicznych i mineralnych

- 1 partii lubczyku o masie 2 kg; zawartość wilgotności wg PN-A-86954/97 Przyprawy ziołowe. Lubczyk, powinna wynosić nie więcej niż 11% i była zawyżona o 2 punkty procentowe oraz zawartość popiołu powinna wynosić nie więcej niż 8% i była zawyżona o 5 punktów procentowych."


___
pozostawiam więc was
z życzeniami: dobrego przyprawiania
_________________
Powołałam "Fundację Rodzin i Terapeutów Autyzm bez granic"
*w 2012 zostałam dietetykiem*
moja www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

 
     
Zielony Karzeł 

Pomógł: 5 razy
Wiek: 38
Dołączył: 04 Cze 2010
Posty: 282
Skąd: Gniezno
Wysłany: Pią Sie 20, 2010 07:39   

Od siebie mogę polecić roślinę zwaną pieprzem syczuańskim (Zanthoxylum schinifolium) - to małe drzewko jest uprawiane na przyprawę. Zbiera się nasiona i używa identycznie jak pieprzu. Smak ma trochę mniej pieprzny, ale ciekawy. Liście tej rośliny są niezwykle aromatyczne - mają trochę "medyczny" zapach -coś w nich z drzewa herbacianego, mentolu... ale świetny.

Odporna na mróz do -20 zatem dobrze jest zapewnić jej cieplejszy kąt w ogrodzie.
_________________
Mój nick - Zielony Karzeł Reakcji. Cały niestety się nie mieści.

Blog o permakulturze, produktywnych leśnych ogrodach, hodowli zwierząt i ekologii.
 
 
     
Kangur

Pomógł: 34 razy
Wiek: 82
Dołączył: 27 Sty 2005
Posty: 3119
Skąd: Australia
Wysłany: Pią Sie 20, 2010 11:54   

Zielony Karzeł napisał/a:
Od siebie mogę polecić roślinę zwaną pieprzem syczuańskim (Zanthoxylum schinifolium) - to małe drzewko jest uprawiane na przyprawę. Zbiera się nasiona i używa identycznie jak pieprzu. Smak ma trochę mniej pieprzny, ale ciekawy. Liście tej rośliny są niezwykle aromatyczne - mają trochę "medyczny" zapach -coś w nich z drzewa herbacianego, mentolu... ale świetny.

Odporna na mróz do -20 zatem dobrze jest zapewnić jej cieplejszy kąt w ogrodzie.

Jakie korzysci daje spozywanie tych owocow i lisci? Mam problem z obsadzeniem miejsca w ogrodzie i poszukuje odpowiednich drzew.
Chcialem zasadzic orzechy laskowe, ale ze szkolki dostalem maila, ze klimat tu dla nich nie jest odpowiedni.
_________________
Odkwaszać czy zakwaszać?
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1159
14 W czasie posiłku powiedział do niej Booz: «Podejdź tu i jedz chleb, maczając swój kawałek w kwaśnej polewce».
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved