Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Chleb lniany
Autor Wiadomość
EAnna 

Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 03 Sty 2009
Posty: 1298
Wysłany: Pią Lip 30, 2010 22:12   Chleb lniany

Zainspirowana wpisem dr. Ewy Witoszek zaczęłam eksperymenty. W wyniku tego mogę podać Państwu autorski przepis na chlebek na bazie siemienia lnianego, który wypróbowałam i nie opadł po pieczeniu. Jest dosyć sypki, ponieważ zrobiłam go w wersji bezglutenowej. Ilość siemienia dobrałam praktycznie obserwując jak zachowują się ubite jajka w trakcie mieszania. Do ciasta nie dodawałam żadnego tłuszczu, ponieważ w wypiekach bez mąki (tzw. biszkopty orzechowe) powoduje ich opadanie.
Składniki:
- 50 dkg jajek w skorupkach (8 dużych)
- 25 dkg mielonego siemienia lnianego (uwaga: naturalne, nieodtłuszczane)
- 5 dkg mąki ziemniaczanej
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka majeranku lub 1/2 łyż. ziół prowansalskich lub 1/4 łyżeczki gałki muszkatowej
Do smarowania formy (keksówka większa) smalec lub masło/klarowane, forme wysypać wiórkami kokosowymi w wersji bezglutenowej lub bułką tartą.

Wykonanie:
Wszystkie składniki sypkie wymieszać. Jajka ubić mikserem na sztywno (to trwa ok. 1/2h).
Uzyskana pianę posypywać mieszanką i lekko mieszać. Jajka powinny się zagęścić i trochę opaść. Jest to gwarancją tego, że ciasto nie przerośnie co skutkuje późniejszym opadnięciem.
Pieczemy 50-60min. w temp. 180st.C lub 175 z termoobiegiem.
Uzyskuje się ok. 55dkg wypieku o lekkiej konsystencji i ziołowym smaku.
B:T:W= 1:1,5:0,6
W 100g gotowego wypieku mamy 22g białka, 33g tłuszczu, 14g weglowodanów. Reszta to błonnik i woda.
W zależności od tego, czym i w jakiej ilości posmarujemy pieczywo uzyskujemy zbliżenie do lepszych proporcji BTW.
Dodam, że chlebek bardzo mi smakuje. Z domowym pasztetem lub pasztetową to jest to.
:->
Pozdrawiam
EAnna
 
     
sylwiazłodzi 
AutismLowCarbDiet

Pomogła: 13 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 20 Mar 2007
Posty: 1774
Wysłany: Nie Sie 08, 2010 13:22   

Eanna a takie siemię nieodtłuszczane gdzieś kupiłaś czy sama zmieliłaś? Bo ja nieodtłuszczonego zmielonego nie mogłam znaleźć a jak mielę sama to trochę grubiej się mieli niż ten kupny.
_________________
Powołałam "Fundację Rodzin i Terapeutów Autyzm bez granic"
*w 2012 zostałam dietetykiem*
moja www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

 
     
EAnna 

Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 03 Sty 2009
Posty: 1298
Wysłany: Nie Sie 08, 2010 21:04   

sylwiazłodzi napisał/a:
siemię nieodtłuszczane gdzieś kupiłaś

Na targu. Jest bardzo tanie. Około 4zł za kilogram.
Jest taki stragan z ziarnami różnego typu. Można również kupić kaszę gryczaną białą, nie paloną.
Do tego wypieku możesz użyć siemienia grubiej mielonego bez problemu.
_________________
Pozdrawiam
EAnna
 
     
sylwiazłodzi 
AutismLowCarbDiet

Pomogła: 13 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 20 Mar 2007
Posty: 1774
Wysłany: Nie Sie 08, 2010 21:09   

Eanna, rozumiem, że w skorupkach jajka to tyle ważyły? do przepisu skorupki nie są potrzebne? Kurczę, doczekam się chyba jakiegoś niewybrednego żartu ale nauka nie poszła w las i zaczynam analizować czyjeś słowa jak moja przełożona.

:razz:
_________________
Powołałam "Fundację Rodzin i Terapeutów Autyzm bez granic"
*w 2012 zostałam dietetykiem*
moja www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

 
     
EAnna 

Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 03 Sty 2009
Posty: 1298
Wysłany: Pon Sie 09, 2010 08:42   

sylwiazłodzi napisał/a:
Eanna, rozumiem, że w skorupkach jajka to tyle ważyły?

Tak. jajka waży się w skorupkach. Jest to wygodne i z dawien dawna stosowane. Stare przepisy na biszkopt mówią: ile zaważą jaja dodać mąki, cukru itd..
Skorupek nie używamy.
Biszkopty "orzechowe" (a do takich zalicza się powyższy chlebek, biszkopt makowy, kokosowy i z wszelakich orzechów), w dodatku robione bez cukru nie są wyrobami łatwymi. Udają się w wąskim przedziale parametrów technologicznych. Przede wszystkim mamy różne jajka, o różnej proporcji żółtek do białek oraz różnej sprężystości białka. Również wilgotność składników sypkich posiada znaczenie. Dlatego ważny jest podany przeze mnie szczegół technologiczny aby mieszanie składników spowodowało lekkie opadnięcie piany. Lepiej, aby wypiek nie był wyrośnięty zanadto niż przerośnięty, więc w efekcie z zakalcem.
Pozdrawiam
EAnna
_________________
Pozdrawiam
EAnna
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved