Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Molka
Pon Lut 03, 2014 17:46
Surowe tłuste lody
Autor Wiadomość
chill 


Pomógł: 14 razy
Wiek: 42
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 818
Skąd: W-W
Wysłany: Pon Maj 10, 2010 10:59   Surowe tłuste lody

Jest to mój mały tuning przepisu Dr Kwaśniewskiego z jego książki kucharskiej :

Daje zazwyczaj takie proporcje ale mogą się różnic nieco - zależy od podniebienia ;)

10 surowych żółtek ,
1 litr surowej niepasteryzowanej śmietany
1-3 łyżki miodu

Zmiksowac lub wymieszac dłużej żółtka z miodem , po czym dodac śmietanę i wszystko dobrze zmiksowac lub wymieszac . Przelac wszystko najlepeij do szklanego naczynia , ja uzywam słoika , lekko zakręcam i włożyc do zamrażarki na kilka godzin .

Można jeśc same lub z owocami np: banany , arbuz , kiwi co kto lubi lub sezonowe jagodowe , kilka listków mięty itd. itd.

Żółtka wiadomo jak najlepsze , śmietana to samo , ja mam dostęp tylko do krowiej , kozie tylko kefiry i jogurty , może da się zrobic np z takim jogurtem ale będą o wiele chudsze ;) . Miód polecam mniej skrystalizowany - lepiej się wymiesza. Rodzaj wg preferencji smakowych , bardzo fajnie smakuja z takim akacjowym , wielokwiatem , lipą ale są też ciekawsze w smaku po dodaniu bardziej wyrazistych wrzosów, gryki czy spadzi .

Fajny przepis na lato jako chłodnik , dla dzieciaków no i 100 % raw

Smacznego
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Maj 10, 2010 11:24   

W książce kucharskiej Kwaśniewskiego zamiast miodu jest zwykły biały cukier :razz: w ilości 10 dag na 1 litr śmietany i 10 żółtek.
Całą masę podgrzewa się na małym ogniu, stale mieszając, aż masa nieco zgęstnieje. Potem się ostudza, stale mieszając, żeby nie było grudek i nie utworzył się kożuch. No i do zamrażarki. Można dodać olejków aromatycznych (dobry pomysł).
W drugim przepisie jest opcja waniliowa, ale ja zamiast aromatu waniliowego dałbym prawdziwą wanilię z lasek; nie są w sumie tanie, ale wystarczy tylko trochę, żeby aromat był wyraźny. Można też spróbować z cynamonem.
Jeśli chodzi o podgrzewanie to spróbuję taką opcję, ale temp. będzie u mnie nie więcej niż 36. :)
 
     
chill 


Pomógł: 14 razy
Wiek: 42
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 818
Skąd: W-W
Wysłany: Pon Maj 10, 2010 11:29   

Z tym podgrzaniem do 36 stopni może byc ok , ciekawe czy różnica będzie aż taka wyczuwalna.

Laska wanilli , cynamonu trza spróbowac ;)
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Maj 10, 2010 11:38   

chill napisał/a:
Z tym podgrzaniem do 36 stopni może byc ok , ciekawe czy różnica będzie aż taka wyczuwalna.

zaleta może być chyba taka, że łatwiej będzie w takiej wyższej temp. dobrze wymieszać wszystkie składniki
z tymi żółtkami jest jeno problem, gdyż chyba ciężko jest ominąć brak utleniania, bo można w sumie zrezygnować z miksera, ale nawet przy ręcznym mieszaniu utlenianie ma miejsce
no ale nie ma z drugiej strony co przesadzać i tak przy takim wykonaniu otrzymujemy wartościowy produkt :)
 
     
Neska 


Pomogła: 23 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 01 Sie 2009
Posty: 1331
Wysłany: Pon Maj 10, 2010 11:38   

no to juz wiem czym sie bedziemy raczyc z dziecmi :-D
_________________
Pachelbel Canon in D
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Maj 10, 2010 11:43   

proporcje BTW w przepisie Kwaśniewskiego są takie: 1:10:2,5, a kaloryczność w 100 g to 375 kcal :-D
pisząc tam o śmietance, Kwaśniewski ma chyba na myśli taką 36%
nie wiem, ale wydaje mi się, że te prawdziwe wiejskie niepasteryzowane są trochę mniej tłuste i mają jakoś 20-30%; choć czasem są takie gęste jak masło i one mogą być rzeczywiście tłuściejsze; chyba nikt nie robił badań, żeby to sprawdzić ;)
zawsze można dotłuścić masłem i będzie gites 8-)
niech kapłani się schowają :evil:
Ostatnio zmieniony przez Hannibal Pon Maj 10, 2010 11:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
zeto555 

Pomógł: 3 razy
Wiek: 56
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 1035
Skąd: podlasie
Wysłany: Pon Maj 10, 2010 12:02   

taka mala porada- moze sie przydac ; po wlozeniu do zamrazarki, kilka razy co jakies 15-20min wyciagam i miksuje i dopiero po ok 3 takich zabiegach nakladam do kubeczkow i zamrazam. Maja wtedy bardziej gladka mase i jakies lepsze wychodza. Troche zabiegow ale warto.
 
     
Kangur

Pomógł: 34 razy
Wiek: 82
Dołączył: 27 Sty 2005
Posty: 3119
Skąd: Australia
Wysłany: Pon Maj 10, 2010 12:09   

Te lody wychodza z zamrazalnika bardzo twarde.
A oto porada jak je mozna zpulchnic.
http://forum.dr-kwasniews...g90831#msg90831
Mi sie nie udalo. Moze ktos znajdzie inne rozwiazanie.
_________________
Odkwaszać czy zakwaszać?
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1159
14 W czasie posiłku powiedział do niej Booz: «Podejdź tu i jedz chleb, maczając swój kawałek w kwaśnej polewce».
 
     
_flo 


Pomogła: 38 razy
Dołączyła: 26 Wrz 2009
Posty: 2853
Wysłany: Pon Maj 10, 2010 13:04   

trzeba miec termomix :D
_________________
Ostatecznie, wszystko co żyje, ma w środku jakąś kiszkę
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Maj 10, 2010 16:39   

Kangur napisał/a:
A oto porada jak je mozna zpulchnic.

Te ubicie śmietany wydaje się ciekawą opcją

A u Ciebie, chillu, te lody wychodziły bardzo twarde?
Ostatnio zmieniony przez Hannibal Pon Maj 10, 2010 16:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
zenon 
Tygrys

Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 5633
Skąd: z nienacka
Wysłany: Pon Maj 10, 2010 16:54   

Ja smietane spulchniam w ten sposob, ze dosypyuje do niej bakterie acidofilus z kapsulem kupionych w aptece.
Po 2-3 dniach smietana jest gesta, konsystencja idealna.
_________________

(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
     
chill 


Pomógł: 14 razy
Wiek: 42
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 818
Skąd: W-W
Wysłany: Pon Maj 10, 2010 20:34   

Tak , lody są twarde po wyjęciu z zamrażarki.

Też często podjadam duzó przed zamrożeniem :hah:

Musze spróbowac z tym ubiciem śmietany wczesniej ;) :hah:
 
     
Molka 
Moderator


Pomogła: 60 razy
Dołączyła: 02 Maj 2009
Posty: 6909
Wysłany: Pon Maj 10, 2010 21:19   

tez "siem szykuje" do tych lodow.... :shoot:
 
     
Maad


Pomógł: 18 razy
Dołączył: 17 Kwi 2009
Posty: 1172
Wysłany: Pon Maj 10, 2010 21:46   

zenon napisał/a:
Ja smietane spulchniam w ten sposob, z

Zenon, jakiej śmietany używasz?
_________________
Wszystko co dobre jest niemoralne, nielegalne, powoduje tycie albo ... jest po angielsku.
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Maj 21, 2010 11:17   

No i dzisiaj przystąpiłem do robienia tych lodów.
Zacząłem od obijania mikserem 0,5 l wiejskiej surowej śmietany, ale zamiast bitej wyszło mi masło i maślanka. :hah:
Zlekceważyłem tę radę, żeby śmietanę wpierw mocno schłodzić i dopiero wtedy zabrać się za ubijanie.
No cóż, wyszło fajniutkie masełko, dorzuciłem 5 żółtek, 5 dag miodu gryczanego, dobrze wymieszałem, do słoika i do zamrażarki. Będą maślane lody :D
Maślankę wypiłem.
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
koffin

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2013
Posty: 482
Wysłany: Pon Wrz 08, 2014 08:25   

Lody -jak proponujecie je zrobić (ważna konsystencja) kupić sprzęt do lodów?
Jakie są zalety jeżeli ma się taki sprzęcior ;) ?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved