Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
SMALEC ważny przez wiele miesiecy
Autor Wiadomość
mm4

Dołączył: 20 Lip 2008
Posty: 226
Wysłany: Pią Lip 25, 2008 14:25   SMALEC ważny przez wiele miesiecy

Zastanawiam się jak to jest mozliwe żeby na smalcu był termin wazności do stycznia 2009.To bardzo długo.

Czy jest możliwe by bez zadnej chemii i konserwantów tak długo mógł wytrzymać?

Jak to jest że sie nie psuje :/ ??
 
 
mm4

Dołączył: 20 Lip 2008
Posty: 226
Wysłany: Pią Lip 25, 2008 14:35   

Dowiedziałem sie że taki wytapiany ze słoniny to z miesiąc może stać potem zjełczeje czy powoli cos sie tam z nim moze robić.Musze powiedzieć że gdy taki smalec długo mi leżał też zaczął zmieniac smak.Ale te 6 miesięcy nadal jest dla mnie bardzo podejrzane.
 
 
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Lip 25, 2008 15:02   

jeśli jest to sam tłuszcz to powinien wytrzymać i z rok jak to ma miejsce w przypadku pemmicanu, który jest połączeniem suchego chudego mięsa i stopionego łoju
 
 
Zbych

Dołączył: 23 Sty 2008
Posty: 12
Wysłany: Sob Lip 26, 2008 12:26   

Na trwałość smalcu ma wpływ nie tylko czas ale temperatura oraz światło.
Im wyższa temperatura i dostęp światło tym trwałość krótsza.Pojawiają się nadtlenki, aldehyd epihydrynowy wzrasta liczba kwasowa a także tworzą się inne produkty rozkładu.Nie zawsze, szczególnie w pierwszym okresie rozkładu wiąże się to ze zmianą cech organoleptycznych.
 
 
mm4

Dołączył: 20 Lip 2008
Posty: 226
Wysłany: Sob Lip 26, 2008 18:19   

No i odkryłem że w smalcu jak i innych tłuszczach mozę byc kupa shitów...
czyli w praktyce "moze" oznacza tak jest.

Są to skąłdniki stosowane w przemyśle lecz nie muszą byc zapewne podawane w składzie i na smalcu nawet nie ma słowa o tym.Wiele z substancji chemicznych wcale nie musi byc podawana.Wiec jeśli chcesz uniknać trucizn o których sie nawet nie dowiesz a umyslnie moga byc dodawane pod przykrywką "substancji chemicznej" to lepiej zrezygnowac naprawde ze wszystkiego co mogło być przetworzone zwłaszza podczas dzisiejszej sytuacji światowej gdy takie akcje sa codziennością.

Wypis tego co znalazłem w necie a "może" byc uzyte w smalcu i większości tłuszczów czyli masło margaryna itp :
-galusan oktylu
-galusan propylu
-galusan dodektylu
-butylohydroksyanizol
-butylohydroksytoluen
-polirycynooleiniany
-monostearynian sorbitolu
-sól wapniowo disodowa.

Wypisałem te które z samej nazwy mówią ze to jakieś chemiczne które nigdy nie istniało w naturze... dodawana jest tez witamina E ale wydała mi sie bezpieczna wiec nie zapisałem.Tylko te wydajace sie z nazwy za obce chemikalia choć mozę sie myle co do niektórych
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved