Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Molka
Pon Gru 24, 2012 13:47
Zapotrzebowanie na sód i potas na low-carb
Autor Wiadomość
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Sie 01, 2007 11:27   Zapotrzebowanie na sód i potas na low-carb

Dr Stephen Phinney podkreślał wielokrotnie, jak ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości potasu i sodu na low-carb, w szczególności na VLCKD. Mówił o dodatkowej suplementacji owych pierwiastków dla sportowców.
Eskimosi, dla przykładu, jedli mięso i ryby z dodatkiem soli z wody morskiej. Jeśli chodzi o potas to chyba wystarczająca jego ilość znajdywała się w spożywanym przez nich mięsie, bo nie posiłkowali się warzywami i owocami.
Czy dr Lutz, dr Ellis lub inni coś o tym pisali?
 
 
wiraha


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 508
Wysłany: Śro Sie 01, 2007 16:11   

nie przypominam sobie zeby Lutz cos o tym pisal natomiast Ellis - szczegolnie w prywatnej korespondencji twierdzi, ze zadne suple nie sa na low-carb zwierzecym potrzebne. choc przypominam ze ma wlasne suplementy - np X-Cell-R-8 ktory jest odpowiednikiem polskiego Asparginu - czyli chelatu potasu i magnezu

pozd
WiRAHA
 
 
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Sie 01, 2007 18:10   

Pisałeś chyba kiedyś na forum bodyzone, że Ellis bierze sporo tych supli chelatowanych, bo zdaje sobie sprawę, że wartości odżywcze dzisiejszych produktów są jednak wyraźnie gorsze niż to było kiedyś.
Omegi-3 jest obecnie niewiele, a nawet jak ktoś spożywa olej lniany to i tak konwersja o3 do EPA i DHA jest mizerna. Spożycie odpowiedniej ilości tłustych ryb załatwiałoby sprawę, ale ich toksyczność trochę odstrasza.
Ja w każdym razie korzystam z supli, bo uważam że warto
 
 
wiraha


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 508
Wysłany: Śro Sie 01, 2007 22:27   

pisalem ze Ellis w Vitamin and Mineral Hoax pisze, ze jesli brac mineraly to w formie chelatow - i takie wlasnie wyprodukowal. w prywatnych rozmowach mowi ze nic nie bierze i uwaza ze nie potrzeba. poza tym nie ma dlugoterminowych badan nad suplementacja - pomaga czy nie pomaga. choc mozna zalozyc ze nie szkodzi

napewno ellis nie jest fanem omega-3, wogole uznaje ze rybi olej to "" (to byl cytat). podkresla waznosc omega-6 i uwaza ze 6 jest duzo wazniejsza niz 3.

to moj post z innego forum mowiacy o tym

"Omega-3 a Omega-6

Ciagle ktos pisze jak to uzupelnia zapasy Omega-3 (ALA). Okazuje sie, ze wazniejszy jest Omega-6 (GLA). Ostatnimi czasy doszlo do bardzo duzej podazy O-3 (ala) - w zwiazku z teoria, ze te kwasy tluszczowe zapobiagaja chorobom serca. Jednak swiatowej slawy autorytet i pionier badan nad niezbednymi kwasami tluszczowymi Dr. David Horrobin podkresla, ze ALA (O-3) nie sa tak biologicznie wazne jak GLA (O-6). Nadmierne spozywania ALA prowadzi wrecz do zaburzenia wlasciwego balansu niezbednych kwasow tluszczowych (poprzed blokowanie syntezy kwasu linolenowego do GLA - gamma-Linolenic acid). Ludzie i zwierzeta pozbawione GLA wykazuja bilogiczne i biochemiczne nieprawidlowosci - co ciekawe nie wystepuje one praktycznie nigdy u ludzi i zwierzat pozbawionych ALA. Niektore z tych nieprawidlowosci dotycza mozgu, oczu, serca i krwi.
Gdy pozbawi sie zwierzat tak GLA jak i ALA skutki uboczne bardzo szybko ustepuja po podaniu samego GLA. Podanie samego ALA nie tylko nie odwaraca skutkow ubocznych - a wrecz niektore moze nasilic. Tak wiec ALA musi byc podawane razem z GLA - gdyz to wlasnie GLA jest biologicznie bardziej aktywne.
Dr. Horrobin stiwerdza, ze niezbedne kasy tluszczowe powinny byc podawane w stosunku ok 3:1-9:1, GLA:ALA. Calkowite spozycie GLA powinno wynosic od 50 do az 500mg (dawki lecznicze) dobowo.

zrodlo - Ellis
http://forum.dragondoor.c.../83917%5C"

pozd
WiRAHA
 
 
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Sie 01, 2007 22:51   

znam ten post doskonale, bo go przytaczałem w dyskusji z Charonem na SFD :)
A to co napisał na ten temat Charon -

"Teoria Horrobina odnosi się konkretnie do stosunku GLA:ALA.
Częściej się mówi (tak jak na stronce IŻŻ) o całkowitym spożyciu omega-6:omega-3, bo jest najłatwiej, najdokładniejsze jednak będzie EPA:AA, bo to z nich powstają eikozanoidy a o to w tych wszystkich proporcjach chodzi.
Nie jest istotne, jaki jest poziom ALA, podobnie GLA skoro i tak, żeby mogły być użyteczne, muszą zostać zmetabolizowane, a nie wiadomo co z nich powstanie i w jakich ilościach. Z pierwszego EPA i DHA, ale ile którego? A z drugiego AA i/lub DGLA (również ile każdego)?
Najlepsze byłoby oznaczenie AA i EPA, jednak jest to kłopotliwe, bo nie wiemy, ile pierwszego nasz organizm zsyntetyzował. W przypadku spożycia oleju rybiego, ile dostarczamy EPA, wiemy.
Żeby to wszystko zrozumieć, przydałoby się przeczytać właściwy artykuł, np. ten: http://en.wikipedia.org/wiki/Eicosanoid
Najlepszym źródłem GLA jest olej z wiesiołka i ogórecznika lekarskiego i nazwałbym je suplementami diety. W reszcie produktów występują w śladowych ilościach, więc jeżeli chce się bezpośrednio spożywać GLA trzeba się suplementować. Oczywiście nikt tego nie robi, bo organizm sam może przekształcić LA do GLA i idzie mu z tym bardzo dobrze. W linku http://forum.dragondoor.c...essage/83917%5C na temat GLA jest też parę zdań, które sugerują suplementację i opisują jaki ważny jest GLA, co może wprowadzać w błąd. Z ALA można w ogóle zrezygnować, po to mamy EPA i DHA w oleju rybim. Najbardziej się liczy stosunek AA:EPA, ale nie sposób jest go określić biorąc pod uwagę dietę, raczej trzeba zrobić badania, nie wiem tylko czy w ogóle je się przeprowadza "dla ogółu".
Nie znam dokładnych skutków niedoboru GLA, ale deficyt głównie występuje u niemowląt nie karmionych piersią, gdyż mają one mały poziom enzymu delta-6-desaturazy, enzymu, który dodaje wiązanie podwójne do LA. U reszty ten deficyt nie występuje, m.in. dieta, wiek na niego wpływa, ale nie można tu mówić o "nieprawidłowościach dotyczących mózgu..." GLA nie jest biologicznie czynne, tak samo jak ALA. Można nigdy w życiu nie spożyć ALA i GLA i być w pełni zdrowia. Tak samo można pisać o większości związków. Ludzie pozbawieni insuliny umierają. Jest to prawdą, jednak większość produkuje jej wystarczającą ilość."
 
 
wiraha


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 508
Wysłany: Śro Sie 01, 2007 23:01   

znam ten watek - nawet posilkowali sie moim tlumaczeniem nie bedac uprzejmi o tym wspomniec

pozd
WiRAHA
 
 
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sie 03, 2007 08:39   

Lutz twierdzi, że on nie używa już od dawna soli - nie jest mu ona zupełnie potrzebna.
 
 
wiraha


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 508
Wysłany: Pią Sie 03, 2007 09:10   

kiedys zapytalem Ellisa o sol i jak zwykle w niezwykle opisowy sposob odpowiedzial "sol jest w porzadku" :)

ja uzywam morskiej bez antyzbrylacza

pozd
WiRAHA
 
 
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sie 03, 2007 14:07   

No tak, solić trochę trzeba, ale nadmiar soli nie jest chyba zbyt dobra, nie?
 
 
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Mar 12, 2008 15:31   

3-5 g sodu - to jest to, co zalecał dr Phinney na VLCKD
w badaniach nad wpływem diet mocno-niskowęglowodanowych na wydolność fiz. nawet jak doceniono rolę odpowiednio długiej adaptacji to okazywało się, że wyniki nadal są niezbyt dobre; powodem była właśnie zbyt mała ilość sodu w diecie - na VLCKD więcej sodu jest wydalana
takie ilości to jest żadna sztuka, żeby dostarczyć
ja używam od paru miesięcy tylko sól himalajską i jej nie żałuję - jej można więcej dać i potrawa nadal smaczna; jak byłem ostatnio gościnnie na posiłku i użyłem trochę więcej tej zwykłej soli to smak niestety się pogorszył
gorsza sprawa jest z potasem - żeby dostarczyć 4 g potasu to trzeba się posiłkować warzywami lub niektórymi owocami - samo mięso ma sporo potasu, więc jak jem go dziennie ok. 0,5 kg to wychodzi mi z niego ponad 1,5 g owego potasu; do tego jajka, jakieś warzywa, owoc, wino i wyjdzie z tego tak ok. 3 g (jak zjem awokado to wyjdzie więcej, bo w jego 100 g jest 600 g potasu, więc takie normalne awokado (ok. 200 g) zawiera go 1200; 4-5 całych jajek i do tego 2 żółtka - ponad 400 g
ale na samej diecie mięsnej (tzw. mięśnie i podroby) można dojść najwyżej do 2 g potasu - może to wystarcza?
jak się je na surowo to jeszcze mniej potrzeba witamin oraz minerałów, bo organizm nie jest zmuszony do wywalania własnych enzymów (ta produkcja kosztuje!)
w ogóle im bardziej efektywnie organizm pracuje tym mniej potrzebuje witamin oraz pierwiastków śladowych
 
 
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8791
Wysłany: Czw Mar 13, 2008 20:52   

wiraha napisał:
Cytat:
ja uzywam morskiej bez antyzbrylacza


Słusznie.
Typowy antyzbrylacz to E536 - żelazicjanek potasu.
Gdyby producenci soli musieli napisać na opakowaniu słowa żelazicjanek potasu zamiast E536, to pewnie tak ochoczo nie dodawaliby tego specyfiku.
Pozdrawiam
JW
 
 
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Mar 13, 2008 20:56   

Witold Jarmolowicz napisał/a:

Słusznie.
Typowy antyzbrylacz to E536 - żelazicjanek potasu.
Gdyby producenci soli musieli napisać na opakowaniu słowa żelazicjanek potasu zamiast E536, to pewnie tak ochoczo nie dodawaliby tego specyfiku.
Pozdrawiam
JW

Tyle, że w obecnych czasach akweny bez zanieczyszczeń to rzadkie ptaki
więc i sól morska jest zanieczyszczona
najlepiej brać sól himalajską - najczystsza na ziemi, z 84 minerałami
 
 
wiraha


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 508
Wysłany: Czw Mar 13, 2008 21:23   

Hannibal napisał/a:
najlepiej brać sól himalajską - najczystsza na ziemi, z 84 minerałami


ale od razu trzeba dodac ze jest ona drozsza i mniej slona :)

pozd
WiRAHA
 
 
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Mar 13, 2008 22:26   

wiraha napisał/a:
ale od razu trzeba dodac ze jest ona drozsza i mniej slona :)

już nie przesadzajmy - 1 kg za 20 zł to wystarczy na sporo
a że mniej słona to akurat atut - można więcej dać i przez to dostać więcej cennych składników
 
 
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Kwi 17, 2008 22:36   

dzisiaj pytałem w paru aptekach, czy nie mają dwuwęglanu potasu (takiego, jaki suplementował kolarzom Stephen Phinney); odpowiedź była za każdym razem negatywna
czy ktoś wie, gdzie to można w Polsce dostać? czy zostaje znów tylko USA?
 
 
gudrii 


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 1967
Skąd: everywhere
Ostrzeżeń:
 1/2/3
Wysłany: Pią Kwi 18, 2008 10:13   

tu jest cos ale w polaczeniu z innymi skladnikami:
http://www.aquavitae.com....k-150-gram.html
 
 
Siła Magnum

Dołączył: 30 Sty 2011
Posty: 132
Skąd: Poland
Wysłany: Pią Sie 10, 2012 07:53   

Przy diecie poniżej 50g wegli (VLC) lub keto (20g wegli) podajemy stosunek Sodu do potasu w granicy od 1:1(raczej 1,2:1) do 2:1.

Przy diecie LC 70-120g wegli/dziennie podaje się więcej potasu. Sód do potasu od 4:5(taki mam w diecie na 80g węglach) do około 2:3.

Czyli na Atkinsie podawać można 5000mg potasu i 4000mg sodu, a nawet trzeba.

Im wiecej wegli w diecie tym więcej potasu w stosunku do sodu, a raczej mniej sodu - jak mówi norma 4700mg potasu oraz 2300mg sodu , to bedzie dla przeciętnej diety z około 200-250 g węgli dziennie.
_________________
Jeśli to nie medycyna chinska, to cie nie wyleczy.
Ostatnio zmieniony przez Siła Magnum Pią Sie 10, 2012 07:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved