Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Witold Jarmolowicz
Wto Sty 01, 2013 14:53
Suszone mięso
Autor Wiadomość
octustrugi

Dołączył: 26 Kwi 2008
Posty: 40
Wysłany: Sob Sie 29, 2009 17:02   Suszone mięso

Wiem że o suszonym mięsku było to tu to tam trochę ale jakoś nie mogę znaleźć.

Otóż kupiłem dzisiaj suszarkę do grzybów i owoców celem suszenia mięsa. Wszystko ładnie pięknie suszy się nawet elegancko ale po sprawdzeniu temperatury w suszarce okazało się ze jest tam w najgorętszym miejscu około 70stopni. Czy zatem idąc tropem rawpaelo takie suszenie ma sens. Obawiam się że temperatura jest za duża. Wiem że są inne sposoby suszenia w niższych temperaturach, ale na to nie mam ani czasu ani warunków.
Ostatnio zmieniony przez Molka Sob Wrz 24, 2011 22:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
gudrii 


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 29 Lut 2008
Posty: 1967
Skąd: everywhere
Ostrzeżeń:
 1/2/3
Wysłany: Sob Sie 29, 2009 20:47   

no ciut duzo, powinno byc ok. 30-50 c moim zdaniem. To porob jakies dziury i moze sie troche obnizy temperatura.
_________________
"The object of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his."
George S. Patton
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Sie 30, 2009 08:16   

Tu jest temat o suszonym mięsie - http://www.dobradieta.pl/...der=asc&start=0
jakiś czas temu dałem linki do "patentów" Lexa Rookera, gościa, który ma niezłą praktykę w tej dziedzinie
jeśli chodzi o zmniejszenie temperatury suszenia w suszarce do grzybów to jest to dość prosta sprawa -
w mojej suszarce Niewiadów mam w zestawie 4 sita, ale mogę sobie dokupić jeszcze dowolną ich liczbę i gdybym je nabył to mięso umieściłbym po prostu na tych wyższych sitach, z dala od zespołu napędowo-grzewczego, a niższe zostawiłbym puste
oczywistym jest jednak, że im wyższe sito tym niższa temperatura i mniejszy "zug" powietrza, toteż dłuższy czas suszenia
nie wiem, ile takie suszenie na zimno tym sposobem by trwało, bo jeszcze tego nie praktykowałem, bo obecnie w ogóle mięsa nie suszę
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
monika s. 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Wrz 2008
Posty: 230
Wysłany: Sob Wrz 05, 2009 08:09   

ile czasu suszysz to mieso ? i jakiej firmy masz suszarke ?

ja sie zastanawiam nad zakupem i suszeniem miesa na różne wyjazdy, do tego kupić troche tłuszczu gdzies na miejscu i mieć z głowy problem jedzenia

ile takie ususzone, rozdrobnione, trzymane w słoiku mieso w temperaturach dosc wysokich ok 20-30-40 stopni, bez lodówki wytrzyma ? i czy nawet nie można solić?
potrzebuje takiego miesnego prowiantu na 2 tygodnie, ostatecznie da sie zorganizowac lodówke ale po ok 1 dobie bez warunków chłodniczych
_________________
t i m s z e l
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Wrz 05, 2009 10:48   

z tego co pamiętam powinno z rok wytrzymać

pemmikany jedli i po kilku latach :roll:


Dla mnie to jest super opcja jak na kilka dni jadę gdzieś biorę takie mięso, łój, dodaję miodu i prowiant jest.
_________________
http://waldekborowski.deviantart.com/
 
     
zenon 
Tygrys

Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 5633
Skąd: z nienacka
Wysłany: Sob Wrz 05, 2009 13:06   

Ale bierzesz suszone mieso i lojo osobno, czy mieszasz to w pemikan?

Przyznam sie, ze nie mam doswiadczenia, jestem kompletnym greenhornem :(
_________________

(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Wrz 05, 2009 14:18   

bywa różnie
_________________
http://waldekborowski.deviantart.com/
 
     
monika s. 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Wrz 2008
Posty: 230
Wysłany: Nie Wrz 06, 2009 12:28   

Waldek napisz jak ty to robisz

ja to widzę w ten sposób: pociąć chude mieso (cielecina lub wołowina) na kawałki, ususzyć w suszarce (jeszce jej nie mam) i może zmielić w maszynce do miesa lub malakserze (chyba że jakoś inaczej to rozdrobnić?- to chyba najwiekszy problem) , przyprawić solą, upchać w słoiku, a tłuszcz dodać już jedzac
ciekawe ile to ma B (przed dodaniem T)
_________________
t i m s z e l
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Wrz 06, 2009 13:31   

Kupuje polędwicę jagnięcą, wycinam żyłki, tłuste kawałki i tnę na bardzo cieniutkie plasterki ostrym nożem. Rozkładam na kracie od piekarnika w przewiewnym miejscu i po ok 3 dniach jest to gotowe. Wagowo zawiera prawie 3 x więcej białka niż surowe. Czyli 100 g może mieć 50-60 g białka. W Afryce turyści często się tym trują, gdyż takie chipsy bez tłuszczu/węgli nie sycą i łatwo się przebiałczyć jedząc zaledwie niewielką ich ilość.

Teraz opcje są dwie:

Można wytopić łój barani i wymieszać z pokruszonym mięsem - to jest oryginalny pemikan.

Można to mięso załadować do słoja, puszki tak jak leży, a tłuszcz surowy lub wytopiony łój, smalec, oliwę dodawać sobie osobno wedle apetytu.

Wyruszając gdzieś dorzucam tam miód, pierzgę, biorę korzeń imbiru i prowiant gotowy. Zajmuje mało miejsca, jest kaloryczne i smaczne. Jak bym miał ocenić smakowo surowe, duszone, smażone i suszone to właśnie suszone u mnie wygrywa bez dwóch zdań.
_________________
http://waldekborowski.deviantart.com/
Ostatnio zmieniony przez Waldek B Nie Wrz 06, 2009 16:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
zenon 
Tygrys

Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 5633
Skąd: z nienacka
Wysłany: Nie Wrz 06, 2009 16:06   

Co robisz z tym korzeniem imbiru?
_________________

(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Wrz 06, 2009 16:10   

zawijam w chustkę i stosuję małe kawałki jako przyprawę, poprawia trawienie

tfu nie korzeń a kłącze, zresztaą jak zwał tak zwał :roll:
_________________
http://waldekborowski.deviantart.com/
 
     
Maad


Pomógł: 18 razy
Dołączył: 17 Kwi 2009
Posty: 1172
Wysłany: Nie Wrz 06, 2009 16:24   

Waldek B napisał/a:
Rozkładam na kracie od piekarnika w przewiewnym miejscu i po ok 3 dniach jest to gotowe.

Suszysz w mieszkaniu, na balkonie? Zabezpieczasz jakoś przed owadami?
_________________
Wszystko co dobre jest niemoralne, nielegalne, powoduje tycie albo ... jest po angielsku.
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Wrz 06, 2009 16:50   

czasem na balkonie, czasem w mieszkaniu, nie zabezpieczam 8/
_________________
http://waldekborowski.deviantart.com/
 
     
Adam319 
We are all One


Pomógł: 43 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 2409
Skąd: tiny.pl/hpb9n tiny.pl/hlhmn
Wysłany: Nie Wrz 06, 2009 20:05   

Załapałem się na suszone mięso mieszkając w Południowych Chinach, bardzo fajny zamiennik zachodnich schemizowanych chipsów. Bardzo sobie chwaliłem.
:-)

*****
Rougan 肉乾 (t) / 肉干 (s) (Mandarin Pinyin: rou4gan1; literally means meat dried) (Known in English as pork jerky in Hong Kong, Macau and Taiwan, bakkwa in Singapore), a popular snack originated from southern China, commonly made from pork, but also with beef, chicken and other meats, popular in Guangdong, Hong Kong, Macau and Taiwan
*****
 
     
monika s. 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Wrz 2008
Posty: 230
Wysłany: Pon Wrz 07, 2009 16:26   

dzieki za przepis :-D

narazie wstrzymam sie z nabyciem tej suszarki i spróbuję w piekarniku na małej temperaturze i z uchylonymi drzwiczkami
Na wyjazd przydałoby mi się ok 7 kg miesa, narazie spróbuję ususzyć 2kg ligawki - zobaczę jak to wychodzi, smakuje, syci...
_________________
t i m s z e l
 
     
Tymianek 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Wrz 2009
Posty: 55
Skąd: Podlasie
Wysłany: Śro Wrz 09, 2009 14:15   

Ja właśnie zmontowałem suszarnię z przepisu Lexa za 10$. Mnie na razie nie kosztowało to nic, tylko czy dostanę jeszcze 100 watową żarówkę? Zobaczymy :-)
 
     
Adam319 
We are all One


Pomógł: 43 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 2409
Skąd: tiny.pl/hpb9n tiny.pl/hlhmn
Wysłany: Śro Wrz 09, 2009 14:38   

 
     
zenon 
Tygrys

Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 5633
Skąd: z nienacka
Wysłany: Śro Wrz 09, 2009 14:48   

A ja susze mieso ... w lodowce..

Jakkolwiek moze to dziwnie brzmiec to moja lodowka ma funkcje antyszronowa i kontroluje wilgotnosc powietrza. Wystarrzy cienko pokrojone mieso trzymac w lodowce 3-4 dni na kratce i jest ususzone 8)

To sie nazywa "suszenie na zimno" 8) :hah:
_________________

(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
     
Iga
[Usunięty]

Wysłany: Śro Wrz 09, 2009 14:51   

zenon napisał/a:

Jakkolwiek moze to dziwnie brzmiec...

Dla mnie niezbyt dziwnie,bo mam również taką lodówkę i mieso ,kiedy lezy bez przykrycia wysycha,ale nie odwazyłam się zjadać tego wyschnietego miesa .
 
     
zenon 
Tygrys

Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 5633
Skąd: z nienacka
Wysłany: Śro Wrz 09, 2009 16:21   

No widzisz, a ja siem nie boje 8)
_________________

(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Wrz 11, 2009 08:55   

monika s. napisał/a:
ile takie ususzone, rozdrobnione, trzymane w słoiku mieso w temperaturach dosc wysokich ok 20-30-40 stopni, bez lodówki wytrzyma ? i czy nawet nie można solić?

same suszone mięso nie wytrzyma tyle ile rasowy pemmican, czyli połączenie owego mięsa ze stopionym łojem - wtedy coś takiego można trzymać i 20 lat :]
no ale jak Tobie nie potrzeba coś takiego to jednak znacznie lepiej jest ususzyć mięso, a tłuszcz jeść surowy, bo topiony to jednak zdrowotno-organoleptyczna masakra :razz:
co do przypraw - można, jeśli ktoś lubi, tylko trzeba pamiętać, że jeśli dodamy soli i zjemy takie suche mięso (mocno odwodnione!) to może nam się chcieć mocno pić
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Maad


Pomógł: 18 razy
Dołączył: 17 Kwi 2009
Posty: 1172
Wysłany: Pią Wrz 11, 2009 10:11   

Hannibal napisał/a:
połączenie owego mięsa ze stopionym łojem - wtedy coś takiego można trzymać i 20 lat

czyżby stopiony łój jakimś cudem nie ulegał zjełczeniu?
_________________
Wszystko co dobre jest niemoralne, nielegalne, powoduje tycie albo ... jest po angielsku.
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Wrz 11, 2009 11:30   

Maad napisał/a:
czyżby stopiony łój jakimś cudem nie ulegał zjełczeniu?

odparowany stopiony łój połączony z suszonym mięsem - nie
ale samodzielnie pewno różnie może być
moja praktyka w tej materii jest zerowa; opieram się na praktyce Innuitów
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved