Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Witold Jarmolowicz
Wto Sty 01, 2013 11:06
Sól -czym zastąpic
Autor Wiadomość
jurek 1946

Dołączył: 31 Sie 2007
Posty: 1062
Skąd: LUBUSKIE
Wysłany: Czw Sie 28, 2008 23:18   Sól -czym zastąpic

Wiem że można jej wogóle nie uzywac,ale są osoby ,które lubią ten smak,
przeanalizujmy czym mozna zastąpić sól- jak uzyskac w sposób zupełnie naturalny i zdrowy smak podobny do soli.
 
 
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sie 29, 2008 08:20   

Wywary z mięsa i kości. Ja się zdziwiłem na początku jak słone są np wywary z baraniny albo kaczki. :o Toż to sama sól. Aż za dużo. :?

Można sobie też podjadac mrówki wzorem Cejrowskiego. ;)
 
 
zenon 
Tygrys

Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 5633
Skąd: z nienacka
Wysłany: Pią Sie 29, 2008 08:55   

Mozna zainwestowac w sol himalajska.

kilogram kosztuje 25zl, 10x drozej niz zwykla sol.
Ale to starczy na 2 lata..

Sol taka jest zanieczyszczona, tzn nie jest to wylacznie NaCl, ale mieszanina wielu innych zwiazkow (soli). Sol himalajska jest ponoc dobym zrodlem mineralow.

Nie jest tak slona jak czysta sklepowa.
Nie ma dodatkow: antyzbrylacza itp.
_________________

(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
 
jurek 1946

Dołączył: 31 Sie 2007
Posty: 1062
Skąd: LUBUSKIE
Wysłany: Pią Sie 29, 2008 10:20   

Znalazłem niewiem czy to jest to samo co sól himalajska,ale jak widze ma więcej minerałów,a tylko śladowe ilości Sodu.

Kala Namak - Czarna Sól

Jest to specjalny rodzaj soli bogatej w minerały: wapnia, patasu, magnezu, sodu, jodu, żelaza. Jest to sól kamienna pochodzenia wulkanicznego, koloru różowo-szarego i ma charakterystyczny siarkowy posmak (gotowanego jajka). Weganie używają jej do nadania niektórym potrawom smaku jajka.

W Ajurwedzie Kala Namak polecana jet dla osób z wysokim ciśnieniem i na diecie małosolnej, gdyż zawiera niewielką ilość sodu. Polecana jest także na problemy z trawieniem.

Na Wschodzie podawana jest często przed głównym daniem jako przystawka - posypany plasterek swieżego imbiru.
Dodawana jest do sałatek owocowych, sałatek ze świeżych warzyw (np.ogórki w jogurcie, sałata), frytek.

Już dzisiaj zobaczę czy jest możliwe że ta sól może byc w Aptekach.
jezeli jest to kupię wypróbuje i napisze..

Jestem siedem lat na DO. ale poprostu cały czas czyję potrzebę dosalania,np. jajecznica, bez soli dla mnie jest bez smaku,jak dodam wszelkie przyprawy z solą włącznie wtedy też czyję ,jedną z zasad 4es
czyli SMAK.i z tą zasada się zgadzam.Ważne też aby było wszystko w zgodzie z zaleceniami diety jaką się stosuje.
 
 
zenon 
Tygrys

Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 5633
Skąd: z nienacka
Wysłany: Pią Sie 29, 2008 13:34   

Himalajska nie pachnie jajem.
_________________

(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
 
jurek 1946

Dołączył: 31 Sie 2007
Posty: 1062
Skąd: LUBUSKIE
Wysłany: Pią Sie 29, 2008 16:57   

zenon napisał/a:
Himalajska nie pachnie jajem.


Znalazłem w aptece w moim mieście sól Zenon ta nie pachne jajem
a jest bardzo dobra niczym nie odbiega od soli kuchennej,a jednak sodu ma zdecydowanie mniej

Dla zainteresowanych podaje ze juz kupiłem w aptece "SÓL Niskosodową wysoko magnezowa"
Podaję opis.
Sól dietetyczna niskosodowa "MAGDISOL"-jodowana z dodatkiem magnezu-jest środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia
żywieniowego. Zastępująca tradycyjną sól kuchenną.
Przeznaczenie dla osób,których dieta wymaga ograniczonego spożycia sodu.Niezastąpiona także w diecie uzupełniającej niedobory potasu,jodu i magnezu
Dodaje sie do potraw w ilościach odpowiadających soli kuchennej.
Uwaga kosztuje 5 zł za kg czyli jest to 50 procent taniej jak biorą za sól himalajską,która i tak ma więcej sodu.
 
 
wiraha


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 508
Wysłany: Pią Sie 29, 2008 17:40   

jurek 1946 napisał/a:
j Dla zainteresowanych podaje ze juz kupiłem w aptece "SÓL Niskosodową wysoko magnezowa"
Sól dietetyczna niskosodowa "MAGDISOL"-jodowana z dodatkiem magnezu


a sprawdziles czy nie ma antyzbrylacza? bo jak ma to nie dobrze

pozd
WiRAHA
 
 
FatboySlim

Dołączył: 23 Lip 2007
Posty: 17
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Pią Sie 29, 2008 18:26   

a czy sól oprócz tego ze podwyzsza cisnienie w czyms szkodzi? bo mi lekarz ostatnio mowil ze cisnienie mam ok, wiec zebymjadl wiecej soli bo mam malo sodu we krwi.
 
 
jurek 1946

Dołączył: 31 Sie 2007
Posty: 1062
Skąd: LUBUSKIE
Wysłany: Pią Sie 29, 2008 23:51   

FatboySlim napisał/a:
a czy sól oprócz tego ze podwyzsza cisnienie w czyms szkodzi? bo mi lekarz ostatnio mowil ze cisnienie mam ok, wiec zebymjadl wiecej soli bo mam malo sodu we krwi.


Jezeli tak jest jak piszesz to Tobie ta sól jest niepotrzebna,przecież napisałem z jakiego powodu ,szukam tej soli,jest to sól dla tych co maja problem z nadmiarem sodu,a co za tym idzie i problemów zdrowotnych ,z tego tytułu.
Tobie polecam zjadanie duzej ilości soli kuchennej ,i będziesz miał problem z głowy.

Wiracha pisałem ze jest to sól dietetyczna z apteki ,ale jutro spróbuję doczytac wszystko z opakowania i napiszę.
 
 
jurek 1946

Dołączył: 31 Sie 2007
Posty: 1062
Skąd: LUBUSKIE
Wysłany: Pon Wrz 01, 2008 14:41   

Waldek B napisał/a:
Wywary z mięsa i kości. Ja się zdziwiłem na początku jak słone są np wywary z baraniny albo kaczki. :o Toż to sama sól. Aż za dużo. :?

Można sobie też podjadac mrówki wzorem Cejrowskiego. ;)


Nie należy uwazac ze dla każdego służy sól tak samo a to co cytuje pod spodem to dla zainteresowanych że jednak może się zdarzyc że SÓD jEST PRZESZKODA DLA CZŁOWIEKA I MOŻE SPOWODOWAC PERTURBACJE JAK W MOIM PRZYPADKU aLE MOŻE SIE TO PRZYDAC TYM KTÓRZY POSZUKUJĄ :

[quote author=admin link=topic=3030.msg47379#msg47379 date=1220256057]
A co to jest np: pompa sodowo-potasowa i do czego służy? :shock: . A do tego sód determinuje efektywną molarność osocza, czyli bez odpowiedniej ilości sodu (podają dobowe zapotrzebowanie na około 5g wyrażone w NaCl) żyć się nie da.
[/quote]

Pompa sodowo potasowa jest białkiem wbudowanym asymetrycznie w błonę komórkową. Ma ona za zadanie utrzymywanie odpowiedniego stężenia jonów potasu i sodu po obu stronach błony. Jest to typowy przykład transportu aktywnego, pierwotnego. Aktywny dlatego, ponieważ zachodzi wbrew gradientowi stężeń i wymaga nakładu energii w postaci ATP. Erytrocyty większości ssaków (w tym człowieka) są bogate w kationy potasu, a ubogie w kationy sodu. Pompa sodowo-potasowa wypompowuje z komórki sód, a przenosi do wnętrza potas. W każdym cyklu działania pompy sodowo-potasowej na każde 3 wypompowane kationy sodu przypadają 2 wprowadzone kationy potasu. Za każdym razem zużywana jest jedna cząsteczka ATP, która jest hydrolizowana przez Na+,K+ATPazę. Aby nastąpiła hydroliza ATP wymagana jest obecność kationów Mg2+.

Dzięki Toan nie chce zapeszac ale od trzech dni stosowania tylko tej soli w mojej kuchni,mam mniejsze obrzeki nóg dzisiaj już nogi są prawie ok.

Podaje ze moje odczucia z moim chwiejnym samopoczuciem po i w szpitalu spowodowało właśnie te objawy które ,wykazuje działanie pompy sodowo potasowej myśle że juz teraz moge to zweryfikowac dzięki Toanowi.
i tak Działanie pompy sodowo potasowej wymaga:
-stałego dopływu glukozy i tlenu - w moim wypadku niedotlenienie
-stałej resyntezy ATP - ?
-ZACHOWANIE TEMP 37st.C - OK.
-Odprowadzania CO2 - STALE PROBLEM ZBYT DUŻA ZAWARTOŚC CO2nawet w najlepszym razie w gr 51mmol.
-Odpowiedniego stężenia jonów Mg - stale dostarczane w tabletkach
-Odpowiednie stężenie jonówNa i K - STAŁA NADWYŻKA K-5,5mmol.

Zatrzymanie pompy Sodowo potasowej:
-Zmiany składu płynu wewnątrz komórkowego
- zmiany składu płynu zewnątrz komórkowego w którym stężenie jonów Na zmniejsza się a jonów K zwiększa się.
-Utrata przez komórki własnycj własciwości.
Dla zainteresowanych podaje ze w temacie POCHP są podane moje wyniki można teraz zobaczyc czy moje dolegliwości nie były własnie przyczyna
moich perturbacji o jakich pisałem w szpitalu- nieludzkie pragnienie czym więcej piłem tym bardziej chciało mi się pic,pisałem że boję się że pęknę.
po szpitalu apetyt na słone ogórki,kapusta pomidor,śledzik itp. i myślę że tu była moja racja że muszę szukac przyczyny tego w spożyciu soli a właściwie SODU.
aBY NIE ZAPESZYC MYŚLĘ ZE ZNALAZŁEM TA PRZYCZYNĘ własnie dzięki tej dyskusji na temat soli i poprzedniej w którekj Toan podsunął mi post na powyższą
koleracje i zachowanie się organizmu.Czyli reasumując mój organizm wlaśnie sam pokazał co mu jest potrzeba ,ale narazie jest to po trzech dniach będe informował
o dalszych postępach.
Chciałbym od Grizlego dowiedziec sie co On teraz mi powie myślę że jako intelektualista wysokiej klay powinien przeanalizowac to jako pierwszy a może też i jemu w życiu się to przydac
A do reszt krytyków zadaje pytanie czy nie lepiej pomyślec zanim sie kogoś zniechęci do stosowania DO co prawda ja nie jestem taki obrażalski ale myślę że lepiej się wstrzymac,od krytyki jak sie niezna tematu.
 
 
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Wrz 01, 2008 16:08   

sól jest ok jak powiedział Ellis 8)
nie wiem, czy wiecie, ale spore dawki soli pomagają w walce z boreliozą (lyme disease)!
u mnie sól himalajska schodzi dość szybko; potrafię zjeść jej i 10 g dziennie, szczególnie kiedy jest gorąco i dodaję jej do wody
 
 
jurek 1946

Dołączył: 31 Sie 2007
Posty: 1062
Skąd: LUBUSKIE
Wysłany: Pon Wrz 01, 2008 18:19   

Hannibal napisał/a:
sól jest ok jak powiedział Ellis 8)
nie wiem, czy wiecie, ale spore dawki soli pomagają w walce z boreliozą (lyme disease)!
u mnie sól himalajska schodzi dość szybko; potrafię zjeść jej i 10 g dziennie, szczególnie kiedy jest gorąco i dodaję jej do wody


Witam Hanibal myslę ze juz po urlopie,ja tez wtedy kupowałem ta sól himalajską masz gdzies namiar na jej skład i ile ona ma Sodu w 100gr
Ja używam od trzech dni sól Magnezowa i w jej składzie jest w 100gr
Sodu 29g ale ma również Potas 12,5g Magnez 360mg i jod.Opakowanie jest 500gr i kopsztuje 5zł.W moich perypetiach doszedłem do wniosku że opuchnięte nogi są przyczyną rozchwiania mojego metabolizmu tak jak pisze w powyższym poście.Sól powinna to wyregulowac zmniejszona dawka sodu w tej soli juz w ciągu tych trzech dni pokazała że chyba idzie ku dobremu ale aby nie zapeszyc,nogi staja sie silniejsze i opuchlizna jakby była mniejsza.zmniejszyłem juz dawkę leków odwadniających ,moze uda sie odejśc zupełnie ale o tym napisze jak wszystko ulozy sie po mojej myśli.
 
 
mm4

Dołączył: 20 Lip 2008
Posty: 226
Wysłany: Wto Wrz 02, 2008 07:06   

Hej z tego co wiem to Hannibal jest studentem chyba. Jeszcze miesiąc balowania :D .

myśle zę sól najlepiej zastąpić solą do przetworów bez jodu.
 
 
jurek 1946

Dołączył: 31 Sie 2007
Posty: 1062
Skąd: LUBUSKIE
Wysłany: Wto Wrz 02, 2008 10:19   

mm4 napisał/a:
Hej z tego co wiem to Hannibal jest studentem chyba. Jeszcze miesiąc balowania :D .

myśle zę sól najlepiej zastąpić solą do przetworów bez jodu.


Moja dolegliwośc wymaga zmniejszenia dawki SODU a więc szukałem dlatego soli o mniejszej zawartości.
A czy Ty mówisz o soli peklowej do przetworów
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved