Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Różne słodziki
Autor Wiadomość
marcin458

Dołączył: 15 Paź 2016
Posty: 858
Wysłany: Czw Maj 06, 2021 18:46   Różne słodziki

Według wielu badań okazało sie że ASPARTAM i ACESULFAM K są bardzo niezdrowymi szkodliwymi substancjami

Od tego czasu zaczęto choć niestety nie wszędzie zastepować je saharynami czy cyklamidami

Póki co nie słychac nigdzie żeby te ostatnie były bardzo szkodliwe i nigdzie sie tak nie okazało

przynajmiej ja nie słyszałem a wy?
Ostatnio zmieniony przez marcin458 Czw Maj 06, 2021 18:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Pią Maj 07, 2021 07:25   

Agencje rządowe też nie słyszały, żeby jakiekolwiek słodziki były szkodliwe, nawet aspartam, więc właściwie nie ma o co kruszyć kopii. Dawka śmiertelna sacharyny LD50 to 17 g/kg czyli żeby się nią zatruć, trzeba spożyć kilogram tego słodziku. Jest mniej toksyczna, niż sól kuchenna.
Ino po co podtrzymywać uzależnienie od słodkiego smaku?
JW
 
     
marcin458

Dołączył: 15 Paź 2016
Posty: 858
Wysłany: Sob Maj 08, 2021 12:25   

mi smakuje herbata ze słodzikiem o wiele bardziej niż gorzka
Ostatnio zmieniony przez marcin458 Sob Maj 08, 2021 12:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
zyon 


Pomógł: 69 razy
Dołączył: 04 Sie 2009
Posty: 8854
Wysłany: Sob Maj 08, 2021 14:13   

marcin458 napisał/a:
Póki co nie słychac nigdzie

Sluszne podejscie. Jak bedzie co slychac, to dopiero odstawisz. Jak sie okaza rakotworcze na przyklad, to wtedy bedziesz sie dopiero bal. Mariano ma racje, ty masz 15 lat.
_________________
Nauka:nigdy więcej! Po maturze chodziłem na 3 różne studia, jednak okazało się że wykształcenie to nie jest coś dla mnie. I tak oto twój argument spala na konewce:) To takie krótkowzroczne masło maślane.
 
     
marcin458

Dołączył: 15 Paź 2016
Posty: 858
Wysłany: Sob Maj 08, 2021 14:57   

Narazie nie słychać żeby cyklamidy i saharyny były szkodliwe więc nie widze przeciwskazań żeby sobie poprawić tanio smak herbaty
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Nie Maj 09, 2021 07:42   

Jeżeli już słodzić, to stewią, ale dosładzanie czymkolwiek zaburza zdrowe odruchy smakowe, przesuwa metabolizm w stronę węglowodanową, a przede wszystkim maskuje naturalny smak potraw. Dosładzanie sprowadza bogactwo potraw do prymitywnego słodkiego smaku.
Na prawdę szkoda tak zubażać doznania smakowe.
Co do czarnej herbaty, to można dodawać cytrynę, jeżeli ktoś nie jest jej wytrawnym smakoszem. Są różne gatunki herbaty zielonej, yerba mate, rozliczne herbaty ziołowe, cała paleta smaków. Natomiast tzw. herbaty smakowe to najczęściej szajs z dodatkiem sztucznych esencji.
Podobnie kawę trzeba kupować w ziarnach, bo mielona często zawiera wypełniacz z kory. Są kawy bezkofeinowe w ziarnach. Można smak kawy modyfikować dodatkiem ziaren kardamonu, cynamonem, ziarnami kawy czekoladowej, kawy chili itp.
To tak pokrótce.
Alternatywą tej różnorodności jest prymitywna sacharyna, ersatz rozpowszechniony przez hitlerowców w czasie wojny.
JW
 
     
Piotrx 

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 14 Lut 2010
Posty: 1453
Wysłany: Nie Maj 09, 2021 08:16   

marcin458 napisał/a:
Narazie nie słychać żeby cyklamidy i saharyny były szkodliwe więc nie widze przeciwskazań żeby sobie poprawić tanio smak herbaty


Po co pić coś, czego się nie lubi i trzeba to poprawiać?
 
     
marcin458

Dołączył: 15 Paź 2016
Posty: 858
Wysłany: Nie Maj 09, 2021 10:27   

Mógłby Pan więcej napisać apropo stewii? Może sie przerzuce na stewie.
Narazie stosuje cyklamidy i saharyny bo sądziłem że nie sa szkodliwe
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Nie Maj 09, 2021 11:38   

Najprościej wrzucić listek albo dwa do herbaty. To jest bardzo słodkie i na pewno lepsze, niż sztuczne słodziki.
Można też stosować ekstrakt ze stewii.
JW
 
     
zyon 


Pomógł: 69 razy
Dołączył: 04 Sie 2009
Posty: 8854
Wysłany: Nie Maj 09, 2021 12:10   

marcin458 napisał/a:
Narazie nie słychać żeby cyklamidy i saharyny były szkodliwe więc nie widze przeciwskazań żeby sobie poprawić tanio smak herbaty

Genialne, "na razie nie slychac" wiec jest ok, jak "bedzie slychac" to wtedy odstawie. O aspartamie bylo "slychac" po 50 latach ale ci co dostali raka mozgu juz o tym nie przeczytali.
_________________
Nauka:nigdy więcej! Po maturze chodziłem na 3 różne studia, jednak okazało się że wykształcenie to nie jest coś dla mnie. I tak oto twój argument spala na konewce:) To takie krótkowzroczne masło maślane.
 
     
marcin458

Dołączył: 15 Paź 2016
Posty: 858
Wysłany: Nie Maj 09, 2021 19:02   

Jest tyle różnych rzeczy które na wszelki wypadek możnaby odstawić z takim podejściem jak piszesz zyon.Dopóki nie zbadaja nie udowodnią że cos jest szkodliwe to nie musi tak być.Są tez obojętne albo korzystne dla zdrowia substancje/pokarmy
 
     
zyon 


Pomógł: 69 razy
Dołączył: 04 Sie 2009
Posty: 8854
Wysłany: Pon Maj 10, 2021 18:34   

Luzna guma, ty juz rozumiem zaszczepiony?
_________________
Nauka:nigdy więcej! Po maturze chodziłem na 3 różne studia, jednak okazało się że wykształcenie to nie jest coś dla mnie. I tak oto twój argument spala na konewce:) To takie krótkowzroczne masło maślane.
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Czw Maj 13, 2021 17:25   

marcin458 napisał/a:
Jest tyle różnych rzeczy które na wszelki wypadek możnaby odstawić z takim podejściem jak piszesz zyon.Dopóki nie zbadaja nie udowodnią że cos jest szkodliwe to nie musi tak być.Są tez obojętne albo korzystne dla zdrowia substancje/pokarmy
Fakt, dopóki nie udowodnią, nie musi być szkodliwe. Po odkryciu radu fizycy nosili sobie buteleczki z radem w kieszeni marynarki, na sercu. W latach dwudziestych sprzedawano wodę mineralną z radem i producenci prześcigali się w reklamach, że tylko ich woda naprawdę zawiera mcg radu, a inni oszukują.
Kłania się historia otrucia Aleksandra Litwinienki polonem.
Albo taka banalna substancja, jak fenacetyna w tabletkach od bólu głowy. Pół wieku zajęło udowodnienie jej szkodliwości.
JW
 
     
zyon 


Pomógł: 69 razy
Dołączył: 04 Sie 2009
Posty: 8854
Wysłany: Pią Maj 14, 2021 09:39   

Ukazala sie nawet swietna ksiazka "Radium Girls" ( u nas pod tym samym tytulem) opisujaca historie kobiet pracujacych w fabrykach produkujacych rozne swiecace przedmioty np farbe. Dosc wstrzasajaca https://michalstraczek.fotoblogia.pl/7100,radium-girls

No ale marcin458 nie pierwszy i nie ostatni raz udowodnil, ze logika to cos nie dla niego. Zupelnie jak przed laty dla innego uzytkownika. Dopiero jak sie cos zepsuje to bedzie rozpaczal.
_________________
Nauka:nigdy więcej! Po maturze chodziłem na 3 różne studia, jednak okazało się że wykształcenie to nie jest coś dla mnie. I tak oto twój argument spala na konewce:) To takie krótkowzroczne masło maślane.
 
     
Mariano 

Dołączył: 14 Kwi 2014
Posty: 464
Wysłany: Pią Maj 14, 2021 14:54   

Najlepiej w ogole nie slodzic i nie bedzie problemu. Ja osobiscie pije zielona herbate i nie wyobrażam sobie ja czyms doprawiac. Mam znajoma co pije 10 herbat dziennie i oczywiscie kazda z 4 lyzeczkami cukru. Ostatnio dziwila sie skad u niej cukrzyca.
 
     
marcin458

Dołączył: 15 Paź 2016
Posty: 858
Wysłany: Sob Maj 15, 2021 11:52   

Mariano napisał/a:
Mam znajoma co pije 10 herbat dziennie i oczywiscie kazda z 4 lyzeczkami cukru. Ostatnio dziwila sie skad u niej cukrzyca.


Mariano połącz fakty i weź to na logike. Może ma cukrzyce właśnie od tych 10ciu herbat z tyloma łyżeczkami cukru.Nie wpadłeś na to?

:D :D:D
Ostatnio zmieniony przez marcin458 Sob Maj 15, 2021 11:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Mariano 

Dołączył: 14 Kwi 2014
Posty: 464
Wysłany: Sob Maj 15, 2021 14:07   

marcin458 napisał/a:
Mariano napisał/a:
Mam znajoma co pije 10 herbat dziennie i oczywiscie kazda z 4 lyzeczkami cukru. Ostatnio dziwila sie skad u niej cukrzyca.


Mariano połącz fakty i weź to na logike. Może ma cukrzyce właśnie od tych 10ciu herbat z tyloma łyżeczkami cukru.Nie wpadłeś na to?

:D :D:D


Cukier krzepi, wiec to nie od tego.

 
     
marcin458

Dołączył: 15 Paź 2016
Posty: 858
Wysłany: Nie Maj 16, 2021 11:12   

Mariano napisał/a:

Cukier krzepi, wiec to nie od tego.



Mylisz sie Mariano,cukier jest bardzo bardzo niezdrowy.

:D :D:D
 
     
zyon 


Pomógł: 69 razy
Dołączył: 04 Sie 2009
Posty: 8854
Wysłany: Pon Maj 17, 2021 08:53   

OMG.... :faint:
_________________
Nauka:nigdy więcej! Po maturze chodziłem na 3 różne studia, jednak okazało się że wykształcenie to nie jest coś dla mnie. I tak oto twój argument spala na konewce:) To takie krótkowzroczne masło maślane.
 
     
marcin458

Dołączył: 15 Paź 2016
Posty: 858
Wysłany: Pon Maj 17, 2021 19:19   

:D :D:D
 
     
marcin458

Dołączył: 15 Paź 2016
Posty: 858
Wysłany: Pią Maj 21, 2021 11:22   

zyon napisał/a:
ty juz rozumiem zaszczepiony?


Tak pfizerem 1szą dawką i nic mi sie nie stało( chociaż pytasz troche offtopic)
Ostatnio zmieniony przez marcin458 Pią Maj 21, 2021 11:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Mariano 

Dołączył: 14 Kwi 2014
Posty: 464
Wysłany: Sob Maj 22, 2021 19:30   

marcin458 napisał/a:
zyon napisał/a:
ty juz rozumiem zaszczepiony?


Tak pfizerem 1szą dawką i nic mi sie nie stało( chociaż pytasz troche offtopic)


A na fejsa wrzuciles selfie z kwitkiem ze szczepienia ?

 
     
marcin458

Dołączył: 15 Paź 2016
Posty: 858
Wysłany: Nie Maj 23, 2021 11:39   

Nie...
 
     
Mariano 

Dołączył: 14 Kwi 2014
Posty: 464
Wysłany: Nie Maj 23, 2021 16:02   

marcin458 napisał/a:
Nie...


Łeeeee.

To trzeba wrzucić dla potomnych i koniecznie z hasztagami.

#SzczepimySię
#OstatniaProsta
#nicsięniestało


...
 
     
zyon 


Pomógł: 69 razy
Dołączył: 04 Sie 2009
Posty: 8854
Wysłany: Pon Maj 24, 2021 18:37   

marcin458 napisał/a:
Nie...

To w takim razie sie nie liczy.
_________________
Nauka:nigdy więcej! Po maturze chodziłem na 3 różne studia, jednak okazało się że wykształcenie to nie jest coś dla mnie. I tak oto twój argument spala na konewce:) To takie krótkowzroczne masło maślane.
 
     
marcin458

Dołączył: 15 Paź 2016
Posty: 858
Wysłany: Pon Maj 24, 2021 19:08   

A jeśli umieszcze to jeszcze mogę to aktualne czy dopiero nastepnym razem?

Czy nie jest za późno?

:D :D:D
 
     
Mariano 

Dołączył: 14 Kwi 2014
Posty: 464
Wysłany: Pon Maj 24, 2021 19:44   

marcin458 napisał/a:
A jeśli umieszcze to jeszcze mogę to aktualne czy dopiero nastepnym razem?

Czy nie jest za późno?

:D :D:D


Teraz juz za pozno. Trzeba poczekac na druga dawke.

 
     
zyon 


Pomógł: 69 razy
Dołączył: 04 Sie 2009
Posty: 8854
Wysłany: Nie Cze 06, 2021 15:47   

Teraz licznik od nowa, kolejne 2 razy. Jakis lekarz przyjal ponoc.
_________________
Nauka:nigdy więcej! Po maturze chodziłem na 3 różne studia, jednak okazało się że wykształcenie to nie jest coś dla mnie. I tak oto twój argument spala na konewce:) To takie krótkowzroczne masło maślane.
 
     
Mariano 

Dołączył: 14 Kwi 2014
Posty: 464
Wysłany: Nie Cze 06, 2021 18:34   

zyon napisał/a:
Teraz licznik od nowa, kolejne 2 razy. Jakis lekarz przyjal ponoc.


Pazerny lekarz na szczypawke, podal dane kogos innego i chcial przyjac 3 dawke. Stety, niestety ten numer nie przeszedl…
 
     
marcin458

Dołączył: 15 Paź 2016
Posty: 858
Wysłany: Czw Sty 13, 2022 18:05   

poczytąłem troszke o słodzikach i znalazłem niepokojące informacje że sukraloza i część sztucznych słodzików zwiększa apetyt.
Nie dotyczy to stewii i zamówiłem sobie stewie bo nie lubie gorzkiej herbaty a odstawiłem cukier biały do herbaty (śladowe ilosci w produktach spożywczych toleruje)
 
     
EAnna 

Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 03 Sty 2009
Posty: 1298
Wysłany: Czw Sty 13, 2022 18:44   

marcin458 napisał/a:
poczytąłem troszke o słodzikach i znalazłem niepokojące informacje że sukraloza i część sztucznych słodzików zwiększa apetyt.
Nie dotyczy to stewii

Mechanizm tego jest nawykowy.
Słodki smak powoduje wyrzut insuliny, a to obniża poziom cukru we krwi.
Następstwem jest ssanie i napad wilczego głodu.
Obawiam się, że dotyczy to również stewii.
_________________
Pozdrawiam
EAnna
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved