Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
LETTER ON CORPULENCE, BY WILLIAM BANTING 1863
Autor Wiadomość
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8791
Wysłany: Pon Sty 27, 2020 10:19   LETTER ON CORPULENCE, BY WILLIAM BANTING 1863

Cytat:
http://www.gutenberg.org/ebooks/57545
LETTER ON CORPULENCE,
Addressed to the Public.
BY WILLIAM BANTING.
FIFTH EDITION WITH ADDENDAS,
I am now nearly 66 years of age, about 5 feet 5 inches in stature [165 cm], and, in August last (1862), weighed 202 lbs. [91,6 kg, BMI=34], which I think it right to name, because the article in the Cornhill Magazine presumes that a certain stature and age should bear, ordinarily, a certain weight, and I am quite of that opinion. I now weigh 167 lbs. [75,7 kg] , showing a diminution of something like 1 lb. [0,45 kg] per week since August, and having now very nearly attained the happy medium, I have perfect confidence that a few more weeks will fully accomplish the object for which I have labored for the last thirty years, in vain, until it pleased Almighty Providence to direct me into the right and proper channel—the “tram-way,” so to speak—of happy, comfortable existence.
Ostatecznie Mr. Wiliam Banting schudł poniżej 71 kg co przy wzroście 165 cm daje nie najgorszy wynik BMI=26 i odzyskał zdrowie oraz wigor mając 66 lat. A działo się to wszystko dosyć dawno, w okresie naszego Powstania Styczniowego.
Pomimo tego do dziś pojawiają się kolejne osoby w rodzaju prof. Banacha próbujące zawracać kijem tę Wisłę.
JW
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8791
Wysłany: Wto Sty 28, 2020 12:47   

Cytat:
LETTER ON CORPULENCE,
BY WILLIAM BANTING.

Żadna z moich rodzin po stronie któregokolwiek z rodziców nie miała skłonności do otyłości, i od najmłodszych lat odczuwałem ogromną obawę przed takim nieszczęściem. Kiedy miałem pomiędzy trzydzieści a czterdzieści lat, zauważyłem skłonność do otyłości. Skonsultowałem się z wybitnym chirurgiem, obecnie nie żyjącym - miłym osobistym przyjacielem - który zalecił większy wysiłek fizyczny, z samego rana przed codzienną pracą. Pomyślałem, że wiosłowanie to doskonały plan. Miałem dobrą, ciężką, bezpieczną łódź, mieszkałem nad rzeką i wiosłowałem na niej przez kilka godzin wczesnym rankiem. To prawda, że ​​nabrałem wigoru mięśni, ale wraz z nim niesamowity apetyt, który zmuszony byłem zaspokajać, i w konsekwencji zwiększałem wagę, dopóki mój miły przyjaciel nie poradził mi, abym zrezygnował z ćwiczeń.
Wkrótce potem zmarł, a ponieważ tendencja do otyłości pozostała, skonsultowałem się z innymi wybitnymi specjalistami (wcale nie gorszymi doradcami), ale wszystko na próżno.

Próbowałem morskiego powietrza i kąpieli w różnych miejscach, ćwiczyłem dużo chodzenia;
... jazdę konną; wykorzystywałem wody i klimat Leamington wiele razy, a także często Cheltenham i Harrogate; żyłem za sześć pensów dziennie... Nie szczędziłem wysiłków ani wydatków na konsultacje z najlepszymi specjalistami w kraju, dając każdemu uczciwy czas na eksperyment, bez żadnego sukcesu, a zło wciąż narastało.
Jestem zobowiązany większości tych doradców z powodu wysiłku i zainteresowania, jakie okazali w mojej sprawie...
Kiedy korpulentny człowiek dobrze je, pije i śpi, nie ma na co narzekać i nie ma żadnej szczególnej choroby organicznej, diagnoza zdolnych specjalistów wydaje się być niemożliwa - bo ogólnie informowano mnie, że otyłość jest jednym z naturalnych rezultatów upływu lat; w rzeczy samej, jeden z najzdolniejszych autorytetów w kraju, lekarz powiedział mi, że przybierał na wadze 1 funta co roku, odkąd osiągnął wiek męski i nie był zaskoczony moim stanem, ale zalecał więcej ćwiczeń fizycznych - kąpiele parowe i szampony, oprócz podawanych leków.
Jednak otyłość wciąż postępowała i była podobnie jak pasożyt pąkli na statku, który jeśli nawet nie zniszczy struktury, to utrudni sprawny spływ.
... Każdy, kto jest tak dotknięty otyłością, jest często przedmiotem uwagi publicznej i chociaż w sumieniu może się tym nie przejmować, jestem przekonany, że żaden człowiek otyły nie może być dość nieczuły na szyderstwa i uwagi okrutne i krzywdzące w miejscach publicznych, pojazdach publicznych lub zwykłym ruchu ulicznym; ani na irytację związaną z brakiem odpowiedniej przestrzeni w miejscach publicznych, gdy szuka on rozrywki lub potrzebuje odświeżenia, i dlatego naturalnie trzyma się jak najdalej od miejsc, w których prawdopodobnie stanie się przedmiotem szyderstw i uwag innych . Jestem tak samo niezależny od publicznej uwagi, jak większość mężczyzn, ale odczuwałem te przykrości...
Chociaż nie mam bardzo dużego rozmiaru ani wagi, wciąż nie mogłem pochylić się, by zawiązać buty, że ​​tak powiem, ani zająć się codziennymi obowiązkami, bez znacznego bólu i trudności, które tylko otyły może zrozumieć; Byłem zmuszony schodzić powoli po schodach tyłem, aby zmniejszyć obciążenie stawów skokowych i kolanowych, i byłem zmuszony dyszeć przy każdym lekkim wysiłku, zwłaszcza wchodzenia po schodach.
Nie szczędziłem wysiłków, aby zaradzić temu przez oszczędny tryb życia (na ogół przepisywano umiarkowane i lekkie jedzenie, ale nie miałem bezpośredniej informacji, żeby wiedzieć, co naprawdę było zamierzone), co w rezultacie doprowadziło organizm do stanu zubożenia, bez zmniejszania się otyłości. To spowodowało pojawienie się wielu wstrętnych czyraków i dwa dość groźne karbunkuły, na które byłem sprawnie operowany...

W tym momencie łaźnie tureckie stały się modą (około trzy lata temu) i poradzono mi, aby zastosować je jako lekarstwo. Z kilkoma pierwszymi seansami odkryłem ogromną korzyść w postaci siły i elastyczności podczas ćwiczeń fizycznych; więc wierząc, że znalazłem „kamień filozoficzny”, bywałem tam trzy razy w tygodniu, aż wziąłem pięćdziesiąt łaźni, a potem rzadziej ... dopóki nie wziąłem dziewięćdziesięciu , ale nigdy nie udało się stracić więcej niż 6 funtów. Waga przez cały kurs niewiele zmalała więc zrezygnowałem z planu jako bezwartościowego dla mnie; chociaż wierzę w ich właściwości oczyszczające i ich wartość w przeziębieniach, reumatyzmie i wielu innych dolegliwościach.
Uznałem wtedy, że zwiększona otyłość spowodowała powstanie niewielkiej przepukliny... Doprowadziło mnie to do innych doradców medycznych, którym jestem również wdzięczny za wiele życzliwych rozważań, choć niestety nie udało im się ulżyć w mojej przypadłości.
W końcu, widząc, że mój wzrok słabnie, a mój słuch jest znacznie upośledzony, w sierpniu skonsultowałem się z wybitnym chirurgiem słuchu, któremu przedstawiłem sprawę, zajrzał mi do uszu, wymazał je wewnętrznie ... bez najmniejszej korzyści, nie dociekając żadnej z moich dolegliwości cielesnych, które prawdopodobnie uznał za niepotrzebne, ani nie dając mi nawet czasu na ich nazwanie.
W ogóle nie byłem usatysfakcjonowany, ale przeciwnie, byłem w gorszej sytuacji niż wtedy, gdy do niego poszedłem; Wkrótce jednak opuścił on miasto na coroczne wakacje, co okazało się dla mnie największym błogosławieństwem, ponieważ zmusiło mnie to do szukania innej pomocy i na szczęście znalazłem właściwego człowieka, który bez wahania powiedział, że wierzy, iż moje dolegliwości były spowodowane głównie przez otyłość i przepisał pewną dietę - bez lekarstw, ...- z ogromnym efektem i korzyścią zarówno dla mojego słuchu, jak i zmniejszenia mojej otyłości.
Był to właśnie słynny doktor William Harvey. W pierwszym wydaniu swojej książeczki Mr. Banting nie ujawnia nazwiska Harvey'a obawiając się, że doktora spotka ostracyzm ze strony środowiska lekarskiego. Całkiem słusznie, gdy bowiem w następnych wydaniach pojawił się także artykuł dr Harvey'a, koledzy lekarze nie zostawili na nim suchej nitki.
JW
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8791
Wysłany: Śro Sty 29, 2020 11:20   

Co zatem zalecił doskonały ekspert, dr William Harvey dla Mr. Williama Bantinga?
Cytat:
Dla celów dyskusji i ilustracji przyjmuję, że niektóre produkty ze zwykłej diety, choć korzystne w młodości, są szkodliwe w zaawansowanym życiu, jak fasola dla konia, którego zwykłym pokarmem jest siano i kukurydza. Może to być przydatne jedzenie okazjonalnie, w szczególnych okolicznościach, ale szkodliwe jako spożywane ustawicznie. Przyjmuję zatem tę analogię i nazywam takie jedzenie ludzką fasolą.
Produkty, których zalecono mi nie spożywać, to: - chleb, masło, mleko, cukier, piwo i ziemniaki, które były głównymi (i, jak myślałem, nieszkodliwymi) elementami mojego pożywienia. Te, powiedział mój doskonały doradca, zawierają skrobię i sacharozę, które mają tendencję do stymulowania tworzenia tłuszczu, i należy ich całkowicie unikać. Na pierwszy rzut oka zdawało mi się, że nie zostało mi już wiele do życia, ale mój miły przyjaciel wkrótce pokazał mi, że pozostało go jeszcze dużo. W ciągu kilku dni odniosłem z tych zaleceń ogromną korzyść...
WB
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8791
Wysłany: Nie Lut 02, 2020 13:46   

Co ostatecznie jadał Mr. Banting?
Cytat:
Na śniadanie biorę cztery lub pięć uncji [130g] wołowiny, baraniny, nerek, pieczonej ryby, boczku lub zimnego mięsa dowolnego rodzaju, z wyjątkiem wieprzowiny; dużą filiżanka herbaty (bez mleka i cukru), trochę herbatników lub jedną uncję [28g] suchego tostu.
Na obiad pięć lub sześć uncji [155g] każdej ryby z wyjątkiem łososia, dowolnego mięsa oprócz wieprzowiny, dowolnego warzywa z wyjątkiem ziemniaków, jednej uncji [28g] suchego tostu, owoców z budyniu, dowolnego rodzaju drobiu lub dziczyzny oraz dwóch lub trzech szklanek [250 ml] dobrego bordo , sherry lub Madera - szampan, porto i piwo zabronione.
Na podwieczorek dwie lub trzy uncje [70g] owoców, sucharek lub dwa [10g] i filiżankę herbaty bez mleka lub cukru.
Na kolację trzy lub cztery uncje [100g] mięsa lub ryb, podobnie jak obiad, ze szklanką lub dwie [150 ml] bordo.
Na szlafmycę, jeśli to konieczne, szklanka [100 ml] grogu - (dżin, whisky lub brandy, bez cukru) - lub szklanka lub dwie [150 ml] bordo lub sherry.
Wstając rano, biorę łyżkę stołową specjalnego kordiału korekcyjnego, który można nazwać Balsamem Życia, w kieliszku wody, który jest bardzo wdzięczny, ponieważ wydaje się, że usuwa wszystkie resztki resztek żołądek po trawieniu; następnie biorę 5 lub 6 uncji stałego pokarmu i 8 płynów na śniadanie; 8 uncji stałych i 8 płynów na obiad ;3 uncje stałych i 8 płynów na herbatę; 4 uncje ciała stałego i 6 płynu na kolację, a potem grog, jeśli mi się podoba...
Przez ostatnie dwadzieścia lat nie czułem się tak dobrze jak teraz.

To są takie uśrednione ilości, ponieważ nie wiemy, ile wg Mr. Bantinga mieściła szklanka whisky czy bordo.
Po skalkulowaniu jego jadłospisu w przybliżeniu wychodzi, że Mr. Banting spożywał
B:T:W = 85g : 55g : 85g oraz dodawał do tego około 600 kcal w postaci napojów alkoholowych, co razem dawało jakieś 1700 kcal na dobę i było odpowiednie dla mężczyzny o wzroście 165 cm oraz masie 92 kg, pomijając oczywiście alkohol. :)
Z 600 kcal etanolu wątroba dosyć szybko musiała produkować kwasy tłuszcze w ilości 65g.
Gdyby Banting bezpośrednio spożywał te tłuszcze, zamiast posilać się whisky i grogiem,
jego bilans wyglądałby całkiem przyzwoicie: B:T:W = 85g : 120g : 85g.
JW
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved