Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Dieta glutenowa?
Autor Wiadomość
paulka68

Dołączył: 28 Lip 2015
Posty: 9
Wysłany: Śro Paź 14, 2015 11:36   Dieta glutenowa?

Dieta glutenowa?o co chodzi?Działa czy to tylko kolejna nowa moda?
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Śro Paź 14, 2015 13:17   

Chyba bezglutenowa?
JW
 
     
sylwiazłodzi 
AutismLowCarbDiet

Pomogła: 13 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 20 Mar 2007
Posty: 1774
Wysłany: Czw Paź 15, 2015 09:03   

Nie wiem czy to pomyłka i miało być bezglutenowa czy glutenowa

nie znalazłam nic o diecie glutenowej ale
z uwagi na strach producentów i wiedzę dietetyków wg starej szkoły można znaleźć coraz więcej artykułów takiej treści, krytykujących samodzielne przechodzenie na dietę bezglutenową, w których alergie i ich konsekwencje sa podawane w formie uproszczonej o ZGROZO! , mówi się o nadmiarze węglowodanów i problemie cukru ale w zamian się wciska ryż, kasze i inne węglowodany, które ostatecznie w dłuższym czasie przyczynią się do chorób. BYĆ MOŻE ZAŁOŻENIEM DIETY GLUTENOWEJ JEST test - PODAWANIE CZYSTEGO GLUTENU JAK SUGERUJE Polskie Stowarzyszenie Osób chorych na Celiakię .... gdzie w celu drażnienia jelit do badania gastroskopii by wykryć ewentualne niszczenie kosmków zaleca się podawanie chyba 15 gramów glutenu w formie nie pamiętam : któregoś zboża nie jako chleb, bułka tylko bez ulepszaczy itp. dodatków. coś na kształt obecnych zaleceń przyzwyczajania dzieci przed 12 miesiącem życia do glutenu na bazie czystego glutenu- 1 produktu w którym nie ma cukru itp. konserwantów np. kaszka choć niestety nie wiem czemu dietetycy nie protestują w temacie kaszek smakowych bo trudno kupić zwykłe bez smaku. WSZYSTKIE TAM WYMIENONE MAJĄ SMAKOWE DODATKI W POSTACI LIPY,ŚLIWEK I NAWET JEŚLI ONE SĄ SMAKAMI NATURALNYMI TO RODZIC Z REGUŁY KOMPLETNIE NIE MA POJĘCIA NP. O ALERGIACH NA LIPĘ, CZY ŚLIWKĘ : link: http://www.rossmann.pl/Ar...emowlaka,198432

cyt:

Modna mniejszość
Czy gluten jest nam potrzebny? Zdaniem dietetyk Ewy Zygmanowskiej jego brak nikomu nie powinien zaszkodzić. A jednak niepotrzebne wykluczanie go z menu ma swoje konsekwencje. Jakie? Bez pomocy specjalisty zbilansowanie takiej diety nie jest proste. A błędy w odżywianiu mogą zacząć się odbijać na zdrowiu już po paru miesiącach. - Dieta bezglutenowa stosowana przez dłuższy czas w sposób nieprzemyślany, może doprowadzić do niedoborów składników odżywczych - błonnika, kwasu foliowego, cynku, żelaza, magnezu, zawartych w produktach zbożowych. Nie można też zapominać, że podstawowym źródłem energii dla organizmu są węglowodany złożone.

Aby uniknąć problemów, należy przede wszystkim jeść codziennie kilka porcji produktów naturalnie bezglutenowych, jak kasza jaglana, gryczana, orzechy czy ryż, które są bogate w błonnik i składniki odżywcze. A wysoko przetworzone gotowe zastępniki, czyli np. pieczywo z bezglutenowej skrobi pszennej, spożywać z umiarem - radzi Anna Marczewska, dietetyk z Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.


Czytaj więcej na http://www.styl.pl/zdrowi...ampaign=firefox

Mówią lekarze, dietetycy i albo nie myślą co mówią albo nie wiedzą co powiedzieli.
_________________
Powołałam "Fundację Rodzin i Terapeutów Autyzm bez granic"
*w 2012 zostałam dietetykiem*
moja www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

 
     
Kufera

Dołączył: 17 Paź 2015
Posty: 5
Wysłany: Sob Paź 17, 2015 16:23   

To fakt, ostatnio jest hit na produkty bezglutenowe, można nawet dostac gotowe zupki czy deserki bez glutenu, ciastka czy wypieki. Ale to raczej dla diabetyków
 
     
Kangur

Pomógł: 34 razy
Wiek: 82
Dołączył: 27 Sty 2005
Posty: 3119
Skąd: Australia
Wysłany: Nie Paź 18, 2015 18:08   

Moda na AIDS ucichła, ucicha moda odkwaszania w jej miejsce pojawia się moda "odgluteniania".
Zapomniałem o modzie "odjajcowywania."
_________________
Odkwaszać czy zakwaszać?
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1159
14 W czasie posiłku powiedział do niej Booz: «Podejdź tu i jedz chleb, maczając swój kawałek w kwaśnej polewce».
Ostatnio zmieniony przez Kangur Nie Paź 18, 2015 18:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
EAnna 

Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 03 Sty 2009
Posty: 1298
Wysłany: Nie Paź 18, 2015 19:42   

Kangur napisał/a:
...............

O, Kangur sobie o nas przypomniał :viva:
Jak żyjesz Kangurze na antypodach ?
Jak zdrówko przede wszystkim...
_________________
Pozdrawiam
EAnna
 
     
vvv
^^^


Pomógł: 12 razy
Wiek: 52
Dołączył: 04 Sty 2013
Posty: 3494
Wysłany: Pon Paź 19, 2015 03:19   

U Kangura początek wiosny i dokładnie teraz właśnie jest 35 stopni,
gdzieś mi się obiło o oczy, że plaża mu się zapadła.

Mógłby jakieś fotki powklejać, jak tam inwentarz i dzika przyroda na wiosnę wygląda.

Najłatwiej fotki się wkleja tutaj:

http://postimage.org/

:viva:
 
     
fitolinka

Dołączył: 11 Mar 2016
Posty: 2
Wysłany: Pią Mar 11, 2016 10:36   diety

dieta bezglutenowa powinna zostać stwierdzona przez lekarza, a nie "bo to modne"!
 
     
samarytaninn 

Dołączył: 04 Gru 2013
Posty: 575
Wysłany: Pon Mar 28, 2016 11:23   

Gluten to nie żaden wymysł czy żadna moda. Jerzy Zięba dokładnie pokazuje na filmiku co się dzieje w jelitach. Po Ziębie głos na konferencji zabrała gastrolog która też mądrze tłumaczy: https://www.youtube.com/w...BD4cVy4#t=0m54s
 
     
vvv
^^^


Pomógł: 12 razy
Wiek: 52
Dołączył: 04 Sty 2013
Posty: 3494
Wysłany: Pon Mar 28, 2016 15:56   

samarytaninn napisał/a:
(...) głos na konferencji zabrała gastrolog która też mądrze tłumaczy:
https://www.youtube.com/watch?v=zrxiBD4cVy4 (...)


https://www.youtube.com/watch?v=zrxiBD4cVy4 napisał/a:
(...06:20)
natomiast w momencie kiedy dochodzi do rozszczelnienia jelita, pod wpływem rożnych substancji, czy to będzie gluten u osób predysponowanych, czy to będą środki chemiczne, czy cokolwiek innego, bo tych uwarunkowań jest bardzo dużo, dochodzi do przepuszczania, właśnie się się robi taki durszlak z tego jelita, który pewne cząsteczki białkowe przepuszcza poza światło jelita i w tym momencie te białka, które będąc w obrębie jelita, w środku, stanowią jakby naturalną rzecz, wychodząc już poza ścianę jelita stają się antygenem i w tym momencie uruchamiamy reakcję immunologiczną, jest to reakcja typu trzeciego
(...)

(...11:16)
Jedna uwaga, lekarz z którym mam kontakt właśnie odnośnie tych spraw jelitowych, powiedział mi, że w ich badaniach stwierdzili, że czasami - padło słowo durszlak - tak, powiedział mi, że czasami rozszczelnienie jelita, czyli utrata tego kontaktu, właśnie na tych połączeniach ścisłych, ma wymiar 25-ciu% średnicy komórki, to jest durszlak.
(...)
 
     
pogodny 

Wiek: 34
Dołączył: 01 Cze 2015
Posty: 410
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw Kwi 21, 2016 08:54   Re: diety

fitolinka napisał/a:
dieta bezglutenowa powinna zostać stwierdzona przez lekarza, a nie "bo to modne"!

Dokładnie, wiele osób tak ślepi podąża za tym co jest modne, że aż głowa boli.
Niestety nie mam szacunku do takich osób i nie mogę tego pokonać.
 
     
piotrkowa 

Wiek: 40
Dołączyła: 17 Maj 2016
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Maj 19, 2016 13:20   

ja jestem na diecie bezglutenowej i pomoglo 20 kg w dwa miechy :)
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Pią Maj 20, 2016 07:49   

piotrkowa napisał/a:
ja jestem na diecie bezglutenowej i pomogło 20 kg w dwa miechy :)
Na czym polega ta dieta bezglutenowa?
JW
 
     
martkos

Dołączył: 19 Sie 2016
Posty: 8
Wysłany: Pią Sie 19, 2016 09:52   

Ogólnie ujmując dieta bezglutenowa polega na tym, iż eliminujesz z jadłospisu produkty zawierające gluten, czyli specyficzne białko. Bezpieczne są produkty z: mąki kukurydzianej, sojowej, ryżowej, gryczanej itd.

Więcej informacji:
1. http://www.poradnikzdrowi...lone_36659.html

2. http://fitness.sport.pl/f...ze-pytania.html
Ostatnio zmieniony przez martkos Pią Sie 19, 2016 09:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Pon Sie 22, 2016 10:47   

martkos napisał/a:
Ogólnie ujmując dieta bezglutenowa polega na tym, iż eliminujesz z jadłospisu produkty zawierające gluten, czyli specyficzne białko. Bezpieczne są produkty z: mąki kukurydzianej, sojowej, ryżowej, gryczanej itd.
Ogólnie się zgadza, ale mnie interesują szczegóły, w których diabeł siedzi.
Dieta bezglutenowa sama w sobie może uwolnić od przykrych objawów, odchudzić, albo utuczyć, albo spowodować inne schorzenia, dlatego potrzebne są szczegóły.
JW
 
     
maslowska

Dołączył: 14 Wrz 2012
Posty: 98
Wysłany: Wto Maj 07, 2019 12:39   

Ale czy jest to potwierdzone naukowo?
 
     
ekt

Dołączył: 27 Paź 2016
Posty: 69
Wysłany: Śro Maj 08, 2019 06:06   

W przypadku wielu chorób wprowadzenie tej diety jest w stanie faktycznie wyeliminować objawy chorobowe, jednak w przypadku wielu nie jest jeszcze dokłądnie naukowo udowodnione jej działanie.

Na pewno jednak powinno się wprowadzić taką dietę jeśli choruje się na celiakię albo jeśli ma się nietolerancję glutenu. Olewanie sobie takich zasad może mieć bardzo przykre konsekwencje
https://bezgluten.pl/pl.skutki_nieprzestrzegania_diety_bezglutenowej.html

O których możecie sobie poczytać na tej stronie.
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Wto Sty 12, 2021 17:40   

Zdecydowana większość chorych ma genetyczne haplotypy HLA DQ2 i/lub DQ8 wśród których wyróżnia się podtypy co jest powiązane z różnymi formami celiakii. Można to dziś precyzyjnie określić z pomocą badań za kilkaset zeta.
Ino po co?
Chyba tylko po to, żeby dowartościować chorego, że taki wyjątkowy i jedyny.
Tymczasem jedyną skuteczną terapią celiakii jest wyeliminowanie glutenu z pożywienia do końca życia.
Istotą nie jest wykrywanie subtelne haplotypów ale skrupulatne przestrzeganie diety.
I tu się nadziewamy na ścianę.
Wszyscy wiedzą, że gluten jest w pieczywie.
W jakim, to już bliżej nie wiadomo.
Na pewno w pszenicznym, ale może orkisz? Ma taka ładną egzotyczną nazwę.
Przecież orkisz to też pszenica! Trochę lepsza, ale pszenica.
To może żyto? Też zawiera gluten. Podobnie jęczmień.
Niestety, to nie wszystko.
Wyekstrahowany z pszenicy gluten jest dodawany do wielu różnych produktów w celu potanienia produkcji i polepszenia własności.
Można go znaleźć w tak odległych od zbóż produktach, jak parówki czy konserwy.
W niektórych wypadkach reakcja jest tak silna, że wystarczają miligramy do wyzwolenia objawów.
Np. spotkałem się z tym, że płatki hostii przyjmowane codziennie przez kilka tygodni spowodowały niekorzystne objawy zdrowotne.

Wreszcie oprócz celiakii występują nietolerancje pokarmowe prowokowane przez pozostałe białka wszystkich możliwych zbóż także powodujące schorzenia.
JW
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Śro Sty 13, 2021 13:33   

Wydawałoby się, że płatek hostii dostarcza niewiele glutenu, około 25 mg. To połowa jednej kropli wody. A jednak w przypadku silnej celiakii ta ilość już może prowokować objawy chorobowe, szczególnie u wiernych, którzy codziennie przystępują do Komunii św.
Zgodnie z tysiącletnim kanonem hostia musi być wypieczona z wody, pszenicy i odrobiny oleju jako pieczywo par exellence przaśne. Nie może zawierać żadnych zanieczyszczeń, zakwasu, innych zbóż i musi zawierać ten nieszczęsny gluten.
Jak by ujęli starozakonni, musi to być koszerne.
Kompromisem jest hostia zawierająca połowę pszenicy, ale tak czy siak gluten jest w tych hostiach bezglutenowych, bo zgodnie z kanonem być musi. Szlus.
Natomiast zdecydowanym bezglutenowym komunikantem jest Eucharystia w postaci wina.
JW
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved