Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Mit nadcisnienia.
Autor Wiadomość
Kangur

Pomógł: 34 razy
Wiek: 82
Dołączył: 27 Sty 2005
Posty: 3119
Skąd: Australia
Wysłany: Czw Sty 16, 2014 00:16   Mit nadcisnienia.

Zakończyliśmy bardzo ważny etap w naszych dociekaniach problemu nadciśnienia tętniczego. (Od tłumacza. Autor w poprzednich rozdziałach tej książki zajmował się wykazaniem błędów w leczeniu nadciśnienia.)
Udało nam się znaleźć kilka nowych prawd problemów kardiologicznych i trzeba się do nich przyzwyczaić i nauczyć się swobodnie nimi operować. W skrócie, trzeba przerwać dociekanie i podsumować wstępne wyniki. Tą pracą rozpoczęliśmy analizę wyników badań wykonanych przez autorytety . Wyniki były bardzo słabe: wyleczenie nadciśnienia dziś jest niemożliwe gdyż nadciśnienie jest uważane za chorobę nieuleczalną o nieznanej przyczynie. Kategorycznie stwierdzam, że choroba nadciśnieniowa w nowoczesnym tego słowa znaczeniu nie istnieje. Bez wyjątku, wszyscy eksperci są przekonani (bo ich tak uczono), że głównym powodem rozwoju nadciśnienia jest wzrost tonusa (napięcia mięśni) tętniczek. Lekką ręką Anglik J. Johnson (1877) ustalił tę opinię i ona do tej pory króluje w akademickiej medycynie. Wykazaliśmy, że istnieją dwa niezależne układy ciśnienia krwi nałożone na siebie. Ciśnienia te nie mogą być łączone w jedną całość, jak to ma miejsce dotychczas, ponieważ są regulowane i sterowane różnymi mechanizmami kontrolującymi ustrój. Są dwa ciśnienia krwi: ciśnienie pulsowe i rozkurczowe (minimalne ). Ciśnienie pulsowe określa objętość skurczowa serca, a ciśnienie rozkurczowe krwi jest określone(ogólnie mówiąc ) przez sygnał współczulnego układu nerwowego. W związku z tym istnieją dwie różne choroby nadciśnieniowe; impulsu (serce) i nadciśnienie naczyniowe. Nadciśnienie pulsowe jest bardziej niebezpieczne. Zwiększony tonus tętniczek nie ustala ciśnienia pulsowego i nie jest przyczyną rozwoju tegoż. Jednakże, w naczyniowej chorobie nadciśnieniowej zwiększony tonus tętniczek jest skutkiem choroby raczej niż jego przyczyną. Również udowodniliśmy, że panująca w medycynie od 130 lat, doktryna tzw centrum naczynioruchowego jest naukowo niepoprawna i niezamierzone naukowe fałszerstwo na ogromna skale odbiło się ujemnie na ogromnej ilości ludzi. 130 lat temu F. Ovsyannikov ( Ф. В. Овсянников) dokonał wielkiego odkrycia kardiologicznego, które zostało zinterpretowane niewłaściwie i stało się hamulcem w nauce i w praktyce medycznej . Te błędy powtarzali tacy naukowcy jak Pavlov , G.F. Lang, A.L. Myasnikov, i nadal to robią wszystkie władze medyczne krajowe i zagraniczne.

Już na tym etapie naszej pracy pokazaliśmy, nieodpowiedzialność oraz wyprodukowanie i użycie niebezpiecznych dla zdrowia całych grup leków hipotensyjnych; leków rozszerzających naczynia krwionośne, a- adrenoblokerow, antagonistów wapnia i ganglioblokerow. Po raz pierwszy wykazaliśmy, że minimalne pomierzone ciśnienie może służyć jako marker stanu tonusa układu sympatycznego centralnego współczulnego układu nerwowego, tonusa ośrodków tego systemu . To jest fizjologiczne znaczenie minimalnego zmierzonego ciśnienia krwi. Wykazaliśmy skandaliczne twierdzenia fizjologów twierdzących, ze sygnały neuronów z centrum nerwu błędnego są przenoszone do naczyń krwionośnych wzdłuż włókien nerwowych, których w organizmie człowieka nie ma, błędnie twierdzących, że wzrost ciśnienia krwi bezpośrednio powoduje zmniejszenie częstotliwości bicia serca i twierdzących, ze wyjątkowy wpływ na częstotliwość skurczów serca wywiera odruch Bainbridge-a. (http://pl.wikipedia.org/wiki/Odruch_Bainbridge%27a od tlumacza) W badaniu okazało się, że spowolnienie serca nie prowadzi w sposób bezpośredni do obniżenia ciśnienia krwi. Ciśnienie krwi jest ograniczone jedynie poprzez zmniejszenie siły skurczu serca.
Pokazaliśmy, że stymulacja receptorów trzeciej strefy odruchowej (u zbiegu żyły głównej dolnej do prawego przedsionka) nie może powodować wzrostu siły skurczu serca i zwiększenia ciśnienia krwi, ale tylko przyspiesza tętno.
Zaprzeczamy istnieniu w organizmie człowieka "refleksu Parin-a", który w praktyce występuje w astmie oskrzelowej i obrzęku płuc.
Nasze badania wykazały ze, adrenalina i noradrenalina teoretycznie nie mogą być uznane winowajcami nadciśnienia krwi. To błędne obwinianie adrenaliny i noradrenaliny kardiolodzy praktykowali od wielu lat i dalej tak twierdza.
Daliśmy dowód braku bezpośredniego wpływu angiotensyny II na pulsowe ciśnienie krwi. Wykazaliśmy, że angiotensyna II nie działa bezpośrednio na układ sercowo-naczyniowy ale poprzez nerki, poprzez zmniejszenie przepływu krwi przez nie.
Pokazaliśmy, że antyciśnieniowe leki wpływają na wartość ciśnienia krwi wywołując sztucznie krótki moczopęd, co powoduje uszkodzenie organizmu. Bardzo powszechne stosowanie kaptoprylu i podobnych leków - to tylko krótkotrwałe działanie moczopędne z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi. Trzeba walczyć o niedopuszczenie stosowania takich leków .
Normalne chemiczne składniki krwi nie powodują choroby nadciśnienia pulsowego. W tej pracy, udało nam się odkryć mechanizm działania angiotensyny II; zwężenie tętnic nerkowych w chorobie nadciśnieniowej pod wpływem zwiększenia tonusu układu sympatycznego powoduje zmianę charakteru pracy nerek; zwiększa stężenie we krwi reniny i angiotensyna II zaczyna tylko minimalne zwiększać ciśnienie krwi. Układ renina-angiotensyna w chorobie nadciśnieniowej może powodować jedynie niewielki wzrost minimalnego ciśnienia krwi, co zostało potwierdzone w trakcie praktyki medycznej.

W książce szczególnie analizuje się leczenie nadciśnienia naczyniowego, różniące się od tych przyjętych w zabiegach kardiologicznych. Naczyniowe nadciśnienie tętnicze i pulsowe należy traktować oddzielnie i bez skutków ubocznych. Nadciśnienie naczyniowe powinno być traktowane w pierwszej kolejności działaniem na układ sympatyczny systemu nerwowego. ( kłania się dr J. Kwasniewski z prądami selektywnymi typu PS na CUN - od tłumacza).

Przy ściśle naukowym podejściu do przypadku nadciśnienia naczyniowego stwierdzono, ze nadciśnienie naczyniowe, jest powodowane przez choroby neurologiczne a nie choroby serca. Nadciśnienie pulsowe jest jedynym problemem nadciśnienia krwi! Powołując się na książkę można wykonać szereg natychmiastowych praktycznych wniosków:
1 . Wymagać, aby wszyscy pracownicy służby zdrowia i chorzy na nadciśnienie tętnicze pacjenci oraz wszystkie zainteresowane osoby powinni wiedzieć, ze skurcz naczyń nie powoduje wzrostu ciśnienia krwi i nigdy nie uciekać się do rozszerzenia naczyń krwionośnych w celu obniżenia ciśnienia krwi u pacjenta .
2 . Na wszystkich kursach fizjologii medycyny i kardiologii szkolić specjalistów zgodnie z funkcja ośrodka sercowego w rdzeniu przedłużonym zamiast fikcyjnego naczynioruchowego (obkurczającego naczynia) w rdzeniu przedłużonym, jak to się dzieje do tej pory . Nieprawidłowo przeszkolony specjalista nie jest w stanie prawidłowo leczyć pacjentów .
3 . Każdy lekarz specjalista teraz po prostu musi wiedzieć, że jednym sposobem nie da się wyleczyć jednocześnie podwyższonego ciśnienia pulsowego i rozkurczowego. Są to dwa odrębne ciśnienia tętnicze w organizmie i wymagają odrębnego traktowania metodycznie (w przyszłości może być jednoczesne ) .
4 . Wszyscy lekarze powinni być oficjalne poinformowani o niedopuszczalności stosowania leków z następujących grup: leki rozszerzające naczynia, a-adrenolityków, antagonistów wapnia, ganglioblokerow . Zainteresowane osoby powinny mieć dostęp do takich informacji.
5 . Wszyscy pracownicy służby zdrowia i osoby zainteresowane potrzebują rzetelnej informacji o zagrożeniach związanych z zażywaniem narkotyków antiangiotenzinowych. Propaganda podobnych preparatów przez służbę zdrowia nie podkolorowuje uważanych specjalistów.

Autor przypomina czytelnikowi, że wszystkie wpisy w tej książce, nie wymagają specjalnej wiedzy. Pozostaje dodać, że one wszystkie są bardzo łatwe do odtworzenia w praktyce i bronią się same co do istoty sprawy. Autor ma nadzieję, że ta książka dla większości pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i dla wielu pracowników służby zdrowia będzie lekturą obowiązkową. Dla pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i pracowników służby zdrowia ta książka to oświecenie. Na potwierdzenie tych słów autor wprowadza czytelnika w zagadnienia nadciśnienia tętniczego u wybitnych lekarzy naszych czasów Michael E. deBakey ( kardiochirurg ) i Antonio M. Gotto Jr ( kardiolog ) . Te międzynarodowe autorytety w medycynie (USA), są autorami "New Life Heart" (M. GEOTAR Medicine , 1998). Oto główne tezy tych autorów o nadciśnieniu :
« Ciśnienie krwi jest regulowane tętniczkami - najmniejsze gałęzie tętnic . Gdy zwężenie tętniczek zwiększa opór dla przepływu krwi, to serce musi wydajniej pracować, aby pompować do nich krew i wówczas ciśnienie skurczowe i rozkurczowe krwi wzrasta ."

Czytelnik już wie, że podstawowe, fundamentalne tezy luminarzy aktualnej medycyny są błędne. Praktyka lekarska oparta na zaleceniach autorów tej książki jest nieprawidłowa, bo jest oparta na niewłaściwych poglądach na ten temat . Wszystko to przekłada się na 50 milionów pacjentów z nadciśnieniem tętniczym w Stanach Zjednoczonych, 40 milionów takich pacjentów w Rosji i tak dalej . W przyszłości autor zamierza udowodnić niepoprawność założeń w książce, ze nadciśnienie jest nieuleczalne. A mimo to jest uleczalne ! (Niestety autor nie zdążył tego zrobić.)
 lata 1995-2003.

Zródło:  http://tsentr-region.ru/index.php/m-ya-zholondz/pobedit-gipertoniyu.html?start=15
Tlumaczenie: Kangur

O autorze.
Марк Яковлевич Жолондз - врач высшей категории.
Mark Jakowlewicz Żołądź - lekarz najwyzszej kategorii w Rosji. Nazwisko wskazuje, ze pochodzi z rodziny polskiej.

W medycynę przyszedł jako człowiek dojrzały . Jego pierwsze wykształcenie było techniczne (automatyka). Plącząc się po lekarzach z bliska jemu osoba chora na astmę, zdał sobie sprawę, że żaden lekarz nie pomoże, i jeśli nie wziąć sprawy w swoje ręce, to człowiek będzie skazany cierpieć na ataki astmy przez cale życie. Postanawia zrezygnować ze swego zawodu i rozpocząć studia medyczne. Po ukończeniu studiów poświęca cały swój czas nad badaniami astmy .

Przez 18 lat przebadał wszystko, co było w nauce. Metodą prób i błędów, zdał sobie sprawę, że żadna z tych teorii nie leczy astmy. Zrezygnował z opinii autorytetów i wymyślił swoją teorię astmy. Człowiek, który był chory, przez 20 lat został wyleczony i ponad 25 lat nie miał żadnego ataku astmy .

Teraz Mark Yakovlevich opublikował kilkanaście książek w serii " medycyna przeciw medycynie ." Temat - rak , nadciśnienie , bóle pleców, astma.

P.S.
Twardy orzech do zgryzienia ten Żołądź. Można sie domyślać, ze WHO zmieniło normy ciśnienia pod wpływem tej książki.
_________________
Odkwaszać czy zakwaszać?
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1159
14 W czasie posiłku powiedział do niej Booz: «Podejdź tu i jedz chleb, maczając swój kawałek w kwaśnej polewce».
 
     
gea

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Sty 2006
Posty: 1354
Wysłany: Czw Sty 16, 2014 12:20   

Kangur napisał/a:
Zakończyliśmy bardzo ważny etap w naszych dociekaniach problemu nadciśnienia tętniczego. (Od tłumacza. Autor w poprzednich rozdziałach tej książki zajmował się wykazaniem błędów w leczeniu nadciśnienia.)
Udało nam się znaleźć ...
Przy ściśle naukowym podejściu do przypadku nadciśnienia naczyniowego stwierdzono, ze nadciśnienie naczyniowe, jest powodowane przez choroby neurologiczne a nie choroby
serca.


Cóż ja widzę, znów jest NOWE
PODEJŚCIE ŚCIŚLE NAUKOWE.
Trop w badaniach to: przyczyny łączności angiotensyny.
Są badane też koniunkcje, które zaburzają funkcje.
Rzecz jest także oczywista – wpływa tu antagonista.
Wapnia. Oraz adrenolityki. Skutkiem błędnej polityki.
Z tego rośnie więc ciśnienie. Może tak a może i nie.
Ja natomiast, po namyśle, twierdzę błędnie i nieściśle:
Problem całkiem leży w głowie. I nie jeden raz to powiem.
Tak Koszałek szukał wiosny, miast się cieszyć, być radosnym.
Szukał wiosny i nie znalazł. Taki w bajce był ambaras..
A Matołek – Pacanowa. W każdej książce, wciąż od nowa.
Szuka do dziś, szuka wiecznie. Bezskutecznie i bezsprzecznie.
Może znalazł coś Puchatek. Lecz to bajka nie dla dziadek.

(WW ) Wasza Winnie the Pooh
_________________
gea
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Czw Sty 16, 2014 16:19   

Jest rzeczą oczywistą, że muszą być inne przyczyny podwyższonego ciśnienia skurczowego, a inne rozkurczowego, bo taki sam średni przepływ krwi może być zrealizowany przy dużej albo małej różnicy pomiędzy ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym.
Schematy diagnozowania nadciśnienia celowo od lat pomijają ten aspekt i ograniczają się tylko do stwierdzania i leczenia nadciśnienia niezależnie od jego formy. Co oczywiste, dla zwiększenia sprzedaży. Nie ma żadnego różnicowania leków dla nadciśnienia skurczowego i rozkurczowego.
Tymczasem należałoby wnikliwie przestudiować fizjologię i prawa hydrauliki.
JW
 
     
Kangur

Pomógł: 34 razy
Wiek: 82
Dołączył: 27 Sty 2005
Posty: 3119
Skąd: Australia
Wysłany: Pią Sty 17, 2014 12:03   

Witold Jarmolowicz napisał/a:

Tymczasem należałoby wnikliwie przestudiować fizjologię i prawa hydrauliki.
JW

W każdym systemie hydraulicznym regulację ciśnienia przeprowadza się zaworami.
W organizmie ludzkim zaworem do regulacji ciśnienia ustrojowego są nerki.
Natomiast lokalizacji zaworu do regulacji ciśnienia pulsowego trzeba dobrze poszukać i po znalezieniu zapoznać z jego działaniem, aby można go było użyć do regulacji ciśnienia. A tu big farma naprodukowała setki najróżniejszych lekarstw i konowały próbują "leczyć" nadciśnienie nie znając nawet zasady powstania tegoż.
_________________
Odkwaszać czy zakwaszać?
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1159
14 W czasie posiłku powiedział do niej Booz: «Podejdź tu i jedz chleb, maczając swój kawałek w kwaśnej polewce».
 
     
Ryszard 
RW

Dołączył: 27 Paź 2013
Posty: 75
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon Sie 27, 2018 10:57   

Ciekawe, czy na dzień dzisiejszy są jakieś ośrodki w kraju, które potrafią postawić po wstępnych badaniach klienta na prawidłowy sposób zdiagnozowania i leczenia tych dolegliwości. ;)
_________________
RWP
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Pon Sie 27, 2018 18:50   

Niezbitym faktem eksperymentalnym jest, że kiedy żywiłem się prawie wegetariańsko, oba ciśnienia, skurczowe i rozkurczowe w ciągu kilku miesięcy obniżyły się średnio o 15 mm/Hg.
Z kolei wiele osób z niedociśnieniem obserwuje wzrost własnego ciśnienia po przejściu na żywienie niskowęglowodanowe. I ogólnie, takie żywienie sprzyja wyższemu ciśnieniu.
Powstaje więc pytanie, jakie jest prawidłowe ciśnienie? Bo na pewno nie takie, jak zaleca medycyna sponsorowana przez farmację.
Nie jest prawdą, że wypicie kawy podnosi ciśnienie na krótki okres czasu. Jednokrotne wypicie tak robi, ale codzienne picie zaledwie 1-2 kaw podnosi to ciśnienie w sposób trwały, nie mówiąc o kawiarzach, którzy piją po kilka kaw dziennie.
JW
 
     
zyon 


Pomógł: 69 razy
Dołączył: 04 Sie 2009
Posty: 8854
Wysłany: Wto Sie 28, 2018 07:25   

Witold Jarmolowicz napisał/a:
codzienne picie zaledwie 1-2 kaw podnosi to ciśnienie w sposób trwały, nie mówiąc o kawiarzach, którzy piją po kilka kaw dziennie.
JW

Polemizowalbym, pije 4-5 dziennie i ani drgnie, wzorowe.
_________________
Nauka:nigdy więcej! Po maturze chodziłem na 3 różne studia, jednak okazało się że wykształcenie to nie jest coś dla mnie. I tak oto twój argument spala na konewce:) To takie krótkowzroczne masło maślane.
 
     
3of5 

Dołączył: 29 Mar 2013
Posty: 483
Wysłany: Wto Sie 28, 2018 11:43   

od niedawna nie piję kawy (taki kaprys) - ale jak piłem 4-5 kaw dziennie, to miałem zwykle 110/70 albo i 105/65. Nie wiem jakie miałem ciśnienie jak żywiłem się wegetariańsko....
Nie pasuje mi ta teoria, że na LC ciśnienie jest wyższe. Moje pomiary nie potwierdzają tej teorii. Może to bardziej kwestia osobnicza??
Ostatnio zmieniony przez 3of5 Wto Sie 28, 2018 11:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
3of5 

Dołączył: 29 Mar 2013
Posty: 483
Wysłany: Wto Sie 28, 2018 15:22   

wykonałem właśnie 2 pomiary w odstępie 2h - 111/65 i 112/72
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Śro Wrz 05, 2018 13:39   

3of5 napisał/a:
Nie pasuje mi ta teoria, że na LC ciśnienie jest wyższe. Moje pomiary nie potwierdzają tej teorii. Może to bardziej kwestia osobnicza??

http://www.dobradieta.pl/...p=257248#257248
JW
 
     
3of5 

Dołączył: 29 Mar 2013
Posty: 483
Wysłany: Czw Wrz 06, 2018 12:40   

no ale gdzie tam jest o ciśnieniu?
Czasami zdarza mi się czytać nawet blogi LC i tam pisze o stabilizacji ciśnienia. Nie przypominam sobie, żeby ktoś pisał o zwiększeniu ciśnienia. O spadku ciśnienia za to słyszałem i czytałem...
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Czw Wrz 06, 2018 14:56   

Cytat:
.Tłuszczu więcej nie mogę ciśnienie mnie alarmuje ze przesadziłem z tłuszczem.

Cytat:
http://www.dobradieta.pl/...p=229952#229952
Jak sie obudze to mam 126/84 po zjedzeniu 150/90.To nie jest wysokie cisnienie ale ja zle sie czuje.

JW
 
     
3of5 

Dołączył: 29 Mar 2013
Posty: 483
Wysłany: Pią Wrz 07, 2018 05:19   

panie Witoldzie, takie jednostkowe przypadki mnie nie przekonują - tym bardziej że sam miałem do czynienia z dużą większą ilością obserwacji świadczących o obniżeniu ciśnienia.
Podejrzewam, że pan tak samo podchodzi do moich pomiarów ciśnienia...
Są jakieś badania na ten temat??
 
     
3of5 

Dołączył: 29 Mar 2013
Posty: 483
Wysłany: Pią Wrz 07, 2018 05:40   

tak na szybko:
https://www.webmd.com/die...lood-pressure#1
https://www.atkins.com/ho...at-and-orlistat
http://www.bloodpressureu...surenewsarchive
być może ten spadek ciśnienia wynika z tego, że wcześniej te osoby miały nadwagę i podwyższone ciśnienie i jak schudły, to spadło i ciśnienie.
 
     
3of5 

Dołączył: 29 Mar 2013
Posty: 483
Wysłany: Nie Wrz 16, 2018 18:03   

w kolejnej publikacji czytam: :liczne badania naukowe potwierdzają, że kiedy ludzie zmieniają swój sposób odżywiania na niskowęglowodanowy i jednocześnie wysokotłuszczowy, ich ciała przechodzą pozytywną transformację. Pozbywają się nadmiary tkanki tłuszczowej, obniża się stężenie cholesterolu we krwi, poziom cholesterolu HDL podnosi się, współczynnik cholesterolu całkowitego zmniejsza się, poziom biłka C-reaktywnego spadam poziom cukru we krwi stabilizuje się, ciśnienie krwi poprawia się, a wszystko to wskazuje na zmniejszone ryzyko zapadnięcia na na choroby serca, cukrzycę, demencję, nowotwory i inne stany zwyrodnieniowe. Konsumcja tłuszczów nasyconych nie tylko nie przyczynia się do chorób serca, ale wręcz chroni przed nimi, zwłaszcza przy ograniczeniu spożycia węglowodanów"
z książki "Dieta Ketogeniczna" dr Bruce Fife
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Pon Wrz 17, 2018 12:04   

3of5 napisał/a:
być może ten spadek ciśnienia wynika z tego, że wcześniej te osoby miały nadwagę i podwyższone ciśnienie i jak schudły, to spadło i ciśnienie.
Dokładnie tak, takie osoby, którym po racjonalizacji żywienia i schudnięciu spadło ciśnienie, też spotykamy. Nie upieram się, że wszystkim ciśnienie wzrasta, wszakże nie jest to rzadkie. Wygląda na to, że głównym winowajcą jest tutaj nadmiar tłuszczu, w stosunku do potrzeb.
JW
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved