Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Oliwa z oliwek
Autor Wiadomość
www.ecolive.pl


Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 6
Wysłany: Wto Lip 01, 2008 12:37   Oliwa z oliwek

Jakiej oliwy z oliwek uzywacie?
Na jakie atrybuty zwracacie uwage przy kupnie?
Gdzie kupujecie oliwe?
i wreszcie do czego ja stosujecie:)

mam kilka ciekawych slow do powiedzenia na ten temat, ale poczekam az wy sie wypowiecie:)

Pozdrawiam

Marcin Szewczyk
_________________
www.ecolive.pl
 
 
CzarnaHellenka


Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 142
Wysłany: Wto Lip 01, 2008 13:06   

tloczonej na zimno, kupowanej na wsi, w malych gospodarstewkach
na smak, aromat, kolor i przejzystosc oliwy
do wszystkiego, jem ja codziennie, z warzywami, miesem, jajkami
_________________
Ręce precz od Tybetu
 
 
www.ecolive.pl


Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 6
Wysłany: Wto Lip 01, 2008 13:20   

zaintrygowalas mnie Helenko, powiedz, mieszkasz w Polsce i robisz eskapady do krajow cieplejszych po zapasy wina, oliwek, oliwy i serka fety czy poza pl? :D :D :D :D

tloczona na zimno zarnami czy metoda wirowkowa?
z jakich odmian oliwek preferujesz oliwe?
_________________
www.ecolive.pl
 
 
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lip 01, 2008 13:44   

Ostatnio kupowałem od Was, Ecolive :D
bardzo przepadam za porządną grecką oliwą, np. kreteńską :)
dobrze, żeby było ona typu "organic"
używam jej głównie do mięsa i warzyw
 
 
www.ecolive.pl


Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 6
Wysłany: Wto Lip 01, 2008 14:00   

hoho jaki ten świat mały :)
pozdrawiam Hannibal :)

nie wiem czy próbowałeś oliwy wytłaczanej kamiennymi żarnami na zimno, póki co w Pl dostępne są tylko 3l opakowania bag in box, ale niebawem powinny być mniejsze pojemności, szczerze polecam, kwasowość zbioru 2007 wynosi 0,31% , ponad dwa razy mniej od baptismy i anthosa, które bądź co bądź też sa pysznymi oliwami ;D

czekam na dalsze odpowiedzi i dyskusje w temacie:)
_________________
www.ecolive.pl
 
 
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lip 01, 2008 14:17   

Anthosa i Baptisme właśnie od Was kupiłem. :)
Oliwy wytłaczanej kamiennymi żarnami chyba nie uświadczyłem.
 
 
www.ecolive.pl


Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 6
Wysłany: Wto Lip 01, 2008 14:29   

wiem wiem, chciałem sie po prostu do czegos ustosunkować. Olivabio to wytłaczana żarnami, oczywiście bio
_________________
www.ecolive.pl
 
 
CzarnaHellenka


Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 142
Wysłany: Wto Lip 01, 2008 14:30   

jezeli chodzi o oliwe z oliwek to uzywam jej namietnie od 5 lat....kiedys uslyszalam, ze ejst zdrowa i kupilam sobie w sklepie, ale mi nie zasmakowala....wtedy jeden znajomy z wymiany, oburzyl sie jak tak stwierdzilam i powiedzial, ze mi przywiezie cos co jest godne nazywaniem tego oliwa....no i ta mi zasmakowala, a potem to juz kombinowalam, i zaopatrzalam sie na wakacjach, albo jak znajomi jezdzili....i tak jakos...jak juz nie mialam dostepu zadnego, to bywaja sklepy ekologiczne i tam byla nawet nawet ta oliwa.... co do oliwek, to te w polskich sklepach zasmakowaly mi od razu (ale tylko niektore, i to zielone tylko)....w krajach "oliwkowych"-sa jeszcze lepsze, i polubilam nawet czarne oliwki-moje ulubione pieczone w piekarniku a potem zalewane oliwa-mniam!!!! co do serow, to je bardzo lubie i w kazdym kraju sa gatunki sera, ktore sa wysmienite....co prawda podobno sery nie sa najzdrowsze, ale nie umiem sobie ich odmowic:)
co do wina, to w Polsce nie pijalam raczej wina-bo nie ma dobrego wina w Polsce-a nawet jak pilam to te najtansze, gdyz na inne mnie nie bylo stac:) ...... a teraz poza granicami kraju, wino pijam dosyc czesto-tez nie za zdrowo, ale cos z zycia trzeba miec jakies przyjemnosci w koncu:) obecnie od 2 lat jestem bardzo czesto za granica (jakies 9-10 miesiecy w roku nie ma mnie w Polsce), wiec czuje sie jak w raju...
pozdrawiam
_________________
Ręce precz od Tybetu
 
 
krzysztof2

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 14 Maj 2009
Posty: 756
Wysłany: Pią Maj 22, 2009 18:07   

WITAM :hug:


Hanibbal wspomniał o oliwie wytłaczanej kamiennymi żarnami czyli taka tradycyjna , którą na "wiochach" we Włoszech można nabyć.

obecnie "podobna" jest dostępna na rynku:
http://www.gieldaspozywcz...sci.asp?ID=1408
dobra tez jest ta niefiltrowana ( pierwsza pozycja ) :
http://www.northcoast.com...oria=8&firma=93

Można też poprosić znajomych wyjeżdżających do Włoch o zakup kilku butelek na wiosce lub "brać" całą bekę i "podzielić" wśród znajomych :-) - naprawdę taka oliwa jest nie do porównania z wszystkimi innymi organicznymi i "masówkami z certyfikatami". - no chyba że ktoś w ogóle nie lubi ol. z ol. - to nie ma "problemu" :-)

Gdy chodzi o oliwę z oliwek to rzeczywiście jest "pewien" problem z komercyjną nawet z napisem ex .vir.
tutaj trochę szerzej:
http://www.surawka.republika.pl/O4.htm


POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY :papa:
 
     
barb

Pomógł: 11 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 252
Wysłany: Wto Maj 26, 2009 07:53   

Ja biore od Basso niewiem na ile mozna ja uznac za prawdziwa ale chociaż tania jest
http://www.sonti.pl/produ...roducts_id=4623
w Piotr i Paweł za 16
ECOLIVE
moze i te wasze sa zdrowe niska kwasowość ale za to drogie !! :shoot:
spróbuje tą od was jedną ale wątpie abym cały czas kupował ze względu na cene
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Maj 26, 2009 07:59   

barb - ale ta tania to po prostu wyrzucone pieniądze, bo to shitówa :-o
przeczytaj sobie ten art. z surówki, co Krzysztof zapodał
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
zbiggy 
Genotypowy Troll


Pomógł: 28 razy
Dołączył: 11 Paź 2008
Posty: 1273
Wysłany: Śro Maj 27, 2009 22:40   

Hannibal napisał/a:
barb - ale ta tania to po prostu wyrzucone pieniądze, bo to shitówa :-o
przeczytaj sobie ten art. z surówki, co Krzysztof zapodał


jak mówił (chyba) Wolter - lepsze jest wrogiem dobrego. owszem można sprowadzać jakiś tam snobistyczny brand z Kalifornii, a można też pokropić swoją sałtkę tym zwykłym brasso czy basso i nadal lepiej człowiek na tym wyjdzie niż po kujawskim :)

zresztą nie każdy może dożyć 150, a może Hannibalu jest Ci pisane w okolicy 123 urodzin będziesz chciał zdmuchnąć tyleż świeczek na torcie (surowym, z haj meatu oczywiście :)
- a tu refleks już nie ten, zapali się broda i zaczadzenie tlenkiem węgla gotowe :razz:
 
     
grizzly
[Usunięty]

Wysłany: Śro Maj 27, 2009 23:14   

zbiggy napisał/a:
... a może Hannibalu jest Ci pisane w okolicy 123 urodzin będziesz chciał zdmuchnąć tyleż świeczek na torcie (surowym, z haj meatu oczywiście :)
- a tu refleks już nie ten, zapali się broda i zaczadzenie tlenkiem węgla gotowe :razz:...


La......l ! 8-) :what: :hihi:
.
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Maj 28, 2009 05:11   

zbiggy napisał/a:
jak mówił (chyba) Wolter - lepsze jest wrogiem dobrego. owszem można sprowadzać jakiś tam snobistyczny brand z Kalifornii, a można też pokropić swoją sałtkę tym zwykłym brasso czy basso i nadal lepiej człowiek na tym wyjdzie niż po kujawskim :)

ale ja się z tym zgadzam, że lepiej kupić trochę lepsze niż gorsze
jednak nie przesadzajmy, dobrą niefiltrowaną oliwę można już kupić za ok. 30 zeta (0,5 l)
załóżmy wszak, że dysponuję 20 zł i mam 2 opcje - albo kupić oliwę albo jej nie kupić
co wybiorę? ano opcję drugą, jako że 20 zeta można lepiej spożytkować ;)
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
zbiggy 
Genotypowy Troll


Pomógł: 28 razy
Dołączył: 11 Paź 2008
Posty: 1273
Wysłany: Czw Maj 28, 2009 05:35   

Hannibal napisał/a:

załóżmy wszak, że dysponuję 20 zł i mam 2 opcje - albo kupić oliwę albo jej nie kupić
co wybiorę? ano opcję drugą, jako że 20 zeta można lepiej spożytkować ;)


a ja spokojnie mogę prowadzić taki wywód dalej "nie kupuj baranich jąder za te dwie dychy bo można spożytkować je jeszcze lepiej, myślałeś że na łój?.... nie, nie, to jeszcze coś innego" i tak Cię przetrzymam, że w końcu kupisz lasagnie w barze na dworcu (która zresztą pewnie ma dużo wspólnego z high meat).
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Maj 28, 2009 05:47   

zbiggy napisał/a:
a ja spokojnie mogę prowadzić taki wywód dalej "nie kupuj baranich jąder za te dwie dychy bo można spożytkować je jeszcze lepiej, myślałeś że na łój?.... nie, nie, to jeszcze coś innego" i tak Cię przetrzymam, że w końcu kupisz lasagnie w barze na dworcu (która zresztą pewnie ma dużo wspólnego z high meat).

ale ja mogę tu podać lepszą alternatywę - masło niepasteryzowane, które będzie mu na pewno smakowało - polskie, wiejskie, naturalnie robione
choć jest pewna wada - szybko go spałaszuje, a taka oliwa to starczy mu na dość długo ;)
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
zbiggy 
Genotypowy Troll


Pomógł: 28 razy
Dołączył: 11 Paź 2008
Posty: 1273
Wysłany: Pią Maj 29, 2009 04:04   

Hannibal napisał/a:

ale ja mogę tu podać lepszą alternatywę - masło niepasteryzowane, które będzie mu na pewno smakowało - polskie, wiejskie, naturalnie robione
choć jest pewna wada - szybko go spałaszuje, a taka oliwa to starczy mu na dość długo ;)


no tak, nawet się zgodzę (ale to tylko ja - nie będę wmawiał nikomu że to opcja obiektywnie lepsza), może wiesz gdzie w okolicach Piaseczna można takie coś kupić?

ale tak poza tym, to nie w każdej sytuacji takie masło zastąpi oliwę; może też słyszałeś o użyteczności krańcowej pieniądza
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Maj 29, 2009 05:11   

zbiggy napisał/a:
no tak, nawet się zgodzę (ale to tylko ja - nie będę wmawiał nikomu że to opcja obiektywnie lepsza), może wiesz gdzie w okolicach Piaseczna można takie coś kupić?

ja mam tylko jedno sprawdzone źródło (od 1,5 roku) - link
najczęściej przychodzi już następnego dnia po wysłaniu, więc jest bardzo ok
najlepiej od razu przełożyć go (z plastikowego pojemnika) do jakiegoś dobrego szklanego szczelnego słoika -
primo, zdrowiej
secundo, dłużej toto poleży nam w lodówce bez wyraźnych oznak jełczenia (nawet do 1 miesiąca)
zbiggy napisał/a:
ale tak poza tym, to nie w każdej sytuacji takie masło zastąpi oliwę; może też słyszałeś o użyteczności krańcowej pieniądza

no wiadomo, że nie w każdej sytuacji zastąpi
ale ja jakoś już od wielu miesięcy oliwy nie używam - zupełnie o niej zapomniałem; mam jeszcze 1,5 flaszki i chyba pójdzie na włosy ;)
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Iga
[Usunięty]

Wysłany: Pią Maj 29, 2009 10:15   

Kiedyś (może) do namaszczenia ciała wyprobuję oliwę extra virgin zmieszaną z dowolnym naturalnym wonnym olejkiem w/g uznania ,bo ponoć ,jak się tego nie używa,to nie jest tak dobrze,jak tym,którzy to robią :hihi: No ,ale ja się znam lepiej i stwierdzam,że mnie jest dobrze bez tego :hihi:
 
     
zbiggy 
Genotypowy Troll


Pomógł: 28 razy
Dołączył: 11 Paź 2008
Posty: 1273
Wysłany: Pią Maj 29, 2009 10:23   

Iga napisał/a:
Kiedyś (może) do namaszczenia ciała wyprobuję oliwę extra virgin zmieszaną z dowolnym naturalnym wonnym olejkiem w/g uznania ,bo ponoć ,jak się tego nie używa,to nie jest tak dobrze,jak tym,którzy to robią :hihi: No ,ale ja się znam lepiej i mnie jest póki co,dobrze bez tego :hihi:


w razie czego mogę pomóc :)
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Maj 29, 2009 10:24   

toan za miedzą pisał, że do opalania - żeby posmarować ciało - jest dobra
ja bez niczego się opalam i nie narzekam ;)
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Iga
[Usunięty]

Wysłany: Pią Maj 29, 2009 10:32   

zbiggy napisał/a:

w razie czego mogę pomóc :)

OK :hihi: Może właśnie cały urok tkwi w tym,że to ktoś namaszcza,a nie ,że to oliwa extra virgin wymieszana z wonnym olejkiem jest taka cudowna :hihi: w takim razie dlaczego przysłowiowy "Toan" nie napisze tego wprost?Może dlatego,że ktoś inny przysłowiowy zna się znacznie lepiej na namaszczaniu :hihi:
 
     
Iga
[Usunięty]

Wysłany: Pią Maj 29, 2009 10:41   

Hannibal napisał/a:
toan za miedzą pisał...

Jakieś parę lat temu (dokładnie nie pamiętam kiedy) pisaliśmy na temat używania specyfików natłuszczających ciało i wtedy to się okazało,że mam rację pisząc,że nie powinno się zewnętrznie żadnych natłuszczaczy używać,tylko powinniśmy natłuszczać skórę od wewnątrz :) Ja wtedy nie wiedziałam,że to też może chodzić o samą czynność ,miałam na względzie "jeno" dobro skóry,a nie przyjemności z czynności i dlatego tak pisałam :hihi:

O namaszczaniu oliwką wiem tyle,że kiedyś robiąc to przyzwyczaiłam skórę do takiego zewnętrznego natłuszczania i później ,gdy tego nie zrobiłam,skóra moja była sucha -a wczesniej przed natłuszczaniem taka nie była.Postanowiłam więc ,trochę się "pomęczyć" i odzwyczaić skórę od oliwki -tak się też stało i nie ma problemów :)
Ogólnie nie lubię używać żadnych kosmetyków do ciała-woda,mydełko lub balsam pod prysznic wystarczy ,żeby ładnie pachnieć sobą i i mieć delikatną skórę -nie potrzebuję narzucać na siebie tony "cudownych wynalazków" :)
 
     
jatoja 
JA to JA


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Lis 2009
Posty: 323
Wysłany: Sob Gru 19, 2009 10:37   

Iga napisał/a:
O namaszczaniu oliwką wiem tyle,że kiedyś robiąc to przyzwyczaiłam skórę do takiego zewnętrznego natłuszczania i później ,gdy tego nie zrobiłam,skóra moja była sucha


a moze dlatego byla sucha, gdyz namaszczona skora nie mogla oddychac. a pozniej z czasem wrocila "do siebie."
_________________
dont judge me by my past - i dont live there anymore
 
     
kavicons

Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 7
Wysłany: Śro Sty 13, 2010 16:41   I ja sie wypowiem

Prawda jest to, ze oliwa ma dosc krotki termin spozycia i nawet jak jest na pisane, ze termin wanzosci to 24 mies. juz po poltora roku zaczyna nie nadawac sie do spozycia. Jej smak nei jest juz tak intensywny i dobry jak ta swiezo wytloczona. Wiele super i hipermerkatow zakupuje oliwe ta na granicy przeterminowania, bo placi za produkt grosze.
Mieszkam w regionie Puglia, gdzie produkcja oliwy jest najwieksza we Wloszech i mam okazje naocznie poznac jak wygalda produkcja oliwy oraz zobaczyc jakie istnieja jej rodzaje. Taka oliwa nie mozna porownac do tej z polek skelpowych. Troszke dziele sie ciekawostkami an blogu www.oliwomania.blog.onet.pl, ale jesli ktos z Was ma ochote skosztowac produktu made in puglia. swiezego, nie rozrabianego i wysokiej jakosci prosze o kontakt blogowy, z checia podesle probki:)
 
     
dario_ronin
[Usunięty]

Wysłany: Śro Sty 13, 2010 16:47   

podaj mi na PW ceny takiej oliwy , lubię dobrą oliwę :-)
Ostatnio zmieniony przez dario_ronin Śro Sty 13, 2010 16:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Iga
[Usunięty]

Wysłany: Śro Sty 13, 2010 17:00   

dario_ronin napisał/a:
podaj mi na PW ceny takiej oliwy , lubię dobrą oliwę :-)

Jak już będziesz pisał na PW to zapytaj czy firma Kavicons ma do sprzedania olej do głowy,coby lepiej rozpoznawać komiwojażerów ;)
 
     
dario_ronin
[Usunięty]

Wysłany: Śro Sty 13, 2010 17:04   

Iga , spokojnie , damy radę :-D
 
     
zenon 
Tygrys

Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 5633
Skąd: z nienacka
Wysłany: Śro Sty 13, 2010 17:28   

dario_ronin napisał/a:
podaj mi na PW ceny takiej oliwy , lubie dobra oliwe :-)


Ale oliwa jest niejadalna dla czlowieka. Nadaje sie co najwyzej do smarowania skory 8)

oczywiscie: joke :viva:
_________________

(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
     
grizzly
[Usunięty]

Wysłany: Śro Sty 13, 2010 17:39   

zenon napisał/a:
...Ale oliwa jest niejadalna dla czlowieka...
Tak po prawdzie to jest "ZLA" bo nie jest ....... "za darmoche" :hihi:

Zwykle "butelkowana" przez "Wielkie Koncerny"
to juz zupelnie skresla ja, bo to "wstretne ideologicznie" jest! :hah:
.
 
     
dario_ronin
[Usunięty]

Wysłany: Śro Sty 13, 2010 18:09   

Proroctwo mówi " oliwy i wina nie tykaj " , ale ... ja piję oliwę codziennie i wina też troszeczkę :-D
 
     
Iga
[Usunięty]

Wysłany: Śro Sty 13, 2010 18:12   

dario_ronin napisał/a:
Proroctwo mówi " oliwy i wina nie tykaj " , ale ... ja piję oliwę codziennie i wina też troszeczkę :-D

Oliwa ponoć jest dobra do namaszczania ;) z dodatkiem jakiegoś wonnego olejku (?) -nie pamiętam jak to było dokładnie ,ale zawsze można zapytać ;)
 
     
Syriusz 
Syriusz

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 11 Wrz 2009
Posty: 165
Skąd: z buszu australijskiego
Wysłany: Czw Sty 14, 2010 12:12   

Gdyby ktos z was widzial jak wyciska sie taka oliwe kamiennymi kolami a potem pod prasa to zapewniam, ze nikt nie chcialby wziac jej do ust. Znam ten proces wytlaczania oliwy doslownie od podszewki. Natomiast jeden z moich sasiadow wytlacza oliwe na zimno za pomoca maszyny-prasy i od niego biore oliwe a raczej wymieniam towar. Ja jemu jajka, on mi oliwe i miod. Obrot towarowy bez pieniedzy, ktore to doprowadzaja co niektorych do nedzy.
Pozdrawiam
 
     
xvk 

Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 31 Sie 2009
Posty: 715
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw Sty 14, 2010 13:12   

Syriusz napisał/a:
Gdyby ktos z was widzial jak wyciska sie taka oliwe kamiennymi kolami a potem pod prasa to zapewniam, ze nikt nie chcialby wziac jej do ust


Ojej :sad: nie spodziewałam się. Bardzo proszę, napisz coś więcej.
 
     
Syriusz 
Syriusz

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 11 Wrz 2009
Posty: 165
Skąd: z buszu australijskiego
Wysłany: Pią Sty 15, 2010 12:58   

xvk napisał/a:
Syriusz napisał/a:
Gdyby ktos z was widzial jak wyciska sie taka oliwe kamiennymi kolami a potem pod prasa to zapewniam, ze nikt nie chcialby wziac jej do ust


Ojej :sad: nie spodziewałam się. Bardzo proszę, napisz coś więcej.


Trudno to opisac, kiedy tak stalem i patrzylem przez ponad godzine.
Myslalem, ze ten dziadek produkuje jakis smar do wozow drabiniastych.
Dopiero jak zaczelismy rozmawiac to wyjawil mi caly proces produkcji tej oliwy.
Budenek, w ktorym uskutecznial ta produkcje wygladal na stary warsztat mechaniczny
z podloga czarna od smarow i smierdzaca olejami. Balagan ogromny, higieny zero, wszedzie oliwki, nie tylko w koszach. Te kolka kamienne tak sobie wedrowaly po tej kadzi i gniotly oliwki a co ktore powypadaly na podloge to je zbieral co jakis czas i na powrot wrzucal do tej kadzi. Po jakiej godzinie zatrzymal ta machine i cala zawartosc przerzucil do prasy. Ta prasa tez ubabrana, miejmy nadzieje, ze w oliwkach, sto lat nie myta. Uszczelnial ten syf starymi szmatami, wygladajacymi jakby przed chwila wycieral nimi smar z podlogi. A dlonie jego byly tak brudne, jak u mechanika co przepracowal caly dzien pod autem. Powiedzialem sobie, ze od tego czlowieka to nie wzialbym zadnej zywnosci do ust nie mowiac o tym oleju tloczonym na zimno metoda z czasow Hipokratesa. Od jego corki kupowalem jajka bedac na wakacjach w WA. To byla grecka rodzina. Nastepnym razem wezme kamere i porobie zdjecia ale to bedzie dopiero za rok. Mysle, ze tylko w tym warsztacie sa takie antysanitarne warunki przy produkcji tak smakowitej oliwy.

Pozdrawiam
 
     
Nowy24

Dołączył: 31 Mar 2009
Posty: 62
Wysłany: Sob Sty 16, 2010 11:37   

Mi to akurat pasuje ! W podobnych warunkach robi się wino(z małych prywatnych winnic) :) Przynajmniej nie ma tony środków czyszczących i innych chemikaliów! Trochę brudu nie zaszkodzi... :) :):)
 
     
kavicons

Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 7
Wysłany: Wto Lut 02, 2010 00:12   ...

Dlatego zanim kupisz oliwe nalezy sprawdzic jakie sa warunki produkcji. jestem stalym gosciem tradycyjnych wloskich frantoio i naprawde nie zdarzylo mi sie zobaczyc tak tragicznych warunkow, jakie opisujesz Syriusz. To co opisujesz ot walce, ktore zgniataja oliwki na miazge i ta miazga wykladana jest na dyskach - tylko ze ja widzialam te dyski czyste, poza tym sa to rpasy hydrauliczne, co oznacza, ze napedzane sa tylko i wylacznie woda i wyplukiwane. Fakt, warunki produkcji w nowoczesnych zakladach produkcyjnych sa super czyste, ale odbija sie to na jakosci oliwy - smak i zapach nie ten, kwasowosc podwyzszona, bo nie mysle, ze oliwki sa zbierane recznie, nie mysle tez, ze sa wyciskiwane w ciagu 24 h od zbioru. We franoio, gdzie biore oliwe, oliwa ma kwasowosc max 0,25, wiec to o czyms swiadczy
 
     
Syriusz 
Syriusz

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 11 Wrz 2009
Posty: 165
Skąd: z buszu australijskiego
Wysłany: Pią Lut 05, 2010 12:40   

Oliwe mam od jednego z sasiadow. Ten uprawia drzewa oliwne i sam wyciska oliwe.
Oliwki zbiera recznie (okolo 500 drzewek) a do wyciskania oliwy ma maszyne ze stali nierdzewnej. Wielkoscia i ksztaltem przypomina tokarke. Sypie oliwki u gory do leja a u dolu wyplywa oliwa. Nie jest zbyt klarowna ale jak ktos chce to ja sklaruje. I ta oliwa smakuje mi, natomiast ze sklepu nie. Widzialem jak to robi a przy zrywaniu oliwek pomagamy mu czasami. Nawet biore oliwki na marynowani. Wiem, ze uzywa tylko naturalne nawozy i nie uzywa chemii do opryskow. sam posadzilem kilka drzew oliwkowych i na przyszly rok powinienem miec juz swoje.
Pozdrawiam
 
     
kavicons

Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 7
Wysłany: Sob Lut 06, 2010 14:57   

Syriusz zycze udanych zbiorow:). Bardzo fajnie jest asystowac przy teog typu zbiorach, nie wiem cyz i u Ciebie, ale tu w Apulii zbiory sa czyms w rodzaju swieta:).
 
     
Cordoba_2004 
technolog żywności

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 660
Skąd: Wiocha po Wielkim Lasem
Wysłany: Sob Lut 06, 2010 15:21   

to podzielcie się takimi oliwami :) kupimy chętnie
_________________
gg 14 987 97
 
 
     
Syriusz 
Syriusz

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 11 Wrz 2009
Posty: 165
Skąd: z buszu australijskiego
Wysłany: Śro Lut 10, 2010 12:24   

Cordoba_2004 napisał/a:
to podzielcie się takimi oliwami :) kupimy chętnie


Podejrzewam, ze wysylka z AU bylaby zbyt droga.
W tym roku, wlasnie teraz powinny byc zbiory ale nie bedzie.
Wrzesniowe i pazdziernikowe upaly do 40 stopni spowodowaly zzrucenie kwiatu plus kilkumiesieczna susza dopiela reszty. Teraz wody pod dostatkiem ale drzewka odpoczywaja.
Natomiast moje pomarancze z tej zwariowanej pogody kwitna juz trzeci raz od wiosny. Moze tym razem wytworza sie zawiazki owocow. Mandarynki beda, grejpfruty rowniez, orzechow wloskich tez stracilem co niemiara. Nasadze nowych.
Pozdrawiam
 
     
carbon

Dołączył: 29 Lis 2009
Posty: 175
Wysłany: Śro Lut 10, 2010 14:38   

Syriusz ale patrzac po sklepach AU ciagle malo jeszcze exportuje olivy , bo na polkach glownie widuje z wloch lub tutejsza hamerykanska , natomiast co widuje i co mnie cieszy i co lubie to FOSTERS , no i czasami odwiedze outbacka - oj dobra ta wasza wolowinka
Ostatnio zmieniony przez carbon Śro Lut 10, 2010 14:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Syriusz 
Syriusz

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 11 Wrz 2009
Posty: 165
Skąd: z buszu australijskiego
Wysłany: Czw Lut 11, 2010 07:02   

carbon napisał/a:
Syriusz ale patrzac po sklepach AU ciagle malo jeszcze exportuje olivy , bo na polkach glownie widuje z wloch lub tutejsza hamerykanska , natomiast co widuje i co mnie cieszy i co lubie to FOSTERS , no i czasami odwiedze outbacka - oj dobra ta wasza wolowinka

Wokol mnie jest wiele plantacji oliwek ale wszystkie z nich maja gora po tysiac drzewek.
Czyli jest to rynek lokalny. Moze w przyszlosci bedzie inaczej. Natomiast w sklepach to jest badziewie z Wloch, Hiszpanii czy Grecji. Kolka razy kupilem ale nie trafilem na cos co by mi posmakowalo wiec biore od sasiada. Co do wolowiny to australijska musi byc najlepsza bo wszystka jest grassfeed. Amerykance pchaja do nas swoja, skarmiana odpadkami poubojowymi dlatego czasami mozna nie wiedziec co jemy. Nasza zabieraja. Jest to wymiana handlowa podobna jaka kiedys miala Polska z ZSRR. Ale jak kupuje sie u malego rzeznika to na 100% jest australijska. Ja mam swoja, rosnie juz ich kilka pokolen.
Pozdrawiam
 
     
Cordoba_2004 
technolog żywności

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 660
Skąd: Wiocha po Wielkim Lasem
Wysłany: Czw Lut 11, 2010 07:39   

A ja powiem tak że wolał bym wypic tą oliwę od tego gościa ubabranego po łokcie i z tej brudnej szmaty uszczelniającej niż z super czystego zakłądu z kajnerową instalacją .
Kiedyś za młodego wieku mego jak się biło świnię bydło robiło się to w stajence nieraz się pobrudziło zjadło i człowieka żył lepiej niż na tym dziadostwie z lidla czy innego markietu. Nie jedno zatrucie drobne się odchorowało i było ...........
_________________
gg 14 987 97
 
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lut 11, 2010 07:51   

Cordoba - Twoje powyższe słowa to miód na moje serce :-)
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Cordoba_2004 
technolog żywności

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 660
Skąd: Wiocha po Wielkim Lasem
Wysłany: Czw Lut 11, 2010 07:56   

No taka prawda co by nie mówić, lodówek nie było bo prąd mieliśmy na wsi poźno w 80 roku ale do 90 lat boczki szynki wisiały na strychu schły i schły ale potem to miało smaczek taki że hej
_________________
gg 14 987 97
 
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lut 11, 2010 08:14   

Acha, no to fajnie było. :)
Moja mama pochodzi ze wsi, ale tam prąd był od kiedy żyje, czyli lata lata 50-te.
Gdy ma się domek to w sumie lodówka nie jest potrzebna, bo wystarczy głęboka piwnica - nawet ciepłym latem temperatura jest poniżej 10 stopni
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
Ostatnio zmieniony przez Hannibal Czw Lut 11, 2010 08:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Cordoba_2004 
technolog żywności

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 660
Skąd: Wiocha po Wielkim Lasem
Wysłany: Czw Lut 11, 2010 08:31   

no tak ale dziasiaj hanni ile zjesz pączków ?
_________________
gg 14 987 97
 
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lut 11, 2010 08:36   

Cordoba_2004 napisał/a:
no tak ale dziasiaj hanni ile zjesz pączków ?

zero :D
u mnie każdy dzień jest tłusty, tylko tłusty w zdrowe surowe tłuszcze zwierzęce, a nie jakieś przemysłowe wynalazki
właśnie przygotowałem sobie na wieczór ponad pół kilo boczku z dzika - "huuuuuuuuuge delicacy" :)
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Cordoba_2004 
technolog żywności

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 660
Skąd: Wiocha po Wielkim Lasem
Wysłany: Czw Lut 11, 2010 08:38   

Co wy bedziecie jeść przecież dzików już prawie nie ma
_________________
gg 14 987 97
 
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lut 11, 2010 08:44   

Cordoba_2004 napisał/a:
Co wy bedziecie jeść przecież dzików już prawie nie ma

Teraz jest końcówka sezonu łowieckiego, więc dostawy są raz na dwa tygodnie. Ale czy ja tylko na dziku się opieram? Jest jeleń, sarna, później może będzie muflon i żubr
Ale boczek z dzika jest najlepszy, bo najtłustszy, no i tani. :)
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Cordoba_2004 
technolog żywności

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 660
Skąd: Wiocha po Wielkim Lasem
Wysłany: Czw Lut 11, 2010 08:52   

No wiem ale tąką modą wytępicie wszystkie dziko żyjące w tym kraju zwierzęta. No ta bene ta tania dziczyzna to albo z kłusownictwa albo z jakiejś hodowli bo koszty utrzymania myśliwego wzrosły strasznie, wielu pozdawało broń porezygnowało z hobby które stało się niepomiernie drogie do zysków, więc podejrzana ta tania dziczyzna.

Podobnie jak z karty wędkarskiej 400 zł za rok , za co ? Lepiej nie łowić , zresztą i tak nie ma co już łowić
_________________
gg 14 987 97
 
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lut 11, 2010 09:00   

Cordoba_2004 napisał/a:
No wiem ale tąką modą wytępicie wszystkie dziko żyjące w tym kraju zwierzęta.

No chyba żartujesz. Kto Ci takich rzeczy naopowiadał? Wege-ortodoksi?
Przecież to jest wszystko pod kontrolą - teraz np. mało się poluje, bo jest taki okres; potem od kwietnia będzie więcej
ekosystem jest przez to nietknięty
Cordoba_2004 napisał/a:
No ta bene ta tania dziczyzna to albo z kłusownictwa albo z jakiejś hodowli

Z lasów opolskich, nie żadnej hodowli.
A jeśli chodzi o ceny to akurat one wzrosły w stosunku do poprzedniego roku.
Np. comber z sarny masz za ponad 120 zeta.

Poza tym to żadne hobby tylko naturalne życie z "fat of the land".
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Cordoba_2004 
technolog żywności

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 660
Skąd: Wiocha po Wielkim Lasem
Wysłany: Czw Lut 11, 2010 09:11   

to za to powinieneś zasadzić jakiś kawałek lasu :)
_________________
gg 14 987 97
 
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lut 11, 2010 09:18   

Cordoba_2004 napisał/a:
to za to powinieneś zasadzić jakiś kawałek lasu :)

mam już własny prywatny las w granicach podwarszawskiego miasta - prawie 2 ha lasu, a do tego sady, łąki, itd. :)
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
Ostatnio zmieniony przez Hannibal Czw Lut 11, 2010 09:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
kavicons

Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 7
  Wysłany: Czw Lut 11, 2010 11:49   

Ale mi zapachnialo szynka..:)
a ja dzis niby mam robic paczki ze staropolskiego przepisu z 12 zoltek..ciekawe co z tego wyjdzie.. ciekawe co tesciowka wloszka na nei powie, bo w zeslzym roku zrobilam takie normalne to nawet oliwa pogardzila na rzecz smalcu
 
     
kavicons

Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 7
Wysłany: Śro Lut 17, 2010 23:52   

Co sadzicie o oliwach aromatyzowanych? czy mieliscie okazje je kosztowac i jesli tak to jakie najbardziej przypadly wam do gustu?
 
     
jatoja 
JA to JA


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Lis 2009
Posty: 323
Wysłany: Pią Lut 26, 2010 15:58   

Hannibal napisał/a:
(...)niefiltrowaną oliwę można już kupić za ok. 30 zeta (0,5 l) (...)


Hannibal napisał/a:
(...)ale ja mogę tu podać lepszą alternatywę - masło niepasteryzowane, które będzie mu na pewno smakowało - polskie, wiejskie, naturalnie robione (...)


wracajac do oliwy. podajecie linki gdzie mozna kupic przez internet. a sa jakies dobre dostepne w sklepach warte kupienia ??
juz jakis czas kupowalem sobie wlasnie takie maselko, ale od tygodnia nie moge utrafic na targu.
w sklepach jest cale mnostwo oliw - i wszystkie oczywiscie "najlepsze". Ale czy jest rzeczywiscie jakas dobra?? widzieliscie taka w sklepie, ktora mozna polecic ??
czy lepiej to maselko probowac upolowac.
ewentualnie widzialem niefiltrowany stojacy w lodowce olej lniany fimry oleofarm - http://www.oleofarm.com.p...oczyszczony.php
jak myslicie co lepiej ??
_________________
dont judge me by my past - i dont live there anymore
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Lut 26, 2010 16:42   

jako dodatek do jakichś warzywek oliwa z oliwek czy olej lniany mogą być
ale bazą powinny być tłuszcze zwierzęce - z barana, krowy, konia, czy dzika
surowe masło można kupić na allegro
jeśli chodzi o dobre oliwy w sklepach to nie mam pojęcia
ja w ogóle oliwę używam od święta - bazuję cały czas na jakiejś dobrej organicznej, którą rodzice przywieźli mi z Sycylii.
najpewniejsze są te niefiltrowane, lekko mętne.
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Cordoba_2004 
technolog żywności

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 660
Skąd: Wiocha po Wielkim Lasem
Wysłany: Pią Lut 26, 2010 17:42   

http://www.forumveg.pl/ Miliony ludzi żyją tu bez baraniny i cielęciny a z oliwa i mają sie fantastycznie
_________________
gg 14 987 97
 
 
     
zenon 
Tygrys

Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 5633
Skąd: z nienacka
Wysłany: Pią Lut 26, 2010 18:01   

Cordoba_2004 napisał/a:
http://www.forumveg.pl/ Miliony ludzi zyja tu bez baraniny i cieleciny a z oliwa i maja sie fantastycznie


Cytat:
Mamy 2179 zarejestrowanych uzytkownikow
_________________

(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
     
zenon 
Tygrys

Pomógł: 37 razy
Wiek: 38
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 5633
Skąd: z nienacka
Wysłany: Pią Lut 26, 2010 18:07   

Cordoba, wez im wklej filmik z Aajonusem z yt, oraz foty z tego forum: specjaly Hanniego + loj okolojadrowy, ktory ktos niedawno wkleil :D
http://www.forumveg.pl/to...lsje-vt2071.htm
_________________

(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny.
Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Lut 27, 2010 17:18   

jatoja napisał/a:
czy lepiej to maselko probowac upolowac.

artykulik do przeczytania - "Butter Leads to Lower Blood Fats Than Olive Oil"
http://www.sciencedaily.c...00209124352.htm
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Cordoba_2004 
technolog żywności

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 660
Skąd: Wiocha po Wielkim Lasem
Wysłany: Sob Lut 27, 2010 19:32   

artykuł jest tendencyjny......
_________________
gg 14 987 97
 
 
     
Masala

Dołączył: 19 Mar 2010
Posty: 11
Wysłany: Pią Mar 19, 2010 21:44   

Mnie jakoś szczególnie nie przypadły do gustu oliwki,oraz oliwa.. Za nic w świecie ich nie trawię.
 
     
jatoja 
JA to JA


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Lis 2009
Posty: 323
Wysłany: Sob Mar 20, 2010 09:43   

no dobra to jeszcze pytanko o masle - po czym poznac dobre maslo ? znaczy jak na targu kupuje - jak poznac czy swieze. na razie nie bede kupowac bo wyemigrowalem ale na pryszlosc.

i tu drugie pytanie juz o oliwe z oliwek.
to co wiem to ze najlepiej zeby byla w ciemnym szkle niefiltrowana. ale prpzez ciemne szklo ciezko zobaczyc czy jest nifiltrowana. sa jeszcze w puszcze 5ltr ale tu to wogole nie zoabcze czy niefiltrowana. wszystko popisane jest po grecku - a wiec pytanie - co po grecku musi byc napisane zeby poznac ze niefiltrowana ?? bo na razie kupilem 2ltr w plastikowej przezroczystej butelce bo widzialem ze dobra. ale wzialbym puszke 5ltr bo taniej wyjdzie.

wie ktos jakie szlaczki musza byc na opakowaniu ?
 
     
kavicons

Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 7
Wysłany: Czw Mar 25, 2010 17:51   

Ja sie na greckim nie znam:) zwyczajnie musialbys zakupic oliwe z pewnego zrodla tudziez poprosic o probki, ktore mozna przebadac rowneiz na wlasna reke
 
     
jatoja 
JA to JA


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Lis 2009
Posty: 323
Wysłany: Sob Mar 27, 2010 14:29   

nawet jakbym dostal probke - nie wiedzialbym po czym stweirdzic czy jest dobra.
_________________
dont judge me by my past - i dont live there anymore
 
     
milosz1984 

Wiek: 39
Dołączył: 19 Wrz 2011
Posty: 168
Wysłany: Czw Wrz 22, 2011 02:10   Oliwa z oliwek

Czy ma ktoś doświadczenie z piciem oliwy z oliwek na czczo? Podobno to bardzo dobrze wpływa na metabolizm i zaleca się z rana wypić łyżkę oliwy a dodatkowo łyżkę lub dwie dodawać do posiłków.
Podzielcie się Waszymi doświadczeniami odnośnie stosowania oliwy z oliwek w celach zdrowotnych
 
 
     
RawOmnivore 

Dołączył: 11 Maj 2011
Posty: 88
Wysłany: Pią Wrz 23, 2011 12:51   

Działa ale bardzo słabo. Po dwóch tygodniach takiego eksperymentu wychodziła ze mnie zielona żółć. Myślę, że gdybym to kontynuował przez lata to i tak nie osiągnąłbym tego co daje miesiąc diety wysokotłuszczowej.
 
     
milosz1984 

Wiek: 39
Dołączył: 19 Wrz 2011
Posty: 168
Wysłany: Wto Wrz 27, 2011 11:12   

Może ktoś polecić dobrą pewną oliwę z oliwek kupioną w Polsce? Może w sklepach ze zdrową żywnością tak nie oszukują i tam warto się zaopatrzyć?
Czytając temat Oliwa ma być w ciemnych butelkach. W Biedronce właśnie w takiej butelce jest oliwa z oliwek. Tyle, że należy wybierać tylko te, które nie są narażone na promienie słoneczne i światło sklepu, które niszczy zalety oliwy więc należy wybierać te z cienia, schowane w kartonach, które dopiero będą wystawione jak te z regału się wystawią. Na http://www.surawka.republika.pl/ pisało, że światło niszczy jej właściwości.
Jakiego producenta zatem polecicie i gdzie kupić w miarę pewnąfiltrowaną niefiltrowaną, lekko mętną na dnie.
Ostatnio zmieniony przez milosz1984 Wto Wrz 27, 2011 11:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
dario_ronin
[Usunięty]

Wysłany: Wto Wrz 27, 2011 15:20   

milosz1984 napisał/a:
Może ktoś polecić dobrą pewną oliwę z oliwek kupioną w Polsce? Może w sklepach ze zdrową żywnością tak nie oszukują i tam warto się zaopatrzyć?


z moich obserwacji wynika , że w sklepach z tak zwaną "zdrową żywnością" nie wiedzą co sprzedają .

od pewnego czasu kupuję oliwę w Auchan - jedyna niefiltrowana , mętna , zielona , w fikuśnych butelkach z uchem 1l - IL CHIECINO ( 30 zł )

nie wiem na ile pewna - dla mnie dobra :-)
ostra - drapie w gardle ,

lepszej na razie nie znalazłem

Darek
 
     
Feniks

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 13 Lis 2009
Posty: 535
Wysłany: Wto Wrz 27, 2011 17:42   

Muszę wypróbować. Lubię ostre oliwy. Ja piję MONINI i mi smakuje.
 
     
dario_ronin
[Usunięty]

Wysłany: Wto Wrz 27, 2011 18:43   

Damian napisał/a:
Ja piję MONINI


ale MONINI jest filtrowana ?

ładna dla oka :P

podejrzane ;)
 
     
heniu007 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 17 Cze 2010
Posty: 385
Wysłany: Wto Wrz 27, 2011 19:19   

Warto spojrzeć na datę ważności takiego oleju. Tylko w olejach przeznaczonych do bezpośredniego spożycia wykorzystuje się "słabszą" rafinację (lub jej brak?).

Co ma poskutkować zwiększoną zawartością witamin, prowitamin, steroli w takim oleju.

A może w tym oleju Chiecino w fikuśnej butelce jedynie pominęli jeden z etapów rafinacji, tzw. Polerowanie, które dzięki przepuszczaniu oleju przez płótno i bibuły na prasach filtracyjnych zyskuje "handlowy" połysk i przezroczystość. Chociaż ponoć usunięcie tego etapu można przeprowadzić na olejach do bezpośredniego (szybkiego) spożycia.

Rafinacja to dość długi, wieloetapowy proces. Zbyt dużo różnych związków może skrócić podatność na leżakowanie, na sklepowej półce.
Trzeba się ich pozbyć.
 
     
EAnna 

Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 03 Sty 2009
Posty: 1298
Wysłany: Wto Wrz 27, 2011 20:37   

dario_ronin napisał/a:
dla mnie dobra
ostra - drapie w gardle ,

Czy to jest cechą dobrej oliwy?
U mnie po wypiciu łyżeczki oliwy ostre drapanie w gardle utrzymuje się do dwóch godzin.
Mam wrażenie, ze jest to uczulenie bo drapanie jest wręcz "anginowe".
Kiedyś oddałam w sklepie (bardzo drogą) oliwę bo odniosłam wrażenie, że oliwa jest zjełczała i stąd to drapanie.
Oliwę toleruję jedynie jako dodatek do potraw.
Czy wszystkie dobre oliwy tak drapią?
_________________
Pozdrawiam
EAnna
 
     
M i T 


Pomógł: 66 razy
Dołączył: 09 Lis 2007
Posty: 7106
Wysłany: Wto Wrz 27, 2011 20:49   

Oliwa extra virgin drapie jak fiks i jest gorzkawa. We Włoszech próbowałem u źródła. Ma drapać, pytanie tylko czy utrzymujące się tak długo podrażnienie mieści się w granicach normy.
Myślę, że to reakcja na alergen. To samo mam po cytrusach i czasem - nie zawsze - po miodzie.

Tomek
 
     
EAnna 

Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 03 Sty 2009
Posty: 1298
Wysłany: Wto Wrz 27, 2011 21:00   

M i T napisał/a:
Oliwa extra virgin drapie jak fiks i jest gorzkawa.

Dziękuję za wyjaśnienie.
Co ciekawe, zrobiłam kilka dni temu klasyczne pesto. Mimo, że aż 33% składu to taka właśnie drapiąca oliwa, w gotowym wyrobie wcale tego nie czuję.
_________________
Pozdrawiam
EAnna
 
     
Feniks

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 13 Lis 2009
Posty: 535
Wysłany: Wto Wrz 27, 2011 22:33   

Wydaje mi się, że to czy oliwa drapie czy nie zależy głównie od gatunku użytych oliwek, od czasu sporządzenia oliwy który upłynął od ich zebrania.
Włoskie oliwy mają generalnie ostrzejszy smak niż hiszpańskie czy greckie.
Piłem drogie greckie ekologiczne oliwy, które prawie w ogóle nie drapały.
 
     
dario_ronin
[Usunięty]

Wysłany: Śro Wrz 28, 2011 05:02   

Cytat:
Myślę, że to reakcja na alergen


u mnie to działa tak : gdy budzę się z lekkim bólem gardła(drapaniem) wypijam 2-3 łyżki oliwy ( tej drapiącej :-) i ... ból mija
jestem alergikiem - kicham po przedawkowaniu żółtek na twardo ,

a po surowych nie
?

Dar
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Wrz 28, 2011 07:24   

dario_ronin napisał/a:

a po surowych nie
?

To stwierdzenie faktu, czy pytanie?
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
dario_ronin
[Usunięty]

Wysłany: Śro Wrz 28, 2011 11:24   

Hannibal napisał/a:
stwierdzenie faktu, czy pytanie?


stwierdzenie i zarazem zdziwienie :-)
 
     
Molka 
Moderator


Pomogła: 60 razy
Dołączyła: 02 Maj 2009
Posty: 6909
Wysłany: Czw Paź 13, 2011 20:14   

kupiłam dzis oliwe z oliwek dla dzieci malutkich :P olio extravergine di olivia., najwyzsza kategoria oliwy z oliwek uzyskana bezposrednio z oliwek i wyłacznie za pomoca srodkow mechanicznych. zrównoważona kompozycja kwasów tłuszczowych.
 
     
zyon 


Pomógł: 69 razy
Dołączył: 04 Sie 2009
Posty: 8854
Wysłany: Czw Paź 13, 2011 22:41   

masz dzieci? :pada: uwazaj i czytaj z tylu, spora czesc tych estra vergine ma z tylu malym druczkiem, ze wymieszana z rafinowana
_________________
Nauka:nigdy więcej! Po maturze chodziłem na 3 różne studia, jednak okazało się że wykształcenie to nie jest coś dla mnie. I tak oto twój argument spala na konewce:) To takie krótkowzroczne masło maślane.
 
     
Molka 
Moderator


Pomogła: 60 razy
Dołączyła: 02 Maj 2009
Posty: 6909
Wysłany: Czw Paź 13, 2011 22:43   

zyon napisał/a:
masz dzieci?

nie malutkie
zyon napisał/a:
:pada: uwazaj i czytaj z tylu, spora czesc tych estra vergine ma z tylu malym druczkiem, ze wymieszana z rafinowana

no muszem obadac... :P
 
     
zyon 


Pomógł: 69 razy
Dołączył: 04 Sie 2009
Posty: 8854
Wysłany: Czw Paź 13, 2011 22:50   

Molka napisał/a:
zyon napisał/a:
masz dzieci?

nie malutkie

kiedys bylo malutkie 8) dziecko to dziecko, rozmiar nie jest wazny, w tym wypadku wazna jest sztuka ;)
_________________
Nauka:nigdy więcej! Po maturze chodziłem na 3 różne studia, jednak okazało się że wykształcenie to nie jest coś dla mnie. I tak oto twój argument spala na konewce:) To takie krótkowzroczne masło maślane.
 
     
Wasz Sklep

Dołączył: 25 Mar 2010
Posty: 8
Wysłany: Pon Paź 24, 2011 20:28   

Ja polecam Wam oliwę niefiltrowaną http://waszsklep.com.pl/o...wana-p-931.html
Zapraszam do nas na Koszykową 20:-)
 
     
Oliwa z oliwek

Dołączył: 14 Lis 2011
Posty: 1
Wysłany: Pon Lis 14, 2011 09:28   

Jedna oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia nie jest równa innej. To znaczy, zależy to równeiż od maszynerii, jaka jest wykorezystywania do tłoczenia, czyli czy jest dobrze czyszczona po każdych kolejnych zbiorach i tłoczeniu czy nie. Wskaźnikiem tego i jakości oliwy jest kwasowość, im niższa tym oliwa jest lepsza. Ja osobiście ze względów sentymentalnych kupuję hiszpańska oliwę,ale też i dlatego że jest ona łagodniejsza od włoskiej i nie gryzie w gardło tak jak grecka, choć intensyeny smak oliwki ma. I wcale nie musi być droższa jeżeli ja kuoujesz w internecie, w supermarketach niestety za lepsze oliwy gourmet sobie liczą.
 
     
zenobi11 

Dołączył: 08 Lut 2012
Posty: 4
Wysłany: Czw Lut 09, 2012 16:31   

Rzeczywiście hiszpańskie są oliwami łagodniejszymi. Ale jednak pikanteria w oliwie dla mnie jest wartością dodaną. Włoskie oliwy to mają. Szczególnie polecam te z Sycylijskich niewielkich tłoczni. Kiedyś trafiłem na oliwę extra virgin primo z oznaczeniem DOP. Firma się nazywała Frantoi Cutrera i z tego co czytałem w przewodnikach ta oliwa została wybrana przez jeden z największych przewodników po oliwach "Flos Olei" jako najlepsza na świecie. Super do sałatek, a grzanki czy grissini z tą oliwą to smakowa bomba!
 
     
ekoludek

Dołączył: 04 Kwi 2012
Posty: 10
Wysłany: Śro Kwi 04, 2012 09:31   

Witam, dobre oliwy to greckie i włoskie. Najlepiej przywozić z tych krajów, ale jak nie możemy, to szukać nie w hipermarkecie, tylko w sklepach z żywnością włoską, lub śródziemnomorską. Osobiście mogę polecić włoską Carapelli. Dobre oliwy ma też sklep soya24. Pozdrawiam
 
     
Heniu 
sweet like cinnamon

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Lut 2012
Posty: 153
Wysłany: Śro Kwi 04, 2012 13:45   

ekoludek napisał/a:
Osobiście mogę polecić włoską Carapelli. Dobre oliwy ma też sklep soya24. Pozdrawiam


Witaj
Jaki okres przydatności posiada włoska Carapelli ?
_________________
"...Janek zorientował się, że nic nie widzi. By nie zgubić się w lesie, chwycił idącego przed nim towarzysza. Zapadł na kurzą ślepotę. I znowu uratował go felczer. Łyżka surowej, zmielonej wątróbki sprawiła, że objawy choroby minęły."
 
     
ekoludek

Dołączył: 04 Kwi 2012
Posty: 10
Wysłany: Śro Kwi 04, 2012 18:57   

Heniu napisał/a:
ekoludek napisał/a:
Osobiście mogę polecić włoską Carapelli. Dobre oliwy ma też sklep soya24. Pozdrawiam


Witaj
Jaki okres przydatności posiada włoska Carapelli ?


2-3 lat, ale praktycznie tam nie ma się co zepsuć o ile oliwa jest 100% naturalna.
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Kwi 04, 2012 19:14   

ekoludek napisał/a:
2-3 lat, ale praktycznie tam nie ma się co zepsuć o ile oliwa jest 100% naturalna.

To są przecież w większości jednonienasycone kwasy tłuszczowe, więc nie mogą latami trwać nienaruszone. No chyba, że w próżniowych warunkach, chłodzie i w ciemnicy.
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Mariusz_ 
[Usunięty]

Pomógł: 12 razy
Wiek: 24
Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 2808
Wysłany: Śro Kwi 04, 2012 20:17   

Smalec ma trwałość 12m-cy w lodówce, a gdzie tam oliwie do smalcu :)
Ostatnio zmieniony przez Mariusz_ Śro Kwi 04, 2012 20:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
side 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 24 Lis 2011
Posty: 687
Wysłany: Czw Kwi 05, 2012 15:51   

a ja dzis kupilem w Almie kolejna butelke oliwy e.v. Pressati Naturali ORGANIC
Data waznosci uplywa w grudniu 2013.
750ml w cenie 38,80 PLN.
http://gieldaspozywcza.pl...znych-1169.html
 
     
Mariusz_ 
[Usunięty]

Pomógł: 12 razy
Wiek: 24
Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 2808
Wysłany: Czw Kwi 05, 2012 17:35   

Warto poczytać w jaki sposób przedłuża się trwałość tłuszczu nienasyconych. Takie abra-kadabra :)
 
     
zyon 


Pomógł: 69 razy
Dołączył: 04 Sie 2009
Posty: 8854
Wysłany: Czw Kwi 05, 2012 18:05   

czakry-szmakry do frytek, takie 8)
_________________
Nauka:nigdy więcej! Po maturze chodziłem na 3 różne studia, jednak okazało się że wykształcenie to nie jest coś dla mnie. I tak oto twój argument spala na konewce:) To takie krótkowzroczne masło maślane.
 
     
rubens17

Dołączył: 07 Lut 2012
Posty: 30
Wysłany: Pią Kwi 06, 2012 12:52   

Czy to prawda że oliwki prosto z drzewa są niejadalne?
 
     
ekoludek

Dołączył: 04 Kwi 2012
Posty: 10
Wysłany: Sob Kwi 07, 2012 08:21   

rubens17 napisał/a:
Czy to prawda że oliwki prosto z drzewa są niejadalne?
jeść może można ale są kwaśne
Ostatnio zmieniony przez ekoludek Sob Kwi 07, 2012 08:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
koffin

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2013
Posty: 482
Wysłany: Czw Kwi 11, 2013 23:51   oliwa

ekoludek napisał/a:
rubens17 napisał/a:
Czy to prawda że oliwki prosto z drzewa są niejadalne?
jeść może można ale są kwaśne



Oliwa z włoch jest gorzka, lubię taką. Jaką polecacie kupić przez internet?
 
     
rocky 

Wiek: 37
Dołączył: 03 Kwi 2013
Posty: 2
Wysłany: Pon Kwi 15, 2013 14:40   Re: oliwa

koffin napisał/a:
ekoludek napisał/a:
rubens17 napisał/a:
Czy to prawda że oliwki prosto z drzewa są niejadalne?
jeść może można ale są kwaśne



Oliwa z włoch jest gorzka, lubię taką. Jaką polecacie kupić przez internet?


Podobno im droższa tym lepsza... słyszałem, że nie da się tanio wyprodukować dobrej oliwy.
Polecam Olitalia - prawie w każdym markecie ;]
 
     
Eve

Dołączył: 09 Lut 2014
Posty: 1
Wysłany: Nie Lut 09, 2014 15:31   Najlepsza oliwa z oliwek extra virgin Frantoi Cutrera.

Najlepsza oliwa z oliwek extra virgin Frantoi Cutrera.
Najsłynniejszy ekspert w dziedzinie oliw - Marco Oreggia, w swoim przewodniku Guida Flos Olei uznał oliwę Primo Frantoi Cutrera jako najlepszą oliwę na świecie. Wybrał ją spośród 600 innych oliw, 40 krajów .Najlepsza oliwa z oliwek extra virgin.
link: http://doppio.com.pl/oliwa.htmNajlepsza oliwa z oliwek extra virgin
 
     
emilkalove

Dołączył: 17 Kwi 2014
Posty: 25
Wysłany: Sob Kwi 19, 2014 12:51   

W zeszłym roku byłam we Włoszech i przywiozłam stamtąd dwie butelki pysznej oliwy - jedna już się skończyła, a drugą sobie na razie zostawiłam.
 
     
olej_123

Dołączył: 22 Maj 2014
Posty: 3
Wysłany: Czw Maj 22, 2014 14:14   OLEJ ARGANOWY LNIANY KOKOSOWY Z DYNI Z OSTROPESTU KONOPNY Z

Witam
Co do zdrowej żywności....
mam do rozdania kupony rabatowe ze sklepu internetowego ZIELONY NURT.. Kod upoważniający do zniżki (- 15zł): MA142205A
Dla pierwszych 100 klientów.
Można tam kupić różnego rodzaju oleje dobre jakościowo.
Pozdrawiam Marta:)
Ostatnio zmieniony przez olej_123 Czw Maj 22, 2014 14:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
SwojskaPiwniczk

Dołączył: 24 Lip 2013
Posty: 62
Ostrzeżeń:
 3/2/3
Wysłany: Pią Maj 30, 2014 10:19   

Oliwy z oliwek warto szukać też w dobrych sklepach internetowych ze zdrową żywnością gdzie mamy szeroki wybór oraz niższe ceny,to wygodne i bezpieczne zakupy.
_________________
SwojskaPiwniczka.
 
     
majkaa28

Dołączył: 22 Lis 2014
Posty: 14
Wysłany: Pią Lis 27, 2015 07:18   

My ostatnio znaleźliśmy taką oliwę jak tu. Muszę przyznać, że bardzo smaczna i świetnie pasuje do sałatek.
 
     
dieta-4u. 

Dołączyła: 09 Lut 2016
Posty: 13
Skąd: Katowice
Wysłany: Czw Lut 11, 2016 15:36   

Niestety jakość dobrej oliwy często idzie w parze z wysoką ceną.
Jakość oliwy i jej skład może sie bardzo różnić, bo zależy od wielu czynników, począwszy od uprawy, gatunku oliwek, klimatu ( nasłonecznienia, temperatur), od zbiorów, przechowywania, transportu, pakowania. Nawet ten sam rodzaj oliwy w ramach jednego producenta może mieć odmienny skład.
 
     
lumila 

Wiek: 66
Dołączyła: 03 Lip 2017
Posty: 12
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Lip 05, 2017 19:06   

Oliwa z oliwek jest pyszna, jak się potrafi wykonać samemu taką domową to fajnie, jak nie to warto jednak kupić w sklepie taką oliwę do sałatek i innych potraw bo jest zdrowa.
_________________

 
     
Aromatika 

Dołączyła: 13 Wrz 2017
Posty: 7
Wysłany: Śro Wrz 13, 2017 13:32   

Podejrzewam, że mało kto potrafi wykonać ja samodzielnie, a jeżeli już kupujemy w sklepie to sprawdźmy jaka jest faktycznie jej jakość i skład. Bardzo dobry jest także olej kokosowy.
 
     
Biomondo 

Dołączyła: 15 Wrz 2017
Posty: 27
Wysłany: Czw Lis 09, 2017 08:53   

Ja podobnie jak powyżej, również mogę polecić zarówno olej kokosowy jak oliwę z oliwek do smażenia, będzie zdrowy i sprawdzony.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved