Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Chair kills
Autor Wiadomość
Molka 
Moderator


Pomogła: 60 razy
Dołączyła: 02 Maj 2009
Posty: 6909
Wysłany: Sob Sie 17, 2013 12:08   Chair kills

http://www.kinomaniak.tv/...iczeniach/58397

Sport.

Każdy z nas reaguje na cwiczenia w inny sposób.
Ludzie cwiczą przede wszystkim po to by schudnąc.
Związek cwiczeń z odchudzaniem.
Pomiar zużycia tlenu i wydychanego C02 podczas biegu.
Znając stosunek tych gazów można oszacowac ile zużywa się tłuszczów i węglowodanów. W czasie biegu Michael zuzywał ok 16 cal/min. Zeby spalic np. banana ,kawe capucino i muffina jagodowego Michael musiał by biegac 55 minut. To dość dużo czasu. Co gorsza, niektórzy rekompensują sobie taki wysiłek jedząc więcej.

Jeśli cwiczycie i nie chudniecie, nie należy wpadac w rozpacz. Cwiczenia fizyczne wpływają korzystnie na to co znajduje się głęboko wewnątrz ciała. Po co cwiczyc skoro nie chodzi o chudnięcie? Otóż nawet mało intensywne cwiczenia wpływają korzystnie na poziom naszych tłuszczów we krwi. Obfite śniadanie podwaja ilosc tłuszczów we krwi.
Po intensywnym spacerze poziom tłuszczu w krwi po obfitym śniadaniu spada o ok 1/3, trafiają do mięsni gdzie ulegają spaleniu. Spacer wzmaga produkcję lipazy lipoproteinowej. Aby osiągnac ten efekt Michel spacerował intensywnie przez 90 minut.

Rządowe zalecenia to, 150 min tygodniowo umiarkowanie intensywnych cwiczen, lub 75 min intensywnych cwiczen.
2/3 osób niestety nie cwiczy wcale.

Nowe formy ruchu dostępne dla każdego.
Największą wadą zalecanych cwiczen jest to, że nie są zindywidualizowane, przygotowano je w oparciu na przeciętną reakcje organizmu na cwiczenia. Ale wiadomo ze kazdy człowiek reaguje na nie inaczej i inne czerpie z nich korzyści.
U czesci ludzi sprawnosc po cwiczeniach nie wzrasta znaczaco, metabolizm się nie poprawia, Czerpia z cwiczen inne korzysci zdrowotne.

W ramach 4 letniego projektu badawczego, 1000 osób cwiczyło 4 godziny tygodniowo, przez 20 tygodni. Przecietnie ich sprawnosc fizyczna wzrosła. Jenak kazda z tych osób reagowała inaczej na te sama ilosc cwiczen. 15% reagowało na cwiczenia bardzo dobrze odnoszac ogromne korzysci, 20% nie reagowało wcale, Na te róznice wpływa 11 genów , opracowano test DNA który pozwala ustalic jak dana osoba zareaguje na cwiczenia. Trzeba posiadac odpowiednia sekwencje DNA która odpoowiada na dobrą reakcje na cwiczenia. Nawet osobie nie reagujacej na cwiczenia, przynosza pewna korzysc, poza tym można zaoferowac jej inne metody polepszania stanu zdrowia.

Radykalna metoda cwiczen, HIT.
1 Pułap tlenowy czyli jak sprawnie płuca i serce dostarczaja organizmowi telu, wskazuje na sprawnosc i przyszły stan zdrowia. Wynik Michaela to 37 ml/kg masy ciała.Olimpijczyk ma zwykle ok 75. Wielu ludzi ma ok 20 ml. Ten wskaznik pozwala przewidzic ogólna smiertelnosc.
2 Test wrazliwosci na insuline.
Te dwa wskazniki można poprawic dzieki cwiczeniom HIT.
Polega na intensywnym pedałowaniu na stacjonarnym rowerze przez 20 sek, odpoczynek i jeszcze 2 razy to samo 3 razy w tygodniu, czyli 3 minuty w ciagu tygodnia.
Dzięki treningowi HIT ludzie osiągają podobne korzyści zdrowotne, co cwiczac 2, 3 godziny na siłowni. Trening HIT prowadzi do szybkiego rozkładu glikogenu w miesniach. Mięśnie wtedy wysyłają sygnał do krwiobiegu że potrzeba więcej glukozy, poza tym uaktywniamy ok 80% tkanki mięsniowej,

Metoda NIT.- termogeneza nie zwiazana z cwiczeniami.
Jest to kazdy ruch wykonywany w ciagu dnia, chodzenie, ruszanie się w przeciwienstwie do siedzenia. Mnóstwo ludzi siedzi w krzesle godzinami, co jest fatalne w skutkach. 80% ludzi nie cwiczy, dlatego tak wazne jest to ile ruszają się w ciągu dnia. Trzeba ruszac się tak często jak się da. Niestety udowodniono ze nawet Ci co cwicza na siłowni a potem siedza godzinami mają za mało ruchu.

Po 4 tygodniach cwiczen HIT wrazliwosc na insuline uległa poprawie u Michaela. Pułap tlenowy po cwiczeniach HIT wzrasta przeciętnie ok 10 %. U ok 15 % wzrasta bardziej. Czy pułap tlenowy u Michaela wzrósł? Naukowcy przewidzieli ze nie zwrosnie, bo na początku zrobili testy DNA. Pobór tlenu nie wzrósł. Pod tym wzgledem organizm Michaela nie zareagował na cwiczenia. Jeśli rodzice przekażą kiepskie geny, niewiele da się zrobic. Ale dzięki takim badaniom, można powiedziec niektórym ludziom, że cwiczenia w ich przypadku przyniosą ogromne korzyści.

Cwiczenia, ich rodzaj powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Dwie, trzy godziny treningu wytrzymałościowego tygodniowo, nie są dobre dla wszystkich. Są osoby których organizm nie zareaguje na żadną ze znanych form aktywności.

Jeśli ktos nie lubi godzinami cwiczyc, może spróbowac trenigu HIT, i NIT.
Co prawda geny decydują o efektach ale mimo to warto cwiczyc bo krzesło to prawdziwy zabójca.
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8791
Wysłany: Nie Sie 25, 2013 09:11   Re: Chair kills

Molka napisał/a:
Te dwa wskazniki można poprawic dzieki cwiczeniom HIT.
Polega na intensywnym pedałowaniu na stacjonarnym rowerze przez 20 sek, odpoczynek i jeszcze 2 razy to samo 3 razy w tygodniu, czyli 3 minuty w ciagu tygodnia.
Dzięki treningowi HIT ludzie osiągają podobne korzyści zdrowotne, co cwiczac 2, 3 godziny na siłowni. Trening HIT prowadzi do szybkiego rozkładu glikogenu w miesniach. Mięśnie wtedy wysyłają sygnał do krwiobiegu że potrzeba więcej glukozy, poza tym uaktywniamy ok 80% tkanki mięsniowej,
Jak wynika z ostatniej pracy prof. Pilisa, współcześni sportowcy też zaczęli ćwiczyć intensywnie a krótko, odwrotnie niż dawniej oraz zmniejszyli spożycie białka do poziomu 1-1,5 g na kg masy ciała. (sic!)
JW
 
     
marekwisniewski

Dołączył: 24 Lis 2014
Posty: 5
Wysłany: Pon Lis 24, 2014 13:46   

Zawsze wydawało mi się że ćwiczenia powinny być dłuższe przedielone przerwami, i trzeba jeść dużo białka.
 
     
yarosh1980 

Pomógł: 8 razy
Wiek: 43
Dołączył: 03 Sty 2012
Posty: 742
Ostrzeżeń:
 7/2/3
Wysłany: Sob Lis 29, 2014 10:16   

Molka napisał/a:
ruszanie się w przeciwienstwie do siedzenia. Mnóstwo ludzi siedzi w krzesle godzinami, co jest fatalne w skutkach.

A jeśli siedzi się z wysiłkiem, tzn siedzi się nie dotykając pupcią krzesła? Ja czasem podczas siedzenia wyciągam ręce do dołu, kładę je w formie pięści na krześle i opieram się na nich (tak jak końcowa pozycja przy ćwiczeniu dipsów). Tułów zwisa sobie wtedy 10 cm nad krzesłem. Ja tak mam, że gdy dłużej siedzę, to uda zaczynają mi drętwieć. Ale to na pewno nie wina siedzącej pozycji czy bezruchu, tylko tego, że uciskane są wtedy naczynia krwionośne w nogach/pośladkach. Słyszałem też że od częstego siedzenia powstają hemoroidy, ale to pewnie również od samego nacisku na uda i pośladki, czego nie lubią żyły. Gdyby siedzieć np. w wodzie, gdzie ciężar ciała jest w niej równomiernie rozłożony, to raczej nie uświadczy się złych efektów pozycji siedzącej. Siła wyporu unosi ciało działając na każdy jego centymetr; jest tu inaczej niż przy zwykłym siedzeniu na krześle, gdzie cały ciężar jest skupiony na małej powierzchni ciała.
 
     
side 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 24 Lis 2011
Posty: 687
Wysłany: Sob Lis 29, 2014 10:39   

Taka mata jest calkiem niezla.
Zapewnia dobra wentylacje pomiedzy krzeslem a plecami i mikro masaz podczas siedzenia 8)

 
     
Grzegorz R 

Dołączył: 29 Paź 2014
Posty: 725
Ostrzeżeń:
 4/2/3
Wysłany: Sob Lis 29, 2014 13:17   

yarosh1980 napisał/a:
Molka napisał/a:
ruszanie się w przeciwienstwie do siedzenia. Mnóstwo ludzi siedzi w krzesle godzinami, co jest fatalne w skutkach.

A jeśli siedzi się z wysiłkiem, tzn siedzi się nie dotykając pupcią krzesła? Ja czasem podczas siedzenia wyciągam ręce do dołu, kładę je w formie pięści na krześle i opieram się na nich (tak jak końcowa pozycja przy ćwiczeniu dipsów). Tułów zwisa sobie wtedy 10 cm nad krzesłem. Ja tak mam, że gdy dłużej siedzę, to uda zaczynają mi drętwieć. Ale to na pewno nie wina siedzącej pozycji czy bezruchu, tylko tego, że uciskane są wtedy naczynia krwionośne w nogach/pośladkach. Słyszałem też że od częstego siedzenia powstają hemoroidy, ale to pewnie również od samego nacisku na uda i pośladki, czego nie lubią żyły. Gdyby siedzieć np. w wodzie, gdzie ciężar ciała jest w niej równomiernie rozłożony, to raczej nie uświadczy się złych efektów pozycji siedzącej. Siła wyporu unosi ciało działając na każdy jego centymetr; jest tu inaczej niż przy zwykłym siedzeniu na krześle, gdzie cały ciężar jest skupiony na małej powierzchni ciała.

Nie trzeba aż tak kombinować. Wystarczy kupić szwedzką piłkę i używać jej jako siedzisko. Nie uciska naczyń krwionośnych i wymusza pracę mięśni, które stabilizują pozycję siedzącą. Taka piłka nie jest droga, można jej używać w pracy, w domu.
Trzeba jednak od czasu do czasu ruszać się tak aby mięśnie i serce działały wspólnie jako pompa sercowo-mięśniowa. Taki ruch jest najlepszy, najskuteczniejszy w pobudzaniu krążenia.
Ostatnio zmieniony przez Grzegorz R Sob Lis 29, 2014 13:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved