Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Higiena jamy ustnej
Autor Wiadomość
rubens17

Dołączył: 07 Lut 2012
Posty: 30
Wysłany: Pią Gru 13, 2013 02:59   Higiena jamy ustnej

Witam, mam problem z osadem nazębnym. Zmieniałem szczoteczki i pasty a dalej mi się osadza na zębach, przez co nieestetycznie wyglądają. Te czarne plamki są dobijające.
Czy ktoś miał podobny problem i jak go rozwiązał ? Chciałem sobie kupić jakiś płyn do płukania bez fluoru ale jest tylko jeden na rynku i dosyć drogi 30zł za 380ml, chyba nie starczy nawet na miesiąc. Może mam jakąś specyficzną ślinę która sprzyja osadzaniu się kamienia? Chętnie poczytam jakieś artykuły na ten temat.
 
     
lucynao

Dołączył: 03 Lis 2013
Posty: 50
Wysłany: Pon Gru 16, 2013 10:57   

Możesz spróbować czyścić papką z sody i wody utlenionej, albo sypać sodę na pastę, albo...mam jeszcze parę sposobów, napiszę, gdy znajde chwile czasu
 
     
sylwiazłodzi 
AutismLowCarbDiet

Pomogła: 13 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 20 Mar 2007
Posty: 1774
Wysłany: Pon Gru 16, 2013 13:53   

lucyna napisz ale nie dla Andromedy tylko dla wszystkich

ona pisze bo zostawia linki do tego co reklamuje :)
_________________
Powołałam "Fundację Rodzin i Terapeutów Autyzm bez granic"
*w 2012 zostałam dietetykiem*
moja www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

 
     
WagaSTOP_pl

Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 35
Wysłany: Nie Sty 26, 2014 10:59   

Zgadzam się,pierwsze co należy w takiej sytuacji zrobić to udać się do dentysty,być może tutaj wystarczy tylko zdjąć kamień nazębny i będzie zdecydowanie lepiej. To już oceni lekarz.
 
     
Syriusz 
Syriusz

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 11 Wrz 2009
Posty: 165
Skąd: z buszu australijskiego
Wysłany: Czw Sty 30, 2014 12:33   Re: Higiena jamy ustnej

rubens17 napisał/a:
Witam, mam problem z osadem nazębnym. Zmieniałem szczoteczki i pasty a dalej mi się osadza na zębach, przez co nieestetycznie wyglądają. Te czarne plamki są dobijające.
Czy ktoś miał podobny problem i jak go rozwiązał ? Chciałem sobie kupić jakiś płyn do płukania bez fluoru ale jest tylko jeden na rynku i dosyć drogi 30zł za 380ml, chyba nie starczy nawet na miesiąc. Może mam jakąś specyficzną ślinę która sprzyja osadzaniu się kamienia? Chętnie poczytam jakieś artykuły na ten temat.


Mialem ten problem pol wieku temu ale wypialem sie na wszystkie slodkosci i dzieki temu nadal mam wszystkie swoje zeby a bedac ostatnio w Polsce zadziwilem co niektorych miazdzac orzechy wloskie wlasnymi zebami.
W moim zyciu bylem piec razy u dentysty, 2 razy zyjac jeszcze w Ojczyznie i 3 razy tutaj.
Sprawdzam zeby co 10 lat a sugestie dentystow olewam.
Swego czasu byl tu program w TV jak reporterka odwiedzila 3 gabinety dentystyczne i w kazdym otrzymala inne informacje ile to zebow ma do leczenia a miala wszystkie zdrowe.
Z czegos musi zyc ta mafia.
 
     
SwojskaPiwniczk

Dołączył: 24 Lip 2013
Posty: 62
Ostrzeżeń:
 3/2/3
Wysłany: Pon Mar 10, 2014 18:46   

Proponuję udać się do stomatologa który z pewnością rozwiąże twój problem,usunie osad i zapewni świeży oddech. W grę wchodzi także używanie dobrej,skutecznej pasty do zębów.
_________________
SwojskaPiwniczka.
 
     
Ramoneska

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Mar 2014
Posty: 9
Wysłany: Nie Mar 23, 2014 17:55   

Ja polecam jeszcze płukanie ust szałwią. Usuwa bakterie oraz odświeża oddech.
 
     
Moveo-Sport_pl

Dołączył: 24 Mar 2014
Posty: 63
Ostrzeżeń:
 3/2/3
Wysłany: Śro Maj 07, 2014 10:30   

Akurat o tym sposobie nie słyszałem,ale na pewno nie zaszkodzi spróbować. Poza tym masz jeszcze szereg płynów do płukania,jeżeli to nie pomoże to zostaje tylko wizyta u dentysty.
Ostatnio zmieniony przez Moveo-Sport_pl Śro Maj 07, 2014 10:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Klaudia Nowak 

Wiek: 39
Dołączyła: 08 Sie 2014
Posty: 11
Wysłany: Pon Sie 11, 2014 07:48   Re: Higiena jamy ustnej

rubens17 napisał/a:
Witam, mam problem z osadem nazębnym. Zmieniałem szczoteczki i pasty a dalej mi się osadza na zębach, przez co nieestetycznie wyglądają. Te czarne plamki są dobijające.
Czy ktoś miał podobny problem i jak go rozwiązał ? Chciałem sobie kupić jakiś płyn do płukania bez fluoru ale jest tylko jeden na rynku i dosyć drogi 30zł za 380ml, chyba nie starczy nawet na miesiąc. Może mam jakąś specyficzną ślinę która sprzyja osadzaniu się kamienia? Chętnie poczytam jakieś artykuły na ten temat.


Mi dentysta powiedzial, ze to sklonnosc genetyczna i zadna pasta nie pomoze. Trzeba chodzic co 3 miesiace na czyszczenie i tyle. Jakies znaczenie ma tez twoja dieta, to czy palisz papierosy, pijesz duzo kawy etc.
 
     
daniel_K 


Pomógł: 4 razy
Wiek: 38
Dołączył: 01 Sie 2014
Posty: 311
Skąd: Rybnik
Wysłany: Pon Sie 11, 2014 08:24   

Mi sie zaden osad nie robi na zebach ani kamien. Nie pije mleka ani nie jem nabialu. Przypadek?
 
 
     
filip369 

Dołączył: 09 Sie 2014
Posty: 2
Wysłany: Nie Sie 17, 2014 18:36   

To może wrzucę przepis który znalazłem gdzieś w internecie:
0,5 l wody
17 kropel citrosept
2-3 krople olejku eterycznego naturalnego miętowego
Płukałem tym jakiś czas jamę ustną i było dobrze.
 
     
EwelinaKos

Dołączył: 15 Wrz 2014
Posty: 6
Wysłany: Pon Wrz 15, 2014 11:21   

Osad nazębny, zwykle jest przyczyną nieświeżego zapachu z ust i nieestetycznego przebarwienia szkliwa. Plam na zębach pochodzących z kawy, herbaty, wina można pozbyć się przez wybielenie ich specjalną lampą (u stomatologa). Potem właściwa dieta (mniej substancji barwiących) i ochrona specjalnymi pastami (odbudowa szkliwa).

Pozdrawiam Ewelina
 
     
Agata10 

Wiek: 41
Dołączyła: 01 Paź 2014
Posty: 9
Wysłany: Śro Paź 01, 2014 09:49   

Zdecydowanie polecam udanie się do dentysty z takim problemem, ale do dobrego dentysty. Polecam dr Wiktora Abłażewicza z http://blueklinik.pl/pl/ moimi zębami zajął się bardzo dobrze.
 
     
amelia2379 

Dołączyła: 02 Paź 2014
Posty: 5
Wysłany: Czw Paź 02, 2014 21:08   Re: Higiena jamy ustnej

rubens17 napisał/a:
Witam, mam problem z osadem nazębnym. Zmieniałem szczoteczki i pasty a dalej mi się osadza na zębach, przez co nieestetycznie wyglądają. Te czarne plamki są dobijające.
Czy ktoś miał podobny problem i jak go rozwiązał ? Chciałem sobie kupić jakiś płyn do płukania bez fluoru ale jest tylko jeden na rynku i dosyć drogi 30zł za 380ml, chyba nie starczy nawet na miesiąc. Może mam jakąś specyficzną ślinę która sprzyja osadzaniu się kamienia? Chętnie poczytam jakieś artykuły na ten temat.


DO tej pory moje dziąsła krwawił, zęby się psuły zaczełam używąć tylko past z naturalnym skladem bez fluoru. Wszystko mineło.Moja lista past - bez fluoru, bez chemii-jestem weganką-odpowienie dla wegan :)Sarakan (naturalna ziołowa), Miswak firmy Dabur (naturalna, bez chemii, z wyciagiem z drezewa arakowego) Vicco-bez cukru- świetna.Może jeszcze być pasta z neem (Dabur).Od fluoru trzymam sie z daleka. W przypadku Miswak i pasty z neem- firma Dabur nie testuje na zwierzętach.
 
     
amelia2379 

Dołączyła: 02 Paź 2014
Posty: 5
Wysłany: Pon Lis 03, 2014 22:52   Re: Higiena jamy ustnej

rubens17 napisał/a:
Witam, mam problem z osadem nazębnym. Zmieniałem szczoteczki i pasty a dalej mi się osadza na zębach, przez co nieestetycznie wyglądają. Te czarne plamki są dobijające.
Czy ktoś miał podobny problem i jak go rozwiązał ? Chciałem sobie kupić jakiś płyn do płukania bez fluoru ale jest tylko jeden na rynku i dosyć drogi 30zł za 380ml, chyba nie starczy nawet na miesiąc. Może mam jakąś specyficzną ślinę która sprzyja osadzaniu się kamienia? Chętnie poczytam jakieś artykuły na ten temat.


spróbuj stosować pasty bez fluoru- fluor mocno niszczy zęby wbrew temu czym karmi nas przemysł farmaceutyczny.Polecam pastę całkiem ziołową: wegańska Sarakan, prócz tego Vicco- bez wygryzającego sie w zęby cukru, prócz tego Dabur robi dobre ziołowe
 
     
dominika11111

Dołączył: 05 Wrz 2014
Posty: 6
Wysłany: Czw Lis 06, 2014 20:41   

ja używam pasty bez fluoru ale też bardzo często usuwam kamień bo szybko mi się osadza


--------------------
ile kosztuje kurs operatora żurawi
 
     
daniel_K 


Pomógł: 4 razy
Wiek: 38
Dołączył: 01 Sie 2014
Posty: 311
Skąd: Rybnik
Wysłany: Sob Lis 08, 2014 21:45   

Ja nie wiem co wy z tym kamieniem, mi się on jakoś nie robi.
_________________
"Jeśli nie zainwestujecie w swoje zdrowie i zdrowie waszych bliskich, będziecie musieli wydać duże pieniądze na leczenie siebie i swojej rodziny u lekarzy ... Będziecie spłacać domy, mercedesy, wakacje swoich lekarzy i agentów ubezpieczeniowych."
 
 
     
Moveo-Sport_pl

Dołączył: 24 Mar 2014
Posty: 63
Ostrzeżeń:
 3/2/3
Wysłany: Wto Lis 11, 2014 14:25   

Bo to kwestia diety,to jak się odżywiasz ma wpływ na osad nazębny i tym samym tworzenie się kamienia. Kawa i słodycze w postaci gum,cukierków powoduje najcięższy osad,kamień.
 
     
kola28

Dołączył: 16 Gru 2014
Posty: 8
Wysłany: Czw Gru 18, 2014 16:46   

To co jemy ma ogromne znaczenie. A pasty bez fluoru też używam.
 
     
Moveo-Sport_pl

Dołączył: 24 Mar 2014
Posty: 63
Ostrzeżeń:
 3/2/3
Wysłany: Nie Mar 01, 2015 12:35   

Można też śmiało spróbować po umyciu zębów również odpowiedniego płynu do płukania jamy ustnej,jeżeli wybierzemy ten dobry to problem z nieświeżym naprawdę ustąpi.
 
     
janowko 

Wiek: 42
Dołączyła: 09 Wrz 2014
Posty: 12
Ostrzeżeń:
 3/2/3
Wysłany: Pon Mar 02, 2015 20:19   

Ja używam: http://www.superkoszyk.pl...-prochnicy.html od kilku już lat na zmianę z opcją zieloną i jestem bardzo zadowolna. Nie narzekam więc polecam. Ponoć należy zmieniać co jakiś czas pastę żeby nie przyzwyczajac jamy ustnej.
 
     
julisia00

Dołączył: 03 Mar 2015
Posty: 1
Ostrzeżeń:
 3/2/3
Wysłany: Wto Mar 03, 2015 16:47   

Powiem ci, że przy odrobinie chęci wystarczy tylko dbać o zęby domowymi sposobami. Na osad pomaga najbardziej szczoteczka elektryczna i jest bez porównania skuteczniejsza i mniej drażniąca dla dziąseł. Polecam sprawdzić te domowe sposoby na stronie stany zapalne
_________________
http://www.lubietosiebawie.pl/
 
     
karolas 

Dołączyła: 07 Sie 2016
Posty: 8
Wysłany: Nie Gru 18, 2016 13:29   

lucynao napisał/a:
Możesz spróbować czyścić papką z sody i wody utlenionej, albo sypać sodę na pastę, albo...mam jeszcze parę sposobów, napiszę, gdy znajde chwile czasu

Uważajcie na sodę potrafi nieodwracalnie uszkodzić szkliwo zębów. Po częstym myciu sodą zębów robią się ciemniejsze, bo osłabione szkliwo wchłania więcej barwników z pokarmu. Koleżanka tak sobie załatwiła zęby. Artykuł na temat wybielanie zębów
Ja z osadem radzę sobie u dentysty: skaling i piaskowanie. Podobnie jak ty mam ciemny kamień, niektórzy mają jaśniejszy, mniej widoczny. Dlatego co 6 miesięcy funduję sobie takie połączone zabiegi. Powodem zwiększonego odkładania się kamienia nazębnego może też być skład śliny, tak twierdzi mój stomatolog.
 
     
Piotrx 

Pomógł: 8 razy
Dołączył: 14 Lut 2010
Posty: 1453
Wysłany: Nie Gru 18, 2016 17:03   

karolas napisał/a:
lucynao napisał/a:
Możesz spróbować czyścić papką z sody i wody utlenionej, albo sypać sodę na pastę, albo...mam jeszcze parę sposobów, napiszę, gdy znajde chwile czasu

Uważajcie na sodę potrafi nieodwracalnie uszkodzić szkliwo zębów. Po częstym myciu sodą zębów robią się ciemniejsze, bo osłabione szkliwo wchłania więcej barwników z pokarmu. Koleżanka tak sobie załatwiła zęby. Artykuł na temat wybielanie zębów
Ja z osadem radzę sobie u dentysty: skaling i piaskowanie. Podobnie jak ty mam ciemny kamień, niektórzy mają jaśniejszy, mniej widoczny. Dlatego co 6 miesięcy funduję sobie takie połączone zabiegi. Powodem zwiększonego odkładania się kamienia nazębnego może też być skład śliny, tak twierdzi mój stomatolog.


Jeżeli musisz usuwać kamień co pół roku, to po prostu nie czyścisz zębów. Kup sobie irygator i stosuj trzy razy dziennie po posiłku.
Ostatnio zmieniony przez Piotrx Nie Gru 18, 2016 17:03, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
karolas 

Dołączyła: 07 Sie 2016
Posty: 8
Wysłany: Pon Gru 19, 2016 13:07   

Piotrx napisał/a:
karolas napisał/a:
lucynao napisał/a:
Możesz spróbować czyścić papką z sody i wody utlenionej, albo sypać sodę na pastę, albo...mam jeszcze parę sposobów, napiszę, gdy znajde chwile czasu

Uważajcie na sodę potrafi nieodwracalnie uszkodzić szkliwo zębów. Po częstym myciu sodą zębów robią się ciemniejsze, bo osłabione szkliwo wchłania więcej barwników z pokarmu. Koleżanka tak sobie załatwiła zęby. Artykuł na temat wybielanie zębów
Ja z osadem radzę sobie u dentysty: skaling i piaskowanie. Podobnie jak ty mam ciemny kamień, niektórzy mają jaśniejszy, mniej widoczny. Dlatego co 6 miesięcy funduję sobie takie połączone zabiegi. Powodem zwiększonego odkładania się kamienia nazębnego może też być skład śliny, tak twierdzi mój stomatolog.


Jeżeli musisz usuwać kamień co pół roku, to po prostu nie czyścisz zębów. Kup sobie irygator i stosuj trzy razy dziennie po posiłku.


Usuwanie kamienia co pół roku to zalecenie wszystkich stomatologów. Chodzi o profilaktykę przyzębia. Kamień powoduje wiele schorzeń między innymi paradontozę. Osad nazębny tworzy się u wszystkich, bez wyjątku. U jednych szybciej u innych wolniej. Irygator, płukanki i szczoteczkę elektryczną mam od lat i to w ciągłym użyciu :D
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Wto Gru 20, 2016 08:59   

Rozumiem, że kwasy z soku z cytryny rozpuszczają szkliwo, ale zasadowa soda oczyszczana? Przecież to podstawowy środek odkwaszający.
JW
 
     
Walerian 

Wiek: 30
Dołączył: 21 Lip 2016
Posty: 6
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Gru 20, 2016 11:31   

Ogólnie usuwanie kamienia jest za darmo 2x do roku u dentysty na NFZ :)
 
     
karolas 

Dołączyła: 07 Sie 2016
Posty: 8
Wysłany: Wto Gru 20, 2016 23:27   

Witold Jarmolowicz napisał/a:
Rozumiem, że kwasy z soku z cytryny rozpuszczają szkliwo, ale zasadowa soda oczyszczana? Przecież to podstawowy środek odkwaszający.
JW

Z sodą nie chodzi o rozpuszczanie tylko o abrazję - czyli ścieranie. Soda działa na szkliwo jak papier ścierny, często używana bezpowrotnie je niszczy. Sporo osób w ten sposób usiłowało wybielić sobie zęby z powodu minimalnego kosztu. Niestety efekt końcowy jest odwrotny, zniszczone szkliwo nie chroni przed próchnicą, barwniki wnikają do zębów z pożywienia powodując ich ciemniejszy kolor i przebarwienia ... do tego nadwrażliwość zębów.
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Śro Gru 21, 2016 10:07   

Jeżeli już, to własności ścierne ma węglan wapnia, który jest praktycznie nierozpuszczalny w wodzie i tworzy zawiesinę. Stosowany jest powszechnie w pastach do zębów.
Wodorowęglan i węglan sodu mają dobrą rozpuszczalność a co za tym idzie, znacznie słabsze własności ścierne niż zwykła pasta do zębów. Wodorowęglan jest głównym składnikiem regulującym molalność i kwasowość krwi.

Soda a sód to zupełnie różne rzeczy. Soda jest potoczną nazwą węglanu sodu albo napoju wytwarzanego poprzez rozpuszczenie pod ciśnieniem dwutlenku węgla w wodzie. Stąd dawne pojęcie whisky and soda.
Natomiast sód, obok potasu, jest pierwiastkiem metalicznym tworzącym silną zasadę.
Jeżeli nie podamy, z czym sód jest związany chemicznie, to nie wiadomo, o czym mowa.
Wszakże prawie wszystkie związki sodu są rozpuszczalne w wodzie i jako takie nie mają własności ściernych.
Wyjątkiem mógłby być krzemian sodu dodawany do zwykłych past do zębów.
Wszakże pasty powszechnie zawierają w dużej ilości takie środki ścierne, jak dwutlenek tytanu i węglan wapnia.
JW
 
     
lipon 

Dołączył: 21 Paź 2013
Posty: 166
Wysłany: Śro Gru 21, 2016 11:18   

karolas napisał/a:
Z sodą nie chodzi o rozpuszczanie tylko o abrazję - czyli ścieranie.


Karolas ma racje.Ja musiałem przestać mycia zębów sodą i wodą utlenioną bo zaczęły mnie boleć i były bardzo wrazliwe.
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Pon Sty 30, 2017 13:03   

https://youtu.be/pqwVGYRiJR4?t=213
JW
 
     
Studiose

Dołączył: 30 Sie 2019
Posty: 3
Wysłany: Pią Sie 30, 2019 10:28   

Polecam regularne szczotkowanie zębów oraz regularne stosowanie płynu do płukania jamy ustnej.

Osoby które maja tendencję do osadzania się kamienia nazebnego powinny przynajmniej raz w roku zgłosić się na jego usuwanie.
 
     
patrycja22

Dołączył: 17 Cze 2019
Posty: 9
Wysłany: Czw Sty 23, 2020 14:01   

Hej :)
A jak zadbać o higienę jamy ustnej u najmłodszych? Która pasta do zębów dla dzieci z fluorem czy bez będzie lepsza? A także jak dbać o pierwsze ząbki u niemowląt? Będę wdzięczna za wszystkie porady! :)
 
     
magdi

Dołączył: 11 Cze 2020
Posty: 6
Wysłany: Czw Cze 11, 2020 22:56   

Mi ostatnio stomatolog piaskowanie robił, widać różnicę.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved