Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak jedli i pili starożytni rzymianie?
Autor Wiadomość
sylwiazłodzi 
AutismLowCarbDiet

Pomogła: 13 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 20 Mar 2007
Posty: 1774
Wysłany: Czw Gru 19, 2013 12:26   Jak jedli i pili starożytni rzymianie?

http://www.romanum.histor...we_rzymian.html

to tylko fragment:

Defrutum (lub carenum lub sapa) jest to sok z winogron (tzw. moszcz), który gotuje się z przyprawami aż zgęstnieje i nabierze słodkiego smaku. Tak przygotowana substancja służyła w antycznym Rzymie za słodzik. Normalne wino dla Rzymian było zbyt gorzkie i cierpkie, dlatego też postanowili słodzić je defrutum. Gotowano moszcz do tego momentu, aż naczynie zmniejszyło swoją objętość do 2/3 pojemności (carenum), do połowy (defrutum), lub do 1/3 (sapa). Słodzik ten dodawano także do owoców oraz mięsa, tym samym konserwując je na wypadek dłuższej podróży. W ten sposób przechowywano pigwy, melony czy miód na zimę. Defrutum mieszano także z garum i otrzymywano w ten sposób niezwykle popularną przyprawę oenogarum.

Co ciekawe, gdy gotowano sok w naczyniach z ołowiu, uwalniał się cukier ołowiany (octan ołowiu II), substancja silnie toksyczna i trująca. Zatrucia te jednak nie są natychmiastowe, zawsze mają przebieg przewlekły.

Ołów z ludzkiego organizmu jest usuwany bardzo powoli, gromadzi się przede wszystkim w kościach i krwi (a z nią wędruje do wszystkich narządów). Skutkami jego długotrwałego przyjmowania może być wiele chorób: arytmia serca, choroby nerek, anemia, niewydolność krążenia, która prawie zawsze prowadzi do śmierci.

Gdy badano szczątki mieszkańców Imperium Rzymskiego, archeolodzy stwierdzili u zmarłych bardzo wysokie stężenie ołowiu. Ołów wpływa również na nasz układ nerwowy, więc może spotęgować, a nawet wywołać choroby psychiczne. Świetnym przykładem tego faktu mogą być cezarowie pokroju Kaliguli lub Nerona. Pijąc dużo tego typu wina z ołowianych kielichów wprowadzali oni do swojego organizmu zabójcze ilości niebezpiecznej substancji, która w negatywny sposób wpływała na ich zachowania i psychikę. Tak też można częściowo wytłumaczyć, chociażby nagłą zmianę zachowania Kaliguli z miłego i sympatycznego chłopaka, w żądnego tortur i gwałtów tyrana.
_________________
Powołałam "Fundację Rodzin i Terapeutów Autyzm bez granic"
*w 2012 zostałam dietetykiem*
moja www / my website
Autyzm dieta niskowęglwodanowa - Autism Low Carb Diet

 
     
vvv
^^^


Pomógł: 12 razy
Wiek: 52
Dołączył: 04 Sty 2013
Posty: 3494
Wysłany: Czw Gru 19, 2013 12:58   

Wygląda,że Rzymianie się przejechali na słodziku z ołowiem, ale żeby nie był tak słodko to współcześnie aktualne (od 1830r w świecie zachodnim) jest robienie sobie cukrem trzcinowym lub buraczanym dziur w zębach by następnie wypełniać te dziury rtęcią znacznie bardziej toksyczną od ołowiu. Wprawdzie plomby rtęciowe(amalgamatowe) są w odwrocie, ale mamy za to słodziki typu aspartam, całe spektrum chemii spożywczej, chemię rolniczą, GMO i potężny - w najlepszym wypadku - szum elektromagnetyczny w którym żyjemy. Zapomniałem o farmaceutykach, fluorze, pominąłem pierwiastki w powietrzu, system bankowy, system oświatowy, system ochrony zdrowia, system gospodarki odpadami i trucie propagandowo-radioelektroniczne z globalnym dwutlenkiem węgla i ekologicznymi rtęciówkami na czele.
:faint:
Ostatnio zmieniony przez vvv Czw Gru 19, 2013 13:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
yarosh1980 

Pomógł: 8 razy
Wiek: 43
Dołączył: 03 Sty 2012
Posty: 742
Ostrzeżeń:
 7/2/3
Wysłany: Czw Gru 19, 2013 19:12   

Podoba mi się to, że Rzymianie nie używali sztućców przy jedzeniu. Maniery jak z paleo. Co do ołowiu, to czytałem, że i Polacy przed wiekami pili wodę z ołowianych rur i naczyń, co wpłynęło na zdrowie przyszłych pokoleń i ogólną jakość naszego narodu.

vvv napisał/a:
robienie sobie cukrem trzcinowym lub buraczanym dziur w zębach

No właśnie, zaraz podam do sądu firmy sprzedające cukier i zaskarżę je o to, że przez spożywanie ich cukru mam dziś dziurawe zęby. Tak samo jak pewien palacz dostał miliony odszkodowanie od koncernów tytoniowych, za to że palenie tytoniu zniszczyło mu zdrowie. W sumie ta sama głupota co u niego, u mnie też spowodowała zniszczenie ciała.
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Gru 22, 2013 21:47   

Na ten temat jest dobra książka "Around the Roman Table" Patricka Faasa
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
seanor

Dołączył: 19 Sty 2009
Posty: 249
Wysłany: Śro Gru 25, 2013 16:06   

Tak http://jedzoptymalnie.pl/kulinaria.php?id=169 też jadano - wyszperał kristan ;)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved