Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
enzymy i nietolerancje pokarmowe
Autor Wiadomość
m509

Dołączył: 26 Wrz 2013
Posty: 4
Wysłany: Czw Wrz 26, 2013 12:13   enzymy i nietolerancje pokarmowe

W jaki sposób można sprawdzić czy ma się wszystkie enzymy do poprawnego trawienia btw, gdyż obawiam się że mój przewód pokarmowy nie radzi sobie ze wszystkimi produktami.

Ogólnie węgle, podejrzewałem gluten, ale i te bez glutenu jak gryczana czy ryż również zalegają w jelitach i czuje pieczenie w lewym dolnym boku (ok miednicy lub pachwiny), również przy owocach zachodzą problemy gastryczne. Teraz na lc przy B i T także czasem pojawia się pieczenie z lewej strony.
Z własnych obserwacji zauważyłem że kiepsko trawie węgle czyli zboża owoce itp, białko, sam nie wiem, na pewno nie służy laktoza i ogólnie mleczne. Tłuszcze raczej ok.

Zwracam uwagę, co mówi moje ciało i stąd wiele wątpliwości nawet do pokarmów które aktualnie spożywam na lc, dlatego zbieram na testy nietolerancji pokarmowych które są robione z poznaniu- koszt ok 1500zł, gdyż już sam nie wiem czy mogę jeść pewne produkty które przecież mogą mi zniszczyć mój przewód pokarmowy, póki co nie dając objawów np wieprzowina, jajka, pomidory itp (w razie nietolerancji)
_________________
Lubie słuchać mądrych ludzi. Pozdrawiam :)
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Pią Wrz 27, 2013 10:19   Re: enzymy i nietolerancje pokarmowe

m509 napisał/a:
W jaki sposób można sprawdzić czy ma się wszystkie enzymy do poprawnego trawienia btw, gdyż obawiam się że mój przewód pokarmowy nie radzi sobie ze wszystkimi produktami.
Wszystkich enzymów nie da się sprawdzić, bo naukowcy nie mają zielonego pojęcia, ile tego jest i długo mieć nie będą.
Najczęściej palenie w brzuchu powodują właśnie owoce, mleczne, soczki, cukier, ciasteczka, nadmiar węglowodanów.
Najrzadziej występują nietolerancje wołowiny, wieprzowiny i ryżu (w Europie).
JW
 
     
m509

Dołączył: 26 Wrz 2013
Posty: 4
Wysłany: Pią Paź 11, 2013 18:10   

dziękuje za odpowiedź. W takim razie jak postawić diagnozę oprócz własnych subiektywnych obserwacji? w jaki sposób postawić diagnozę- testy z krwi są coś warte, czy może pomóc tylko np gastroskopia?
_________________
Lubie słuchać mądrych ludzi. Pozdrawiam :)
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Pią Paź 11, 2013 18:17   

Przede wszystkim subiektywne obserwacje tego, co szkodzi, potem testy z krwi a na końcu gastroskopia, jeżeli nic się nie poprawi. Gastroskopia ma sens, jeżeli odkrywa coś dla chirurga. W innych przypadkach gastrolog stwierdza jakiś stan zapalny, który pacjent i tak odczuwa bez badania.
JW
 
     
koffin

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2013
Posty: 482
Wysłany: Wto Wrz 02, 2014 17:16   

1. Jak zwiększyć enzymy(tabletki czy jakieś produkty-ale jakie? figi niby zawierają enzymy) co jeść, jak postępować?
2.Napisał Pan że na ryż występują największe nietolerancje w Europie. Również wołowina i wieprzowina potrafi uczulić. Odnośnie wołowiny- miał Pan na myśli wołowinę z krowy czy z byka?
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Czw Wrz 04, 2014 08:59   

koffin napisał/a:
1. Jak zwiększyć enzymy(tabletki czy jakieś produkty-ale jakie? figi niby zawierają enzymy) co jeść, jak postępować?
2.Napisał Pan że na ryż występują największe nietolerancje w Europie. Również wołowina i wieprzowina potrafi uczulić. Odnośnie wołowiny- miał Pan na myśli wołowinę z krowy czy z byka?

Mam na myśli każdą wołowinę. Z tym, że samce jądrzaste każdego gatunku zwierząt zazwyczaj bardziej capią. :)
W Europie nietolerancja ryżu występuje rzadko. To w krajach dalekiego wschodu spotyka się tę nietolerancję. Tam, gdzie jedzą dużo ryżu.
JW
 
     
koffin

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2013
Posty: 482
Wysłany: Czw Wrz 04, 2014 13:06   

Rzeczywiście :)

Nietolerancja występuję, ponieważ dużo jedzą ryżu. Ryż to zboże, pół zboże czy trawa?
Czy nietolerancja bierze się z częstego jedzenia wszystkich pokarmów czy dotyczy to tylko zbóż, pół zbóż?
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Śro Lut 21, 2018 19:35   

Zadałem sobie wreszcie trud i oszacowałem częstość występowania poszczególnych produktów wśród wyników z badań nietolerancji pokarmowych metodą enzymatyczną.
Wyszło mniej więcej tak, w przybliżeniu, ale oddaje to rząd wielkości:
pszenica 80%
całe jajka 78%
mleko krowie 59%
drożdże 58%
kukurydza 44%
gluten 31%
różne orzechy 29%
strączkowe 28%
żyto, owies 18%
ryż, kurczaki 15%
ryby, ziemniaki, imbir 8%
seler, soja 5%
warzywa różne 1%

Jak widać, to nie gluten, ale w ogóle białka pszeniczne uczulają, więc precyzyjne diagnozowanie celiakii przez służby medyczne nie ma sensu, bo nietolerancja glutenu występuje trzykrotnie rzadziej, a pszenica jest wszędzie.
Przykra wiadomość dla ortodoksów, to to, że całe jajka też bardzo często uczulają. Czy same żółtka są lepsze, nie wiadomo. Tutaj pozostaje tylko wiara.
Zaskakujące jest, że drożdże często uczulają, a przecież są uznawane, szczególnie przez wegetarian, za pożywne.
No i kukurydza 44%, to uczulające barachło, pomimo, że zboże bezglutenowe. Bezmyślnie jest zalecane w celiakii.
W podręcznikach powszechnie przedstawia się seler, jako warzywo uczulające. To kit, bo co prawda seler pięć razy częściej występuje, niż inne warzywa, ale 5% to znacznie mniej, niż np. powszechnie zalecane kurczaki z 15%.

Czego ani razu nie wykryliśmy, jako alergenu? Czerwonych mięs, wieprzowiny, wołowiny, jagnięciny.
No comment.

JW

PS. Poza testami, raz w życiu spotkaliśmy osobę z uczuleniem na smalec i raz na masło. Tylko tyle!
Wg US FDA margaryny miękkie powodują tysiące ciężkich zawałów serca co rok.
 
     
figa


Pomógł: 8 razy
Wiek: 67
Dołączył: 07 Lut 2005
Posty: 1142
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: Czw Lut 22, 2018 02:22   

Jak zrozumiałam ,jajka gorsze od padlinki.???dla mnie wielkie zaskoczenie.
a sery?????wędliny????
Propo?? a może uczulenie jest związane z trawieniem???
Zdecydowanie wole jajka ,z mięsem i wędlinami mam problem,
chyba ,ze zmielone surowe [boje się a podjadam]
_________________
pozdrawiam
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Czw Lut 22, 2018 09:10   

To jest statystyka indywidualnych nietolerancji, a nie jakości pożywienia. Jeżeli dana osoba toleruje jakieś produkty, to nie ma przeciwwskazań. Z tym, że przetworów mlecznych z wielu powodów wszyscy powinni unikać, nawet, jeżeli nie mają nietolerancji. Wędliny z kolei zawierają konserwanty. Zresztą nie tylko wędliny, ale wszystkie przetworzone produkty. Jeżeli ma Pani wątpliwości, to proszę zrobić test nietolerancji.
Statystyka jest przybliżona, ale i tak bardzo znacząca. Wnioskiem z niej jest, że nasi przodkowie najbardziej przystosowali się do jedzenia czerwonego mięsa i jakichś warzyw-korzonków a najmniej do pszenicy. Jajek i mleka w dawnych czasach nie mieli.
JW
 
     
kalarepa150

Dołączył: 13 Paź 2017
Posty: 10
Wysłany: Pon Mar 12, 2018 13:13   

ja miałam bardzo podobny problem, z tymże ja cierpię na zespól jelita wrażliwego... i muszę metodą prób i błędów wyszukać składników co mi szkodzi a co nie... do tego stosuje preparat intesta bod zieki niemu czuję się trochę lepiej, ale i tak z dietą przewalone, zjem cos co nie jest dla mnie przeznaczone i koniec... cały dzień zawalony :(
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved