Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Panierka
Autor Wiadomość
Carnassier

Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 46
Wysłany: Pią Maj 04, 2012 20:46   Panierka

Jeśli ktoś ma pomysł na dobrą panierkę low-carb to zapraszam do dzielenia się.

Mi ostatnio chodzą po głowie wiórki kokosowe i ziarna sezamu, ale nie odważyłem się spróbować.
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Maj 04, 2012 21:08   

Zmielone skorupki kurze czy kości :]
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Carnassier

Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 46
Wysłany: Pią Maj 04, 2012 21:23   

Hannibal napisał/a:
Zmielone skorupki kurze czy kości :]

Szanuję Twoje zdanie, ale moje kubeczki smakowe domagają się odnowienia znajomości z KFC ;)
I szukam jakiejś rozsądnej alternatywy - idealnie by było wykombinować np. 50g mąki na 500g piersi w małych kotlecikach.
 
     
EAnna 

Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 03 Sty 2009
Posty: 1298
Wysłany: Pią Maj 04, 2012 21:36   

Carnassier napisał/a:
pomysł na dobrą panierkę low-carb to

Płatki migdałowe, należy je dodatkowo zgnieść przed użyciem.
W zależności od twojego bilansu wegli możesz dodać 1/3 bułki tartej.
Jest jednak jeden warunek: należy bardzo ostrożnie smażyć, poniewaz płatki szybko się przypalają.
Możesz też robić z sezamem; inny smak. Wiórki osobiście mi nie smakują w tym zastosowaniu ;)
_________________
Pozdrawiam
EAnna
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Maj 05, 2012 04:56   

Carnassier napisał/a:
Szanuję Twoje zdanie, ale moje kubeczki smakowe domagają się odnowienia znajomości z KFC ;)

Żartowałem ;)
Carnassier napisał/a:
I szukam jakiejś rozsądnej alternatywy - idealnie by było wykombinować np. 50g mąki na 500g piersi w małych kotlecikach.

To może mąka ziemniaczana albo jakaś razowa żytnia?
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Carnassier

Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 46
Wysłany: Sob Maj 05, 2012 09:54   

Hannibal napisał/a:
Żartowałem ;)
Powiem szczerze, że nie byłem pewien :D
Hannibal napisał/a:
To może mąka ziemniaczana albo jakaś razowa żytnia?
Te rodzaje są gęstsze czy zdrowsze? Bo zawartość węgli zbliżona do zwykłej mąki. Może zamiast ziemniaczanej lepiej wybrać czystą skrobię?
Ostatnio zmieniony przez Carnassier Sob Maj 05, 2012 09:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Maj 05, 2012 11:50   

Carnassier napisał/a:
Te rodzaje są gęstsze czy zdrowsze? Bo zawartość węgli zbliżona do zwykłej mąki. Może zamiast ziemniaczanej lepiej wybrać czystą skrobię?

No żyto zawiera niewiele glutenu. Ziemniaki w ogóle.
O zawartość węgli bym się w ogóle nie martwił, bo w panierce raczej niewiele ich wychodzi.
O wiele ważniejszy jest sposób obróbki - jeśli będziesz standardowo smażył to wygenerujesz liczne szkodliwe związki.
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
zyon 


Pomógł: 69 razy
Dołączył: 04 Sie 2009
Posty: 8854
Wysłany: Sob Maj 05, 2012 13:03   

Przeczytalem tytul tematu "panterka' i pomyslalem, ze bardz0 dziwny temat :shock:
Ja jako panierka polecilbym cebule taka prazona, wysmienita jest, zadne tam maki-sraki
_________________
Nauka:nigdy więcej! Po maturze chodziłem na 3 różne studia, jednak okazało się że wykształcenie to nie jest coś dla mnie. I tak oto twój argument spala na konewce:) To takie krótkowzroczne masło maślane.
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Maj 05, 2012 13:17   

zyon napisał/a:
Ja jako panierka polecilbym cebule taka prazona, wysmienita jest, zadne tam maki-sraki

Zrób fotę i ją tu zapodaj - będzie wiadomo jak to wygląda.
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Mariusz_ 
[Usunięty]

Pomógł: 12 razy
Wiek: 24
Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 2808
Wysłany: Sob Maj 05, 2012 14:31   

co znaczy standardowo smażył?
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Maj 05, 2012 15:09   

Mariusz_ napisał/a:
co znaczy standardowo smażył?

czyli tak jak to robi się statystycznie w domach
czyli na sporym ogniu, w wysokiej temperaturze
w panierce taki typ obróbki to jedna z najmniej zdrowych opcji
nie licząc mikrofali rzecz jasna
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
zyon 


Pomógł: 69 razy
Dołączył: 04 Sie 2009
Posty: 8854
Wysłany: Sob Maj 05, 2012 15:21   

Hannibal napisał/a:
zyon napisał/a:
Ja jako panierka polecilbym cebule taka prazona, wysmienita jest, zadne tam maki-sraki

Zrób fotę i ją tu zapodaj - będzie wiadomo jak to wygląda.


No jeszcze tylko zarciu fotek nie robilem ;D Poza tym panierki nie uzywam ale jak juz tro taka z cebuli jest najbardziej ok, no oprocz tego z sezamu jest w miare ok.
_________________
Nauka:nigdy więcej! Po maturze chodziłem na 3 różne studia, jednak okazało się że wykształcenie to nie jest coś dla mnie. I tak oto twój argument spala na konewce:) To takie krótkowzroczne masło maślane.
 
     
Mariusz_ 
[Usunięty]

Pomógł: 12 razy
Wiek: 24
Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 2808
Wysłany: Sob Maj 05, 2012 15:28   

Przesadzasz :) W ustach osoby,kt nie posługuje się ogniem, brzmi bardzo przekonująco :hihi:
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Maj 05, 2012 15:56   

Mariusz_ napisał/a:
Przesadzasz :)

Spox. Zawsze możesz "polepszyć" jedzenie palnikiem acetylenowym - będzie sam cymesik :P
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Maj 05, 2012 15:58   

zyon napisał/a:
No jeszcze tylko zarciu fotek nie robilem ;D

No foty to żadnej jeszcze chyba nie zapodałeś, więc wszystko co napisałeś jest mocno wirtualne. :D
Mariusz, mimo naszym różnic, coś jednak zamieścił i to się chwali
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
Ostatnio zmieniony przez Hannibal Sob Maj 05, 2012 15:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
zyon 


Pomógł: 69 razy
Dołączył: 04 Sie 2009
Posty: 8854
Wysłany: Sob Maj 05, 2012 16:20   

Hannibal napisał/a:
zyon napisał/a:
No jeszcze tylko zarciu fotek nie robilem ;D

No foty to żadnej jeszcze chyba nie zapodałeś, więc wszystko co napisałeś jest mocno wirtualne. :D
Mariusz, mimo naszym różnic, coś jednak zamieścił i to się chwali

Wiesz, jakos nie cierpie na internetowy ekshibicjonizm i szczerze mowiac to kolo pedzla mi lata czy ktos uzna, ze taka panierka jest mozliwa czy nie, jego sprawa.

Mysle tez, ze ciebie to akurat ta panierka najmniej interesuje ;D
_________________
Nauka:nigdy więcej! Po maturze chodziłem na 3 różne studia, jednak okazało się że wykształcenie to nie jest coś dla mnie. I tak oto twój argument spala na konewce:) To takie krótkowzroczne masło maślane.
Ostatnio zmieniony przez zyon Sob Maj 05, 2012 16:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Maj 05, 2012 16:36   

zyon napisał/a:
Wiesz, jakos nie cierpie na internetowy ekshibicjonizm

A wiesz co to jest w ogóle ekshibicjonizm? To jak facet obnaża się w miejscu publicznym przed kobietą :)
Jeśli tak bardzo hiberbolizujesz to należałoby uznać multum Twoich opisów na temat swojego żywienia, ćwiczeń fizycznych, dolegliwości jako mega-ekshibicjonizm. Czy ja to tak traktuję? No nie, bo mam normalny ku temu stosunek, nie jak w komunie, kiedy trzeba było wszystko utajniać, bo ubecja czyhała.
Można rzadziej coś zapodać, można częściej, ale jak ktoś nic nie zapodaje to dlatego, że albo się czegoś boi albo po prostu nic ciekawego nie ma do pokazania. No jeszcze mógłbym dorzucić antytalencie w robieniu zdjęć, no ale w dobie cyfrówek to trzeba rzeczywiście się "ujemnie postarać" :D
A czasem jak się o czymś mówi to fota dała by więcej niż tysiące opisów. Po prostu pomocne byłoby dla czytających.
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
Ostatnio zmieniony przez Hannibal Sob Maj 05, 2012 16:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
zyon 


Pomógł: 69 razy
Dołączył: 04 Sie 2009
Posty: 8854
Wysłany: Sob Maj 05, 2012 17:37   

Hannibal napisał/a:
zyon napisał/a:
Wiesz, jakos nie cierpie na internetowy ekshibicjonizm

A wiesz co to jest w ogóle ekshibicjonizm? To jak facet obnaża się w miejscu publicznym przed kobietą :)

Ojej , dzieki za znakomita definicje, takiej jeszcze nie znalem ;D A jak kobieta sie obnaza przed facetem to juz nie jest ekshibicjonizm? ;D A jak transseksualista przed dzieckiem to co? ;D
Widze, ze zpierwszy raz sie spotkales z tym prastarym okresleniem, to taka bardziej wysublimowana forma parcia na szklo tyle, ze w necie :D

Hannibal napisał/a:

Jeśli tak bardzo hiberbolizujesz to należałoby uznać multum Twoich opisów na temat swojego żywienia, ćwiczeń fizycznych, dolegliwości jako mega-ekshibicjonizm. Czy ja to tak traktuję? No nie, bo mam normalny ku temu stosunek, nie jak w komunie, kiedy trzeba było wszystko utajniać, bo ubecja czyhała.

Co za bzdrura, na tym polega forum, ze sie pisze na jakis okreslony temat, w pewnym sensie fora sa forma ekshibicjonizmu tyle, ze na poziomie emocjonalno-intelektualnym 8)
Blogi to tez forma ekshibicjonizmu.

Hannibal napisał/a:

Można rzadziej coś zapodać, można częściej, ale jak ktoś nic nie zapodaje to dlatego, że albo się czegoś boi albo po prostu nic ciekawego nie ma do pokazania. No jeszcze mógłbym dorzucić antytalencie w robieniu zdjęć, no ale w dobie cyfrówek to trzeba rzeczywiście się "ujemnie postarać" :D
A czasem jak się o czymś mówi to fota dała by więcej niż tysiące opisów. Po prostu pomocne byłoby dla czytających.


Po prostu Hannibal, nie mam czasu ani ochoty na zabawe w jakies fotki a zwlaszcza zarcia, ktorego nie spozywam i musialbym na te okazje robic jakies kotlety i je panierowac w panierce, ktora tez trzeba wykonac albo kupic. Potem zalatwic sobie aparat albo kupic i przerzucic, tylko po to aby ktos tam mogl sobie rzucic okiem na fote i powiedziec, ze nie, dzieki, on tego nie bedzie jadl heheh no troche za duzo ceregieli :D
_________________
Nauka:nigdy więcej! Po maturze chodziłem na 3 różne studia, jednak okazało się że wykształcenie to nie jest coś dla mnie. I tak oto twój argument spala na konewce:) To takie krótkowzroczne masło maślane.
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Maj 05, 2012 18:12   

zyon napisał/a:
Widze, ze zpierwszy raz sie spotkales z tym prastarym okresleniem, to taka bardziej wysublimowana forma parcia na szklo tyle, ze w necie :D

Muszę Cię zmartwić, ale wiem o tym już od dawien dawna.
Tyle, że nijak nie można merytorycznie uzasadnić, że zrobienie foty panierce to jakieś parcie na szkło.
No można tylko jednym - myśleniem epoki Gomułki, kiedy to zwykli ludzie bali się własnego cienia i nic nie pokazywali. :D
zyon napisał/a:
nie mam czasu

Hehe, argument iście zabawny.
Czas, żeby pisać tasiemcowe posty np. w pogawędce z yaroshem miałeś, a tutaj minuty nie masz, żeby fotę zapodać.
Z foty może ktoś by skorzystał - z polemiki z yaroshem nikt nie skorzystał, tylko serwer się zapełnił :what:
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
zyon 


Pomógł: 69 razy
Dołączył: 04 Sie 2009
Posty: 8854
Wysłany: Sob Maj 05, 2012 18:18   

Wiesz Hannibal, nawet jakbym mial te panierke, ktorej nie mam i nie uzywam to jakos tak wydawaloby mi sie nieco "uwlaczajace" :D mojemu aparatu, zeby uzywac D90 do robienia fot jakims kotletom, naprawde dziwne uczucie heheheh jakos nie wpadlem nigdy na taki pomysl

Tak naprawde to ja ci powiem, ze mozesz nie wierzyc w te panierke , mi to naprawde nie robi zadnej roznicy hehe, ja jej nie uzywam, bo nie panieruje, ty jej nie uzyjesz , bo tym bardziej nie panierujesz, wychodzi na to, ze chcesz sztuki dla sztuki, z ktorej nikt nie skorzysta i bedzie to bezproduktywne. ;D

Cytat:
z polemiki z yaroshem nikt nie skorzystał, tylko serwer się zapełni

e, pare osob mialo ubaw, np maniek696 i ja 8)
_________________
Nauka:nigdy więcej! Po maturze chodziłem na 3 różne studia, jednak okazało się że wykształcenie to nie jest coś dla mnie. I tak oto twój argument spala na konewce:) To takie krótkowzroczne masło maślane.
Ostatnio zmieniony przez zyon Sob Maj 05, 2012 18:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Maj 05, 2012 18:55   

Gdyby ta cebulowa panierka była bez znaczenia to byś o niej nie napisał.
A że napisałeś, więc coś już się pojawiło do oblukania.
No ale spoko, nie marnuj D90 na takie bzdety :]
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
zyon 


Pomógł: 69 razy
Dołączył: 04 Sie 2009
Posty: 8854
Wysłany: Sob Maj 05, 2012 19:58   

No bez znaczenia z pewnoscia nie jest, bo pasuje do tematu idealnie, co nie znaczy, ze automatycznie ja sie nia zajadam :) Jadlem kiedys w takiej panierce i bylo fajne, wiec uznalem to za fakt, na tyle istotny, ze warty wspomnienia w temacie ale nie az na tyle, zeby organizowac sobie taka panierke na potrzeby sesji fotograficznej ;D
_________________
Nauka:nigdy więcej! Po maturze chodziłem na 3 różne studia, jednak okazało się że wykształcenie to nie jest coś dla mnie. I tak oto twój argument spala na konewce:) To takie krótkowzroczne masło maślane.
 
     
Magdalinha 

Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 16 Paź 2008
Posty: 881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Maj 05, 2012 22:30   

Mariusz_ napisał/a:
Przesadzasz :) W ustach osoby,kt nie posługuje się ogniem, brzmi bardzo przekonująco :hihi:
a co z silnie rakotwórczymi akrylamidami, które tworzą się w czasie smażenia większości produktów, m.in. ziemniaków, mięsa, jajek, ryby?

Hannibal napisał/a:
Zawsze możesz "polepszyć" jedzenie palnikiem acetylenowym - będzie sam cymesik :P
:D

Zyon, chodzi o cebulę prażoną ze sklepu? Widziałam coś takiego w sklepach, i nie wygląda zbyt zachęcająco.

Na panierkę można zastosować płatki owsiane.
 
     
Mariusz_ 
[Usunięty]

Pomógł: 12 razy
Wiek: 24
Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 2808
Wysłany: Sob Maj 05, 2012 23:29   

Magdalinha napisał/a:
a co z silnie rakotwórczymi akrylamidami, które tworzą się w czasie

http://jn.nutrition.org/content/138/11/2229.full :-x
 
     
Heniu 
sweet like cinnamon

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Lut 2012
Posty: 153
Wysłany: Nie Maj 06, 2012 00:20   

Zależnie od tego co chcemy osiągnąć, filtrujemy wyniki z wyszukiwarki. I tak:

Dietary acrylamide intake and the risk of renal cell, bladder, and prostate cancer

New Study Finds High Levels of Acrylamide in Diet May Increase Ovarian, Endometrial Cancer Risk

A Prospective Study of Dietary Acrylamide Intake and the Risk of Endometrial, Ovarian, and Breast Cancer

A Prospective Study on Dietary Acrylamide Intake and the Risk for Breast, Endometrial, and Ovarian Cancers

Dietary acrylamide intake and the risk of head-neck and thyroid cancers: results from the Netherlands Cohort Study.

Lung Cancer Risk in Relation to Dietary Acrylamide Intake

Acrylamide in food

Acrylamide Intake and Breast Cancer Risk in Swedish Women
_________________
"...Janek zorientował się, że nic nie widzi. By nie zgubić się w lesie, chwycił idącego przed nim towarzysza. Zapadł na kurzą ślepotę. I znowu uratował go felczer. Łyżka surowej, zmielonej wątróbki sprawiła, że objawy choroby minęły."
 
     
zyon 


Pomógł: 69 razy
Dołączył: 04 Sie 2009
Posty: 8854
Wysłany: Nie Maj 06, 2012 13:14   

Magdalinha napisał/a:
Zyon, chodzi o cebulę prażoną ze sklepu? Widziałam coś takiego w sklepach, i nie wygląda zbyt zachęcająco.

No cos takiego z tym, ze mozna sobie samemu taka uprazyc. Jak dla mnie smak swietny i na pewno lepsze niz maka albo bulka tarta
_________________
Nauka:nigdy więcej! Po maturze chodziłem na 3 różne studia, jednak okazało się że wykształcenie to nie jest coś dla mnie. I tak oto twój argument spala na konewce:) To takie krótkowzroczne masło maślane.
 
     
Mariusz_ 
[Usunięty]

Pomógł: 12 razy
Wiek: 24
Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 2808
Wysłany: Nie Maj 06, 2012 14:34   

Można by sięgnąć głębiej
The Effects of Ethidium Bromide Induced Loss of Mitochondrial DNA on Cellular Function and Ultrastructure in Human Breast Cancer Cell Line T47D
Kraje uprzemysłowione mają słabość do Bromide :) ,ale szkoda na to czasu. :]
Chociaż bromki to wdzięczny temat badań dla naukowców. Ciężko jednak jest się przyznać do "fo pa". :)
Ostatnio zmieniony przez Mariusz_ Nie Maj 06, 2012 14:37, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
Magdalinha 

Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 16 Paź 2008
Posty: 881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Maj 06, 2012 19:02   

W 2002r. szwedzcy naukowcy poinformowali, że w jedzeniu jest akrylamid. Badania na szczurach wykazały, że jest silnie kancerogenny.
Kilka lat później badania wykazały, że ta kancerogenność nie dotyczy ludzi co oznacza:
- wyniki wszelkich badań na szczurach nie muszą mieć przełożenia na ludzkie organizmy albo
- zmanipulowanie wyników badań na ludziach
Obie wersje nieciekawe :faint:
Jedno z badań było sponsorowane przez Związek Piekarzy w Stanach Zj.
Jednak badania wykazały ponad wszelką wątpliwość,że akrylamid jest neurotoksyczny czyli niszczy komórki nerwowe.
Potem wrzucę parę linków.

Proszę moda o przeniesienie tych postów o ACR do nowego tematu :)
Ostatnio zmieniony przez Magdalinha Nie Maj 06, 2012 19:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Mariusz_ 
[Usunięty]

Pomógł: 12 razy
Wiek: 24
Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 2808
Wysłany: Nie Maj 06, 2012 21:32   

Lepiej poczytać o obróbce tremicznej i jej wpływie na strawność białka przez organizm ludzki. Optymalna temp wew potrawy/mięsa wpływająca na najwyższą strawność białka ,mieści sie w przedziale 75-90 stopni. Jak mnie pamięć nie myli. :]
 
     
krzysztof2

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 14 Maj 2009
Posty: 756
Wysłany: Pią Cze 22, 2012 08:53   

WITAM :hug:

Jakby podczas smażenia, pieczenia itp. powstawał( wydzielał się) tylko akrylamid - wówczas byłoby to raj.
Karmelizacja
http://www.food-info.net/pl/colour/caramel.htm
Akroleina - pieczenie i smażenie na tłuszczu zwłaszcza na maśle to :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Akroleina
wyciąg z toxnetu o akroleinie
http://www.frankmckinnon.com/acrolein.htm
Wpływ akroleiny na apolipoproteiny A-I (apoA-I ),ściany tętnic i HDL, miażdżycę
Acrolein modifies apolipoprotein A-I in the human artery wall.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16037261

Zmiany w żywności podczas jej przetwarzania i przechowywania
szerzej w :
http://kulturystyka.pl/zm...przechowywania/
( autor materiału wykorzystał "Podstawy żywienia człowieka - Przewodnik do ćwiczeń" - Roman Cichon, Lidia Wądołowska)
Cytat:
Termiczna obórka tłuszczu
Tłuszcze są bardzo wrażliwe przede wszystkim na tlen i temperaturę, troszkę mniej na światło i odczyn środowiska. W tłuszczach i olejach podczas przechowywania i obróbki mogą mieć następujące procesy:
- do 100 stopni C autooksydacja ( w procesach tych mogą powstawać związki o właściwościach toksycznych można podzielić je na 3 grupy:
1. Produkty utleniania, np. nadtlenki i hydronadtlenki oraz epoksydy
2. Produkty polimeryzacji
3. Produkty cyklizacji, czyli tworzenia pierścieni wskutek wygięcia i zamknięcia się części łańcucha węglowego, np. monomery cykliczne)

- powyżej 100 termiczna oksydacja
- ok. 200 stopni bez dostępu tlenu termiczna polimeryzacja i cyklizacja
- ok. 180 izomeryzacja geometryczna i położeniowa
- ok. 400 pyroliza czyli bezpośrednie działanie ognia

działanie tlenu

Jak pisałem wyżej tłuszcze są szczególnie podatne na tlen, więc oksydacja zachodzi w warunkach przechowywania i przetwarzania ich. Bardzo wrażliwe na utlenianie są produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe a proces ten zachodzi jeszcze szybciej, jeśli są poddane wcześniej hydrolizie tłuszczu. Rozkładają się karotenoidy a także witaminy A i E. Powoduje ona straty NNKT i wzrasta zawartość nadtlenków, hydrotlenków i produktów ich rozpadu, które przecież wykazują właściwości toksyczne. Co robią? Mogą uszkadzać błony komórkowe, struktury wewnątrz komórkowe, unieczynnić enzymy i jest możliwość rozwoju miażdżycy czy raka. Jednak toksyczność ich ulega osłabieniu, jeśli dostają się przez przewód pokarmowy gdyż podczas wchłaniania w jelitach znaczna ich część zostaje zmetabolizowana przez drobnoustroje.
działanie ogrzewania
Ogrzewanie również powoduje stratę NNKT, ale może prowadzić do powstania monomerów cyklicznych i polimerów. Polimery nie poddają się działaniu enzymów trawiennych. Obniżają one strawność tłuszczów i smażonych w nich produktów, a spożywane w większych ilościach wywołują biegunki i zaburzenia żołądkowo jelitowe. Gorsze od nich są jednak monomery cykliczne, powstają one z kwasów wielonienasyconych. Wchłaniają się bardzo dobrze i mogą powodować uszkodzenia np. wątroby, nerek, serca wykazują właściwości mutagenne i kancerogenne.
przemysłowe uwodornienie olejów
Dochodzi tutaj do całkowitego wysycenia wodorem wiązań podwójnych w wielonienasyconych kwasach tłuszczowych. Powoduje 100% strat kwasu linolowego i linolenowego i powstawanie izomerów geometrycznych i pozycyjne kwasów tłuszczowych obniżają one wartość tłuszczu a przy dużym ich spożyciu mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Tłuszcze trans są naturalnym składnikiem tłuszczu zwierząt przeżuwających, ale występują tam w niewielkich ilościach. Trochę tłuszczów trans powstaje także podczas rafinacji, szczególnie odwadniania. Duża ich ilość występuje w tłuszczach utwardzanych tłuszcze smażalnicze cukiernicze czy piekarnicze mogą zawierać ich nawet 37%. Mogą zawsze występować one podczas smażenia szczególnie podatne są na to oleje roślinne...
Białka
...
Temperatury w granicach 115-160 stopni C podczas prażenia lub ekstruzji produktów zbożowych prowadzą do degradacji lizyny innych aminokwasów a co za tym idzie obniżają strawność i wartość białka. W temperaturach 180-300stopni C z czasem wytwarzają się wiązania krzyżowe i rozkład aminokwasów. Plus to polepszenie substancji smakowych i zapachowych. Chodzi o pieczenie mięsa i ciast....

Warto zwrócić uwagę na chociażby nitrozaminy ( także dużo wskutek wędzenia )np.: nirtobenzen i wspomniane wcześniej epoksydy -( zresztą większość cyklodienów to epoksydy ) - to porażka.
itd.itp.

Można skorzystać z TOXNETU.
np.wpisując do hasło do TOXNETU :ACROLEIN , itp.itd.
http://toxnet.nlm.nih.gov/


POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY :papa:
 
     
gravs 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 13 Gru 2009
Posty: 483
Skąd: ze wsi
Wysłany: Pią Cze 22, 2012 21:35   

a czy istnieje coś na czym smażenie nie jest szkodliwe?
_________________
każda sztuka jest bezużyteczna - oscar wilde
 
     
Mariusz_ 
[Usunięty]

Pomógł: 12 razy
Wiek: 24
Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 2808
Wysłany: Pią Cze 22, 2012 22:03   

Na smalcu, maśle na "zimno" same zdrowie Apetito Akrylamid ;) :] :-x
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 39
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Cze 23, 2012 07:13   

gravs napisał/a:
a czy istnieje coś na czym smażenie nie jest szkodliwe?

Zależy od temp. tego smażenia. Smażenie smażeniu przecież nie równe.
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Abigail 

Wiek: 38
Dołączyła: 19 Paź 2012
Posty: 14
Wysłany: Śro Paź 24, 2012 14:22   Smażenie

Najlepiej jest smażyć od wysokiej temperatury, aby ściąć białko w mięsie, wtedy tłuszcz aż tak bardzo nie przenika do wnętrza potrawy, a jednocześnie zostaje ona soczysta ;) co do panierki to niestety ja lubię tą najbardziej niezdrową czyli jak ciasto naleśnikowe tylko z piwem i dwoma lub trzema jajkami i do tego zazwyczaj coś dosypuję, typu; wiórki kokosowe, mielone orzechy lub po prostu sporą ilość ziół ;) raz mi ktoś polecił płatki kukurydziane, ale to nie było dla mnie ;/
_________________
Abigail
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved