Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Rodzicielstwo.
Autor Wiadomość
Joannaż 


Pomogła: 38 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 19 Kwi 2010
Posty: 2285
Wysłany: Wto Wrz 28, 2010 08:38   Rodzicielstwo.

Zobacz człowieka w swoim dziecku.

Cytat:
Zobacz człowieka w swoim dziecku

Wydaje ci się, że skoro jesteś rodzicem, to wiesz wszystko o wychowywaniu dzieci? Nieprawda, tego też trzeba się nauczyć. Przed polskimi rodzicami długa droga - wynika z przeprowadzonych niedawno badań
W obliczu problemów rodzicom często brakuje pomysłów, jak pomóc dzieciom - pokazały wyniki badań w ramach kampanii "Mądrzy Rodzice"*. Przeprowadzono je na zasadzie klasówki. Rodzice otrzymali punkty za odpowiedzi, a na koniec ocenę. Aż 17 proc. badanych dostało ocenę niedostateczną, 41 proc. mierną. Wiedza zaledwie 8 proc. rodziców była warta oceny dobrej lub bardzo dobrej.
- To były pionierskie badania, wcześniej nikt tego nie analizował. Wyniki są kiepskie. Znamy się na pielęgnacji pociech, potrafimy dbać o ich zdrowie, ale nie umiemy już nawiązać z dzieckiem prawdziwej więzi. Czasem mamy też wygórowane oczekiwania. Np. wydaje nam się, że dwulatek wysiedzi grzecznie na przyjęciu rodzinnym. A to oczywiście niemożliwe - mówi Dagmara Jaklewicz z Fundacji Kidprotect, która wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka realizuje kampanię.

Innym, powszechnym błędem jest zbyt częste wyręczanie dziecka w pracy. Rodzice powinni uczyć samodzielności, a tymczasem wolą zrobić wszystko sami, bo tak jest "sprawniej i szybciej". Nie można się dziwić niechęci dziecka np. do prac domowych, gdy 46 proc. rodziców zmywa naczynia, które ich potomek zostawił w zlewie.

Równie kiepsko rodzice wypadli w teście o psychologii rozwojowej dziecka. Pytano ich m.in. o to, co pociecha w danym wieku powinna wiedzieć i potrafić. Wynik maksymalny osiągnęło tylko 0,7 proc. rodziców. Pocieszające jest natomiast to, że większość badanych (81 proc.) traktuje kłopoty dzieci z powagą i wyrozumiałością. Tylko 5 proc. rodziców uznaje je za niewarte uwagi. Gorsze wyniki uzyskali rodzice, kiedy zapytano ich, co robią, gdy np. są zmęczeni, a dziecko domaga się rozmowy. 71 proc. potrzebuje najpierw trochę czasu na odpoczynek. Ale aż 23 proc. w pierwszej kolejności oskarżyłoby dziecko o to, że na pewno narozrabiało.

- Wyniki tego ogólnopolskiego sprawdzianu skłoniły nas do działania. Postanowiliśmy dać rodzicom na tacy wiedzę na temat rozwoju dziecka i technik wychowawczych. Dlatego przygotowaliśmy specjalną ofertę szkoleń dla rodziców - mówi Jakub Śpiewak, prezes Fundacji Kidprotect. Szkolenia dla liderów - w formie warsztatów - poprowadzą m.in. Dorota Zawadzka i doc. Halina Weker. Zajęcia dla rodziców rozpoczną się na początku przyszłego roku w całej Polsce.

* Badanie przeprowadziła firma Millward Brown SMG/KRC na ogólnopolskiej, losowej grupie 1001 dorosłych Polaków, rodziców dzieci w wieku do 18 lat.
_________________
Im więcej trudności w drodze do celu,
tym więcej radości w jego osiągnięciu.
 
     
Witold Jarmolowicz 
Site Admin

Pomógł: 46 razy
Dołączył: 06 Sie 2007
Posty: 8787
Wysłany: Wto Wrz 28, 2010 09:19   Re: Rodzicielstwo.

sinsemilla napisał/a:
Zobacz człowieka w swoim dziecku.
Cytat:
Zobacz człowieka w swoim dziecku
Postanowiliśmy dać rodzicom na tacy wiedzę na temat rozwoju dziecka i technik wychowawczych. Dlatego przygotowaliśmy specjalną ofertę szkoleń dla rodziców - mówi Jakub Śpiewak, prezes Fundacji Kidprotect. Szkolenia dla liderów - w formie warsztatów - poprowadzą m.in. Dorota Zawadzka i doc. Halina Weker. Zajęcia dla rodziców rozpoczną się na początku przyszłego roku w całej Polsce.

I miejmy tylko cichą nadzieję, że specjaliści nie naprodukują kolejnych bzdur w ramach unijnego dofinansowania.
JW
 
     
Joannaż 


Pomogła: 38 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 19 Kwi 2010
Posty: 2285
Wysłany: Nie Lis 06, 2011 01:04   

Cytat:
PROŚBA DZIECKA

Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.

Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa.

Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.

Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuje postawę głupio dorosłą.

Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy
w cztery oczy.

Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.

Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.

Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. To nie ty jesteś moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga!

Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę.

Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy.

Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic
z tego wszystkiego nie wychodzi.

Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.

Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.

Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę
w ciebie.

Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.

Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.

Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby
w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet ci się nie śniło.

Nie zapominaj , że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.

Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało

Nie bój się miłości. Nigdy.


Janusz Korczak


:)
_________________
Im więcej trudności w drodze do celu,
tym więcej radości w jego osiągnięciu.
Ostatnio zmieniony przez Joannaż Nie Lis 06, 2011 01:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
EAnna 

Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 03 Sty 2009
Posty: 1298
Wysłany: Nie Lis 06, 2011 09:32   

sinsemilla napisał/a:
Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy.

Bardzo mi się to spodobało :)
_________________
Pozdrawiam
EAnna
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved