Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Witold Jarmolowicz
Wto Sty 01, 2013 11:12
Nadczynność tarczycy
Autor Wiadomość
Likvidi


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Gru 2010
Posty: 33
Wysłany: Śro Gru 08, 2010 18:55   Nadczynność tarczycy

Niedawno stwierdzono u mnie nadczynność tarczycy (zdecydowanie za niski poziom TSH), przepisano mi także lek (Metizol), coby rozpocząć leczenie. Mnie jednak interesowałyby alternatywne metody leczenie tej przypadłości, w miarę jak najbardziej naturalne. Czy ktoś z Was także ma podobne kłopoty zdrowotne? W jaki sposób się leczycie? Jakieś cenne rady = ) ?
 
     
jasta28j 
jasta28

Pomógł: 1 raz
Wiek: 76
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 160
Skąd: Rabka
Wysłany: Śro Gru 08, 2010 19:14   

Likvidi - oczywiście masz przewagę układu symatycznego S. By wyleczyć się trzeba jeść tak by przejść w przewagę układu Ps. Gdy już TSH oraz T3 i T4 będą w normie trzeba ograniczyć układ przywspółczulny Ps bo możesz się wpędzić w niedoczynność.
 
     
Likvidi


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Gru 2010
Posty: 33
Wysłany: Śro Gru 08, 2010 19:23   

Nie wiem czym są wspomniane układy, dlatego ciężko mi pojąć o co chodzi. Co takiego jeść powinnam by uruchomić proces leczenia, w jakiej ilości? Natomiast jeśli chodzi o T3 i T4 to badania sugerują, że są u mnie w normie, pozostaje tylko TSH, które zdecydowanie w normie nie jest.
 
     
jasta28j 
jasta28

Pomógł: 1 raz
Wiek: 76
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 160
Skąd: Rabka
Wysłany: Śro Gru 08, 2010 19:30   

Likvidi - oczywiście T3 oraz T4 mogą być w normie. To lepiej. W każdym razie nie możesz być na typowej D.O. bo właśnie nią leczy się lux niedoczynność. Ale niech wypowiedzą się inni.
 
     
Mariusz_ 
[Usunięty]

Pomógł: 12 razy
Wiek: 24
Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 2808
Wysłany: Śro Gru 08, 2010 19:31   

Zrób prosty test temp Broda Barnes. Temp z rana po przebudzeniu 36,5-36,6 w dzień 37
 
     
Likvidi


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Gru 2010
Posty: 33
Wysłany: Śro Gru 08, 2010 19:47   

Cytat:
W każdym razie nie możesz być na typowej D.O. bo właśnie nią leczy się lux niedoczynność


To znaczy, że w ogóle nie powinnam być na D.O. (co prawda i tak nie potrafię trzymać się jednej "żelaznej receptury", chociaż węglowodany ograniczyłam, a to już coś), zamieniając ją na jakąś inną, czy może mogę ją stosować D.O. tylko, że odpowiednio zmodyfikowaną (?).

Cytat:
Zrób prosty test temp Broda Barnes. Temp z rana po przebudzeniu 36,5-36,6 w dzień 37


Ok. Przetestuję się.
 
     
Mariusz_ 
[Usunięty]

Pomógł: 12 razy
Wiek: 24
Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 2808
Wysłany: Śro Gru 08, 2010 19:55   

Pomiar w buzi najlepiej termometrem rtęciowym.
http://www.preventionandh...id_Activity.pdf
Jeżeli będzie problem z zatokami może wskazywać wyższa temp(usta). Jeżeli jest Ok. tu i tu powinno być identycznie
Ostatnio zmieniony przez Mariusz_ Śro Gru 08, 2010 20:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
jasta28j 
jasta28

Pomógł: 1 raz
Wiek: 76
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 160
Skąd: Rabka
Wysłany: Śro Gru 08, 2010 20:00   

Likvidi - zostałem żle zrozumiany. W tej chwili proporcje D. O. są nie dla Clebie. Oczywiście w/g mnie, i nie znaczy to że mam rację. A tak naprawdę - umiesz obliczać białka, tłuszcze i węglowodany w gramach ?
 
     
Likvidi


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Gru 2010
Posty: 33
Wysłany: Czw Gru 09, 2010 19:50   

Cytat:
A tak naprawdę - umiesz obliczać białka, tłuszcze i węglowodany w gramach ?


Nie za bardzo, sęk w tym, że zwykle jadam "na oko", proporcje mnie zwykle nie obchodziły, kiedyś tam może z jakiegoś kalkulatora online korzystałam, ale to wszystko. Teraz tak właściwie to nie jestem na żadnej konkretnej diecie, po prostu ograniczam węglowodany (chociaż nadal mam problemy z łaknieniem na słodycze - nie wiem czy to spowodowane tą tarczycą, czy zwykłym uzależnieniem od cukru).

Zatem ponawiam pytanie: co z tą tarczycą? : D
 
     
jasta28j 
jasta28

Pomógł: 1 raz
Wiek: 76
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 160
Skąd: Rabka
Wysłany: Czw Gru 09, 2010 20:13   

Likvidi - niestety bez wyliczenia białek, tłuszczów i węglowadanów wszelkie moje próby doradzania nie maja żadnego sensu bo niestety moga wtedy przypominać wróżenie z fusów. Sa tam jeszcze inne istotne rzeczy ale umiejętność wyliczania B, T i W jest najwazniejsza zwłaszcza przy tarczycy. Niestety nic tu "na oko" nie potrafię pomóc. Przepraszam.
 
     
Mariusz_ 
[Usunięty]

Pomógł: 12 razy
Wiek: 24
Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 2808
Wysłany: Pią Gru 10, 2010 14:40   

http://curezone.com/forums/fm.asp?i=1735501#i
 
     
Paweł-poprostu 


Pomógł: 5 razy
Wiek: 29
Dołączył: 08 Cze 2010
Posty: 697
Skąd: Polkowice
Wysłany: Pią Gru 10, 2010 17:06   

Ja swojego czasu, zahaczyłem o działanie tarczycy:
http://dobradieta.pl/foru...625fe008a340d3f
Cytat:
TSH jest regulowany na zasadzie sprzężenia zwrotnego z hormonami tarczycy, stymuluje zwiększenie przepływu kwi przez tarczyce i uwydatnienia jej działania.
Natomiast z kolei tarczyca produkuje tyroksynę:
Cytat:
Tyroksyna pobudza procesy utleniania w tkankach, pobudza rozpad tłuszczów do kwasów tłuszczowych i glicerolu, wzmaga wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego i jej zużycie przez komórki. Zwiększa także wydzielanie i efekty działania somatotropiny i glikokortykoidów, wpływa na czynność gruczołów płciowych. Hormon ten jest bardzo ważny dla rozwoju fizycznego i psychicznego młodych organizmów, wpływa również regulująco na laktację i rozród

i trójjodotyronine (T3):
Cytat:
Trójjodotyronina jest u człowieka głównym hormonem tarczycy, który powstaje głównie przez odjodowanie tyroksyny (T4) na poziomie tkankowym. Działanie hormonów tarczycy jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ich działanie ujawnia się we wszystkich komórkach organizmu i jest szczególnie ważne w okresie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego oraz dla wzrostu.
Niedobór hormonów tarczycy w okresie niemowlęcym prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu i niedorozwoju umysłowego. Dawniej to zaburzenie było nazywane kretynizmem tarczycowym. Obecnie w krajach cywilizowanych bada się noworodki badaniem przesiewowym na występowanie wrodzonej niedoczynności tarczycy. Wczesne rozpoznanie i leczenie tego schorzenia zapewnia prawidłowy rozwój dziecka.

Na zwiększenie syntezy tyreatropiny wpływa tyreoliberyna (TRH) i somatoliberyna (GHRH)!
Natomiast jak już dobrze wiemy (GHRH) jest syntezowany podczas trawienia białka zwierzęcego, natomiast somatostatyna (SRIF) jest jej antagonistą.
Więc co zwiększa wydzielanie (SRIF)?
Węglowodany!!!

No ale zawsze możesz posądzić mnie o brak praktyki, że jestem teoretykiem, co poniektórzy mi wypominają :-) .
Się nie dziwie, oni w moim wieku miotłom machali, pucu pucu szóru szóru.
Wiec zadam Ci pytania....
Ile jadasz węglowodanów, w jakiej postaci (najczęściej), osobno czy z białkiem i tłuszczem?
Tolerujesz mleko i pozostałe mleczne, a lubisz w ogóle?
Sadze, że mogę Ci pomoc Likvidi :-) .
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=-rdnYY5eODQ
 
     
Likvidi


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Gru 2010
Posty: 33
Wysłany: Pon Gru 13, 2010 00:12   

Cytat:

Ile jadasz węglowodanów, w jakiej postaci (najczęściej), osobno czy z białkiem i tłuszczem?



Węglowodany, które jadam to głównie: ryż brązowy, słodycze (tutaj należy się zlinczowanie, albo coś gorszego... zbanowanie : D ), pizza & zapiekanka & tosty z serem (dwa-trzy razy w tygodniu, rówanież należy się linczowanie), owoce - raz na ruski rok (teraz często mandarynki jako że rozpoczął się "sezon" mandarynkowy), za warzywami zbytnio nie przepdam, dlatego występują w śladowych ilościach. Co do ilości, to niestety nie mogę podać dokładnej, jednakże na pewno zjadam ich więcej niż 100 g na dzień. Zwykle nie mieszam pokarmów - jak jem białko to białko, jak węgle to węgle, chociaż czasami zdarza się połączenie węglo-białko, ale rzadko.
Ogólnie rzecz biorąc moja "dieta" jest bardzo jednostajna, w ciągu dnia czasami poprzestaję na dwóch posiłkach na dzień(śniadanie - jajka, obiado-kolacja: jakaś zupa, czy kotlety, deser: prażone orzeszki), mięso jem codziennie, ale głównie w postaci kruczaka, ewentualnie żeberka tudzież kiełbasa z wiadomego źródła. Nieciekawie to wygląda...

Cytat:
http://curezone.com/forums/fm.asp?i=1735501#i


Merci za link, w sumie gościu wydaje się prawić ciekawie (zwłaszcza, że zaleca jeszcze przy tym odpowiednią dietę). Przyjrzę się temu baczniej jak w końcu znajdę czas.

Ogólnie zastanawiam się czy faktycznie nie przejść na tą "kurację" Metizolem, chociaż nie chciałabym korzystać z chemii, jeśli są inne alternatywy, ale z drugiej strony symptomy dają mi się we znaki zdecydowanie za długo...
Co sądzicie o leczeniu poprzez sumplementację(tak ogólnie)?
Ostatnio zmieniony przez Likvidi Pon Gru 13, 2010 00:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Paweł-poprostu 


Pomógł: 5 razy
Wiek: 29
Dołączył: 08 Cze 2010
Posty: 697
Skąd: Polkowice
Wysłany: Pon Gru 13, 2010 16:07   

Zwiększenie TSH jest jednym z objawów odpowiedzi autoimmunologicznej na większe peptydy przetaczane linfą doprowadzając do chorób z autoagresji.
Choroby należące do tej grupy to:
toczeń rumieniowy
choroba reumatyczna
kłębkowe zapalenie nerek
marskość wątroby
żółtaczki polekowe
przewlekłe zapalenie trzustki
cukrzyca typu I
choroby tarczycy
samoistna męska niepłodność
niedokrwistość hemolityczna
nawet zawał serca
nawet małopłytkowość
gościec przewlekły postępujący
choroba Bürgera
choroba Bechterewa
Stwardnienie rozsiane i boczne zanikowe
a nawet miażdżyca i inne liczne choroby

Na razie odsyłam Panią do lektury "Życie bez pieczywa" Wolfganga Lutza mogę wysłać na pdf, następnie jeśli Pani zechce mogę upraszczając napisać o rozdzielności produktów somatostatycznych od somatoliberycznych.
Pozdrawiam :papa:
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=-rdnYY5eODQ
 
     
Mariusz_ 
[Usunięty]

Pomógł: 12 razy
Wiek: 24
Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 2808
Wysłany: Pon Gru 13, 2010 17:43   

TSH niskie tzn :)
a) duża podaż jody w diecie powoduje obniżenie tsh w dłuższej perspektywie czasy-to raczej odpada :) (nasycenie tarczycy)

b) mało ilość jodu w diecie powoduje identyczne zjawisko. Mało jodu w diecie mało tyreoglobuliny do "wiązania" jodu a tym samym TSH niższe

c) może to być również spowodowane
rażąco niskim stężeniem cukru we krwi, albo nadmiernym poziomem insuliny, zła dieta lub niezdolność do trawienia / absorpcji / przyswajania jedzenia-ale to przy pozostałych parametrach w "normie" raczej odpada

Inna możliwość
Układ hormonalny nie przeszedł na LC tzw syndrom metaboliczny :)
TSH niskie a człowiek ma niedoczynność tarczycy :) Mark Starr niedoczynność typu II Temat rzeka :)

Likvidi temp była zmierzona?? będzie więcej wiadomo :)

Nie przywiązuj, aż tak dużej uwagi do TSH przy tarczycy bo do ładu z nią nie dojdziesz Lekarze wmówią Ci, że masz problem z nią :)
Ważne
F3
F4,
rT3
TPO
oraz
TG+
temp ciała+
objawy dla hiper/hypo (wywiad z pacjentem)

Cytat:
“Following orthoiodosupplementation, serum T4 and TSH levels usually go down and free T3 stays steady. I have seen TSH sometimes go up rather than down while T4 and free T3 did not change or may have gone up some. This does not mean that the patient was developing hypothyroidism but that the brain was stimulating the body to make more sodium Iodide symporters (NIS)…. While taking iodide, one may see an elevated TSH but we have to recognize that this is not a bad thing. TSH has many actions outside the thyroid that have been discovered…. Often a check of the patient’s T4, free T3 and TSH shows the T4 to go down, free T3 going down and TSH going up. Iodide is an essential nutrient that is absorbed by all cell lines. Its highest concentration is seen in the thyroid.”

http://iodine4health.com/ortho/flechas_ortho.htm
http://www.thyroid-info.c...david-derry.htm
http://www.youtube.com/watch?v=eSwgUndHcqU

A ww napędzają T3 :)
http://www.ncbi.nlm.nih.g...t_uids=15142639
http://iodine4health.com/..._regulation.htm
Mam nadzieję, że trochę pomogłem po chłopskiemu ;) 8-)
Ostatnio zmieniony przez Mariusz_ Pon Gru 13, 2010 18:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Molka 
Moderator


Pomogła: 60 razy
Dołączyła: 02 Maj 2009
Posty: 6909
Wysłany: Pon Gru 13, 2010 18:44   

Mariusz_ napisał/a:


b) mało ilość jodu w diecie powoduje identyczne zjawisko. Mało jodu w diecie mało tyreoglobuliny do "wiązania" jodu a tym samym TSH niższe

czemu niższe TSH? zjawisko inne, TSH wysokie..
 
     
Mariusz_ 
[Usunięty]

Pomógł: 12 razy
Wiek: 24
Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 2808
Wysłany: Wto Gru 14, 2010 17:21   

Ponieważ w pkt a) po okresie x- miesięcy tarczyca się nasyci (5mg/d ile dobrze pamiętam) i tsh np z 6 i więcej wraca do normy.
Dlaczego ludzie mają wola? pkt B
Dlaczego po spożyciu większej ilości I2 niektóre osoby odczuwają "dyskomfort" w krtani? (powiększenie tarczycy :) pkt A + inne sytuacje związane z H2O2 itp :)
 
     
Molka 
Moderator


Pomogła: 60 razy
Dołączyła: 02 Maj 2009
Posty: 6909
Wysłany: Wto Gru 14, 2010 19:09   

Mariusz_ napisał/a:
Ponieważ w pkt a) po okresie x- miesięcy tarczyca się nasyci (5mg/d ile dobrze pamiętam) i tsh np z 6 i więcej wraca do normy.
Dlaczego ludzie mają wola? pkt B
Dlaczego po spożyciu większej ilości I2 niektóre osoby odczuwają "dyskomfort" w krtani? (powiększenie tarczycy :) pkt A + inne sytuacje związane z H2O2 itp :)

czym sie nasyci tarczyca w dłuzszej perspektywie?
 
     
Mariusz_ 
[Usunięty]

Pomógł: 12 razy
Wiek: 24
Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 2808
Wysłany: Śro Gru 15, 2010 17:45   

Jodem receptory tarczycy (kt mogą zawierać fluro, brom, chlor-halogenki---> wypieranie bla bla bla)
Ucz się nie tylko biochemii http://iodine4health.com/body/body.htm
Ostatnio zmieniony przez Mariusz_ Śro Gru 15, 2010 17:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Likvidi


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Gru 2010
Posty: 33
Wysłany: Śro Gru 15, 2010 17:47   

Cytat:
Likvidi temp była zmierzona?? będzie więcej wiadomo :)


Co do temperatury to raz zmierzyłam (wyszło dokładnie: 36,4 st. C), obecnie przy sobie nie mam termomentru, ale się za to zabiorę coby uzyskać jakieś uśrednione wyniki (zainwestuję w termometr - inwestycja mego życia).

W sumie to wydaje mi się, że faktycznie choruję na nadczynność tarczycy, bo mam szereg utrudniających mi normalne fukcjonowanie symptomów od dłuższego czasu (yyy od dzieciństwa? ?), a które są bezpośrednio powiązane z tą chorobą, więc chyba teoria o niedoborze jodu zostaje obalona (to: 4 ways to diagnose Hypothyroidism
mnie jeszcze w tym przekonaniu utwierdza). A jescze w temacie symptomów: czy problemy z trądzikiem oraz skłonność do wychudzenia także można powiązać z nadczynnością tarczycy?


Cytat:
Na razie odsyłam Panią do lektury "Życie bez pieczywa" Wolfganga Lutza mogę wysłać na pdf, następnie jeśli Pani zechce mogę upraszczając napisać o rozdzielności produktów somatostatycznych od somatoliberycznych.
Pozdrawiam :papa:


Lutza to gdzieś tam mam na dysku, leży zakurzony, kiedyś cosik pobieżnie czytałam, w sumie to mnie głównie skłoniło do zaprzestania zjadania chleba i ogólnegp zmiejszenia ilości spożywanych węglowodanów (a pochłaniałam ich zdeycodowanie więcej). Aha, i błagam tylko nie per Pani : D, Likvidi/Likvid.
Co do tej rozdzielności prodkutów, to jeśli Ci się chce pisać to możesz, oczywiście.
Jednakże gdybym przeszła ściśle na taką właśnie dietę, to czy to faktycznie by wystarczyło? (teraz to wygląda tak, że w sumie nie wygląda, teoria i praktyka to dla mnie dwie odmienne strony medalu).
 
     
Molka 
Moderator


Pomogła: 60 razy
Dołączyła: 02 Maj 2009
Posty: 6909
Wysłany: Śro Gru 15, 2010 18:08   

Mariusz_ napisał/a:
Jodem receptory tarczycy (kt mogą zawierać fluro, brom, chlor-halogenki---> wypieranie bla bla bla)
Ucz się nie tylko biochemii http://iodine4health.com/body/body.htm

Mariusz piszesz bardzo niejasno,
cytuje.
Kod:
TSH niskie tzn :)
a) duża podaż jody w diecie powoduje obniżenie tsh w dłuższej perspektywie czasy-to raczej odpada :) (nasycenie tarczycy)

b) mało ilość jodu w diecie powoduje identyczne zjawisko. Mało jodu w diecie mało tyreoglobuliny do "wiązania" jodu a tym samym TSH niższe

punkt b. pisalam ze wysokie TSH a ty mi odpowiadasz ze po nasyceniu, a gdzie w punkcie b pisales ze po przyjmowaniu jodu? napisales wyraznie ze malo jodu malo T3 i tym samym malo TSH, a to bląd.
Ostatnio zmieniony przez Molka Śro Gru 15, 2010 18:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
EAnna 

Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 03 Sty 2009
Posty: 1298
Wysłany: Śro Gru 15, 2010 18:49   

Mariusz_ napisał/a:
Zrób prosty test temp Broda Barnes. Temp z rana po przebudzeniu 36,5-36,6 w dzień 37

Hm.. temperatura u kobiet zmienia się w cyklu miesięcznym i to dość znacznie.
_________________
Pozdrawiam
EAnna
Ostatnio zmieniony przez EAnna Śro Gru 15, 2010 18:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Mariusz_ 
[Usunięty]

Pomógł: 12 razy
Wiek: 24
Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 2808
Wysłany: Czw Gru 16, 2010 07:40   

Olać TSH nie masz większych zmartwień????F3i F4 oraz rT3 achtung oraz temp
Co do temp=okres zgoda dltego napisane jest achtung=# caution itp :)
 
     
Likvidi


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Gru 2010
Posty: 33
Wysłany: Śro Kwi 06, 2011 21:57   

Może mi ktoś powiedzieć czy 'opłaca' się nabyć tą oto książkę Overcoming thyroid disorders ? Chodzi mi głównie oto, czy zawiera ona jakieś konkretne cud wskazówki, a nie tylko pisanie dla samego pisania (o chorobie mogę sobie poczytać wszędzie :roll: )?
 
     
Mariusz_ 
[Usunięty]

Pomógł: 12 razy
Wiek: 24
Dołączył: 16 Sie 2010
Posty: 2808
Wysłany: Śro Kwi 06, 2011 22:15   

http://www.nutri-linkltd....rt3/player.html
http://www.nutri-linkltd....rt2/player.html
http://www.nutri-linkltd....rt4/player.html

pan od książki w sumie chyba 4 filmy są
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved