Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
The Basics of Non Violent Communication (ang)
Autor Wiadomość
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Sty 08, 2011 10:32   The Basics of Non Violent Communication (ang)

Cytat:
The Basics of Non Violent Communication

Marshall Rosenberg created Nonviolent Communication and is Founder and Director of Educational Services for the Center for Nonviolent Communication, an international non-profit organization based in California.

http://www.youtube.com/us...FFBC95210B48296

This is the video The Basics of Non Violent Communication with Marshall Rosenberg (founder of Nonviolent Communication). Nonviolent Communication is not about speaking in a certain way but about speaking from at certain point of view. Practicing zazen (zen-meditation) and Nonviolent Communication helps you become one with that Point witch has been called many things (your true self, the heart, God, the Buddha Nature, the Nirvana-perspective).



Niesamowite! :shock: :-o Polecam, warto posłuchać.
_________________
http://waldekborowski.deviantart.com/
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Sty 09, 2011 09:54   

Czysta naukowo podana psychologia tu i teraz, logicznie wyjaśniona na przykładzie dwóch zwierzątek - żyrafy i szakala. Jak dla dzieci. :)
_________________
http://waldekborowski.deviantart.com/
Ostatnio zmieniony przez Waldek B Nie Sty 09, 2011 10:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Sty 09, 2011 10:17   

Podstawy nieraniącej komunikacji w skrócie:


- Rozmawiam bez myślenia kto wygra, kto przegra, kto ma rację. Mówię o obserwowalnych, mierzalnych, konkretnych czynach i słowach - co on dokładnie robi, nie jaki jest lub co myśli. Cytuję rozmówcę empatycznie.

- Obserwuję, nie osądzam, nie oceniam, nie szacuję osoby ani jej postępowania

"Ojciec obwinia moją żonę za moje problemy." - źle ("obwinia" to osąd)

"Ojciec mówi mojej żonie, że jest odpowiedzialna za wszystkie moje problemy." - dobrze (jeśli to dokładny cytat)

"Ojciec zgryźliwie mi ubliża." - źle ("zgryźliwy" i "ubliżać" to osądy)

"On gada za dużo." - źle (niemierzalny osąd)

"Myślę, że ona myśli, że jest pepkim świata." - źle (szacowanie)

- Moralistyczne oceny innych rodzą złość.

- Moralistyczne osądy siebie rodzą depresję i poczucie winy.

- Nie diagnozuję.

"On chce być w centrum uwagi." - źle (diagnoza, nie obserwowalne zachowanie)

"Dziecko nie chce siedzieć na krześle." - źle ("nie chce siedzieć" to rozległa diagnoza obejmująca przyszłość i przeszłość)

"Dziecko nie siedzi na krześle kiedy je o to proszę." - dobrze (co konkretnie robi tu i teraz)

"Ona zachowuje się defensywnie, a on jest ofensywny." - źle (diagnozy bez konkretów)

"Zupełnie nie rozumiesz o co biega". - źle (diagnoza "nie rozumiesz" + dodatek "zupełnie", który podobnie jak "przecież", "oczywiste", "właśnie, że" sugeruje rozmówcy, że jest głupi).

- Nie obwiniam.

"Boli mnie, kiedy to mówisz." - źle

- Nie uczę nikogo, nie staram się nikogo zmienić.

- Nie mówię rozmówcy co musi zrobić. Wszystko co robię ze strachu, winy, wstydu, wszystko co robię dla nagrody, z obowiązku - wszyscy potem za to słono płacą.

- Mogę dawać innym tylko wtedy, gdy naprawdę mam taką potrzebę i nie liczę na rewanż. Inaczej wszyscy słono płacą (na poziomie psychicznym), i ja i "obdarowani".

- Druga osoba może usłyszeć odmowę jeśli wpierw wysłuchane zostaną jej potrzeby i uczucia. Odmawiając nie używam słowa "nie", "nie chcę", nie mam czasu", "to niemożliwe". Odmawiając opisuję jakie moje potrzeby sprawiają, że nie mogę powiedzieć "tak". Wszystkie "zbyt ostre" odmowy są tragiczną ekspresją potrzeb.

- Proszę, nie rozkazuję, nie wymagam, nie szantażuję.

"Czy możesz podejść?" - dobrze

"Proszę, podejdź." - źle

"Jeśli mnie kochasz, proszę posprzątaj." - źle

"Gdybyś mnie kochał, wiedziałbyś co robić." - źle

- Bardzo dokładnie mówię czego potrzebuję (nie umieszczając w tym zdaniu rozmówcy ani tym bardziej jego "diagnozy"!).

"Mam potrzebę mieć pewność, że jesteś szczery i odpowiedzialny." - źle

"Mam potrzebę być wolny, widziany i słyszany". - ok

- Bardzo dokładnie mówię jak się czuję, staram się nawiązać empatyczny kontakt (nie umieszczając w zdaniach rozmówcy!).

"Straszysz i denerwujesz mnie swoim gadaniem." - źle

"Czuję strach gdy słyszę takie słowa". - ok

- Nie mówię co myślę na temat osoby.

- Nie słucham i nie powtarzam co myśli druga osoba, wliczając w to oczekiwania, żale, krytykę, obmowę. Oczekiwania to myśli, staram się słyszeć tylko potrzeby.

"W latach 60 maszerowałbyś w pochodach hipisów." - to są czyjeś myśli, wątpliwe diagnozy, osądy, niemierzalne szacunki, za którymi stoją prawdziwe skrywane potrzeby i uczucia. Sztuką jest empatycznie wczuć się i odczytac je między wierszami.

- Przestaję słyszeć jakiekolwiek osądy, krytykę i "diagnozy" (odnośnie tego co ktoś myśli, że ja myślę lub czuję). Dla "żyrafy" nie istnieją osądy, krytyka i diagnozy. Wszystko to co brzmi jak osądy to tragiczne "proszę", samobójcza forma wyrażania swoich potrzeb i uczuć.

- Nie przyklejam etykietek np. leń, łobuz, bumelant, cham, gdyż to rodzaj samosprawdzającej się przepowiedni. Dając np. dziecku etykietkę pt "wandal" buduję w nim wandala, podarowuję mu rodzaj przyzwolenia na wandalizm.

- Dziękuję bez osądzania w języku "żyrafy" - mówię bardzo konkretnie i dokładnie co ktoś zrobił, że to sprawiło, iż życie stało się dla mnie wspanialsze, dodaję jak się czuję.

"Dzięki twojej pomocy w tym zadaniu czuję się spokojny." - dobrze

"Moje zdrowie poprawiło się po wykonywaniu ćwiczeń, które mi pokazałeś." - dobrze

"Jesteś błyskotliwy i genialny, nie tak jak oni." - źle (pozytywny osąd, zero konkretnych informacji + negatywny osąd)

"Jesteś dobrym człowiekiem." - źle (znowu rodzaj nagrody, pozytywne moralistyczne osądzanie i sugerowanie, że są złe osoby i ja jestem tym sędzią, który zna różnicę)

"Zrobiłeś dobrą robotę." - źle (ogólny mało konkretny osąd)

- Właściwie przyjmuję wdzięczność i podziękowania.

"Dziękuję, że poświęciłaś mi swój czas, potrzebowałem spędzić ten dzień z rodziną."

"To nic takiego, drobnostka." - źle (ukazuje, że wdzięczność innych mnie przeraża)
_________________
http://waldekborowski.deviantart.com/
Ostatnio zmieniony przez Waldek B Pon Sty 10, 2011 08:21, w całości zmieniany 15 razy  
 
     
M i T 


Pomógł: 66 razy
Dołączył: 09 Lis 2007
Posty: 7106
Wysłany: Nie Sty 09, 2011 11:20   

Sylwia zakładała już wątek na ten temat:

http://www.dobradieta.pl/...pic.php?t=17899

Marishka
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Sty 09, 2011 11:43   

Dzięki! Widzę, ze wydano nawet jego książkę po polsku :viva: .
_________________
http://waldekborowski.deviantart.com/
 
     
grizzly
[Usunięty]

Wysłany: Nie Sty 09, 2011 14:51   

Waldek B napisał/a:
...Podstawy nieraniącej komunikacji w skrócie:...

Waldi, ale musisz przyznac, ze "uposledzony umyslowo"
praktycznie pozbawiony jest szansy aby takie "niuanse"
byly na miare jego "uposledzonej percepcji".

W MATRIX 10/90 to wiadomo kto moze
to zastosowac!!! :viva: :hah: :hihi:
.
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Sty 09, 2011 16:13   

Dziś jestem upośledzony, a za rok mogę już nie być i ogarnę. W "matrix" wszystko jest płynne. 8-)
_________________
http://waldekborowski.deviantart.com/
 
     
grizzly
[Usunięty]

Wysłany: Nie Sty 09, 2011 16:24   

Waldek B napisał/a:
...W "matrix" wszystko jest płynne. 8-)...
Na szczescie MASZ RACJE! :viva:
.
 
     
rakash 
We called it war!


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 2799
Wysłany: Nie Sty 09, 2011 20:04   

Ach ach ach cóż za rewelacja. Cały Brooklyn trzęsie pejsami ze strachu "Nie szantażować!" toż to największe odkrycie od czasów wynalezienia patyka przez Nadczłowieka.

Otwieram małego szampana, a dużęgo jutro.
_________________

 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved