Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Molka
Wto Sty 01, 2013 11:27
Czy angielski to język dominujący w Polsce?
Autor Wiadomość
jerzyk 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Kwi 2008
Posty: 476
Wysłany: Nie Kwi 04, 2010 16:29   Czy angielski to język dominujący w Polsce?

Ja zwracam się z apelem do wszystkich którzy publikują na tym forum. Jeśli już musicie cytować teksty po angielsku to przynajmniej postarajcie się w paru słowach po polsku napisać o czym ten tekst mówi. Raz, że nie wszyscy znają angielski (np. ludzie starsi) a po drugie mieszkamy w Polsce i obowiązuje na naszym terytorium język ojczysty, językiem tego forum też jest język polski o ile mnie pamięć nie myli.
Ludzie starsi nie znających obcych języków i nie mający tzw.translatorów nie wiedzą o czym pisze np.p.Sylwiazłodzi czy inni uczestnicy.
To jest apel i prośba. Tak, że darujcie sobie wszelkie głupie komentarze.
 
 
     
zeto555 

Pomógł: 3 razy
Wiek: 56
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 1035
Skąd: podlasie
Wysłany: Nie Kwi 04, 2010 19:07   

Popieram Cie Jerzyk. Zreszta juz kilka razy zauwazylem, ze niektorzy nie bardzo rozumieja angielski tekst, ktory wklejaja na forum. Poza tym to zaden wstyd nie znac angielskiego. Wiadac ludzie poprawiaja sobie samoocene czasami.
 
     
dagnes 

Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2009
Posty: 93
Skąd: Schwabenland
Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 21:00   

Eee tam, angielskie teksty i linki są spoko.

Ale niektóre rzeczy nie są spoko - są tu tacy, którzy już tak w tych anglicyzmach się rozlubowali, że nawet do podpisu wstawiają teksty po angielsku, które nijak źródeł angielskich posiadać nie chcą :hah: .

Na przykład Hannibal:



Drogi Hannibalu - ja wiem, że Ty biegle po angielsku śmigasz i język ten wielbisz, ale litości - wszak Herr Arthur Schopenhauer nigdy tego zdania po angielsku nie napisał, jako że Niemcem był rodowitym, więc piękną niemiecką mową władał w mowie oraz piśmie, tudzież dzieła swe w ojczystym języku tworzył 8-) .

Zatem skoro koniecznie chcesz w obcym języku, to proszę - napisz to w ORYGINALE :pada: .

Nawet będę tak uprzejma i Ci podam gotowca:

"Jede Wahrheit durchläuft drei Phasen: in der ersten wird sie verlacht, in der zweiten wird sie wild bekämpft, und in der dritten wird sie als Selbstverständlichkeit akzeptiert."

Z góry dziękuję za zrozumienie i poszanowanie wartości niemieckich myśli filozoficznych ;-)
.
 
     
Molka 
Moderator


Pomogła: 60 razy
Dołączyła: 02 Maj 2009
Posty: 6909
Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 21:03   

To moze przetlumaczmy :hihi:
Wszystkie prawdy przechodzą przez trzy stadia. Najpierw są wyśmiewane. Potem napotykają na silny opór. W końcu jednak zostają akceptowane jako coś absolutnie oczywistego. Arthur Schopenhauer
 
     
xvk 

Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 31 Sie 2009
Posty: 715
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 21:13   

Molka napisał/a:
To moze przetlumaczmy ... :hihi:


Molka, serdecznie dziękuję :hug:
Ja w szkole miałam tylko rosyjski i francuski :)
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 21:15   

dagnes napisał/a:
Ale niektóre rzeczy nie są spoko - są tu tacy, którzy już tak w tych anglicyzmach się rozlubowali, że nawet do podpisu wstawiają teksty po angielsku, które nijak źródeł angielskich posiadać nie chcą :hah: .

można nie czytać 8-)
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Molka 
Moderator


Pomogła: 60 razy
Dołączyła: 02 Maj 2009
Posty: 6909
Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 21:16   

xvk napisał/a:
Molka napisał/a:
To moze przetlumaczmy ... :hihi:


Molka, serdecznie dziękuję :hug:
Ja w szkole miałam tylko rosyjski i francuski :)


:-) :hug:
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 21:21   Re: Czy angielski to język dominujący w Polsce?

jerzyk napisał/a:
Ja zwracam się z apelem do wszystkich którzy publikują na tym forum. Jeśli już musicie cytować teksty po angielsku to przynajmniej postarajcie się w paru słowach po polsku napisać o czym ten tekst mówi.

Czasem się pisze w paru słowach o czym jest artykuł, ale za każdym razem to jednak wybacz, ale trzeba byłoby się zatrudnić na etat na tym forum i zrezygnować z innych zajęć.
99% materiałów jest w języku angielskim, toteż naturalnym jest, że jest on obecny na tym forum.
jerzyk napisał/a:
Raz, że nie wszyscy znają angielski (np. ludzie starsi) a po drugie mieszkamy w Polsce i obowiązuje na naszym terytorium język ojczysty, językiem tego forum też jest język polski o ile mnie pamięć nie myli.

No więc wszyscy chyba dyskutujemy w języku polskim, nieprawdaż?
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
dagnes 

Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 01 Wrz 2009
Posty: 93
Skąd: Schwabenland
Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 21:41   

Hannibal napisał/a:
można nie czytać 8-)

Hanni, no nie da się :sad: .
Piszesz tyle mądrych postów, że po przeczytaniu każdego z nich trzykrotnie, wzrok sam osuwa się na twój podpis.... :roll: .
A dodanie Cię do ignorowanych byłoby niepowetowaną stratą... no głupotą wręcz :sad: .

Ci, co angielskiego nie znają to mogą olać, bo czego nie rozumieją mogą z łatwością "nie widzieć", no ale ja za każdym razem gdy Cię czytam, czuję ten "dysonans" w podpisie i nie mogę skupić się na mądrościach z twoich postów... :sad: .

No zrozum tych, co cierpią gdy Cię czytają, proszę :pada:
.
 
     
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 21:49   

Cytat:
Czy angielski to język dominujący w Polsce?


tak

i na całym świecie też
_________________
http://waldekborowski.deviantart.com/
Ostatnio zmieniony przez Waldek B Wto Kwi 06, 2010 21:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 21:51   

dagnes napisał/a:
No zrozum tych, co cierpią gdy Cię czytają, proszę :pada: .

Wszystkim się nie dogodzi. :)
Przy podpisie się nie upieram, co jakiś czas zmieniam go.
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
jerzyk 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Kwi 2008
Posty: 476
Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 22:31   

Waldku B. moje pytanie czy język angielski jest językiem dominującym w Polsce było pytaniem retorycznym. Spodziewałem się, że ktoś taki jak ty ten niuans wyłapie ale się pomyliłem. Prawidłowa odpowiedź na moje pytanie winna brzmieć następująco:
nie, w Polsce językiem dominującym jest język polski. Natomiast np.w USA językiem dominującym jest angielski, chociaż niektórzy uważają, że angielska odmiana hiszpańskiego. Ponadto wyraźnie zaznaczyłem, że mój tekst jest prośbą i apelem i dlatego dalej napisałem ..." darujcie sobie wszelkie głupie komentarze..". No i co. Ano jak zwykle.
_________________
Jeśli potrzebujesz przyjaciela , kup sobie psa/G.Gekko
 
 
     
zeto555 

Pomógł: 3 razy
Wiek: 56
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 1035
Skąd: podlasie
Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 23:07   

podczas pobytu w stanach mozna zauwazyc jedna zaleznosc ; najbardziej amerykanscy to polacy, ktorzy dopiero co przyjechali za ocean. Pozniej im przechodzi i staja sie znow polakami. I tak tez jest na tym forum. Jak ktos liznie angielskiego to musi calemu swiatu obwiescic.
 
     
iliq 

Pomógł: 26 razy
Dołączył: 18 Wrz 2009
Posty: 1238
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Kwi 07, 2010 08:40   

Cytat:
Jak ktos liznie angielskiego to musi calemu swiatu obwiescic.

yes of course


Jerzyk jest takie fajne powiedzenie Waldek nawet twierdzi że to kanadyjskie przysłowie.

Wanna improve the world yourself is a good place to start? (chcesz ulepszyć świat? zacznij od siebie/ ty sam jesteś dobrym "miejscem" do zaczęcia) Sądzę że Twoja prośba nie zmieni za bardzo zwyczajów forum dlatego polecam Ci

http://www.ang.pl/
www.isel.pl
Ostatnio zmieniony przez iliq Śro Kwi 07, 2010 08:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Hannibal 
Moderator

Pomógł: 191 razy
Wiek: 40
Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 15904
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Kwi 07, 2010 09:18   

Po prostu można pójść w ślady Molki, która mimo swojego wieku ;) pieczołowicie zaczęła się uczyć tego języka. 8-)
_________________
Don't buy into mono-dimensional training regimens. Exercising should reflect how rich and varied life is. #MovNat
 
     
Maad


Pomógł: 18 razy
Dołączył: 17 Kwi 2009
Posty: 1172
Wysłany: Śro Kwi 07, 2010 10:07   

raczej isel.edu.pl

bardzo fajna stronka, a metoda fiszek - rewelacyjna!
Ostatnio zmieniony przez Maad Śro Kwi 07, 2010 10:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Kangur

Pomógł: 34 razy
Wiek: 82
Dołączył: 27 Sty 2005
Posty: 3119
Skąd: Australia
Wysłany: Śro Kwi 07, 2010 10:49   

Hannibal napisał/a:
Po prostu można pójść w ślady Molki, która mimo swojego wieku ;) pieczołowicie zaczęła się uczyć tego języka. 8-)

Alez z ciebie komplemenciaz.
_________________
Odkwaszać czy zakwaszać?
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1159
14 W czasie posiłku powiedział do niej Booz: «Podejdź tu i jedz chleb, maczając swój kawałek w kwaśnej polewce».
Ostatnio zmieniony przez Kangur Śro Kwi 07, 2010 13:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
barb

Pomógł: 11 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 252
Wysłany: Śro Kwi 07, 2010 11:31   

"Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają"
:viva:
 
     
Baldhead 

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 14 Gru 2009
Posty: 475
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Kwi 09, 2010 15:17   

Cytat:
raczej isel.edu.pl

bardzo fajna stronka, a metoda fiszek - rewelacyjna!


Maad - jeśli lubisz metodę fiszek, polecam Supermemo - więcej o zaletach tego programu można przeczytać na supermemo.com.
 
     
Maad


Pomógł: 18 razy
Dołączył: 17 Kwi 2009
Posty: 1172
Wysłany: Pią Kwi 09, 2010 15:54   

Cały urok fiszek polega na tym, że to są takie małe, staromodne karteczki, które możemy wszędzie ze sobą zabrać. Nawet tam, gdzie nie chcemy/nie możemy zabrać komputera :)
_________________
Wszystko co dobre jest niemoralne, nielegalne, powoduje tycie albo ... jest po angielsku.
 
     
Kangur

Pomógł: 34 razy
Wiek: 82
Dołączył: 27 Sty 2005
Posty: 3119
Skąd: Australia
Wysłany: Pią Kwi 09, 2010 19:38   

Odnosnie jezykow obcych. To jest tylko kawal, wiec prosze nie obrazac.
Wyceiczkowy autobus ze zwierzetami nie mogl podjechac pod gore. Kierowca zarzadzil, ze wszystkie zwierzeta oprocz ptakow maja wysiadac i popychac autobus.
Na rownej drodze zwierzatka zaczely wsiadac do autobusu. Pierwszy wchodzi baran i widzac nidzwiedzia siedzacego w autobusie, pyta dlaczego niedzwiedz nie popychal autobusu.
Niedzwiwdz na to
- kukuryyyyyku
i dodaje
- a widzisz jak to dobrze znac obce jezyki, baranie.
_________________
Odkwaszać czy zakwaszać?
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1159
14 W czasie posiłku powiedział do niej Booz: «Podejdź tu i jedz chleb, maczając swój kawałek w kwaśnej polewce».
 
     
Molka 
Moderator


Pomogła: 60 razy
Dołączyła: 02 Maj 2009
Posty: 6909
Wysłany: Pią Kwi 09, 2010 19:48   

Kangur napisał/a:
Odnosnie jezykow obcych. To jest tylko kawal, wiec prosze nie obrazac.
Wyceiczkowy autobus ze zwierzetami nie mogl podjechac pod gore. Kierowca zarzadzil, ze wszystkie zwierzeta oprocz ptakow maja wysiadac i popychac autobus.
Na rownej drodze zwierzatka zaczely wsiadac do autobusu. Pierwszy wchodzi baran i widzac nidzwiedzia siedzacego w autobusie, pyta dlaczego niedzwiedz nie popychal autobusu.
Niedzwiwdz na to
- kukuryyyyyku
i dodaje
- a widzisz jak to dobrze znac obce jezyki, baranie.


:hah: :hah: nasz misiek musi to przeczytac :what:
 
     
Baldhead 

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 14 Gru 2009
Posty: 475
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Kwi 11, 2010 00:41   

Cytat:
Cały urok fiszek polega na tym, że to są takie małe, staromodne karteczki, które możemy wszędzie ze sobą zabrać. Nawet tam, gdzie nie chcemy/nie możemy zabrać komputera


Supermemo tez mozemy zabrac wszedzie, np. na palmtopie ;)

Rozumiem i doceniam zaletę fiszek - supermemo to właśnie takie cyfrowe fiszki. Mają tę przewagę nad papierowymi po prostu, że nie powtarzamy tego, co już umiemy. Szkoda czasu na stratę czasu ;)
 
     
grizzly
[Usunięty]

Wysłany: Nie Kwi 11, 2010 01:24   

Baldhead napisał/a:
...Rozumiem i doceniam zaletę fiszek - supermemo to właśnie takie cyfrowe fiszki. Mają tę przewagę nad papierowymi po prostu, że nie powtarzamy tego, co już umiemy. Szkoda czasu na stratę czasu ;)...
Dokladnie!
Swietnie to zaakcentowales, tak wlasnie jest. 8-)
.
 
     
Maad


Pomógł: 18 razy
Dołączył: 17 Kwi 2009
Posty: 1172
Wysłany: Nie Kwi 11, 2010 15:55   

Supermemo czy fiszki - ważne jest wkuwanie na pamięć całych zdań, a nie nauka pojedynczych słówek połączona ze szczegółową nauka gramatyki. Myślę, że wiele cennych informacji jest na http://isel.edu.pl/teoria/index.php Także na www.antimoon.com jest przedstawione podobne podejście do nauki języka.
_________________
Wszystko co dobre jest niemoralne, nielegalne, powoduje tycie albo ... jest po angielsku.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved