Strona główna Fakty żywieniowe Jak się żywić? Przepisy Historia diety Forum  

  Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Rywalizacja ze słabszymi silniej motywuje
Autor Wiadomość
Waldek B 
Moderator


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 3552
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lut 16, 2010 09:49   Rywalizacja ze słabszymi silniej motywuje

http://wiadomosci.onet.pl...ywuje,item.html

Cytat:
Wbrew obiegowej opinii rywalizacja ze słabszym przeciwnikiem motywuje do wytężenia wysiłku bardziej niż walka z faworytem.

Tak przynajmniej wynika z badań Roberta Lounta z Uniwersytetu Stanowego Ohio i Nathana Pettita z Uniwersytetu Cornell opisanych na łamach "Journal of Experimental Social Psychology".

"Raz za razem, cała serii badań pokazała, że ludzie starali się ok. 30 proc. bardziej, gdy ich grupa rywalizowała z grupą o niższym statusie" - mówi Robert Lount, cytowany przez portal Science Daily.

Swoje eksperymenty Lount prowadził wśród studentów. Postawiono przed nimi bardzo proste zadanie - wykreślić jak najwięcej samogłosek w tekście w określonym czasie. Zadanie to było tak łatwe po to, by test nie sprawdzał umiejętności studentów, a jedynie ich motywację.

Studentom powiedziano, że takie samo zadanie rozwiązują również studenci innych uniwersytetów. Logo uczelni "rywali" znajdowało się na kartach testowych, by stworzyć atmosferę współzawodnictwa.

Okazało się, że tempo pracy studentów zależało od statusu uczelni, z którą "rywalizowali". Jeżeli konkurencja znajdowała się w rankingach wyżej lub na tym samym poziomie niż ich własna, studenci pracowali podobnie. Natomiast, gdy rywalem miała być szkoła o niższym statusie, studenci pilniej przykładali się do zadania i udawało im się wykonać o 30 proc. więcej pracy niż w poprzednich przypadkach.

"Dla wielu ludzi wydaje się to zaskakujące, że drużyna o wyższym statusie ma więcej motywacji, ale to naprawdę ma sens" - przekonuje Robert Lount. "Grupa o wyższych notowaniach ma więcej do stracenia, jeżeli źle wypadnie w porównaniu z grupą o niższym statusie" - mówi naukowiec dodając, że wyniki jego badań mogą mieć zastosowanie np. w sporcie.
_________________
http://waldekborowski.deviantart.com/
 
     
IgaM
[Usunięty]

Wysłany: Wto Lut 16, 2010 11:24   

To jest prawda stara jak świat.
Przegrać z silnym przeciwnikiem jest lepiej niż ze słabszym,toteż stając do "zawodów" ze słabszymi człowiek musi się zmobilizować,żeby nie przegrać,musi się bardziej skoncentrować,a to dlatego że jest się świadomym,że słabszy przeciwnik wiedząc,że staje przeciwko mocniejszemu też da z siebie wszystko-czyli może to być więcej niż to,co da z siebie przeciwnik mocniejszy,nieskoncentrowany na działaniu.
Wojska silnego państwa,pomimo,że napadały na państwo słabe,to również było bardzo dobrze przygotowane.
Teoria ewolucji nie mówi,że przeżywają najsilniejsi,a mówi,że przeżywają najlepiej przystosowani.
 
     
rakash 
We called it war!


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 2799
Wysłany: Wto Lut 16, 2010 12:13   

O co rywalizujemy?
Po co rywalizujemy?
Jak rywalizujemy?
Z kim rywalizujemy?
...

Rywalizacja. Postęp. Wyścig. Bieg.

Z kim rywalizują Lemingi?
_________________

 
     
IgaM
[Usunięty]

Wysłany: Wto Lut 16, 2010 13:56   

rakash napisał/a:
O co rywalizujemy?
Po co rywalizujemy?
Jak rywalizujemy?
Z kim rywalizujemy?
...

Rywalizacja. Postęp. Wyścig. Bieg.

Z kim rywalizują Lemingi?

ad.1.O lepsze miejsce w piachu.
ad.2.Żeby się rozwijać.
ad.3.Jeśli chodzi o ludzkość- Wszystkie chwyty dozwolone,bo "człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach",a że sam czasem stwarza sobie nieludzkie warunki,tak też nieludzko postępuje.
ad.4.To zależy od położenia.

Czy z tymi Lemingami chodzi Ci o to,że i tak wszyscy wylądujemy w piachu?
 
     
rakash 
We called it war!


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 2799
Wysłany: Wto Lut 16, 2010 14:00   

Nie chodzi mi o to, że skoro teoria ewolucji jest pełna, spójna i ma zastosowanie w każdych warunkach, i tłumaczymy nią pewne zachowania to jak wytłumaczyć w jej świetle zachowanie Lemingów? Chyba że lemingi nie podlegają ewolucji.

IgaM napisał/a:

ad.1.O lepsze miejsce w piachu.
ad.2.Żeby się rozwijać.
ad.3.Jeśli chodzi o ludzkość- Wszystkie chwyty dozwolone,bo "człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach",a że sam czasem stwarza sobie nieludzkie warunki,tak też nieludzko postępuje.
ad.4.To zależy od położenia.


1. A co to daje? Logicznie rzecz biorąc to nie ma sensu. Tym gorzej dla teorii.
2. A czego można nauczyć się od słabszego. to przecież tylko strata energii. Jak dla mnie to jest sprzeczność.
3. Czyli w jedych warunkach teoria jest prawdziwa a w innych juz nie?
4. To znaczy że z każdym?
_________________

Ostatnio zmieniony przez rakash Wto Lut 16, 2010 14:05, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
IgaM
[Usunięty]

Wysłany: Wto Lut 16, 2010 14:49   

rakash napisał/a:
Nie chodzi mi o to, że skoro teoria ewolucji jest pełna, spójna i ma zastosowanie w każdych warunkach, i tłumaczymy nią pewne zachowania to jak wytłumaczyć w jej świetle zachowanie Lemingów? Chyba że lemingi nie podlegają ewolucji.

Przede wszystkim samobójstwa lemingów to MIT.

Odnośnie jeszcze tego doświadczenia na studentach.Pragnę zauważyć,że tam żadnej rywalizacji nie było ,a jedynie zasugerowano studentom,że rywalizują,a to jest różnica istotna i stąd błąd myślowy.
Należy jeszcze rozróżnić rywalizację sportową od rywalizacji na "śmierć i życie".
Jeżeli chodzi o sport rywalizacja z silniejszymi da nam więcej,ale jeżeli np. chcielibyśmy odebrać komuś portfel ,albo zegarek,to raczej nie rzucimy się na kogoś silniejszego,a wybierzemy raczej kogoś ,z kim damy radę wygrać-oczywiście efekt edukacyjny też może wystąpić.
Zobacz jak jest w boksie zawodowym-tam znane nazwiska nie chcą walczyć z nieznanymi nazwiskami,bo mogą na tym stracić,nigdy zyskać i na odwrót-ktoś bez renomy jeśli walczy z utytułowanym zawodnikiem ,to nawet jeśli przegra to i tak zyskuje.
Trzeba też rozróżnić realne korzyści wynikające ze współzawodnictwa np. zawartość portfela od korzyści czysto psychologicznych.

Słabszy w jakiejś dyscyplinie ,będzie szukał silniejszego zawodnika ,żeby się czegoś nauczyć.Pamiętam jak uczyłam się grać w szachy-nie uczyłam się grać z kimś kto umiał grać na moim poziomie,a z kimś kto umiał grać bardzo dobrze.
 
     
rakash 
We called it war!


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 2799
Wysłany: Wto Lut 16, 2010 16:39   

No więc po pierwsze robienie z tego teorii w odniesieniu do każdej sfery życia to nieporozumienie.
Mierzenie każdej sprawy w życiu według zasady teorii ewolucji to ekstremalne uproszczenie.

Może rzeczywiście przykład z lemingami nie jest najlepszy, ale bardziej chodziło mi o pokazanie zachowań zwierząt które w odróżnieniu od człowieka raczej zachowują się instynktownie tylko.

Wracając do samego odkrycia z cytowanego tekstu, to jest to tak samo odkrywcze jak to, że pada śnieg i czasami bywają okresy kiedy może napadać naprawdę sporo. Wątpię aby rywalizacja ze słabszymi bardziej motywowała.

Cytat:
Wbrew obiegowej opinii rywalizacja ze słabszym przeciwnikiem motywuje do wytężenia wysiłku bardziej niż walka z faworytem.


Autorowi zresztą idzie o OPINIĘ OBIEGOWĄ a nie jakąś ogólną prawidłowość i w tym kontekście należy patrzeć na całą sprawę. No cóż jak ktoś wierzy w jakieś obiegowe opinie a nie kieruje sie własnym rozumem to tak właśnie niewątpliwie jest.
_________________

Ostatnio zmieniony przez rakash Wto Lut 16, 2010 16:48, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
IgaM
[Usunięty]

Wysłany: Wto Lut 16, 2010 17:23   

rakash napisał/a:

Wątpię aby rywalizacja ze słabszymi bardziej motywowała.
.

Bo właśnie trzeba rozgraniczyć rywalizację zasugerowaną od rywalizacji realnej.
Przede wszystkim Ci studenci w tym eksperymencie dali się nabić w butelkę, przez to,że wzięli w nim udział,bo pewnie eksperyment był dobrowolny.
W opisanym przypadku rywalizacja była zasugerowana.Zobaczyli jakieś logo innej uczelni i sami się zasugerowali,że z kimś rywalizują,a to wbrew pozorom nie jest to samo,co prawdziwa rywalizacja.
W prawdziwej rywalizacji między dwoma rywalami istnieje cała przestrzeń warunków zewnętrznych i wewnętrznych.Wystarczy,że twój przeciwnik zje nieświeżego hamburgera dzień wcześniej i już to stawia ciebie w lepszej sytuacji,choćbyś nie wiem ,jak był niezmotywowany.Po prostu patrzysz mu w oczy,widzisz,że nie spał całą noc i wiesz,że jesteś wygrany.

W prawdziwej rywalizacji jest tak,że jesteś bardziej skoncentrowany,kiedy jest zadanie trudniejsze do wykonania i ma się do czynienia z rywalami silnymi.
A w zasugerowanej jest tak,jak to jest opisane w tym eksperymencie,tylko,że ten eksperyment nie ma nic wspólnego z prawdziwą rywalizacją.
Ostatnio zmieniony przez IgaM Wto Lut 16, 2010 17:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
rakash 
We called it war!


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 2799
Wysłany: Wto Lut 16, 2010 17:41   

Ja w tym widzę rzeczywiście pewną prawidłowość. Jednak nie uważam że to jest ani jedyna prawidłowość ani czynnik przeważający. Tak jak mówisz jest wiele czynników mających wpływ na sytuację, a osoba mająca świadomość że rywalizuje może uciec się do różnych form dopingu czy sabotażu, które nie do końca mają poparcie w naturze, czyli odniesienie się do teorii ewolucji jest jakby słabe. Choć oczywiście można to na siłę podciągnąć i pod teorię ewolucji. Dla mnie ta teoria jest tak pojemna że tłumaczy się nią wszystko więc teorią nie jest. A szczególnie w ujęciu jednostkowym.

Mam w pamięci pewne sytuacje i rywalizacje zespołowe kiedy lepszych (chociaż to zawsze tylko przeciżeż mowa o potencjalnych możliwościach) słabość przeciwnika nie motywowała, wręcz odwrotnie. Nastawieni na łatwą wygraną pozwalali sobie na rozluźnienie raczej za co płacili.

Jednak w ujęciu bardziej personalnym i prywatnym myślę, że pewne aspekty tego konkurowania i tego w jakim świetle stara się pokazać to autor "odkrycia" mają usprawiedliwiać pewne zachowania. Być może doszukuję się tutaj czegoś czeego w intencjach autora nie było ale jednak tak to widzę.
_________________

Ostatnio zmieniony przez rakash Wto Lut 16, 2010 17:47, w całości zmieniany 5 razy  
 
     
IgaM
[Usunięty]

Wysłany: Wto Lut 16, 2010 18:09   

rakash napisał/a:
Mam w pamięci pewne sytuacje i rywalizacje zespołowe kiedy lepszych (chociaż to zawsze tylko przeciżeż mowa o potencjalnych możliwościach) słabość przeciwnika nie motywowała, wręcz odwrotnie. Nastawieni na łatwą wygraną pozwalali sobie na rozluźnienie raczej za co płacili.

Kiedy biegłam ok. 3km w klasie na lekcji WF-u z moimi koleżankami ,które nie były dobre w biegach,to i tak mnie to mobilizowało,żeby pokazać jak daleko z tyłu są za mną.
Kiedy jednak stawałam do zawodów już z lepszymi zawodnikami,to przygotowywałam się do zawodów,ćwiczyłam więcej niż zwykle-czyli w sumie zmotywowana byłam bardziej.

Właśnie.Nastawienie na łatwą wygraną pozwala na rozluźnienie i może spowodować,że silniejszy przeciwnik przegra.Wracając do tych moich biegów na lekcji WF-u mogłam sobie biec ,nie dając z siebie dużo,tak tylko,żeby wbiec o krok szybciej niż moja koleżanka.Jednak widzisz,że byłam zmobilizowana i przez to nie przegrałam,a gdybym sobie pozwoliła na rozluźnienie ,mogłabym przez nieuwagę np. upaść przed metą zahaczywszy nogą o korzeń,przez co moja koleżanka mogłaby dobiec pierwsza do mety.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Akademia Zdrowia Dan-Wit informuje, że na swoich stronach internetowych stosuje pliki cookies - ciasteczka. Używamy cookies w celu umożliwienia funkcjonowania niektórych elementów naszych stron internetowych, zbierania danych statystycznych i emitowania reklam. Pliki te mogą być także umieszczane na Waszych urządzeniach przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o celu stosowania cookies oraz zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł

Copyright © 2007-2024 Akademia Zdrowia Dan-Wit | All Rights Reserved