www.DobraDieta.pl
Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl

Odchudzanie - Odchudzanie przy tężyczce i miopatii tłuszczowej.

duss - Śro Paź 04, 2017 10:46
Temat postu: Odchudzanie przy tężyczce i miopatii tłuszczowej.
Pacjent - czyli ja :)
- 35 lat,
- 94kg,
- 175 cm wzrostu
- BMI ~ 30.


Choroby: (potwierdzone badaniami + biopsja miesnia)
- tężyczka utajona,
- miopatia tłuszczowa (zaburzenia enzymu palmitoilotransferazy karnitynowej)
- polipy woreczka żółciowego

Zalecenia lekarskie mialem takie, ze mam miec diete wysokoweglowodanowa (niestrety nie jestem do niej przekonany - wszyscy mi mowia, ze tluzszcz na brzuchu to wegle/slodycze alkohol;), dietaubogo tłuszczowa, unikanie głodzenia, częste posiłki, unikanie długotrwałych wysiłków, unikanie wysiłków na czczo i w czasie infekcji, unikanie zimna, wapn + d3 - oczywiscie biore (czasem robie przerwe aby organizm odpoczal), + branie L-karnityny w wysokich dawkach .


Występujące dolegliwości:
- czasem dretwieja rece/noga (zazwyczaj jak cos zjem na wieczor przed spaniem),
- jak nie suplementuje wapnia to w trakcie wysilku moge dostac mocnego bolu w miesniach (jakby mi ktos gwozdzia wbijal w noge ;) ,
- kilka razy w zyciu po zjedzeniu tlustego + alhokol mialem przykurcz miesnia w rece + bol reki (w badanich Aspat / alat / cpk - b.wysokie),
- plamy wątrobowe (jak wypije za dużo alkoholu to mam czerwone plamy/wypieki na twarzy),
- uczucie ciepla (wszystkim w kolo zimnie , a mnie cieplo zawsze ;)
- szybko przegrzewam organizm na wakacjach (dostaje wysypki na tygodniu urlopu - nawet siedzac w cieniu).
- jak zjem swierzy miod to sie zle czuje - ogolnie oslabiony jestem.



Co chce osiągnąć:
- zejsc z waga do ~ 80kg,
- zrzucic otyłość brzuszną (najciezej mi sie jej pozbyc),
- chcialbym 2-3x w tyg chodzic na silownie, tak abym zwiekszyl mase miesniowa (plan treningowy mam juz opanowany - wiem, ze dieta w dni treningowe musi troche inaczej wygladac),
- wypracowac sobie nawyk jedzenia, ktore nie bedzie mi szkodzic.



Jezeli ktos z szanownych forumowiczow ma wypracowane/sprawdzone zastosowania - to chetnie sie z nimi zapoznam.
Zapraszam wiec do dyskusji.


pozdrawiam: daniel

Sentinel - Śro Paź 04, 2017 17:25

"zaburzenia enzymu" to może być mylące. Jest to wrodzony niedobór palmitylotransferazy karnitynowej. Wydawałoby się, że jesteś w czarnej d, bo jesteś skazany na węglowodany, tak jak ktoś z CSID E74 (wrodzony niedobór sacharazy-izomaltazy) jest skazani na tłuszcze. Nie jesteś. Jest jeszcze trzecia opcja. Możesz tluszczyk własy przerobić na ketony i je spalić. Jedząc dużo węgli i pijąc alkohol doprowadzisz do odkładania się trójglicerydów w mięśniach. Ketogeneza hamuje proces rozpadu białek mięśni. Mięśnie spalają ketony i rozpad białek mięśni w celu pozyskania z nich glukozy na drodze glukoneogenezy jest zatrzymywany, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku tego defektu genetycznego, bo umożliwia aktywność ruchową i spalanie ketonów, które na KD wytworzysz.

Nie dasz sobie rady z tężyczką bez wyrównania niedoborów magnezu. Polecam - Gumowska Irena, Aleksandrowicz Julian "Kuchnia i medycyna".
Wybieraj to jedzonko, które zawiera dużo l-karnityny, a jest to głównie jedzonko pochodzenia zwierzęcego.

Witold Jarmolowicz - Czw Paź 05, 2017 07:50

Sentinel napisał/a:
Jedząc dużo węgli i pijąc alkohol doprowadzisz do odkładania się trójglicerydów w mięśniach.
Dokładnie tak. Lekarze nie jarzą, że spożyte węglowodany co najmniej w połowie są przetwarzane na tłuszcze bezpowrotnie, tzn. z tłuszczów czyli triglicerydów praktycznie nie można odzyskać glukozy. To jest worek bez dna i główna przyczyna otyłości. Żeby skutecznie wykorzystywać glukozę jako źródło energii, trzeba by nieustannie podjadać węglowodany, coś tak, jak w przypadku wielogodzinnych biegów. Wtenczas niewielka ilość węglowodanów, 50-70g może być zmagazynowana w wątrobie bez zamiany ich na tłuszcze i tak wykorzystana bezpośrednio. 50 g to 200 kcal, jeżeli spalamy na dobę 2000 kcal, to trzeba by jadać 10 razy, nawet w nocy.
Alternatywą rzeczywiście może być dieta ketogenna.
JW

duss - Czw Paź 05, 2017 19:52

Dieta ketogenna to dlam nie cos nowego, to co powyzej napisaliscie to dla mnie jak "wejscie w paszcze Lwa":) Zawsze mi powtarzano, ze tluszcze dla mnie to zlo ;) - chetnie przetestuje ta diete na sobie.

Musze tylko opanowac jakis sprawdzony jadlospis w diecie ketogenej.
Macie cos sprawdzonego ? stone WWW / lekarza?

Witold Jarmolowicz - Pią Paź 06, 2017 09:03

duss napisał/a:
Musze tylko opanowac jakis sprawdzony jadlospis w diecie ketogenej.
Macie cos sprawdzonego ? stone WWW / lekarza?
To tak nie zadziała. Coś, co dostajemy bez wysiłku, nie pomoże. Pan sam musi zgłębić temat.
To wielokrotnie się potwierdzało.

http://www.dobradieta.pl/...p=254430#254430
Tam jest przybliżenie tematu, jednak proszę pamiętać, że to skrajna skrajność, przeciętnie można te rygory złagodzić. W przeciwieństwie do morderczej białkowej diety Dukana, dieta ketonowa wymaga tłuszczów obok białek, tak, jak to jada tamta biegaczka. Zresztą przy tak dużej ilości białka ona nie ma ketozy.
No i na hasło ketoza, ketony, ketosis z konwencją gwiazdki, znajdzie Pan na forum mnóstwo informacji.
Generalnie ciała ketonowe są tak świetnym źródłem energii, że np. serce spala je 40 razy chętniej, niż glukozę, czego też lekarze za bardzo nie kojarzą. Glukoza jest potrzebna sercu tylko w razie zawału, żeby przeżyć niedotlenienie.
Ciała ketonowe, to betahydroksymaślan, acetooctan i aceton, ten do lakierów. Stąd oddech o zapachu jabłek, bowiem aceton, jako trudny do spalenia jest wydychany, w przeciwieństwie do dwóch pierwszych związków, będących doskonałym źródłem energii.
Gdy poziom ketonów we krwi wzrasta nadmiernie, są one bezproduktywnie wydalane przez nerki, więc warto utrzymywać ketozę na właściwym poziomie, bez nadmiernej utraty z moczem. Kluczem jest niezbyt niska ilość białek i ewentualnie odrobina węglowodanów.
JW

Witold Jarmolowicz - Pią Paź 06, 2017 09:56

Poza dietą ketogenną można też spróbować wykorzystać średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe tzw. MCT lub MCHT. Do ich spalania niepotrzebna jest palmitooilotransferaza karnitynowa ale niezbędna jest acetylotransferaza karnitynowa. Ponadto tłuszcze MCT wątroba z natury rzeczy łatwo przetwarza na ciała ketonowe, czyli to jest to, o co chodzi.
MCT umożliwiają łatwiejsze wejście w dietę ketonową niż klasyczne tłuszcze i oleje.
MCT występują praktycznie tylko w oleju kokosowym.
Klasyczna dieta ketogenna 1:4 zaczyna się od głodówki, jest bardzo męcząca i Pan ze swoim schorzeniem tego nie wytrzyma na początku.
JW

PS. Do wit.D3 obowiązkowo witaminę K2 MK7, żeby uniknąć kalcyfikacji tkanek miękkich.

Przestawienie metabolizmu z glukozy na ciała ketonowe trwa kilka tygodni i w tym czasie samopoczucie może się pogorszyć, zanim tkanki przystosują się do nowego paliwa. To pułapka, w którą wpadają niecierpliwi.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group