www.DobraDieta.pl
Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl

Diety niskowęglowodanowe - Witamina A

Carnassier - Nie Lut 09, 2014 00:48
Temat postu: Witamina A
Chciałbym zapytać o witaminę A. Mianowicie jak to jest z tymi normami?
Zapoznałem się z informacjami ze strony rządu usa (1 uncja wątroby wołowej już przekracza dopuszczalny limit). Natomiast mam problem ze zrozumieniem anglojęzycznej strony Westona Price'a, gdzie tyle o ile zrozumiałem, że nawet 20-krotne przekroczenie normy nie wywołuje dolegliwości?
Nigdy w życiu nie słyszałem, żeby ktoś się otruł po zjedzenie zbyt dużej ilości wątroby lub o zgrozo - marchewek.

Ktoś na forum ma jakieś konkretne doświadczenia? Powiedzmy z dawkami 50k UI na dobę?

Pozdrawiam.

Witold Jarmolowicz - Nie Lut 09, 2014 09:20

Dawniej przyjmowano, że nie szkodzi przekroczenie normy do 50 razy. Potem zmniejszono granicę do 20 razy. Jednak są prace, które wskazują, że bezpieczne jest zaledwie kilkakrotne przekraczanie normy, tzn, spożywanie nie więcej, niż 3-5 mg wit. A.
(Norma 0,8 mg) W przeciwieństwie do witamin z grupy B, wit. A kumuluje się w organizmie, dlatego permanentne nadmierne spożycie jest szkodliwe. To występuje np. na ortodoksyjnym żywieniu optymalnym, gdzie ustawicznie bilans przekracza 5-8 mg.
Nadmiar wit. A wywiera działanie teratogenne, uszkadzające płód, dlatego kobiety w ciąży bezwzględnie nie powinny spożywać więcej, niż kilkakrotność normy.
Najwięcej wit. A zawiera wątróbka, 20-45 mg na 100g. (20000 - 45000 mikrogramów)
Trujące własności wątroby są powodowane również przez to, że w wątrobie gromadzą się różne toksyny, dlatego należy ograniczać jej spożycie, najwyżej raz na tydzień lub rzadziej.
Nie można się otruć jednorazowym spożyciem wątroby, chyba, że jest to wątroba niedźwiedzia polarnego. Jednak codzienne jedzenie wątróbki doprowadzi do poważnych schorzeń.
JW

side - Nie Lut 09, 2014 10:48
Temat postu: Re: Witamina A
Carnassier napisał/a:
Nigdy w życiu nie słyszałem, żeby ktoś się otruł po zjedzenie zbyt dużej ilości wątroby lub o zgrozo - marchewek.
Pozdrawiam.

I nie uslyszysz :D
Zadnej witaminy wystepujacej naturalnie w pozywieniu nie mozna przedwakowac.
Ewentualny nadmiar organizm zawsze wydali.

side - Nie Lut 09, 2014 10:58

Witold Jarmolowicz napisał/a:
Trujące własności wątroby są powodowane również przez to, że w wątrobie gromadzą się różne toksyny
JW

Rola watroby jest neutralizacja i wydalanie, a nie magazynowanie toksyn.
W zamian oferuje bogaty arsenal witamin i mineralow.

Czy watrobka jest zdrowa?

Witold Jarmolowicz - Nie Lut 09, 2014 17:58

Zanim wydali, najpierw pobiera z krwiobiegu, magazynuje, przetwarza, neutralizuje i wydala z żółcią, bo innej drogi na zewnątrz wątroba nie ma. Dlatego duże ilości wątróbki są toksyczne, szczególnie w dzisiejszych czasach. Trucizny z pożywienia kumulują się w całym organizmie, ale z powyższych powodów szczególnie w wątrobie.
JW


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group