www.DobraDieta.pl
Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl

Dział naukowy - Konwersja na HC

mateusz - Nie Sie 28, 2011 12:15
Temat postu: Konwersja na HC
Witam,

Przez jakieś 2 lata byłem na LC które najwyraźniej mi po prostu nie służy i gdybym nie wiadomo jak kombinował: surowizna czy nie, różne proporcje, różne pory jedzenia posiłków itp. to nigdy nie będzie dobrze. Od mniej więcej 3 miesięcy jestem na MC (200-300g W) i czuję się dużo lepiej chociaż i tak jest parę rzeczy które chciałbym poprawić. Dla tego próbuję HC tzn ograniczam fat tak do 70g a kompensuję to większymi porcjami W jednak nie czuję się przy czymś takim najlepiej: jestem trochę przymulony i łatwiej się stresuję.

I tu pojawia się poje pytanie do osób będących z biochemią bardziej na ty niż ja. Czy jest możliwa taka opcja że do HC trzeba się przestawić tak jak do LC (np. 2 tygodnie tak jedząc tak będę się czuł gorzej a potem się poprawi)?

Tym bardziej że odkąd pamiętam wszędzie pisano że mieszanie paliw (MC w mojej wersji - 200-300g W : 120g B : 150g T) jest najgorszym co może być i że jedyna słuszna opcja to mieć 1 główne źródło energii.

Po prostu po tych wszystkich przejściach z różnymi dietami odechciewa mi się już próbowania jak to będzie i doświadczania złego samopoczucia. W związku z tym będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam,
Mateusz

Hannibal - Nie Sie 28, 2011 13:18
Temat postu: Re: konwersja na HC
mateusz napisał/a:
I tu pojawia się poje pytanie do osób będących z biochemią bardziej na ty niż ja. Czy jest możliwa taka opcja że do HC trzeba się przestawić tak jak do LC (np. 2 tygodnie tak jedząc tak będę się czuł gorzej a potem się poprawi)?

To zależy jak bardzo masz rozbudowane dane szlaki metaboliczne.
Np. jak ktoś całe życie jadł chudo i wysokowęglowodanowo to ma pewnie bardzo mocno rozbudowane szlaki spalania węgli i przejście na tłuste LC będzie wymagało odpowiednio długiej adaptacji. Jak długiej? Może to być nawet ponad miesiąc. U młodej osoby może to być nawet tylko tydzień, a złego samopoczucia - kilka dni.
Analogicznie jest w przypadku adaptacji do HC. Jak kto ma mocno rozbudowane szlaki spalania fatu - np. jadał tłusto i lowcarbowo przez pół wieku to wówczas przejście na wysokie węgle będzie wymagało więcej czasu.
U Ciebie pewno 2 tygodnie to max.
Nie wiadomo tylko, czy wysokie węgle to będzie optymalna dla Ciebie opcja. Sam musisz sprawdzić.

RawOmnivore - Nie Sie 28, 2011 17:26
Temat postu: Re: konwersja na HC
Hannibal napisał/a:
Jak kto ma mocno rozbudowane szlaki spalania fatu - np. jadał tłusto i lowcarbowo przez pół wieku to wówczas przejście na wysokie węgle będzie wymagało więcej czasu.


A czy są jakieś poważne negatywne skutki częstej zmiany diety, np. co kilka miesięcy?

Hannibal - Nie Sie 28, 2011 17:58
Temat postu: Re: konwersja na HC
RawOmnivore napisał/a:
A czy są jakieś poważne negatywne skutki częstej zmiany diety, np. co kilka miesięcy?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na tak ogólne pytanie.
Ale z tego co wiem warto co jakiś czas czymś się "doładować", coby "rozruszać" metabolizm, "odkurzyć" stare "zapomniane" szlaki.
Taka sezonowość, o której ostatnio pisałeś może być dobra - ale nie znaczy to, że na jesieni każdemu będzie służyło objadanie się orzechami, bo niemało osób ma na nie nietolerancję (szczególnie na większe ilości)

RawOmnivore - Nie Sie 28, 2011 22:36
Temat postu: Re: konwersja na HC
Z mojej praktykie:
- przełączenie z HC na LC jest bezproblemowe (zakładając że w ciągu ostatniego roku już tak jedliśmy), tzn. jak w dawnych czasach udało się coś upolować to wszyscy to jedli od razu
- przełączenie z LC na HC jest trochę trudniejsze, tzn. jak w dawnych czasach kończyło się mięso to próbowaliśmy coś upolować, a jak się nie udawało to wtedy przełączaliśmy się na jagody. Ja dopiero po kilku dniach mogą normalnie funkcjonować na HC.
(ale to są doświadczenia wypaczone przez problem z candidą)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group