www.DobraDieta.pl
Forum dyskusyjne serwisu www.DobraDieta.pl

Zdrowa żywność - Łój cielęcy - pomocy

Paweł Z. - Śro Cze 01, 2011 12:59
Temat postu: Łój cielęcy - pomocy
Kupiłem na targu łój cielęcy i mam w związku z tym kilka pytań:
1. Czy można go przetopić np. jak słoninę na smalec ?
2. Czy nadaje się do smażenia ?
3. Jaki ma rozkład kwasów tłuszczowych ?
Pozdrawiam i z góry dzięki

arturtsk - Śro Cze 01, 2011 17:59

1. Można ale nie polecam, raz sie za to wziąłem i juz nigdy wiecej :D

2. http://nowadebata.pl/2011...ikasz-w-kuchni/

3, ok 60% to nasycone, tak z 35-38% to 1-nienasycone, reszta to PUFA.

mario199 - Śro Cze 01, 2011 18:29

Nie wiem jak cielęcy, ale wołowy strasznie śmierdzi po przetopieniu. Na surowo jest ok :)
Paweł Z. - Śro Cze 01, 2011 20:22

A ile może przeleżeć surowy łój w lodówce nie psując się ? Czy można go zamrozić ?
Molka - Śro Cze 01, 2011 21:22

Paweł Z. napisał/a:
A ile może przeleżeć surowy łój w lodówce nie psując się ? Czy można go zamrozić ?

oczywiscie ze mozna mrozic no i jadac n surowo , ja tak sie przyzwyczailam do surowego łoju ze jadam tak swobodnie jak chleb, a jeszcze tak z pół roku w tył to musialam kroic na malutkie kawałeczki bo wieksze ilosci szarpały mi zoładkiem, czemu teraz tak sie nie dzieje? dziwne prawda ?

mario199 - Czw Cze 02, 2011 11:33

Molka, dalej zamawiasz łój barani ze sklepu znatury?
Molka - Czw Cze 02, 2011 15:10

mario199 napisał/a:
Molka, dalej zamawiasz łój barani ze sklepu znatury?

tak, nadal, a są jakies lepsze źródła?

mario199 - Czw Cze 02, 2011 16:35

Ja jeszcze nie znalazłem. Dogadałem się z profesorami na moim uniwersytecie i od czasu do czasu pomagam przy uboju zwierzaczków w zamian za 'odpady' czyli podroby i właśnie tłuszcz. Dużo tego nie ma, ale za to jaki smaczny :D

A próbowałaś tłuszczu gęsiego?

Molka - Czw Cze 02, 2011 18:16

mario199 napisał/a:

A próbowałaś tłuszczu gęsiego?

mario, ostatnio własnie zamówiłam z "natury" pół na pół tłuszcz gęsi z baranim. Gęsi jest bardzo smaczny, taki delikatny, bardzo mi smakuje taki wyciągnięty z lodówki jeszcze stężały, pycha.

heniu007 - Pią Cze 03, 2011 20:55

Molka napisał/a:
Gęsi jest bardzo smaczny, taki delikatny, bardzo mi smakuje taki wyciągnięty z lodówki jeszcze stężały, pycha.


A ja się dziwiłem dlaczego tłuszcz gęsi ze sklepu znatury.pl tak zdrożał i na dodatek aktualnie jest niedostępny.
To Molka wyżarła cały tłuszcz i teraz stał się towarem wysoce deficytowym ! :P xD

Hannibal - Sob Cze 04, 2011 07:54

Ja ostatnio jadam ekologiczną surową słoninę wieprz. ze sklepu mięsnego dla optymalnych we Brwinowie. W Wa-wie takiej nie widziałem. Cena - 10 zł za kilo. Bardzo dobra w smaku :)
Z tej oto masarni - http://masarniakozminek.prv.pl/

Hannibal - Sob Cze 04, 2011 17:02

Tłuszcz gęsi jest bardzo fajny w smaku, ale jednak kompletnie niepraktyczny. Transportować go można jeno w słoiku, bo się dosłownie rozpływa w temp. pokojowej. Musi mieć sporawo nienasyconych. Szybciej też się utlenia.
Barani grzbietowy natomiast można spokojnie zawinąć w papier, czy włożyć do torebki bawełnianej i będzie ok.

Molka - Sob Cze 04, 2011 17:15

Hannibal napisał/a:
Tłuszcz gęsi jest bardzo fajny w smaku, ale jednak kompletnie niepraktyczny. Transportować go można jeno w słoiku, bo się dosłownie rozpływa w temp. pokojowej. Musi mieć sporawo nienasyconych. Szybciej też się utlenia.
Barani grzbietowy natomiast można spokojnie zawinąć w papier, czy włożyć do torebki bawełnianej i będzie ok.

jak to nie praktyczny, to gdzie chcesz spacerowac z tym tłuszczem? a gdyby nawet to zawsze mozna włożyc wkład mrożący, przecież mi przysyłają łój gęsi przy temperaturach 30 plus , oczywiscie zapakowany z wkładami, jest wręcz lekko zamrożony.... ja mam tych wkładów chyba z 7.

Molka - Sob Cze 04, 2011 17:18

takie mam

Anonymous - Nie Cze 05, 2011 02:05

Hannibal napisał/a:
Ja ostatnio jadam ekologiczną surową słoninę wieprz. ze sklepu mięsnego dla optymalnych we Brwinowie. W Wa-wie takiej nie widziałem. Cena - 10 zł za kilo. Bardzo dobra w smaku :)
Z tej oto masarni - http://masarniakozminek.prv.pl/


Haniś
taka ona ekologiczna jak wszystkie pozostałe które kupisz za 2,50

Hannibal - Nie Cze 05, 2011 08:19

Molka napisał/a:
jak to nie praktyczny, to gdzie chcesz spacerowac z tym tłuszczem? a gdyby nawet to zawsze mozna włożyc wkład mrożący,

Nie chodzi o jakieś spacerowanie tylko ogólnie o kwestię trzymania, przenoszenia.

Hannibal - Nie Cze 05, 2011 08:21

ali napisał/a:
taka ona ekologiczna jak wszystkie pozostałe które kupisz za 2,50

Za 2,5 zł w zwykłym sklepie to masz ze świnek z "fabryk". Ergo - zero ekologii.

Anonymous - Nie Cze 05, 2011 11:58

Hannibal napisał/a:
ali napisał/a:
taka ona ekologiczna jak wszystkie pozostałe które kupisz za 2,50

Za 2,5 zł w zwykłym sklepie to masz ze świnek z "fabryk". Ergo - zero ekologii.


zajżyj do owej "ekologicznej" chlewni
paszą futrują taką samą jak w "fabrykach"

Molka - Nie Cze 05, 2011 12:04

No niestety, prawda jest taka, ze pewnosc to mamy tylko wtedy gdy sami sobie wykarmimy świnkę. Ale wówczas trzeba miec gospodarke, chlewik... :P
Maad - Nie Cze 05, 2011 18:59

Molka napisał/a:
Ale wówczas trzeba miec gospodarke, chlewik...

no i gumiaki :D

Mariusz_ - Nie Cze 05, 2011 19:18

pipi z gumiakami.... Trzeba chcieć "delektować" się tymi zapachami, zapachami z obory :)
Pi e r d zi eć to nie ma komu, a wąchać to by wszyscy chcieli :P

Hannibal - Nie Cze 05, 2011 20:51

ali napisał/a:
zajżyj do owej "ekologicznej" chlewni
paszą futrują taką samą jak w "fabrykach"

Tylko jakoś dziwnym trafem owa słonina ma przyjemniejszy zapach oraz smak od tej zwykłej sklepowej.
Wiadomo, że świnia to nie owca czy koza, ale jak czasem sobie zjem dla odmiany tłuszczu świńskiego to nic nadzwyczajnego się nie stanie.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group